Dimljeni šaran skuplji od jagnjetine: Ovo su cene ribe na početku posta, a evo da li će biti poskupljenja
Podeli vest
Kilogram svežeg šarana u ribarnicama i marketima širom Srbije košta od 650 do 750 dinara. Kilogram dimljenog je i do tri puta skuplji te u pojedinim ribarnicama iznosi čak 2.400 dinara, a bezmalo je duplo skuplji od jagnjetine koja košta 1.300 dinara!
Četrdesetodnevni božićni post počinje danas pa trgovci očekuju veću potražnju ribe narednih dana kako zbog posta tako i zbog predstjećih slava. Iz jedne vidikovačke ribarnice kažu za Kurir da su sadašnje cene svih vrsta ribe od 10 do 15 odsto veće u odnosu na minulu godinu.
Na domaćеm tržištu bićе dovoljno šarana tokom božićnog posta, koji počinjе krajеm novеmbra, i obеlеžava Svеti Nikola i Badnji dan, kada za ribom vlada najvеća potražnja - izjavio jе prеdsеdnik Grupacijе za ribarstvo u Privrеdnoj komori Srbijе (PKS) Krum Anastasov za „Dnеvnik”.
Muškarac S.S. (65) uhapšen je dok će protiv dvojice tinejdžere biti podneta krivična prijava zbog krivolova ali i napada na ribočuvara.
30.10.2023
11:49
- Cene su minumalno korigovane pre svega zbog inflacije i skoka drugih cena hrane i energenata. Ono što je bitno za potrošače da znaju je da imamo dovoljne količine ribe za naše potrebe i narednih mesec dana ne bi trebalo da dođe do dodatnog poskupljenja. Ukoliko i nakon tog perioda bude korekcija cena one će biti minimalne - rekli su nam zaposleni u ribarnici.
Mlada žena Klaudija Anderson nedavno je na TikToku obelodanila svoje neprijatno iskustvo, a sve kako bi upozorila druge na čest problem u domaćinstvu koji lako može da se zanemari iz neznanja.
Gospod je učio da postimo tajno, bez licemerja, a Bogu je ugodan samo onaj telesni post koji je praćen uzdržavanjem od svakog zlog dela, reči i misli.
14.08.2023
19:57
Međutim, agroekonomista Branislav Gulan za Kurir kaže da potrošači ipak treba da očekuju poskupljenje.
- Ukoliko potražnja bude veća cene će ići gore. To važi i za ribu i za meso čija će potražnja skočiti uoči praznika. Što se tiče ribe naša zamlja uvozi ribu i to oko 35.000 tona godišnje. Potrošnja ribe po stanovniku je svega tri kilograma, dok je u zemljama Evropske unije ona deset puta veća. Problem je što imamo sve manje ribnjaka, privatni vlasnici isušuju ribnjake i sada imamo od 6.000 do 7.000 hektara pod ribnjacima. Riba je nekada bila sirotinjska hrana, ali smo sada svedoci toga da joj je cena visoka i već je poskupela u odnosu na prošlu godinu - ističe Gulan i dodaje:
- Imamo oko 4.000 tone šarana, a za naše potrebe je dovoljno 3.500 tona. Ukoliko premašimo tu potražnju cena će sigurno skočiti, a isto važi i za meso. Mi smo postali i uvoznici mesa, a pala je i potrošnja svinjskog mesa na 15 kilograma po stanovniku godišnje, dok je potrošnja živinskog mesa po glavi stanovnika skočila na 19 kilograma. Čim potražnja skače raste i cena.
Među jeftinijom svežom ribom ove godine potrošači mogu pronaći skušu koja u marketima i ribarnicama košta 450 dinara, zatim oslić koji se može naći od 500 dinara, dok je kilogram pastrmke od 600 do 630 dinara. Međutim, sudeći po cenovnicima skuplje ribe su svakako orada koja košta 1.100 dinara, smuđ čiji kilogram iznosi čak 1.195 dinara, zatim brancin od 1.250 dinara i kilogram file lososa koji košta čak 2.700 dinara.
Foto: TopPres
Cene mesa
Vrsta mesa Cena
jagnjetina 1.300
juneće plećka bez kostiju 1.270
juneći but bez kostiju 1.200-1.370
pileće grudi 490-630
pileći file 860
svinjetina 900-1.100
svinjska plećka bez kostiju 840
svinjski file 1.400
Iznosi su u dinarima
Za novogodišnje i božićne praznike trgovci očekuju i veću potražnju mesa. Kilogram svinjetine u mesarama košta od 900 do 1.100 dinara, svinjska plećka bez kostiju kod 840 dinara, dok je svinjski file 1.400 dinara. Ljubitelji jagnjetine kilogram mogu kupiti od 1.300 dinara. Juneća plećka bez kostiju iznosi 1.270 dinara, dok je juneći but od 1.200 do 1.370 dinara. Što se tiče piletine pileće grudi koštaju pd 490 do 630 dinara, a pileći fine iznosi 860 dinara.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Na domaćеm tržištu bićе dovoljno šarana tokom božićnog posta, koji počinjе krajеm novеmbra, i obеlеžava Svеti Nikola i Badnji dan, kada za ribom vlada najvеća potražnja - izjavio jе prеdsеdnik Grupacijе za ribarstvo u Privrеdnoj komori Srbijе (PKS) Krum Anastasov za „Dnеvnik”.
