• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer/Blic

26.01.2024

15:32

"U akušerstvu postoje malo grublji manevri, ali fizičko nasilje i vređanje su nedopustivi ": Pomoćnica ministarke zdravlja o akušerskom nasilju!

Shutterstock/Google

Vesti

"U akušerstvu postoje malo grublji manevri, ali fizičko nasilje i vređanje su nedopustivi ": Pomoćnica ministarke zdravlja o akušerskom nasilju!

Podeli vest

Kako će buduće trudnice i porodilje imati bolje uslove u bolnicama, kako prepoznati nasilje i kome ga prijaviti, koje će to sistemske promene napraviti država nakon otvorene Pandorine kutije o akušerskom nasilju.

Nakon što je Marica Mihajlović iz Sremske Mitrovice javno optužila ginekologa za akušersko nasilje zbog kojeg joj je umrla tek rođena devojčica, ovo je postala jedna od gorućih tema koja je potresla domaću javnost.

Otvorila se Pandorina kutija, još jedna majka optužila je istog doktora da je zbog njegove grubosti ostala bez deteta, a nakon nje, oglasila se i majka iz Vranja koja je takođe optužila lekara koji ju je porađao za nasilje i da je zbog toga ostala bez svoje bebe.

Državna sekretarka u Ministarstvu zdravlja prof. dr Vesna Turkulov potvrdila je da je beba Marice Mihajlović preminula usled nasilnog porođaja i da će se to istražiti u narednim koracima.

- Sada se očekuje i otpusna lista. Da objasnim, obdukcioni nalaz je preliminarni. Konačni nalaz obično bude tek za dve nedelje, kada stigne i patohistološki nalaz. Tek tada možemo reći da je to kompletan obdukcioni nalaz - rekla je prof. dr Turkulov.

Foto: Shuterstock

 

Kada se saznalo za slučaj Marice Mihajlović, prof. dr Turkulov kaže da je prvo pokrenut unutrašnji nadzor u toj zdravstvenoj ustanovi, onda je na teren došla inspekcija ministarstva zdravlja

- Ogranak u Novom Sadu je došao na teren, napravio nalaz i tražen je spoljni nadzor, tako da će sada potpuno neutralni lekari iz drugih ustanova, relevantni stručnjaci, napraviti jednu kompletnu analizu. Od 15 do 30 dana je rok po zakonu. Ministarka Danica Grujičić je insistirala da to bude što kraće, da to bude 15 dana, kada i stigne konačan patohistološki nalaz - rekla je prof. dr Turkulov.

Istakla je i da se ceo slučaj mora sagledati u potpunosti - da li je preduzeto sve što treba, da li je adekvatno vođena medicinska dokumentacija, da se sastanu svi akteri u tom događaju. Tek tada će se utvrditi da li je sve rađeno po procedurama, ili se izašlo iz tih okvira.

- Mi ne možemo da ne znamo kolike će mere biti, kolike će kazne biti, ali ako se neko od lekara u bilo kom procesu proglasi krivim, može se pokrenuti postupak oduzimanja licence pred Lekarskom komorom Srbije. Može da bude i osuđen i da mu se oduzme licenca, odnosno dozvola za rad - rekla je sekretarka i dodalsamom akušerstvu postoje malo grublji manevri ali se mora razlikovati nasilje:

Ono što smo svi svesni jeste da ima svakakvih i lekara, to su trenuci kada u toj panici nekad čovek stvarno ne reaguje adekvatno. Porođaj je jedna situacija kada su moguće komplikacije, kao i pri svakoj drugoj intervenciji, hirurškoj i pri svakom drugom lečenju. Komplikacije su uvek moguće, ali ih treba svesti na minimum. Ono što je nedopustivo, to je neko grubo ponašanje, neka neljubaznost.

Ona objašnjava i koji su to zahvati koji zahtevaju grublju reakciju.

U samom akušerstvu imate neke zahvate koji su malo grublji i neprijatni kako bi se istisnula beba i ginekolozi imaju neke manevre kada moraju da pritisnu stomak, da babice koje vode trudnoću pomognu da se beba istisne napolje. Nekada žene u toj panici, u bolovima se ne skoncentrišu se na disanje, na porađaj - objasnila je.

Foto: Shutterstock

 

Konkretno - osim manevara, ako su neophodni da bi se istisnula beba, ono što je nedopustivo su - vređanje, vikanje, psovanje, kao i svaka vrsta fizičkog nasilja koje se mora prijaviti.

- Postoje zaštitnici prava pacijenta kojima se svakako treba obratiti. Ali ako vi mislite da je to prešlo neki prag, i otišlo u nasilje, tu je policija. Ako mislite da je došlo do neke stručne greške, da se naudilo bebi ili majci, onda se za to obraćate ovom zdravstvenom delu i ministarstvu - rekla je prof. dr Turkulo.

Pratnja na porođaju

Pokrenut je i zahtev da porodilje imaju pratnju pri porođaju, da bude dozvoljeno članovima porodice, suprugu, partneru da bude prisutan. Prof. dr Turkulov smatra da pratnja neće rešiti problem, i da je sa epidemiološke strane takav zahtev apsolutno neopravdan.

- Ako mene pitate kao lekara kliničara sa preko 30 godina staža, ja sam lično protiv. To je epidemiološki apsolutno neopravdano. Ne samo sad u sezoni respiratornih infekcija, nego generalno. Drugo, porođajne sale su mesta gde se porađa više žena istovremeno. I kako će sad suprug da prisustvuje u porođaju, kada se istovremeno tu porađaju i druge žene. Osim toga, porođaj je situacija gde žena treba da se skoncentriše na svoju bebu i na disanje, i na to kako će se završiti. Prisustvo muževa na porođaju i pratnje na porođaju može da donese neke dodatne probleme. Verujte, više problema bude sa pratnjom nego sa porođajem - rekla je doktorka.

Foto: Shuterstock

 

Sistemske promene

Prof. dr Turkulov rekla je da je u planu rekonstrukcija porodilišta u Srbiji.

- Skenirana je situacija na terenu i ima porodilišta u manjim mestima u Istočnoj Srbiji koja su zaista u vrlo lošem stanju. Prvo će se ići na njihovu rekonstrukciju. U većim zdravstvenim centrima i u kliničkim centrima je mnogo bolja situacija. Pre svega će se ići na prioritete i imati ta porodilišta gde je zaista procenjeno da je tamo najlošija situacija, da su prioriteti, pa onda sve ostalo - rekla je državna sekretarka.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Vlada na sednici usvojila set finansijskih i poreskih zakona!
Politika

Vlada na sednici usvojila set finansijskih i poreskih zakona!

Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici set zakona iz oblasti finansija, među kojima su Predlog zakona o Završnom računu budžeta Republike Srbije za 2023. godinu, Predlog zakona o elektronskim otpremnicama, kao i set poreskih zakona koji se tiču više vrsta poreza - na dodatu vrednost, na dobit pravnih lica, na dohodak građana, na imovinu i drugo.

31.10.2024

16:14

Brisel pokazao pravo lice!  U EU kukaju jer Srbija štiti svoj narod na KiM, a žmure na oba oka dok Kurti teroriše Srbe!
DVOSTRUKI ARŠINI!

Brisel pokazao pravo lice! U EU kukaju jer Srbija štiti svoj narod na KiM, a žmure na oba oka dok Kurti teroriše Srbe!

Evropska unija saopštila je da je Srbija jasno prekršila obaveze iz Dijaloga između Beograda i Prištine predlogom zakona Vlade o proglašenju Kosova zonom posebne zaštite i o organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa za gonjenje krivičnih dela na Kosovu. U saopštenju portparolke EU Nabile Masrali, Beograd se poziva na preipitivanje predloga zakona. S druge strane, nikakve akcije nije bilo povodom kontinuiranog terorisanja Srba na Kosovu i Metohiju od strane režima takozvanog premijera Aljbina Kurtija.

31.10.2024

14:27

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set