Sve se okrenulo, sada Nemci dolaze kod nas da rade: Marisa je Baden-Virtemberg zamenila ovim srpskim gradom
Podeli vest
Stranci koji voze gradske autobuse ili dostavljaju hranu - postala je uobičajena slika i u Srbiji. Nemamo više dovoljno radnika određenih kvalifikacija ili spremnih da rade za određenu platu.
Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, prošle godine strancima je izdato 50 odsto radnih dozvola više nego 2022. godine - 52.000. Očekivano, kažu stručnjaci i sasvim moguće da ubuduće u Srbiju na rad dolazi još više stranaca.
Uprkos globalnoj ekonomskoj krizi koja je obeležila proteklu godinu, tržište rada u Srbiji pokazalo je iznenađujuću otpornost, sa blažim uticajem na zaposlenost u poređenju sa drugim sektorima.
16.01.2024
12:00
Trbuhom za kruhom hiljade državljana Srbije otišlo je u Nemačku. Da neko otuda dođe da radi u Srbiji - ne čuje se često. Ali Nemica Marisa je bogatu pokrajinu Baden-Virtemberg napustila da bi radila u Valjevu.
"Za mene je dolazak ovde bio velika šansa. Ja sam mašinski inženjer, a mi smo u Valjevu otvorili fabriku i želela sam da imam priliku da radim u drugoj zemlji, da upoznam novu kulturu. Vrlo sam zadovoljna, sve je to dobro za mene", rekla je Marisa Vagner iz Nemačke.
Najviše radnika iz Kine, Turske, Rusije, Indije i Nepala
Marisa je, ipak, izuzetak od pravila. Najviše u našu zemlju dolazi radna snaga iz Kine, Turske, Rusije, Indije i Nepala. I tu se statistika poslednjih godina ne menja. Menja se njihov broj. Nacionalna služba izdala je preko 52.000 radnih dozvola prošle godine, 17.000 više nego godinu ranije.
"Oni uglavnom rade u oblasti građevine, ima tu naravno i pomoćnih građevinskih radnika i zidara, tesara, majstora sa zanatima. veliki broj je prisutan u ugostiteljstvu, hotelijerstvu i u poslednje vreme za državljane ruske federacije izdajemo veliki broj dozvola u oblasti IT sektora", kaže Zoran Martinović, direktor Nacionalne službe za zapošljavanje.
U zvaničnu statistiku ne ulaze stranci sezonci
Ali u zvaničnu statistiku ne ulaze stranci sezonci. Voće u Srbiji samo prošle godine bralo je njih više od hiljadu, najviše iz Uzbekistana i Egipta. I dok upućeni kažu da je udeo stranaca u ukupnom broju sezonskih radnika ipak mali, sve ih češće angažuju i velike kompanije.
"U ovoj strukturi firmi koje angažuju strance u Srbiji, definitivno prednjače velika privredna društva, preko 27 posto firmi koje su bile predmet istraživanja su angažovale strane radnike, takođe privredna društva koja su srednje veličine angažuju strane radnike, njih 21 posto", kaže Todo Terzić, menadžer za regulatornu reformu, NALED.
Poslodavci ne prekrše zakon, a dobiju jeftiniju radnu snagu
Da bi angažovao stranca, poslodavac je dužan prethodno da proveri ima li na našem tržištu nezaposlenih u toj struci. Ali to nije velika smetnja. Kad žele stranca u konkurs stave neke specifične uslove na primer znanje kineskog ili nekog drugog egzotičnog jezika. Tako ne prekrše zakon a dobiju jeftiniju radnu snagu.
"Za neke sektore gde nam je uvoz radnika iz Kine, Indije, Turske, Nepala potreban, mislim da bi to trebalo da nastavimo. Celokupna ova priča bi trebalo da bude deo šire strategije koju mi nemamo, kod nas se dosta stvari dešava stihijski i po potrebama privrede", napominje Nenad Jevtović iz Instituta za razvoj i inovacije.
"Svakako da postoje inicijative za zaključivanje bilateralnih sporazuma sa većim brojem zemalja iz kojih strani radnici dolaze kako bi se te procedure regulisale na jednostavniji način. Ali sama izmena zakona o zapošljavanju stranaca i zakona o strancima na neki način je već trasirala jedan jednostavniji put za privlačenje stranih radnika", rekao je Zoran Martinović.
Jednostavnije procedure za zapošljavanje stranaca stupaju na snagu već 1. februara. Ministarstvo unutrašnjih poslova će izdavati jedinstvenu boravišno-radnu dozvolu, na tri godine.
Stranaca će biti još više ali to je kažu ekonomisti očekivano jer i na tržištu rada važi osnovni zakon ponude i tražnje.
Tekstilci i obućari iz Srbije sve više oblače i obuvaju Evropljane. Proizvodnja tekstila i odeće u Srbiji ima dugu tradiciju i bila je među glavnim izvoznim industrijama. Predviđa se da bi ova grana privrede uskoro ponovo mogla biti moćna.
Jedna devojka postavila je pitanje na društvenoj mreži ,,koje uobičajene poslove nikad ne biste mogli da radite" i za kratko vreme dobila niz odgovora. Na listi se našlo konobarisanje, rad na šalteru, profesura ali i zanimljivo - medicinski radnik.
Rođena je prva beba iz doniranih spermatozoida nastala u laboratoriji Centra za vantelesnu oplodnju bolnice u Valjevu, a „singl“ majka iz Šapca na svet je donela zdravog dečaka.
12.09.2024
09:28
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Švedski državljanin, koji je ratovao na strani Ukrajine, poginuo je u borbi krajem prošle nedelje, saopštili su brojni izvori za televizijski kanal SVT Njeter.
Bivši predsednik Srbije i ljuti opozicionar Boris Tadić uživa i švrćka se po Brazilu za sve pare, što nije ništa čudno s obzirom na to da je išao i po Rumuniji dok su šiptari palili srpske svetinje na Kosovu i Metohiji.
Advokat i bivši političar Azem Vlasi smatra da je Predlog zakona koji je usvojila Vlada Srbije o organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa u procesuiranju krivičnih dela izvršenih na teritoriji Kosova i Metohije "smešan" i ocenio da Priština treba da "zahteva da Srbija ukloni Kosovo iz svog Ustava", preneo je Teve 1.
Evropska komisija je u izveštaju za tzv. Kosovo za 2024. godinu, koji je usvojila danas u okviru Paketa proširenja EU, kritikovala Prištinu zbog sprovođenja aktivnosti suprotnih obavezama iz dijaloga na severu KiM i pozvala na formiranje Zajednice srpskih opština.
Politički analitičar Veljko Jovanović pretučen je juče popodne na parkingu na Novom Beogradu. On je tom prilikom zadobio povrede zbog kojih je hospitalizovan, a napadači su uhapšeni. Ovaj napad niko iz opozicije nije osudio, a neki njeni simpatizeri su se čak i radovali ovom događaju.
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuele Žiofre predao je danas premijeru Milošu Vučeviću Izveštaj Evropske komisije za Srbiju za 2024. godinu. Posle sastanka u Vladi Srbije Vučević i Žiofre obratiće se medijima.
Devojčica (13) poreklom iz Srbije ubila je u petak popodne rođenu sestru (7) u stanu u Lajpcigu u Nemačkoj, a prema nezvaničnim saznanjima Informera zločinu je prethodila žučna rasprava!
Državljanin (48) Srbije uhapšen je prekjuče u španskom gradu Valensija kada je otkriveno da ima laboratoriju za veštački uzgoj marihuane u jednoj kući.
Košarkaši Crvene zvezde su poraženi od Žalgirisa u Kaunasu sa 86:84, a u centru pažnje su sudije posle sramne krađe o kojoj je bez dlake na jeziku priča i Nikola Kalinić.
Potpredsednica SAD Kamala Haris i bivši predsednik SAD Donald Tramp obećavaju velike inicijative ako budu izabrani, međutim ništa im to neće značiti bez podrške Kongresa.
Ukrajinska vlada imenovala je trojicu severnokorejskih generala, Kim Jong Boka, Ri Čang Hoa i Sin Kum Čeola, za koje Kijev tvrdi da se nalaze u Rusiji sa hiljadama severnokorejskih trupa.
Moskva ne može da pristane na takozvani nemački scenario rešavanja sukoba, prema kojem Ukrajina ulazi u Severnoatlantsku alijansu u zamenu za odustajanje od pretenzija na ruske teritorije, rekao je Rodion Mirošnik, specijalni izaslanik ruskog ministarstva spoljnih poslova za zločine u Kijevu.
Nedavno otkrivene fotografije prikazuju Šona Didija Kombsa i tadašnju devojku Dženifer Lopez u žestokoj svađi u noći kada je optužen da je silovao 13-godišnju devojčicu.
Vlastimir Đuza Stojiljković važi za jednog od najvećih glumaca srpske kinematografije, a za života je često pričao o svom teškom detinjstvu. Tokom jednog intervjua ispričao je da je išao bos, pešaka čak od Niša do Beograda.
Novosadski kafedžija Bata Pežo bio je jedan od retkih u bivšoj Jugoslaviji koji je kafanu petvorio u granu filozofije sa posebnom etikom i kako je govorio, u njegovoj kafani svi su bili isti "i četnici i komunisti".
Prema starom indijskom verovanju, pojava nepoznate mačke na pragu ili u dvorištu može imati posebno značenje. Veruje se da takva mačka najavljuje skorašnje venčanje ili proslavu u toj kući.
Kompanija Google je, prema navodima, blizu toga da predstavi novog AI agenta koji može da upravlja veb pretraživačem kako bi pomogao korisnicima u automatizovanju svakodnevnih zadataka.
Biološki otac Nenada Ćubića, Goran Pavlović otkrio je da je u kontaktu sa Ljubinkom koja je usvojila njegove sinove, da im ona ne brani kontakt sa njim, ali i da ona ne želi da ga upozna.
Pevač Goran Žižak, poznatiji kao DJ Krmak ispričao je za Informer da piše knjigu, ali i da razmišlja o dokuzmentarcu u kom će izneti sve ono što javnost nije znala o njemu.
Urošević je za Informer ispričao da njegov unuk i tri unuke, imaju talenat za muziku, ali da je ubeđen da neće krenuti njegovim stopama jer vide koliko je to težak posao.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.