Srbi sve više kupuje apartmane! Najtraženije su planine i banje, kvadrat može da se nađe i za 255 evra!
Podeli vest
Nekretnine su među omiljenim vrstama ulaganja građana Srbije koji imaju "višak" novca. Pored stanova, kupuju se i apartmani. Najpopularnija lokacija na kojoj se kupuju ove nekretnine je Kopaonik, gde je prosečna cena kvadrata u starogradnji nešto viša od 1.500 evra, dok u novogradnji košta nešto manje. Pored ove popularne zimske destinacije, građani Srbije kupuju apartmane i na Divčibarama, u Vrdniku, Čajetini i Velikom Gradištu.
Investiranje u nekretnine jedan je od omiljenih načina građana Srbije da sačuvaju vrednost novca koji imaju, a usput još i dodatno zarade. Pored stanova, oni kupuju i apartmane na planinanima, selima ili u drugim turističkim mestima.
Srbiju su prema najnovijim podacima Republičkog zavoda za statistiku, prošle godine posetili strani turisti iz oko 50 zemalja sveta, a najveći broj noćenja ostvarili su turisti iz Evrope.
Banjski turizam u Srbiji veoma je razvijen, a poseban procvat banja desio se u poslednjih par godina.
12.03.2024
09:31
Tokom prošle, 2023. godine, na Kopaoniku su prodata 332 apartmana, pokazuju podaci Republičkog geodetskog zavoda (RGZ). Popularni su i Divčibare (233 prodatih apartmana), Veliko Gradište (118), Čajetina (73) i Vrdnik (54).
Kopaonik
Najpopularnija lokacija za kupovinu apartmana je Kopaonik. Prema podacima RGZ, prosečna cena kvadrata apartmana u starogradnji na ovom popularnom skijalištu je 1.557 evra, a u novogradnji nešto manja, 1.313 evra. U starogradnji, cene variraju od 240, pa sve do 3.750 evra po kvadratu. S druge strane, najjeftiniji kvadrat u novogradnji prodat je za 657 evra. Najskuplji je bio 2.900 evra.
Prosečna cena stanova novogradnje u Srbiji u drugoj polovini 2023. godine bila je 207.103 dinara po metru kvadratnom, što predstavlja smanjenje od 4,8 odsto u odnosu na isti period 2022. godine, podaci su Republičkog zavoda za statistiku (RZS).
16.03.2024
12:10
Kao omiljena lokacija za ulaganje u apartmane izdvojilo se i Brzeće, selo na padinama Kopaonika. Tamo je prosečna cena kvadrata u starogradnji 1.347 evra. Najskuplji kvadrat zapravo je koštao 1.833, a najjeftiniji 413 evra. Što se tiče novogradnje, kvadrat u proseku košta 1.530 evra, dok se cene kreću od 495 do 2.195.
Čajetina
Osim Kopaonika, popularna lokacija za kupovinu apartmana je Čajetina, varoš na obroncima Zlatibora. Kada je reč o starogradnji, prosečna cena kvadrata iznosi 1.300 evra. Ipak, starogradnja se prodavala po cenama od 810, pa sve do 2.650 evra po kvadratu.
Što se novogradnje tiče, prosečna cena kvadrata je 1.585 evra, ali su cene varirale od 1.095, pa do 2.320.
Divčibare
Naselje Divčibare na planini Maljen sledeća su lokacija koja je u godini za nama bila čest izbor za one građane koji su želeli da kupe apartman. Na ovoj lokaciji, prosečna cena apartmana u starogradnje iznosi 1.280 evra po kvadratu.
Cene kvadrata, inače, variraju od 460 do 2.623 evra. Što se tiče novogradnje, prosečna cena kvadrata je 1.412 evra. Ipak, najjeftiniji kvadrat prodat je za 600, a najskuplji za 1.982 evra.
Vrnjačka Banja
Osim planina, popularne turistički destinacije u Srbiji su banje, pa i ne čudi što je Vrnjačka Banja takođe na lsiti lokacija na kojima su se prošle godine kupovali apartmani. Tako je prosečna cena kvadrata u novogradnji bila 1.600 evra, a cene su išle od 980 do 2.427.
