• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs

17.03.2024

06:42

Trodnevno nasilje crvenim slovima upisano u srpsku istoriju! Tačno 20 godina od stravičnog pogroma Srba sa KiM!

printscreen

Vesti

Trodnevno nasilje crvenim slovima upisano u srpsku istoriju! Tačno 20 godina od stravičnog pogroma Srba sa KiM!

Podeli vest

Pre tačno 20 godina na Kosovu i Metohiji počelo je trodnevno nasilje Albanaca nad Srbima. U martovskom pogromu ubijeno je najmanje 19 osoba, a povređeno je oko hiljadu. Proterano je oko 4.000 Srba, uništeno 800 srpskih kuća i zapaljeno 35 verskih objekata.

Pre 20 godina, u medijima na Kosovu i Metohiji pojavila se informacija da su se u reci Ibar u Severnoj Mitrovici utopila trojica dečaka albanske nacionalnosti koje su, navodno, napali Srbi.

Usledio je martovski pogrom u kome su Srbi sa Kosova i Metohije ubijani i proterivani, a njihova imovina i kulturno nasleđe spaljeni i uništeni.

Albanska verzija nesreće u kojoj su stradala tri albanska dečaka bila je povod za veliki pogrom koji su kosovski Albanci počinili nad Srbima sa Kosova i Metohije, drugi posle agresije NATO-a iz 1999. godine.

Usledilo je trodnevno nasilje koje je crvenim slovima upisano u srpsku istoriju, ali i međunarodno pravo - 19.000 pripadnika Kfora, angažovanih da smire nerede, nije zauzdalo albanske ekstremiste.

Od ranog jutra 17. marta krenuli su napadi na Srbe širom Kosova i Metohije: u Kosovskoj Mitrovici, Lipljanu, Obiliću, Zubinom Potoku, Lapljem selu, Čaglavici... Osim brojnih srpskih domova, rušene su i paljene srpske crkve i manastiri.

Foto: printscreen

 

Istog dana u večernjim satima iz Unmika su demantovali optužbe da su albanski dečaci stradali bežeći od Srba. Kako je rekao, nasilje na Kosovu bilo je unapred planirano, a komandant Južnog krila NATO-a nasilje je okarakterisao kao etničko čišćenje.

Zvanični broj žrtava iz izveštaja Unmika iz aprila 2004. godine je devetnaest. Van izveštaja ostalo je nekoliko neidentifikovanih tela u prištinskoj mrtvačnici. Prema novijim izveštajima, ukupno je stradalo najmanje 27 osoba, više od 900 je povređeno.

Uništeno je 35 pravoslavnih crkava i manastira, a proterano više od 4.000 Srba. Većina se, kao i oni proterani 1999, nikada nije vratila u svoje domove. Etnički je očišćeno šest gradova i devet sela.

Pogrom su tada osudili Savet bezbednosti i Evropska unija. Devetnaest godina kasnije nema ni glasa o eventualnim novim detaljima istrage, a organizatori nisu otkriveni.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set