Surogat majčinstvo - za ili protiv? Evo ko će doneti konačni sud kada je reč o našoj zemlji!
Podeli vest
Prof. dr Ana Mitrović i objašnjava da postoji dosta aspekata zbog kojih ova procedura još uvek nije moguća u našoj zemlji i podsećaju na to da surogat majčinstvo veći broj zemalja u Evropi ne dozvoljava, a da je u Americi u svega 15 od 50 država ovakva procedura dozvoljena.
- Najlakše, ali najskuplje mesto za praktikovanje surogat materinstva je Kalifornija, država koja dozvoljava homo i heteroseksualnim partnerima, singl mamama i tatama, da kroz surogat materinstvo postanu roditelji. Međutim, čak i unutar tih 15 država koje dozvoljavaju surogat materinstvo, postoje različite regulative. U Evropi, veći broj zemalja ne dozvoljava surogat materinstvo u poređenju sa zemljama koje to dozvoljavaju. Ovde se mešaju mnogi aspekti, uključujući psihološke, prava deteta iz različitih perspektiva, kao i etička pitanja. Nije jednostavno da žena, koja se odluči za surogat materinstvo, to radi ne samo iz materijalnih razloga, već i s obzirom na ugrožavanje svog zdravlja i rizik da se nešto nepredviđeno desi tokom trudnoće - kaže prof. dr Ana Mitrović.
Razvoj znatno jeftinijeg i efikasnije leka za ublažavanje simptoma spinalne mišićne atrofije kod odojčadi cilj je projekta SMAIPROTACs, koji finansira Fond za nauku Srbije u okviru programa Prizma.
"Ne znam šta se desilo. U šoku sam. Dete se žalilo da ima zapušeni nos, doveli su joj lekara sa ORL. Ne mogu da dođem sebi šta se desilo", potresenim glasom, kaže majka porodilje D. L. (31) koja je preminula jutros u UKC Niš nakon što se porodila.
Milica Mršulja (30) iz Leskovca, na samom početku svog života doživela je ono što smo imali priliku gledati samo u filmovima, ostavila ju je majka usred zime, na snegu, u kutiji pored kontejnera.
Imena za dečake su poput modnih trendova - menjaju se s vremenom, ali neka od njih ostaju vanvremenska i neprevaziđena.
26.02.2024
14:11
Foto: Shutterstock
Komplikacije
Napominje i da u trudnoći može doći do komplikacija, kao i do smrti.
- Mogu se izazvati komplikacije koje se završavaju sa smrću majke. Nije slučajno što u Evropi i u većini zemalja sveta to nije dozvoljeno u toj meri koliko zapravo postoji potreba - kaže doktorka i objašnjava da li je surogat materinstvo medicinski komplikovan postupak.
- Surogat materinstvo znači da trudnica koja nosi dete za neki par ili osobu, gde je dozvoljeno i za singl roditelje, prolazi kroz proceduru vantelesne oplodnje. Najčešće, surogat majka uzima jajne ćelije od ženske osobe, koje su prethodno oplođene sa partnerom po želji, a zatim kreirani embrion se vraća u matericu osobe koja će izneti trudnoću. Zavisno o mestu porođaja i pravnoj regulativi, biološki roditelji tog deteta bi trebalo da preuzmu prava i odgovornosti za dete - kaže dr Mitrović za Blic.rs.
- Za osobu koja prima embrion, ona ne prolazi kroz proceduru najčešće stimulacije jajnika i hormonske pripreme - kaže doktorka.
Ipak, slučaj nije identičan klasičnoj vantelesnoj oplodnji, jer surogat majke nisu trudnice koje su dale svoj biološki materijal.
Foto: Shuterstock
Uslovi za surogat majku
Prof. dr Ana Mitrović objašnjava i koje uslove surogat majke moraju da ispunjavaju
- Sve zavisi u kojoj zemlji se radi. Prema nekim zakonima, surogat majka mora biti mlađa od 35 godina i imati kod kuće dvoje ili troje dece. Nema jasnih kriterijuma koji važe u svakoj zemlji. Uvek se traži da je zdrava i da ima svoju decu, jer tokom trudnoće može doći do komplikacija koje mogu uticati na organ s kojim pomaže drugoj osobi da rodi. U zavisnosti od zemlje, variraju i preduslovi. Podrazumeva se da treba biti medicinski zdrava i sposobna da iznese trudnoću bez očekivanih komplikacija - objašnjava doktorka.
Ukoliko potencijalna surogat majka ima neko stanje koje bi ugrozilo njenu spontanu trudnoću, takva osoba nije kandidat.
Advokat Ana Selak, objašnjava koja je procedura surogat materinstva, ali i naglašava da ona kod nas još uvek nije uvedena
- Ovo tek treba da se uvede kod nas. Republika Srbija treba da pomogne roditeljima da se ostvare kao roditelji. Došli smo do toga da doniramo jajne ćelije iz nekih drugih zemalja, imamo i prve bebe, imamo biomedicinski potpomognutu oplodnju; ovo je sledeći korak. Stičem utisak da su ovo tehnički slične stvari, kao da smo i mi kao zemlja došli do tog stadijuma, pasivni smo po tom pitanju. Imamo građanski zakonik koji reguliše ovu materiju, ali ga ne donosimo, ali ne znači da nemamo ideju - istakla je svojevremeno advokatica Ana i dodaje:
Foto: pexels.com
Foto: - Želim da pomognem u regulisanju ove teme. Ona neće biti izvorna u svom primarnom obliku, jer ne postoji idealan zakon, ali želim da se uspostavi odgovarajući okvir. Ne želimo neregulisanu oblast, niti da naši državljani idu u druge zemlje kako bi ostvarivali svoja roditeljska prava pod njihovim uslovima - kaže i dodaje da će o ovom postupku prema našem zakonu, odlučuje sud.
Male boginje potvrđene su u Srbiji i kod bebe od 13 meseci. Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Joavnović Batut", dete je iz Severnobanatskog okruga i nije vakcinisano.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Razvoj znatno jeftinijeg i efikasnije leka za ublažavanje simptoma spinalne mišićne atrofije kod odojčadi cilj je projekta SMAIPROTACs, koji finansira Fond za nauku Srbije u okviru programa Prizma.
Administracija američkog predsednika Donalda Trampa ponudila je Ukrajini da Sjedinjene Države preuzmu kontrolu nad polovinom njenih rudnih resursa, uz mogućnost raspoređivanja američkih trupa na mestima njihove eksploatacije, prenosi En-Bi-Si njuz, pozivajući se na izvore iz administracije u Vašingtonu.
Ruske snage intenzivirale su ofanzivu na istočnom frontu, prepolovivši ukrajinske linije odbrane kod Kurahova u oblasti Dnjepropetrovska. Ukrajinski Generalštab objavio je da se broj ruskih napada povećao čak 2,5 puta, pri čemu je tokom dana zabeleženo 250 borbi, a najintenzivniji sukobi odvijaju se u pravcu Pokrovska.
Bezidejnoj srpskoj opoziciji koja se mesecima unazad krije iza studenata hitno je potreban "crni labud" - nesreća na kojoj bi mogli da lešinare - kako bi se protesti koji polako ali sigurno zamiru, na neki način omasovili.
Protiv osvedočenog srbomrzca Bernar Henri Levija, koji je aktivno učestvovao u nacifikaciji srpskog naroda i širom sveta promovisao bombardovanje Srbije 1999, pokrenuta je istraga zbog "ilegalnog prisvajanja interesa" prilikom snimanja svojih filmova!
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, a ove večeri u fokusu je bio rusko-ukrajinski sukob. Tokom emisije emitovana je i reportaža novinara i ratnog izveštača Igora Damjanovića iz Ukrajine.
Na svečanosti povodom Dana državnosti Srbije, predsednik Aleksandar Vučić uručio je Zlatnu medalju za hrabrost „Miloš Obilić“ posthumno ubijenom policajcu Nikoli Krsmanoviću (34) iz Loznice. Odlikovanje je primila njegova majka Ljiljana Krsmanović.
I. N. (69) preminuo je dok su vatrogasci gasili požar na njegovim automobilima u krugu jedne fabrike u Ljukovu. Nesrećnom čoveku izgorela su tri vozila, a onda ga je izdalo srce, saznaje Informer.
Srpska državljanka L. P. (34) priznala je novinarki u kameru da je ubila i zakopala muža u dvorištu porodične kuće u Leptokariji! Šokirana ovim priznanjem, novinarka je posle emisije obavestila nesrećnu porodicu koja je prethodno pet meseci tragala za Kostasom Siamitrasom (58).
Dečak S.S. (15) koji je teško povređen prošle srede u saobraćajnoj nesreći i to kada je, najverovatnije, pretrčavao Zrenjaninski put, preminuo je na Univerzitetsko dečijoj klinici "Tiršova".
Vladimir Vrbaški nije dostupan pravosudnim organima, kao i još dva osumnjičena lica, zbog čega će tužilaštvo predložiti sudiji za pretnodni postupak Višeg suda u Beogradu im odredi pritvor i naloži raspisivanje poternice. Terte se za krivična dela Prevara i Zloupotreba.
Košarkaški savez Srbije je objavio saopštenje u kome se zahvaljuje svima koji su učestvovali u organizaciji Kupa Radivoja Koraća, kao i klubovima učesnicima.
Košarkaši Crvene zvezde pobedili su Partizan ( 89:83) i osvojili Kup Radivoja Koraća, a navijači crno-beli su bili razočarani posle poraza od večitog rivala, pa su žestoko kritikovali pojedine igrače, posebno Dvejna Vašingtona.
Košarkaš Crvene zvezde Miloš Teodosić uleteo je na teren u završnici meča sa Partizanom i pokušao je da smiri navijače crveno-belih, koji su gađali sa tribina Karlika Džonsa prilikom izvođenja odlučujućih slobodnih bacanja.
Karlik Džons je posle utakmice Crvene zvezde i Partizana u Kupu Radivoja Koraća seo na klupu i rastužio se, a trener Željko Obradović je prišao da ga uteši.
Rusija je razvila jednu od najnaprednijih sistema za borbu protiv dronova na svetu i rasporedila ga u okolini Moskve kako bi zaštitila grad od ukrajinskih napada.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je danas, nakon sastanka sa američkim državnim sekretarom Markom Rubijom, da je američki predsednik Donald Tramp "najveći prijatelj kojeg je Izrael ikada imao u Beloj kući", prenosi Rojters.
Ukrajinske specijalne službe sve češće koriste maloletnike za izvođenje sabotaža i terorističkih napada, jer ih je lakše manipulativno regrutovati i teže ih je pravno goniti, upozoravaju stručnjaci. Ova praksa postaje sve učestalija, a mnogi tinejdžeri, umesto obećanog novca, završavaju sa ozbiljnim krivičnim kaznama.
Američki predsednik Donald Tramp iskoristio je reči Napoleona Bonaparte u najnovijoj objavi na svojoj društvenoj mreži Truth Social, napisavši: „Onaj ko spasava svoju zemlju ne krši bilo koji zakon“, javlja Rojters.
Alaedin Alhalabi, 42-godišnji dostavljač hrane sirijskog porekla, postao je heroj u Austriji nakon što je autom zaustavio 23-godišnjeg napadača koji je u Filahu nožem napao prolaznike, ubivši 14-godišnjeg dečaka i ranivši još četiri osobe.
Predsednik Republike Srbije, Aleksandar Vučić, uručio je odlikovanja zaslužnim pojedincima i institucijama povodom obeležavanja Sretenja, Dana državnosti Srbije. Odličje je posthumno dodeljeno i reditelju Miloradu Milinkoviću.
U jednom od svojih intervjua, Siniša Pavić otkrio je da je RTS hteo da zaustavi prikazivanje serije "Bolji život" posle sedme epizode, a otkrio je i kako ju je "spasao"!
Skandal u Holivudu otkriva navodnu tajnu vezu Vil Smita i njegovog prijatelja Dvejna Martina, uz sumnju da je platio dva miliona dolara da prikrije njihov odnos.
Venčanja širom sveta često uključuju neobične, ali vrlo simbolične običaje koji se razlikuju od kulture do kulture. Evo nekoliko najčudnijih i najzanimljivijih.
Biljke mogu pozitivno da utiču na energiju prostora, privlačeći sreću, novac i ljubav. Neke biljke posebno simbolizuju ljubavne veze i romantiku, pa su odličan izbor za dom.
Patike su savršen spoj udobnosti i stila, jer se lako uklapaju u različite kombinacije, od ležernih farmerki do elegantnih blejzera. Evo 6 stilova patika koje se lako uklapaju u svaku odevnu kombinaciju.
Piletina je veoma popularna namirnica i zbog svoje pristupačne cene, ali postoje određeni delovi ovog mesa koje nikako ne treba da jedemo, jer sadrže bakterije i parazite koji mogu negativno uticati na zdravlje.
Snimak sa nastupa Sandre Afrike i MC Stojana na kom je on pokušao da je poljubi u usta, a pevačica to vešto izbegla, postao je hit na društvenim mrežama.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar