Titov podzemni grad za koji niko nije znao! Evo kako je izgledao milionski projekat KPJ!
Podeli vest
Sve veće postojeće pretnje od nuklearnog rata 50-tih godina prošlog veka navele su jugoslovenskog predsednika Josipa Broza Tita da napravi masivan podzemni bunker za sebe i 350 pripadnika vojne i političke elite sa porodicama.
Godine je 1953, dok se hladni rat zahuktava, predsednik Tito je naredio Jugoslovenskoj narodnoj armiji (JNA) da započne radove na bunkeru Armijske Ratne Komande ili skraćeno ARK.
Prema tvrdnjama reditelja kontraverznog dokumentrarca "Hjustone imamo problem" Žige Virca, SAD su krajem 1960. godine saznale za jugoslovenski svemirski program, a u martu 1961. Josip Broz Tito ga je prodao Amerikancima
Mlada novinarka jevrejskog porekla Jovanka Ženi Lebl kojaj se nakon vica o Titu koji je podelila sa kolegama u redakciji njen život stravično preokrenuo i ispunio ga strahom i zatvorskom kaznom.
19.11.2023
23:05
U slučaju nuklearnog rata, kompleks je zamišljen da funkcioniše kao centar vojnih operacija i sklonište za štab Vrhovne komande i Tita, zajedno sa njegovom porodicom i bliskim saradnicima. Njegova izgradnja i postojanje bili su među najstrože čuvanim jugoslovenskim vojnim tajnama tog vremena i tako su ostali sve do 1990-ih, kada je ARK otkriven javnosti.
Tek 1979. godine, kada su radovi završeni posle 26 godina i troškova izgradnje od 4,6 milijardi američkih dolara (jednako 18,5 milijardi dolara u današnjoj valuti), objekat je predat odredu JNA od 16 vojnih lica (devet Srba, četiri Bošnjaka i tri Hrvata) zaduženi da održavaju strukturu, ako se ikada pojavi potreba za njenom upotrebom.
Izgradnja
Izgrađen između 1953. i 1979. godine unutar brda Zlatar u južnom podnožju planine Bjelašnice, ARK je najveće nuklearno sklonište i jedan od najvećih podzemnih objekata, ikada izgrađenih u bivšoj Jugoslaviji.
Više od decenije nakon završetka, bio je najtajniji vojni objekat u zemlji. Svi građevinski radnici su pažljivo provereni, potpisali su ugovor o poverljivosti, a svi članovi osoblja prošli su najvišu sigurnosnu proveru.
Sa spoljašnje strane kompleksa vidljive su tri neugledne kuće, koje nisu obeležene ni na jednoj mapi, u izolovanom prirodnom okruženju koje se nalazi uz reku Neretvu. Gotovo 50 godina kuće su skrivale ulaze u treći najveći vojni objekat u Jugoslaviji (posle podzemne vazdušne baze Željava kod Bihaća i pomorskog objekta Lora u Splitu).
Kuće se sastoje od kontrolne rezidencije, zgrade koja sadrži sigurne komunikacione veze i objekta za tehničko osoblje. Duž hodnika koji se nalazi u prvoj kući, troja metalna vrata debljine 1,2 metra štite tunel koji vodi do srca skloništa, koji je dubok 280 i dugačak 202 metra
Unutrašnjost bunkera
Podzemna konstrukcija bunkera u obliku potkovice, izgrađena da izdrži nuklearnu eksploziju od 20 kilotona, podeljena je na 12 međusobno povezanih blokova, od kojih su najvažniji blokovi 6 za komunikaciju, 8 blok za titove lične odaje, 9 blok za filtraciju vazduha), 10 za skladištenje goriva i 11 za skladištenje vode.
Dizajniran da zaštiti i primi do 350 ljudi do šest meseci, bunker pokriva površinu od 6.854 m² i sadrži preko 100 soba, uključujući spavaonice, dve velike konferencijske sale, pet operativnih centara koji su sadržali direktnu telefonsku liniju veze sa Predsedništvom, dve kuhinje, pet velikih kupatila, kriptografski centar, pristup kablovskoj televiziji i potpuno opremljenu bolničku operacionu salu.
Rezidencija predsednika Tita sastoji se od pet prostorija: jedne za sekretara i partijske vođe, Titove kancelarije, njegove spavaće sobe iz koje se ulazilo u sobu prve dame Jugoslavije Jovanke Broz i sobe za relaksaciju.
U okviru objekta se nalazi 21 veliki sistem i prostorija za održavanje sa kontejnerima koji mogu da prime 50 tona nafte, sistemi za kontrolu klime, rezervoari za vodu od 170 kubnih metara i tekuća voda iz prirodnih bunara koji se nalaze unutar planine.
Svaki sistem je bio opremljen rezervnom kopijom u slučaju da primarni otkaže. Temperatura u bunkeru je između 21 i 23 stepena Celzijusa, sa vlažnošću između 60% i 70%, što predstavlja skoro optimalne uslove za život u podzemlju. Kompleks je osvetljen sa oko 6.000 neonskih sijalica.
Bunker nakon Tita
Nakon Titove smrti 1980. godine, kompleks je bio zatvoren, ali je bio spreman za slučaj rata. U martu 1992. godine, tokom raspada Jugoslavije, general JNA Milutin Kukanjac naredio je rušenje bunkera kako bi ga uskratio novonastaloj vladi Bosne i Hercegovine.
Kao i vazdušna baza Željava, bunker je bio pripremljen za uništenje i opremljen eksplozivom, ali su dva vojna lica sabotirala plan kidanjem žica tokom evakuacije. Vojni odred je kasnije predao strukturu bosanskoj vladi. Kasnije ga je Republika Bosna i Hercegovina koristila kao bazu za snabdevanje tokom rata u BiH, pošto je sanitetskog materijala i opreme nedostajalo.
Danas je objekat u nadležnosti Ministarstva odbrane BiH i njime upravlja vojska zemlje, čuva ga odred od pet vojnika i očuvan je netaknut sa svim svojim simbolima društvenog, ekonomskog, političkog i ideološkog sistema Socijalističke Jugoslavije.
Tokom ratova 90-ih, mnogi spomenici u bivšoj Jugoslaviji su uništeni, posebno oni u Bosni i Hercegovini. ARK je, dakle, jedinstven izložbeni prostor, netradicionalna umetnička postavka i sa psihološke i sa intelektualne tačke gledišta.
Zlatni ručni sat, brilijantni prsten, vile, stanovi na Menhetnu. Imovinu Josipa Broza Tita, čine najličnije stvari, pokloni koje je dobijao, ali i skupoceni nameštaj, automobili, jahte i kuće, koji dostižu cene od više miliona dolara.
Glumica Đina Lolobriđida preminula je danas, u 95. godini života, a prilikom posete Jugoslaviji, upoznala je Josipa Broza Tita kojeg je izuzetno poštovala
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Prema tvrdnjama reditelja kontraverznog dokumentrarca "Hjustone imamo problem" Žige Virca, SAD su krajem 1960. godine saznale za jugoslovenski svemirski program, a u martu 1961. Josip Broz Tito ga je prodao Amerikancima
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Na snimku s drona, objavljenom na internetu, navodno su zabeleženi udari britanskim krstarećim raketama "storm šedou" na komandni kompleks unutar Rusije.
Advokat i ideolog opozicije u Srbiji Sead Spahović javno je na antisrpskim Šolakovim medijima branio dokazanog nasilnika Gorana Ješića, a narod nazvao nasilnim.
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić obratila se lideru Stranke slobode i pravde nakon što ju je nazvao "kombinacijom neograničenog zla i ograničenih intelektualnih sposobnosti".
Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Milenko Jovanov upitao je lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa da objasni kako se na pošten i zakonit način tokom vršenja vlasti prihoduje ogromna suma novca.
Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su profesor dr Boris Bratina sa Fakulteta u Kosovskoj Mitrovici i predsednik GO Zemun Gavrilo Kovačević. Oni su komentarisali današnja hapšenja vezana za tragediju u Novom Sadu.
Skandalozna odluka novosadskog tužilaštva da se uhapse bivši ministar Goran Vesić i v.d. direktorka "Infrastruktura Železnice" Jelena Tanasković posledica su jezivog pritiska opozicije i tajknuskih medija!
Vladimir i Miljana Kecmanović, roditelji dečaka-ubice Koste K. (14), koji je 3. maja 2023. ubio devet đaka i portira u OŠ "Vladislav Ribnikar", juče su u Višem sudu u Beogradu tvrdili za sebe da su bili idealni roditelji!
Nakon osam vezanih poraza od gradskog rivala, košarkaši Partizana slavili su 89:77 (19:21, 26:18, 18:16, 26:22 ) u 11. kolu Evrolige i popravili bilans u najjačem evropskom takmičenju na 3-8. Sa druge strane, Crvena zvezda je sada na negativnih 5-6.
Po završetku utakmice između Crvene zvezde i Partizana u "Beogradskoj areni" Tajrik Džons je znao kako da proslavi veliku pobedu crno-belih. Amerikanac se zatrčao kroz hodnik hale i tako "iskopirao" Nikolu Jokića kome je to običaj pred mečeve Denvera.
Posle pobede Partizana u prvom ovosezonskom večitom derbiju, Željko Obradović je čestitao Crvenoj zvezdi na potezu da u dvoranu pusti navijače crno-belih, iako to ranije nije bila praksa.
Brazilska federalna policija saopštila je danas da je podnela krivičnu prijavu protiv bivšeg brazilskog predsednika Žaira Bolsonara zbog njegove uloge u navodnom pokušaju državnog udara nakon što je izgubio predsedničke izbore 2022. godine.
Hrvatsko Ministarstvo unutrašnjih poslova priprema brošuru koja će da sadrži uputstva i praktične savete za domaćinstva kako da prežive tri dana, odnosno prva 72 sata u slučaju rata ili krize.
Visoki severnokorejski general ranjen je u nedavnom ukrajinskom napadu raketom "storm šedou" na Kursku oblast u Rusiji, objavio je Vol strit džurnal (WSJ), pozivajući se na neimenovanog zapadnog zvaničnika.
Rat u Ukrajini nikad nije trebao da se desi i Rusi su nebrojeno puta pokušali da ga reše pod uslovima koji su bili veoma korisni i za Ukrajinu i za SAD, istakao je Robert F. Kenedi Mlađi, kojeg je izabrani američki predsednik SAD Donald Tramp nominovao za ministra zdravlja.
Već smo navikli da pop zvezda Lejdi Gaga dobija filmske uloge, ali sve nas je posebno šokirala kada se pre 9 godina pojavila u seriji "Američka horor priča" i to u scenama koje su prepune seksa, golotinje i krvi.
Glumica i manekenka Bo Derek nedavno je proslavila svoj 68. rođendan, a svojevremeno je važila za seks simbol. Sedamdesetih godina našla se u centru pažnje zbog kontroverzne veze sa rediteljem, koji je bio stariji od nje 30 godina.
Bez obzira na to da li preferirate stimulaciju prstima, oralni seks, seksualne igračke ili kreativnu igru iznad pojasa, ključ do zadovoljstva leži u istraživanju sopstvenog tela i povezivanju sa partnerom. Evo kako da uživate u intimnosti na potpuno nov način!
Čuveni američki biznismen Stiv Džobs stalno je poštovao jednostavno pravilo - ako bi ga mučio neki problem na poslu duže od 10 minuta, odlazio bi u šetnju.
Kupus je glavna namirnica tokom zimskih dana, ali neprijatan miris tokom kuvanja često može da pokvari ugođaj. Uz jednostavan trik sa mlekom, ne samo da ćete se rešiti ovog problema, već ćete i poboljšati ukus omiljenih jela!
Tokom svadbenog plesa ispred mladenaca se pojavila trbušna plesačica, gde većina komentara koji su se naši ispod snimka, smatra da je ovaj "iznenađujući" trenutak bio neprimeren i da nije uzela u obzir osećanja mlade.
Pevačica Lepa Brena i njen suprug, Boba Živojinović, danas proslavljaju krsnu slavu, Aranđelovdan, ameđu poslednjima došla je snajka Aleksandra Prijović.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.