Ana Ivanović i Bastijan Švajnštajger navodno su pred razvodom, pa se odmah postavlja pitanje kako će podeliti bogatstvo, a navodno su potpisali predbračni ugovor pre venčanja pre devet godina.
Jedan gospodin došao je na doček studenata u Strazburu da protestuje protiv onih koji su na vlasti bili 2005. godine, kada je zbog njih morao da ode iz Srbije.
Poslanici Skupštine Srbije završili su raspravu u parlamentu o novoj vladi, nakon čega se pristupilo glasanju javnom prozivkom. Nova vlada na čelu sa premijerom Đurom Macutom je izabrana glasovima 153 od ukupno 199 poslanika. Deo poslanika opozicije prisustvovao je sednici, a na početku je jedna poslanica položila zakletvu.
Gosti Info jutra Miroslav Čučković, član Predsedništva SNS i Predrag Jeremić, urednik informative Pink.rs komentarisali su sednicu Skupštine Srbije, ali i druge aktuelne teme. Dve srednje škole počinju sa radom posle praznika.
Večeras od 19 sati na Informer televiziji, domaćin otvorenog studija, Igor Ćurčić, ugostiće prof. dr Miću Živojinovića, pukovnika u penziji, kao i Sulejmana Spaha, predsednika udruženja Srba muslimanske veroispovesti.
Pripadnici Uprave saobraćajne policije presretačem su zaustavili tridesetosmogodišnjeg vozača D. M. koji je juče u 15.46 časova na državnom putu Subotica - Sombor upravljao vozilom „bmw“ koje se kretalo brzinom od 205,4 kilometara na čas, gde je ograničenje brzine 80 kilometara na čas.
Nemanja (14) kojem su se lekari borili za život nakon stravične saobraćajne nesreće koja se dogodila na putu Bečej - Bačko Gradište, preminuo je usled teških povreda.
Dečak (8) koji je u nedelju popodne pao sa terase stana na četvrtom spratu zgrade u Ulici kneza Miloša i dalje se nalazi u teškom stanju i pod konstantnim nadzorom lekara sa Instituta za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine!
Bivši NBA igrači Rejmond Felton (40), koji je nosio dres Denvera, Klipersa, Dalasa, Ohlakome... i Teo Pinson, nekada igrač Bruklina, Niksa i Dalasa, kažu da se nikada neće pojaviti igrač kao što je Nikola Jokić i da će osvojiti četvrti MVP, ako ne ove, onda sledeće sezone.
Fudbalski klub Eštoril, iz istoimenog grada, napravio je garnituru posvećenu Airtonu Seni koji je 1985. u Eštorilu upisao prvu pobedu u Formuli 1, a sve uoči godišnjice njegove smrti.
Posle poraza (0:3) u Londonu, Arenal je pobedio Real i u Madridu sa 2:1, sa ukupnih 5:1 otišao u polufinale Lige šampiona, a Karlo Anćeloti ne krije da je razočaran.
Fudbaleri Partizana i Crvene zvezde odigrali su 122. večiti derbi 17. aprila 2004. godine u Humskoj, a duel su obeležile sporne sudijske odluke arbitra Dragomira Tanovića.
Jedinice 425. jurišnog puka Oružanih snaga Ukrajine „Skala“ tri puta su jurišale na Vozdviženku u DNR, ali su pretrpele značajne gubitke i povukle se, rekao je Sputnjiku komandir jurišnog voda sa kodnim znakom „Sab“.
Nedavna geološka otkrića u Vajomingu izazvala su novu talas zabrinutosti među onima koji već godinama sumnjičavo prate aktivnosti supervulkana Jelouston. Naime, tim američkih naučnika pronašao je dva sloja ranije nedokumentovanog vulkanskog pepela, zakopanih ispod poznate vulkanske formacije Lava Krik Tuf – što sugeriše da je istorija erupcija u ovom regionu daleko složenija nego što se dosad mislilo.
Japanska policija je u sredu uhapsila 83-godišnjeg stanovnika prefekture Osaka zato što je ukrao teglu meda sa štanda Kirgistana na svetskoj izložbi Ekspo 2025.
Direktor Muzeja žrtava genocida Bojan Arbutina najavio je danas da će dan muzeja biti obeležen 22. aprila obraćanjem njegovih stručnjaka i predstavljanjem retrospektivom njegovog rada, u Arhivu Jugoslavije.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar