"BOLJE DA NAM PSUJU MAJKU NEGO DA NAM VIČU 'SRBIJA'!" Čuveni Albanac "objasnio" što su igrači lažne države Kosovo pobegli s terena u Rumuniji
118. 11. 2024. u 16:05
218. 11. 2024. u 16:05
Vesti
U njemu je stajalo da - Dvojna monarhija drži da je u ratnom stanju sa Srbijom, uz tumačenje da odgovor na zahteve Beča, odnosno ultimatum, nije bio zadovoljavajući.
Vlada i centralna državna tela Kraljevine Srbije tada su, na osnovu naredbe od 25. jula, izmešteni u Niš. Vrhovna komanda nalazila se u Kragujevcu. Baron fon Gizl, poslanik Dvojne monarhije u Beogradu, predao je u večernjim satima 23. jula, tadašnjem ministru finansija i zastupniku predsednika Kraljevske vlade Nikole Pašica, Lazaru Pacuu, ultimatum.
Kraljevina Srbija je u njemu optužena da je tolerisala podrivačku aktivnost protiv Austrougarske, kao i da su zvanična lica Srbije naoružala, pripremila i prebacila preko granice lica koja su izvršila atentat na prestolonaslednika Austrougarske nadvojvodu Franca Ferdinanda 28. juna 1914, u Sarajevu.
Prilikom istraga sprovođene u Sarajevu posle atentata, utvrđeno je da su Trifko Grabež, Nedeljko Čabrinović i Gavrilo Princip, atentatori, boravili u Srbiji, odakle su doneli oružje, i da su bili povezani s pojedinim službenim licima Srbije.
Bilo je jasno da zvanični Beograd, odnosno vlasti Kraljevine Srbije nisu imale nikakve veze s atentatom, ali pojedinci iz sastava aparata pomogli su potonje atentatore.
Službeni odgovor Beograda zahtevan je najdocnije za dva dana.
Nije bilo dileme da je ultimatum uobličen s namerom da ga zvanični Beograd odbije, čime bi se našao izgovor za rat. U Beču je postojao stav da će odlučna vojna akcija protiv Srbije rešiti problem koji je Austrougarska imala na južnim granicama s nacionalnim pokretom Srba, koji su doživljavani kao element čije je uništenje životno pitanje Monarhije. Pretpostavljalo se da Srbija nije sposobna da pruži ozbiljniji otpor, te da će austrougarske trupe munjevitim ratom poraziti Srbe.
U Srbiji, opšti stav je bio da ma kakav sukob s Austrougarskom treba na svaki način izbeći. Zemlja upravo izašla iz dva balkanska rata, protiv Turske, i Bugarske, 1912/13, iako pobednica, bila je teško iscrpljena. Bile su neophodne godine postupnog oporavka. Gotovo nikome u onovremenoj Srbiji nije padao na pamet sukob sa Dvojnom monarhijom osim kao nužna odbrana.
U Beču međutim držalo se da je upravo takva pozicija Srbije prikladan moment za brz konačni obračun. Verovalo se da je Srbija nejaka za ozbiljan otpor takvoj sili kakva je bila Austrougarska. Zahteve koje je Beč postavio Beogradu, ser Edvard Grej, britanski ministar spoljnih poslova, opisao je kao najteže koje je ikada jedna država uputila drugoj. Srpska kraljevska vlada, suočena se stravičnom perspektivom rata, izašla je u susret svim zahtevima zvaničnog Beča, osim učešća organa Austrougarske u sudskom postupku. Vojislav Tankosić je uhapšen, u toku je bila potraga za Ciganovićem.
Zvanična Srbije, vlada i predstavnici krune, naglašavali su žaljenje i osudu tragičnog čina koji se dogodio u Sarajevu. Mir je bio životni interes Srbije. U Beču i Berlinu procenjeno je međutim da je moment za rat nastupio. Izgovor za napad na Srbiju tražen je već godinama. U Beču su se pritom nadali da će rat sa Srbijom biti mali lokalni sukob koji će se ubrzo završiti slamanjem nejake Srbije. Vladari dve zemlje Franc Jozef i Vilhelm II još tokom prve sedmice jula usaglasili su korake oko započinjanja rata. Odgovor Srbije na ultimatum, vrlo odmeren i popustljiv, koji su sročili Nikola Pašić i Stojan Protić, dostavljen je poslanstvu Austrougarske u Beogradu neki minut pre 18. časova 25. jula. Odgovor srpske vlade međutim nikoga u Beču nije zanimao. Baron Gizl već je napuštao Beograd.
Kada je Nikola Pašić tadašnji predsednik Ministarskog saveta, odnosno Kraljevske vlade, dobio telegram sa formalnom objavom rata, zaputio se u zdanje Okružnog načelstva u Nišu. Sa balkona Načelstva Pašić se obratio okupljenom građanstvu predočavajući da je zemlja napadnuta. Austrougarska je ratna dejstva započela iste noći artiljerijskim dejstvima sa ratnog broda Bodrog. Kopnena invazija u punoj meri započela je 12. avgusta upadom preko Drine. Austrijska Peta i Šesta armija provalile su tada iz Bosne u Srbiju. Trupama je komandovao Oskar Poćorek. Na prostoru Srema i Banata nalazila se Austrougarska Druga armija, odakle su vršena diverzantska dejstva sa ciljem zavaravanja, ali i masivna artiljerijska dejstva po Beogradu, Šapcu, i drugim mestima na onovremenoj graničnoj liniji. Konkretno, logika ratnih dejstava, a to su predviđali i ratni planovi, pretpostavljala je glavni udar sa Save i Dunava put Beograda i doline Morave, u Beču su se međutim odlučili da težisni udar bude sa Drine. Oskar Poćorek artiljerijski general, vrhovni zapovednik Balkanske vojske Austrougarske, vojni guverener Bosne i Hercegovine od 1911, bio je nameran da što bezobzirnije porazi Srbiju. Uostalom u skladu sa opštim raspoloženjem kakvo je tada vladalo u Beču.
Po atentatu na nadvojvodu Franca Ferdinanda u Sarajevu, Poćorek je podsticao antisrpsku histeriju u Sarajevu i uopšte u Bosni. Odmah su započeli divljački napadi, pogromi, na Srbe i njihovu imovinu. Poćorek je tada od lokalne muslimanske fukare organizovao takozvani Šuckorpus, čija je uloga bila teror nad Srbima, nešto slično onom što je činio takozvani bašibozuk u vreme turske vlasti. Više od 5.000 Srba je tada uhapšeno, 460 ubijeno, a hiljade srpskih porodica su proterane. Hapšenja, progoni i streljanja Srba dogodili su se i na prostoru Vojvodine. Vojni pohod na Srbiju Poćorek je video kao misiju kažnjavanja. Austrougarske trupe zauzele su Šabac.
Pošto su u srpskom Generalštabu razjasnili da je težišni udar sa Drine i Save, sa zapada, a ne sa Dunava, dolazi do koncentracije trupa na tom potezu. U Cerskoj bici Srbi tuku Petu Austrougarsku armiju, koja se u rastrojstvu povlači. Krajem avgusta te 1914, trupe Dvojne monarhije proterane su iz Srbije. Za uspešno rukovođenje vojnim operacijama tokom Boja na Ceru Stepa Stepanović dobio je čin vojvode. Bila je to prva velika pobeda saveznika u Svetskom ratu.
Naredna invazija na Srbiju uslediće 6. septembra. Borbe na Drini, čiji je sastavni deo bila i Bitka na Mačkovom kamenu, pretvoriće se u rovovsko pozicioniranje. Naredna, treća, Poćorekova ofanziva dogodila se 16. novembra. Po padu Valjeva i Beograda, uslediće protivofanziva Srba u Kolubarskoj bici. Do 16. decembra, osim zarobljenika, ni jedan vojnik Austrougarske nije se više nalazio na teritoriji Srbije. Uspeh Srba, po cenu teških žrtava, bio je potpun. Oskar Poćorek je potom uklonjen sa komandne funkcije, ocenjen kao nesposoban. Ubrzo je i penzionisan. Zamenio ga je nadvojvoda Eugen. Za mudru taktiku i pobedu u Kolubarskoj bici Živojin Mišić nagrađen je činom vojvode.
Uspeh Srba 1914, zaprepastio je vojne krugove u Beču. U pohodu koji su oni zamišljali kao nekakvu uzgrednu kaznenu ekspediciju, zapravo se dogodilo teško poniženje Austrougarske. Srazmerno, u očima saveznika, ugled Srbije drastično je porastao. Kada se na jesen 1915. pohodu na Srbiju pridružuju i nemačke snage pod komandom feldmaršala fon Makenzena, a potom i napad Bugara sa leđa, Srbija se našla u bezizlaznoj situaciji.
Dogodiće se povlačenje pod borbom preko planinskih vrleti put Jadrana. Od aprila 1916, srpske trupe postupno se koncentrišu na prostoru Solunskog fronta. Pobedonosni proboj i ofanziva uslediće sredinom septembra 1918. Probijanje Solunskog fronta, koje su izveli Srbi, dovešće ubrzo da povlačenja Bugarske a nešto docnije i Austrougarske iz rata.
Svetski rat je okončan primirjem 11. novembra. Bio je to kraj najrazornijeg rata koji je istorija do tada videla.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa predsednikom Odeljenja za spoljne crkvene veze Moskovske Patrijaršije, Mitropolitom volokolamskim Antonijem.
