Nikad brže do nostrifikacije diplome iz inostranstva u Srbiji! Ovo su potrebna dokumenta!
Podeli vest
Mobilnost studenata i đaka danas je vrlo visoka. Pojedinci se odlučuju da nakon zavrešene srednje škole u Srbiji, studije nastave u inostranstvu.
Nije redak slučaj da studenti nakon sticanja diplome osnovnih studija, master ili doktorske studije upisuju u inostranstvu. Neke od zemalja za koje se studenti i đaci najčešće odlučuju su Nemačka, Austrija, Slovenija, Italija i Amerika. Ovo ne iznenađuje, s obzirom na to da ove zemlje, ukoliko su određeni uslovi ispunjeni, studentima iz inostranstva nude mogućnost besplatnog studiranja.
Snežana S. (48) kojoj je danas određen pritvor zbog sumnje da je falsifikovala ispravu i bavila se nadrilekarstvom, jer je kako se veruje falisfikovanom diplomom otvorila stomatološku ordinaciju u Beogradu na vodi, pre ovog biznisa imali frizerski i kozmetički salon na Novom Beogradu.
Lažnoj doktorki Snežani S. (48) koja je pre dva dana uhapšena po nalogu Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu zbog sumnje da je sa falsifikovanom diplomom Medicinskog fakulteta u Prištini u ordinaciji u Beogradu na vodi pružala stomatološke usluge i vršila antiejdžing tretmane, sudija za prethodni postupak Prvog osnovnog suda odredio je pritvor do 30 dana.
06.03.2024
11:22
Nakon povratka u Srbiju, diplome stečene u inostranstvu je potrebno nostrifikovati.
Nostrifikacija je postupak u kojem se diplome (srednjoškolske ili visokoškolske), svedočanstva, ispiti i akademske titule dobijene u inostranstvu priznaju za korišćenje u Srbiji, bilo radi nastavka školovanja ili radi zapošljavanja. Nostrifikovana diploma ima potpuno istu vrednost kao i ona stečena u Srbiji.
Po nalogu javnog tužioca Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu Snežani S. (48) juče je određeno zadržavanje u trajanju od 48 sati, a ona je osumnjčena za krivično delo falsifikovanje isprave i krivično delo nadrilekarstvo i nadriapotekarstvo.
Branioci rođenog brata Darka Šarića, Duška Šarića, zatražili su danas da on bude pušten iz pritvora.
19.02.2024
18:36
Za nostrifikaciju srednjoškolskih svedočanstava i diploma zaduženo je Ministarstvo prosvete (na teritoriji Vojvodine to je Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje), a za nostrifikaciju visokoškolskih dokumenata — univerziteti i samostalne visoke škole (oni postupak nostrifikacije regulišu svojim statutima).
Obrazovne isprave iz bivših jugoslovenskih republika
Diplome i svedočanstva stečena u bivšim jugoslovenskim republikama pre raspada zajedničke države važe bez nostrifikacije, i kada je reč o srednjoj školi i o visokom obrazovanju. Nije potrebna ni nostrifikacija srednjoškolskih svedočanstava i diploma iz Republike Srpske, kao ni onih dobijenih u Crnoj Gori do raspada Državne zajednice Srbija i Crna Gora.
Postupak nostrifikacije
Zahtev za nostrifikaciju podnosi se na posebnom obrascu, koji možeš dobiti kod organa ili ustanove koja obavlja nostrifikaciju. Univerziteti traže mišljenje odgovarajućeg fakulteta o stepenu podudarnosti inostranog studijskog programa s našim.
U postupku nostrifikacije uzima se u obzir sistem obrazovanja u zemlji iz koje potiče diploma ili svedočanstvo, trajanje obrazovanja, plan i program ustanove koja je izdala dokument, prava koja on daje i ostale bitne okolnosti. U slučaju da se organ koji obavlja nostrifikaciju već susretao s dokumentima strane obrazovne ustanove iz koje dolaziš, postupak će teći brže, jer neće morati iznova da se utvrđuju sve ove okolnosti.
Ukoliko inostrani nastavni plan i program znatno odstupa od domaćeg s kojim se upoređuje, nostrifikacija se uslovljava polaganjem određenih ispita, izradom radova ili proverom znanja.
Na kraju ovog postupka dobićeš rešenje o nostrifikaciji, a napomena o priznavanju biće uneta i na original i jedan primerak prevoda nostrifikovane školske isprave. Rok za donošenje rešenja za srednjoškolske isprave je 30 dana od podnošenja zahteva, a za visokoškolske — rokove propisuju same ustanove koje obavljaju nostrifikaciju. Zato se trajanje postupka znatno razlikuje od ustanove do ustanove (ponekad i više meseci), a u slučaju univerziteta zavisi i od toga koji fakultet treba da dâ mišljenje.
Potrebna dokumenta
Obrazac zahteva za priznavanje srednjoškolskih dokumenata možeš preuzeti i sa sajta Ministarstva prosvete.
Za nostrifikaciju ti je, osim originala školske isprave čije priznavanje tražiš, potreban i njen prevod, overen kod ovlašćenog prevodioca (sudskog tumača).
Kad je reč o srednjoj školi, mogu ti, osim diplome, tražiti i prevode svedočanstava poslednjeg ili svih razreda — raspitaj se u Ministarstvu, odnosno Pokrajinskom sekretarijatu.
Za dokumenta izdata u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Hrvatskoj, naravno, nije potreban prevod.
Moraćeš da priložiš i dokaz o uplati takse za nostrifikaciju (u slučaju srednjoškolskih isprava), odnosno naknade koju propisuju visokoškolske ustanove.
Taksa za nostrifikaciju srednjoškolskih dokumenata krajem 2011. godine iznosila je 3.490 dinara.
Upis na fakultet kada je nostrifikacija u toku
Ako nameravaš da u Srbiji upišeš fakultet sa srednjom školom koju si završio u inostranstvu, a za koju se diploma izdaje posle datuma do kog se mogu predati dokumenta za upis na naše visokoškolske ustanove, ipak ćeš moći da se upišeš. Potrebno je da pre konkurisanja za upis podneseš zahtev za nostrifikaciju i priložiš svu dokumentaciju koju imaš. Dobićeš potvrdu da je nostrifikacija u toku, s kojom možeš uslovno da konkurišeš za upis. Upis, dakle, neće važiti ukoliko nostrifikacija iz nekog razloga bude odbijena.
Ruske srednjoškolske diplome
Sa srednjoškolskom diplomom stečenom u Rusiji ili nekoj od bivših republika Sovjetskog Saveza imaš pravo da se upišeš na domaći fakultet ili visoku školu, iako se kod nas te diplome ne priznaju kao dokaz o završenom srednjem obrazovanju (već se računaju kao završen drugi ili treći razred gimnazije).
Ako nisi zadovoljan rešenjem
Ukoliko ti je nostrifikacija odbijena, ili smatraš da je pogrešno utvrđen tvoj nivo obrazovanja ili akademska titula, nemaš pravo žalbe, ali možeš da podneseš tužbu Upravnom sudu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Snežana S. (48) kojoj je danas određen pritvor zbog sumnje da je falsifikovala ispravu i bavila se nadrilekarstvom, jer je kako se veruje falisfikovanom diplomom otvorila stomatološku ordinaciju u Beogradu na vodi, pre ovog biznisa imali frizerski i kozmetički salon na Novom Beogradu.
Poslanica ruske Dume Marija Butina izjavila je danas da administracija predsednika SAD Džozefa Bajdena rizikuje izbijanje trećeg svetskog rata time što je dozvolila Ukrajini da upotrebi oružje proizvedeno u SAD za napade duboko na teritoriji Ruske Federacije.
U specijalnoj emisiji na Informer TV "Znamo li istinu o atentatu na Zorana Đinđića?" gostovao je lider Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislav Šešelj gde je govorio o svojim saznanjima o ubistvu bivšeg premijera i policijskoj akciji "Sablja" koja je usledila.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa predsednikom Odeljenja za spoljne crkvene veze Moskovske Patrijaršije, Mitropolitom volokolamskim Antonijem.
Da li zaista znamo sve o atentatu na Zorana Đinđića? Da li postoje skrivene priče i neotkriveni detalji o ubistvu koje je promenilo tok srpske istorije?
Da li može doći do direktnog sukoba Rusije i Sjedinjenih Američkih Država? Na ova i slična pitanja govorio je prof. dr Dragan Petrović, iz instituta za međunarodnu politiku.
U specijalnoj emisiji na Informer TV "Znamo li istinu o atentatu na Zorana Đinđića?" gostovao je nekadašnji šef obezbeđenja Milan Veruović, koji je u poslednjim trenucima bio sa Zoranom, Vojislav Šešelje predsednik SRS i doktor Miljko Ristić.
Zoran Stanković (49) iz Osipaonice pucao je u glavu bivšoj ljubavnici Aleksandri Lazić (28) iz Lipa, a potom je presudio sebi jednim hicem u slepoočnicu! Krvava drama se odigrala pre tačno deset godina u Aleksandrinoj kući, u kojoj je živela sa majkom i dvoje maloletne dece.
Fudbaleri Srbije remizirali su u poslednjem kolu A4 Grupe Lige nacija sa selekcijom Danske (0:0), a svoje utiske odmah po završetku meča izneo je selektor "orlova", Dragan Stojković Piksi.
Odgovor Moskve na napade zapadnim raketama dugog dometa duboko na rusku teritoriju biće adekvatan i opipljiv, upozorila je danas portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova i naglasilasila da će to značiti direktno učešće Sjedinjenih Američkih Država i "njihovih satelita" u sukobu protiv Rusije.
Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj potvrdio je večeras da je Ukrajina dobila dozvolu administracije odlazećeg američkog predsednika Džozefa Bajdena da koristi rakete dugog dometa za napade duboko u Rusiji u radijusu od 300 kilometara.
Ubrzo nakon pobede na izborima, Donald Tramp je počeo da stavlja svoju administraciju na konzervativne tvrdolinijaše koji su spremni da potencijalno preuzmu njegovu agendu za imigraciju.
Rusija ima sisteme koji mogu da presretnu američke operativno-taktičke rakete "atakams", saopštio je glavni i odgovorni urednik časopisa Nacionalna odbrana Igor Korotčenko.
Humanitarna izložba slika i vezova autorki Alene Gojak i Gorice Popović pod nazivom "Oboji život" biće održana u sredu 20. novembra u 19h u gornjem foajeu Pozorišta Atelje 212.
Među brojnim poznatim imenima koja igraju u seriji "Ljubav u tišini" je i Saša Joksimović, koji ističe da mu je izuzetna čast što je deo ovog projekta.
Lozinke koje se baziraju na jednostavnim kombinacijama ili lako pogađaju na osnovu ličnih podataka, poput imena ili datuma rođenja, vrlo su nesigurne. Da biste zaštitili svoje naloge, kreirajte lozinku koja je dugačka, raznovrsna i potpuno nasumična.
Ruska salata je jedno od najpoznatijih jela koje se priprema za različite prilike, a dodavanjem hrskave jabuke, možete joj dati potpuno novi, osvežavajući ukus.
Mašina za sušenje veša može biti izuzetno praktična, ali nije pogodna za sve vrste odeće. Neke tkanine i materijali, poput svile, vune ili odeće sa dekorativnim elementima, bolje je sušiti na vazduhu kako bi se očuvala njihova kvaliteta i dugotrajan izgled.
Modni dizajer Bata Spasojević danas će održati reviju kojom će ujedno obeležiti jubilarnih 30 godina karijere, a događaj će se održati u jednom beogradskom hotelu.
Brojne poznate ličnosti pojavile su se večeras na crvenom tepihu, na reviji modnog kreatora Bate Spasojevića, a među prvima su stigle pevačica Mira Škorić i njena ćerka Milica Jeremić.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.