Zvaničnih podataka o tome po kojim cenama su sklapani kupoprodajni ugovori za apartmane u starogradnji, nema.
Vrdnik
Jedna od omiljenih lokacija za kupovinu apartmana je i Vrdnik, vojvođansko selo na obroncima Fruške Gore, verovatno najpoznatije po istoimenoj banji. Na ovoj lokaciji, apartmani su se prodavali po prosečnoj ceni od 1.283 evra po kvadratu, ali su cene varirale od 970 do 2.165.
Takođe, kao i u slučaju Vrnjačke Banje, ne postoje zvanični podaci o cenama u starogradnji.
Veliko Gradište
Poslednja na spisku najpopularnijih lokacija je Veliko Gradište – mesto koje je najpoznatije po Srebrnom jezeru, a koje se nalazi nedaleko od ulaska u Đerdapsku klisuru. Prosečna cena kvadrata u novogradnji na ovoj lokaciji iznosi 960 evra.
Najmanja cena po kojoj je prodat jedan apartman je 255 evra po kvadratu. S druge strane, najskuplji kvadrat koštao je 1.683 evra. Što se tiče starogradnje, ne postoje zvanični podaci.
Vrednost prometa nekretnina u drugom kvartalu ove godine iznosila je 1,8 milijardi evra i bila je veća za 8,2 odsto u odnosu na drugi kvartal 2023. godine, saopštio je danas Republički geodetski zavod i naveo da je broj kupoprodaja nepokretnosti porastao za 0,6 odsto i iznosio 30.837.
Ako pitate običnog čoveka, koji je u potrazi za sopstvenom nekretninom, tržište se nikada neće vratiti na staro. Ukoliko pitate stručnjake, ubeđivaće vas da se tržište nekretnina smiruje. Nas je pak zanimalo, ima li išta više do 50.000 evra u Beogradu.
Tokom prošle godine zabeležili smo 12,4 miliona noćenja u zemlji, od čega je 5,6 miliona turista došlo iz inostranstva. U proseku su najviše boravili tri dana, a zanimljiv podatak je i da isti broj noćenja, 2,8 miliona, beležimo na planinama i u banjama.
27.09.2024
18:27
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Srbiju su prema najnovijim podacima Republičkog zavoda za statistiku, prošle godine posetili strani turisti iz oko 50 zemalja sveta, a najveći broj noćenja ostvarili su turisti iz Evrope.
Švedski državljanin, koji je ratovao na strani Ukrajine, poginuo je u borbi krajem prošle nedelje, saopštili su brojni izvori za televizijski kanal SVT Njeter.
Četiri sindikata prosvetnih radnika u Srbiji odbila su ponudu Vlade Srbije da povećanje plata bude najveće u javnom sektoru, a jedna fotografija jasno dokazuje zašto je to tako i ko stoji iza prosvetara.
Bivši predsednik Srbije i ljuti opozicionar Boris Tadić uživa i švrćka se po Brazilu za sve pare, što nije ništa čudno s obzirom na to da je išao i po Rumuniji dok su šiptari palili srpske svetinje na Kosovu i Metohiji.
Advokat i bivši političar Azem Vlasi smatra da je Predlog zakona koji je usvojila Vlada Srbije o organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa u procesuiranju krivičnih dela izvršenih na teritoriji Kosova i Metohije "smešan" i ocenio da Priština treba da "zahteva da Srbija ukloni Kosovo iz svog Ustava", preneo je Teve 1.
Nekadašnji predsednik Srbije, danas žestoki opozicionar, Boris Tadić ponovo landra po svetu u ključnim trenucima za našu južnu pokrajinu Kosovo i Metohiju.
Evropska komisija je u izveštaju za tzv. Kosovo za 2024. godinu, koji je usvojila danas u okviru Paketa proširenja EU, kritikovala Prištinu zbog sprovođenja aktivnosti suprotnih obavezama iz dijaloga na severu KiM i pozvala na formiranje Zajednice srpskih opština.
