• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer/Novosti

02.02.2024

13:52

Ušteda 35 odsto energije: Do sada se prijavilo više od 1.300 stambenih zajednica za energetsku sanaciju!

Shutterstock

Vesti

Ušteda 35 odsto energije: Do sada se prijavilo više od 1.300 stambenih zajednica za energetsku sanaciju!

Podeli vest

Zamenom stolarije, izolacijom zidova i krovova smanjuje se potrošnja energije, zimi za grejanje, a leti za hlađenje. U resornom ministarstvu kažu da se za energetsku sanacija zgrada koje su priključene na sistem daljinskog grejanja, do sada prijavilo više od 1.300 stambenih zajednica u 15 gradova i opština u Srbiji.

Najviše prijavljenih je u Beogradu, oko 1.000 zgrada. Javni pozivi su okončani u 11 lokalnih samouprava, dok se u Kraljevu i Nišu završava 8. februara, a u Čačku i Novom Sadu 19. februara.

Ministarstvo energetike u saradnji sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) realizuje projekat, vredan 64,5 miliona evra, u kojem će biti sanirano 500 stambenih objekata, odnosno milion metara kvadratnih. Time će ove zgrade smanjiti potrošnju i preći na naplatu grejanja po utrošku. Planirano je da prvi radovi započnu u aprilu naredne godine, a okvirni rok za završetak je druga polovina 2026. godine.

Pomoćnica ministarke energetike Maja Vukadinović, objašnjava da su kriterijumi za odabir zgrada koje će ući u ovaj program definisani su u samom javnom pozivu, a pre svega se boduje specifična potrošnja energije.

To znači, kako dodaje, da će prednost imati zgrade koje imaju najlošije energetske karakteristike i koje će imati najviše koristi od sanacije i prelaska na naplatu po potrošnji, odnosno ostvariće najveće uštede. Ona ističe da će efekti biti višestruki.

- Nakon energetske sanacije očekivano je smanjenje potrošnje energije za više od 35 odsto, uz dodatne uštede energije za hlađenje leti, kao i smanjenje emisije ugljen-dioksida od 20.000 tona godišnje - ističe Vukadinovićeva.

Foto: Shuterstock

 

- Takođe, benefit je i prelazak na naplatu po potrošnji i ugradnja termostatskih ventila, čime sam vlasnik stana utiče na potrošnju energije za grejanje zimi. Povećava se i vrednost nepokretnosti, smanjuju se troškovi održavanja, a poboljšaće se i vizuelni izgled zgrada.

Bespovratnim sredstvima iz programa, kako dodaje, pokrivaju se troškovi pripreme tehničke dokumentacije, kao i 50 odsto vrednosti investicije.Ona objašnjava da će preostalih 50 procenata građani otplaćivati kroz račune za grejanje.

- Njihovi računi će u periodu otplate biti isti ili neznatno viši u odnosu na postojeće. Dakle, građani neće ove investicije morati da finansiraju iz sopstvenih sredstava ili uzimanjem kredita, već će ih praktično otplatiti kroz uštede koje proističu iz manje potrošnje energije za grejanje - kaže Vukadinovićeva.

Foto: Shuterstock

 

Govoreći o daljem postupku izbora zgrada koje će učestvovati u programu, ona kaže da će se nakon zatvaranja javnih poziva, sačiniti prva rang lista zgrada i na osnovu tih podataka će biti izrađena studija izvodljivosti, koja bi trebalo da bude završena do oktobra.

- Ova studija će, između ostalog, uključiti energetske preglede odabranih zgrada sa izradom predmera i predračuna radova, zatim tehničko-ekonomsku i pravnu analizu koje će definisati korake u daljoj realizaciji projekta, kao i detaljne ponude pojedinačnim skupštinama stanara za energetsku sanaciju - precizira naša sagovornica.

- U skladu sa tim, stanari donose konačnu odluku da li će učestvovati u ovom programu. Nakon izjašnjavanja stambenih zajednica, biće napravljena konačna rang-lista zgrada u kojima će biti sprovedena energetska sanacija.

Subvencije će dobiti 50.000 kuća

U Srbiji je energetski sanirano oko 20.000 domaćinstava od 2021. godine, kroz pozive koje Ministarstvo energetike sukcesivno sprovodi.

- Time su ostvarene uštede od oko 190 miliona kilovat-sati, što je doprinelo smanjenju emisije ugljen-dioksida od oko 79.000 tona godišnje - kaže Maja Vukadinović. - Velika je zainteresovanost građana za mere energetske sanacije, i to naročito vidimo ove godine po nacionalnom programu energetske sanacije porodičnih kuća i stanova, koji se sprovodi u 131 gradu i opštini. Na aktuelnom javnom pozivu potpisano je više od 3.000 ugovora sa građanima. Planirano je da ovi javni pozivi traju još četiri godine i da ukupno subvencije dobije oko 50.000 domaćinstava, za šta smo obezbedili sredstva u saradnji sa Svetskom bankom

Energetska sanacija stambenih zgrada koje su priključene na sistem daljinskog grejanja sprovodi se u 15 gradova i opština, a to su Beograd, Kragujevac, Novi Sad, Pančevo, Pirot, Trstenik, Užice, Vranje, Zrenjanin, Čačak, Kraljevo, Negotin, Niš, Novi Pazar, Valjevo, Kraljevo, Niš, Čačak i Novi Sad.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set