Skočila cena poreza na imovinu: Uskoro stiže prva rata, a novi iznosi se neće dopasti stanovnicima ovih gradova
Podeli vest
Prva rata poreza na imovinu stiže sredinom meseca, a mnogim građanima će ovogodišnji obračun doneti i veće troškove. Tako se nove procene neće dopasti Nišlijama, gde su propisane veće poreske osnovice nego prethodne dve godine. Veće izdatke za ove namete imaće i vlasnici nepokretnosti u Valjevu i Leskovcu.
Osnovica za obračun poreza na stanove u Nišu u 2024. kretaće se u rasponu od 124.530 dinara u prvoj zoni, do 11.377, u sedmoj zoni. To je znatno više u odnosu na prethodne dve godine kada je prosečna cena bila za prvu zonu 110.829 dinara. Cene su više za oko 0,8 do 3,4 procenta, u zavisnosti od vrste nepokretnosti. Takođe, uvećane su osnovice i za porez na garaže, poslovne prostore, građevinsko i poljoprivredno zemljište.
Prva rata poreza na imovinu fizičkih lica za 2024. godinu dospeva na naplatu 14. februara, a dina karticom se porez može platiti na šalterima Uprave za trezor bez provizije, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).
Poreska uprava objavila je poreski kalendar za februar mesec 2024. godine a prve obaveze stižu na naplatu već petog dana u mesecu.
01.02.2024
11:08
Osnovica za najopremljeniju zonu u Nišu iznosi 124.530 dinara za stanove, 77.380 za kuće, 231.026 za poslovne prostore i 30.971 dinar za garaže. U Valjevu, porez na stanove u prvoj zoni ove godine biće za 2,14 procenta, odnosno do 144 dinara veći nego lani. U drugoj zoni, biće povećan za 3,24 procenta, odnosno do 226 dinara. U trećoj zoni osnovica će biti veća za 2,22 procenta, odnosno do 118 dinara na godišnjem nivou. Kako je navedeno u odluci Skupštine grada Valjeva, porez na kuće u prvoj zoni biće 9,35 procenata veći, ili do najviše 694 dinara u odnosu na prošlu godinu.
U drugoj zoni za 3,67 procenta, što će biti povećanje poreza do 236 dinara, a u trećoj za 2,78 procenata, odnosno do 127 dinara godišnje. U četvrtoj zoni porez na kuće biće 4 veći 3,59 procenata, ili za 88 dinara, a u petoj za 2,39 - do 45 dinara godišnje.
Porez na poslovni prostor u prvoj zoni veći je za 3,46 procenata, ili do 500 dinara, a u drugoj zoni za 2,39, odnosno do 190 dinara na godišnjem nivou. U trećoj zoni porez ostaje isti kao 2021. Porez na poslovni prostor u prvoj zoni povećan je za 3,41 procenat, ili do 350 dinara na godišnjem nivou, u drugoj za 3,72, odnosno za 350 dinara, a u trećoj maksimalno 100 dinara. Kod garaža, u Valjevu je porez u prvoj zoni povećan za 3,43 procenta u drugoj za 3,85, u trećoj za 4,18 procenata.
Obveznici plaćanja poreza na registrovano oružje kojima su rešenja o utvrđenom iznosu dostavljena poštom, svoju obavezu bi trebalo da izmire do 29. decembra, saopštila je danas Poreska uprava.
28.12.2023
12:40
Za većinu nekretnina u Leskovcu, došlo je do povećanja osnovica za obračun poreza na imovinu u odnosu na prošlu godinu i ono se kreće od 0,3 do 3,9 procenata. U najopremljenijoj zoni osnovica za stanove sada iznosi 70.134 dinara što je povećanje od 1,56 procenata. Do najvećeg poveća-došlo je kod osnovice a kuće u ovj zoni koja je veća za 3,91 procenat i iznosi 62.216 dinara.
Za poslovne objekte, u ekstrazoni, prošlogodišnja osnovica od 93.818 uvećana je za 740 dinara, a za garaže i druge pomoćne objekte za 608 dinara odnosno za 2,8 procenata i sada iznosi 22.398 dinara, dok je nova osnovica poreza za građevinsko zemljište 2.488 dinara. Leskovac, osim najopremljenije, ima još sedam zona oporezivanja. U prvoj zoni je do najvećeg povećanja došlo kod garaža i ostalih pomoćnih objekata od 2,8 procenata, a potom kod poslovnih objekata za 1,42 procenta. U drugoj zoni do najveće promene došlo je kod osnovice za obračun poreza na stanove, od oko dva procenta.
Zanimljivo je da je u petoj i šestoj zoni došlo do smanjenja osnovica za obračun poreza na kuće i to za 0,3 procenta odnosno za 1,2 procenta, dok je kod poslovnih objekata u ovim zonama zabeleženo povećanje od oko 2,2 procenta u odnosu na prošlu godinu. U ovim zonama manja je i osnovica za obračun poreza za građevinsko zemljište. U petoj zoni to smanjenje iznosi jedan, a u šestoj 20 dinara i sada osnovice iznose 630 odnosno 155 dinara.
Beograđani će najverovatnije ovaj porez plaćati kao i prethodne godine, jer je u Odluci o privremenom finansiranju grada predviđen isti iznos kao i 2023. U Kikindi su povećane prosečne cene kvadratnog metra u proseku od 10 do 40 procenata, u odnosu na prethodnu godinu. Na teritoriji Kikinde određene su četiri zone. Prosečne cene kvadrata za ovu godinu za stan u prvoj zoni, dakle u centru grada je 78.388,91 dinar po metru kvadratnom, u drugoj 70.927, u trećoj 60.542, a u četvrtoj 25.982 dinara po kvadratu. Za kuću za stanovanje cena u prvoj zoni je 29.678, a četvrtoj 11.095 dinara po kvadratu - navedeno je u Službenom glasniku Grada Kikinde.
Smederevo
Polazne osnovice za utvrđivanje poreza na imovinu u 2024. u Smederevu su iste kao i prethodne dve godine, tako da ni iznosi utvrđenog poreza na imovinu u ovoj godini neće porasti u odnosu na 2023. Prosečne cene kvadrata nepokretnosti po zonama, kao polazne osnovice za utvrđivanje poreza na imovinu za poreske obveznike u 2024. godini, razvrstane su četiri zone. Tako je kao polazna osnovica za utvrđivanje poreza uzeta prosečna cena kvadratnog metra stana u prvoj zoni od 69.000 dinara, a u četvrtoj 30.000. Osnovica za kuće u prvoj zoni je 59.000 dinara po kvadratu, a u četvrtoj zoni 26.000 dinara.
Mali rast u Malom Zvorniku
U opštini Mali Zvornik u fiskalnoj 2024, za najveći broj poreskih obveznika neće biti povećanja poreza na imovinu, već će poreska osnovica biti utvrđena u apsolutno identičnom iznosu kao i lane - kaže Zoran Jevtić, predsednik ove opštine.
- Prosečna cena za ove obveznike nije menjana od 2017, a u fiskalnoj 2024. iznosi 46.551,01 dinar i među najnižom je u Srbiji.
- Za poreske obveznike koji imaju oporeziva prava na stanovima u prvoj zoni, osnovica će biti minimalno uvećana. Godišnje povećanje za većinu obveznika koji stanuju u svojim nepokretnostima će iznositi oko 300 dinara, odnosno oko 75 dinara kvartalno. Za poreske obveznike koji imaju oporeziva prava na poslovnim zgradama i objektima koji služe za obavljanje poslovne delatnosti u prvoj zoni,osnovica će biti uvećana za oko 1.000 dinara, dakle, kvartalno povećanje od oko 250 dinara.
U Zrenjaninu bez promene
Građani Zrenjanina prvu ratu poreza na imovinu platiće isto, kao i poslednju četvrtu ratu za proteklu godinu - kaže Nikolina Šerfez, zamenik načelnika odeljenja za finansije lokalne samouprave u Zrenjaninu, uz napomenu da je Zrenjanin podeljen na pet zona.
- Četvrtu zonu čine sela u okolini grada, dok su u petoj zoni udaljenija mesta od grada. Prema rešenju iz septembra meseca 2023, prosečna cena kvadrata stanova u prvoj zoni u 2024. godini iznosi 111.994 dinara, u drugoj 78.376, u trećoj 63.397 a u četvrtoj i petoj zoni 26.227 dinara.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ukoliko ste vlasnik bilo koje vrste nepokretnosti u Republici Srbiji, kao pravno ili fizičko lice morate redovno da plaćate porez na nepokretnosti, u ovom slučaju svaka tri meseca.
Poreska uprava objavila je kalendar poreskih obaveza firmi za oktobar, prema kome rok za prve obaveze u ovom mesecu ističe u ponedeljak, 7. oktobra do kada je neophodno dostaviti obaveštenja o zaključenim ugovorima o izvođenju estradnog programa zabavne i narodne muzike i drugih zabavnih programa u septembru i izveštaje o izmirenju obaveze zapošljavanja osoba sa invaliditetom za septembar i uplati sredstava.
Prva rata poreza na imovinu fizičkih lica za 2024. godinu dospeva na naplatu 14. februara, a dina karticom se porez može platiti na šalterima Uprave za trezor bez provizije, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).
Ruska vojska ubrzala je proboj u zoni Specijalne vojne operacije i bukvalno je samlela najbolje delove ukrajinskih jedinica u zoni grupe "Sever", rekao je ruski ministar odbrane Andrej Belousov.
Balistička raketa srednjeg dometa testirana je 21. novembra i dobila naziv "Orešnik" (orah), izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin u obraćanju naciji.
Danas će u Tužilaštvu u Novom Sadu biti saslušani Goran Vesić i Jelena Tanasković, za koje Tužilaštvo, prema nezvaničnim saznanjima Informera, nema osnova za dalje zadržavanje.
Siledžije iz opozicije danas su širom zemlje demonstrirali nasilje na ulicama, u Beogradu je došlo i do nekoliko fizičkih obračuna, a u Kikindi je umalo izbo fizički obračun!
Srpska opozicija danas je održala nasilne proteste širom Srbije, čime su građani bili sprečeni da obavljaju svoje dnevne obaveze i da se slobodno kreću!
Marko Đurić, ministar spoljnih poslova, bio je gost Info jutra u kome je govorio o neverovatnim rezultatima Srbije, ali i o najaktuelnijim temama u Srbiji!
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je prof. dr Miloš Laban koji je govorio o strašnoj tragediji koja se dogodila 1. novembra u Novom Sadu na Glavnoj železničkoj stanici prilikom koje je poginulo 15 osoba, a teško povređeno dvoje.
Huliganska rulja koja pripada opoziciji brutalno je napala novinarke Informera Lidiju Makragić i Branku Lazić, a tim povodom gostujući na Informer televiziji govorili su teolog Miloš Stojković i lider Srpske desnice Miša Vacić.
Ibro Ibrahimović, član predsedništva SPS i Marko Lakić, novinar Politike, u Info jutru govorili su o tome, kada su u pitanju jučerašnja hapšenja, da li Tužilaštvo reaguje prema zakonu ili političkim pritiscima.
Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.
Alija Balijagić uhapšen je nakon 27 dana potrage u selu Pribojska Goleša kod Prijepolja, a pojedincima nisu dovoljne ni fotografije ni snimci koje je MUP objavio, su već počeli sa stvaranjem teorija zavera i širenjem laži i panike u javnosti, kako je sve zavera policije i da uhapšeno lice zapravo nije Balijagić.
Protiv policijskog službenika Bojana R. (41) pokrenuta je istraga zbog sumnje da je 20. novembra ove godine neovlašćeno nosio vatreno oružje i to pištolj marke „Crvena zastava“, model M 83/92, kalibra magnum 357.
Vladimir Petković (23) iz okoline Šapca, poginuo je juče zajedno sa ocem Miletom Petkovićem (63) kada su se kombijem sudarili sa automobilom marke BMW i kamionom.
Duško Šarić (46), mlađi brat Darka Šarića (54) otkrio je pred današnje suđenje u Specijalnom sudu da je imao tešku operaciju srca, koja je trajala pet sati.
Selektor Srbije Dragan Stojković Piksi jasno je naznačio da će mečevi protiv Austrije biti izuzetno teški za našu selekciju u borbi za opstanak u A diviziji Lige nacija.
Košarkaši Partizana ostvarili su najvažniju pobedu ove sezone, srušili su Crvenu zvezdu pred njenim navijačima i mnogi veruju da će upravo taj trijumf biti prekretnica sezone za ekipu Željka Obradovića!
Mađarski premijer Viktor Orban pozvao je izraelskog premijera Benjamina Netanjahua da poseti Mađarsku, dok su mnoge druge evropske zemlje saopštile da bi ga uhapsile ako se pojavi na njihovoj teritoriji, nakon što je Međunarodni krivični sud (ICC) izdao protiv njega poternicu.
Američki senator Lindzi Grejm pozvao je Vašington da uvede sankcije Međunarodnom krivičnom sudu (MKŠ) zbog izdavanja naloga za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i bivšeg ministra odbrane Joava Galanta.
Rusija je poslala automatsko upozorenje Sjedinjenim Američkim Državama o lansiranju "orešnika" 30 minuta ranije, jer se radi o raketi balističkog tipa, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov na brifingu.
Novi film "Babygirl", erotski triler sa Nikol Kidman, izazvao je pravi skandal, posebno jer će biti prikazan baš tokom prazničnog perioda. Mnogi pitaju: "Zašto baš sada, na Božić?"
Scena seksa, za koju niko nije mogao pretpostaviti da postoji, prikazuje film "Hari Poter i vatreni pehar" u potpuno drugačijem svetlu. U sceni koja je izbačena iz finalne verzije filma pojavljuje se i poznati srpski glumac Peđa Bjelac.
Paf Dedi optužen je od strane glumca, koji tvrdi da je tokom audicije za reperov muzički video bio žrtva brutalnih silovanja, koja su uključivala i orgije sa telohraniteljem.
Pam Bondi je Trampov nov izbor za tužiteljku na Floridi. Ljudi koji prate njenu karijeru primetili su neke promene kod nje, uključujući značajan gubitak kilograma.
Milano je svetski poznat po luksuznim prodavnicama i vrhunskim restoranima, ali i po bogatom kulturnom nasleđu. To ga čini idealnom destinacijom za doček Nove godine.
Pevač Aca Lukas istakao je da Aleksandri Prijović po uspehu trenutno na domaćoj estradi nema ravne, a tom prilikom ukazao je na navodno licemerje kada su u pitanju Lepa Brena i Svetlana Ceca Ražnatović.
Muzička zvezda Aleksandra Prijović pojavila se sinoć, 22. novembra, na slavi Bobe Živojinovića i Lepe Brene, a tom prilikom prošetala je nakit vredan čak 48.700 evra.
Reči Nemanje Nikolića da ne želi da bude gost na koncertu Tanje Savić u Areni izazvale su buru u javnosti, a pevač je konačno objasnio zbog čega je doneo tu odluku.
Rada Manojlović otkrila je nepoznate detalje vezane za njen odnos sa Jelenom Karleušom. Pevačica je, tom prilikom, stavila tačku na dugogodišnja nagađanja da je sa Jelenom u svađi, a pomenula je i Sašu Popovića, na čiji se nagovor izvinila muzičkoj zvezdi.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.