Damir I. (23) koji je osumnjičen da je ubio Draganu M. (23) od batina u selu kod Kruševca, kako nezvanično saznajemo, mučio je i njenog sina koji je star samo 3 godine.
Viši sud u Beogradu odredio je do 30 dana pritvor Draganu P. (61) osumnjičenom da je 28. oktobra u porodičnoj kući na Novom Beogradu, hicima iz pištolja koji je nelegalno držao, pokušao da liši života sina i suprugu.
Policajac Avdo Hasanović, koga je nožem ranio maloletnik u terorističkom napadu u Bosanskoj Krupi, rekao je da je napadač pri ulasku u policijsku stanicu izgovorio "Tekbir - Alahu ekber".
I dalje traje potraga za Alijom Balijagićem, koji se sumnjiči za dvostruko ubistvo, a vojska i policija sada češljaju teren u graničnom pojasu sa Srbijom.
Dugo će se pričati o onome što su beogradski večiti rivali doživeli u sredu u Evroligi, a jedan detalj na savršeni način objašnjava da je postojala želja kod arbitara da se oni oštete.
Andrija Maksimović je zaludeo Evropu, a Zvezdan Terzić, direktor Crvene zvezde, najavio je da bi još jedan klinac mogao da debituje u Ligi šampiona - 17-godišnji levi bek Adem Avdić.
Zbog zauzetosti Beogradske arene, Crvena zvezda sutra dočekuje Panatinaikos u hali "Pionir", pa su se oglasili i objasnili kako i ko od vlasnika sezonskih karata može u dvoranu.
Evroliga je delegirala sudijsku trojku za sutrašnju utakmicu Crvene zvezde i Panatinaikosa (Sport klub 2 20.00, Sport klub 1 20.45 uključenje), a to su Huan Karlos Garsija iz Španije, Sefi Šemeš iz Izraela i Robert Viklicki iz Poljske.
Glavnokomandujući ukrajinskih trupa Aleksandar Sirski je rekao da je situacija na frontu teška i da je o tome izvestio komandanta NATO snaga u Evropi, generala Kristofera Kavolija.
Premijer Slovačke Robert Fico gostovao je na ruskom državnom kanalu „Rusija 1 TV“, što je izazvalo oštru kritiku i uvrede na njegov račun od strane bivšeg premijera Igora Matoviča.
Potpredsednica SAD Kamala Haris i bivši predsednik SAD Donald Tramp obećavaju velike inicijative ako budu izabrani, međutim ništa im to neće značiti bez podrške Kongresa.
Nedavno otkrivene fotografije prikazuju Šona Didija Kombsa i tadašnju devojku Dženifer Lopez u žestokoj svađi u noći kada je optužen da je silovao 13-godišnju devojčicu.
Vlastimir Đuza Stojiljković važi za jednog od najvećih glumaca srpske kinematografije, a za života je često pričao o svom teškom detinjstvu. Tokom jednog intervjua ispričao je da je išao bos, pešaka čak od Niša do Beograda.
Novosadski kafedžija Bata Pežo bio je jedan od retkih u bivšoj Jugoslaviji koji je kafanu petvorio u granu filozofije sa posebnom etikom i kako je govorio, u njegovoj kafani svi su bili isti "i četnici i komunisti".
Hidratacija je veoma važna za zdravlje mačaka. Kao i svi sisavci, mačkama je potrebna voda kako bi njihovo telo pravilno funkcionisalo, ali mleko nikako ne bi trebali da im dajete.
Prema starom indijskom verovanju, pojava nepoznate mačke na pragu ili u dvorištu može imati posebno značenje. Veruje se da takva mačka najavljuje skorašnje venčanje ili proslavu u toj kući.
Bliži se mlad Mesec u Škorpiji (1. novembar), a zvezde će pojedinim znakovima biti više naklonjene nego ostalima. Saznajte šta su zvezde priredile vašem horoskopskom znaku.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.