18.11.2024
18:03
Nakon propalih protesta dela opozicije povodom tragedije u Novom Sadu, a koji se zbog malog odziva građana čak i među organizatorima ocenjuju kao debakl, Dragan Đilas i njegova perjanica Marinika Tepić predlažu da se pokušaji "rušenja" premijera Miloša Vučevića i Vlade Srbije sa ulice presele u - parlament, a sve dok se poslanički klub Stranke slobode i pravde raspada kao kula od karata!
18.11.2024
15:42
Kako je Informer prvi pisao, ruski predsednik Vladimir Putin pozvao je srpskog predsednika Aleksandra Vučića u Moskvu, na proslavu 80 - godišnjice pobede u Drugom svetskom ratu.
18.11.2024
15:17
Poslanička grupa "Aleskandar Vučić - Srbija ne sme da stane" predala je danas u skupštinsku proceduru predlog za izmene i dopune Krivičnog zakonika kojim se posebno predviđa sankcionisanje napada i nasilja nad zaposlenima u prosveti, zdravstvu i socijalnoj zaštiti.
18.11.2024
17:05
Profesor Filozofskog fakulteta Jovo Bakić izjavio je da ukoliko dođe do trenutka kada treba da se "primeni sila", da će to uraditi kada oni to žele, a ne kako "nepomenik".
18.11.2024
16:31
Da li zaista znamo sve o atentatu na Zorana Đinđića? Da li postoje skrivene priče i neotkriveni detalji o ubistvu koje je promenilo tok srpske istorije?
18.11.2024
09:21
Da li može doći do direktnog sukoba Rusije i Sjedinjenih Američkih Država? Na ova i slična pitanja govorio je prof. dr Dragan Petrović, iz instituta za međunarodnu politiku.
18.11.2024
09:53
O novoj odluci američkih vlasti da odobri Ukrajini napad na Rusiju dalekometnim raketama govorio je Nenad Vuković iz udruženja lobista Srbije.
18.11.2024
11:08
U ponedeljak, 18. novembra, u 18h, Ivana Vučićević u emisiji Bez Garda ugostiće potpredsednika Vlade Republike Srbije, Aleksandra Vulina.
18.11.2024
11:31
U specijalnoj emisiji Informera povodom odluke američkog predsednika Džozefa Bajdena da odobri Ukrajini da gađa raketama dalekog dometa u dubinu Rusije, celu situaciju komentarisali su gosti politički analitičar Dževad Galijašević, bivši obaveštajac Karlo Dulović, prof dr. Boris Bratina profesor Fakulteta u Kosovskoj Mitrovici i analitičar Boško Vasiljević.
18.11.2024
13:22 >> 14:43
Rano jutros, na kraljevačkom stovarištu Kopaonik dogodila se tragedija.
18.11.2024
15:22
Igor M. (47) iz Novog Sada, koji se sumnjiči da je 16. novembra nožem ubio majku Anu M. (77), a potom obezglavio ručnom testerom, saslušan je danas u Višem javnom tužilaštvu, nakon čega mu je novosadski Viši sud odredio pritvor do 30 dana.
18.11.2024
17:35
Slobodan B. (32) koji je osumnjičen da je 16. novembra pretukao V.A. (88) ispred pekare na Novom Beogradu i tom prilikom mu naneo teške telesne povrede, poznat je već kao nasilnik.
18.11.2024
14:50
U selu Donja Livadica, kod Velike Plane, izgorela je porodična kuća, ali na sreću niko nije povređen.
18.11.2024
17:12
Srpski stručnjak Saša Obradović (55) nije više trener košarkaša Monaka.
18.11.2024
18:10
Stigla je i zvanična potvrda - gostujući navijači biće prisutni na oba ovosezonska evroligaška večita derbija.
18.11.2024
16:51
Fudbalski savez Srbije je izdao saopštenje u kojem ukazuje navijačima na nekoliko pravila Evropske fudbalske unije (UEFA) pred susret 6. kola grupe A4 Lige nacija protiv Danske (RTS 1, Arena 1 premijum 20.45).
18.11.2024
10:05
Nekadašnji golman, Novak Martinović, prokomentarisao je dešavanja iz Bukurešta, gde je reprezentacija tzv. Kosova pobegla sa stadiona. Čuvar mreže je rekao da je sramota šta su Šiptari uradili.
18.11.2024
16:18
Rumunski novinar Emanuel Rosu oglasio se na društvenim mrežama i otkrio da će UEFA kazniti fudbaleri tzv. Kosova zbog haosa koji su napravili u petak u Bukureštu.
18.11.2024
13:55
Dozvola Kijevu da koristi zapadno oružje za udare u unutrašnjosti Rusije neće promeniti tok specijalne vojne operacije, izjavio je predsednik Komiteta Državne dume za odbranu, Andrej Kartapolov, za RIA Novosti. Prema njegovim rečima, ruska protivvazdušna odbrana sposobna je da efikasno odgovori na sve vrste zapadnih dalekometnih projektila.
18.11.2024
18:10
Dozvola američkog predsednika Džozefa Bajdena Ukrajini da koristi američke rakete dugog dometa za udare na rusku teritoriju mogla bi potpuno da uništi odnose između Ruske Federacije i Sjedinjenih Država, upozorio je predsednik Državne dume Vjačeslav Volodin.
18.11.2024
17:15
Džo Bajden je ponovio podršku američke vlade Ukrajini na samitu G20 u Rio de Žaneiru, u Brazilu, iako se nije direktno osvrnuo na odluku da za ukrajinsku upotrebu raketa dugog dometa dalo zeleno svetlo, prenosi Bi-Bi-Si.
18.11.2024
16:46 >> 16:57
Bela kuća nije direktno potvrdila da je administracija predsednika Džoa Bajdena ovlastila Ukrajinu da udari Rusiju raketama dugog dometa ATACMS, navodi se u saopštenju zamenika savetnika za nacionalnu bezbednost Džona Fajnera.
18.11.2024
15:33 >> 15:45
Fotograf agencije AP uspeo je da zabeleži neverovatne fotografije bombe koju je lansirao Izrael, a koja je uništila zgradu u predgrađu Bejruta.
18.11.2024
15:08 >> 16:02
Sergej Trifunović danas se prvi put pojavio u javnosti nakon skandala kada je prošlog meseca prijavio svoju suprugu Isidoru za nasilje u porodici!
18.11.2024
15:05
Povodom 185 godina diplomatskih odnosa Srbije i Francuske, najavljene su čak dve modne revije i to jednog srpskog i jednog francuskog brenda.
18.11.2024
11:47
Humanitarna izložba slika i vezova autorki Alene Gojak i Gorice Popović pod nazivom "Oboji život" biće održana u sredu 20. novembra u 19h u gornjem foajeu Pozorišta Atelje 212.
18.11.2024
11:23
Među brojnim poznatim imenima koja igraju u seriji "Ljubav u tišini" je i Saša Joksimović, koji ističe da mu je izuzetna čast što je deo ovog projekta.
18.11.2024
10:00
Video simpatičnog mališana koji pokušava da prevari mamu kako bi izbegao popodnevno spavanje nasmejao je milione širom sveta, a njegov domišljat trik oduševio je i one najstrože roditelje.
18.11.2024
17:00
Kiseli kupus je klasik zimske ishrane, a uz jedan specifičan začin, nemački recept za ovaj obrok donosi potpuno novi, bogatiji ukus. Osim što je ukusan, ovaj kupus je i odličan izvor vitamina C, koji je ključan za zdravlje tokom hladnih meseci.
18.11.2024
16:20
Doktor Tim Spektor upozorava da mnogi "domaći" hlebovi nisu toliko zdravi kako deluju. Saznajte na šta treba obratiti pažnju!
18.11.2024
15:20
Kada se nežnost susretne sa beskrajnom ljubavlju - video u kojem pas i devojčica zajedno osvajaju srca miliona. Ovaj simpatični trenutak je sve što vam treba za savršen dan!
18.11.2024
14:40
Google dodaje gomilu novih funkcija za Maps, tačno na vreme pred praznike, a ovo uključuje i mogućnost pretraživanja određenih proizvoda unutar same aplikacije.
18.11.2024
14:00
Suprug Aleksandre Tadić Cipke, Nebojša Stojićević Jarin, preminuo je u maju ove godine, nakon čega se pevačica povukla iz javnog života. Nekoliko meseci kasnije, folkerka se vratila svom poslu, a sada je progovorila o svemu o čemu je ćutala.
18.11.2024
15:34
Nadica Ademov nedavno je rodila drugo dete milioneru Damiru, a danas proslavlja svoj rođendan. U skladu sa tim, pevačica je dobila mnoštvo čestitki, koje je sa ponosom podelila putem svog Instagram naloga.
18.11.2024
13:23
Veliki šef danas je u "Elitu 8" poslao pismo u kojem je obavestio da je nekoliko takmičara kažnjeno mesečnim honorarom.
18.11.2024
17:32
Biznismen Branko Babić i njegova izabranica Milica Šćekić umalo što dan pred venčanje nisu otkazali svečani čin u Hramu Svetog Save.
18.11.2024
16:45
Marko Janjušević Janjuš posvetio je objavu na društvenim mrežama pokojnom bratu Mihailu koji bi, da je poživeo, danas, 18. novembra, napunio 29 godina.
18.11.2024
13:54
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.