Detaljna računica cena putarina do Grčke: Poskupljenje na mnogim mestima, ovako ćete proći najjeftinije
Podeli vest
Već sa prvim planovima za letovanje svake godine se javljaju slična pitanja – koliko će koštati put do letovališta, kao i koliko naplatnih stanica nas čeka na putu kroz Srbiju, Severnu Makedoniju i Grčku?
Ukoliko se spremate da ovog leta automobilom krenete put omiljene letnje destinacije, trebalo bi da znate da su cene putarina na auto-putu Egnatia u severnoj Grčkoj od početka aprila veće za 30 do 35 odsto. U pitanju je autoput od Igumenice na zapadu do granice sa Turskom kod Kipija na istoku, a putarina odmah uz granicu sa Severnom Makedonijom na ulazu u Grčku poskupljuje sa 1,80 na 2,40 evra, u Asprovalti sa 0,90 na 1,20, u Kavali sa 1,40 na 1,85 evra.
Na Veletržnici Beograd prethodne nedelje na prvom mestu po obimu trgovanja našla se zelena salata iz Leskovca, čiji je promet za 15 odsto veći u odnosu na prethodni period.
Republičkoj direkciji za imovinu Srbije raspoređeno je 450,67 miliona dinara (oko 3,8 miliona evra) iz tekuće budžetske rezerve, kako bi pribavila stanove za nagradni fond narednog izdanja nagradne igre 'Uzmi račun i pobedi'.
03.04.2024
10:00
Jedino pojeftinjenje je u Solunu na putu za Atinu (sa 1,20 na 0,90) i na putu do Promahonasa na granici sa Bugarskom (sa dva na 1,90 evra).
Cene putarina u Srbiji
Oni koji u Grčku idu preko Severne Makedonije, za korišćenje auto-puta od Beograda do Preševa platiće 1.720 dinara, a od Novog Sada ukupan iznos putarine je 2.010 dinara, dok će oni koji na put kreću sa severa zemlje, iz Subotice, putarinu u jednom smeru kroz Srbiju platiti 2.450 dinara. Put iz Niša do Severne Makedonije ove godine iznosiće od 700 do 790 dinara. Putarine su određene po kategorijama vozila, pa tako motorna vozila sa karakteristikama motocikla, motornog trocikla i četvorocikla (kvadricikla) spadaju u IA kategoriju, dok putnički automobili, odnosno motorna vozila sa dve osovine visine do 1,30 metara ulaze u I kategoriju.
U fabrici Fiat Chrysler Automobiles u Kragujevcu proizvedeni su primerci prvog električnog automobila u Srbiji. Oni su namenjeni za takozvane 'kreš' testove i ostala ispitivanja. Uskoro će prvi modeli biti testirani i na ulicama Kragujevca.
Prelaz Evzoni zatvoren je zbog štrajka grčkih carinika, prenose mediji u regionu, a obustava rada će trajati i danas, zbog čega se putnici savetuju da odlože putovanja.
03.04.2024
09:42
Motorna vozila sa tri ili više osovina, visine do 1,30 metara, kao i motorna vozila sa dve osovine veće od 1,90 metara, čija najveća dozvoljena težina ne prelazi 3.500 kilograma, spadaju u II kategoriju.
Treću kategoriju čine motorna vozila sa dve ili tri osovine, visine veće od 1,30 metara, najveće dozvoljene mase iznad 3.500 kilograma, uključujući motorna vozila IIb kategorije sa prikolicom. Motorna vozila sa četiri ili više osovina najveće dozvoljene mase iznad 3.500 kilograma spadaju u četvrtu kategoriju. Ukoliko nemate TAG, putarinu plaćate na naplatnoj stanici gotovinom ili karticom. Iz Puteva Srbije su ranije za Biznis.rs objasnili da, ukoliko se dogodi da nemate kod sebe gotovinu, a POS aparat ne radi, postoji mogućnost izdavanja računa za naknadnu naplatu putarine.
Na sajtu Puteva Srbije dostupna je precizna cena putarina po naplatnim stanicama i kategorijama vozila.
Putarine u Severnoj Makedoniji
U Severnoj Makedoniji aktivno je pet naplatnih stanica. Prva (Romanovce, Miladinovce – Kumanovo) se nalazi na 16 kilometara od granice. Putarina košta 60 denara, ili jedan evro. Druga naplatna stanica nalazi se nešto pre Velesa i putarina iznosi 80 denara, odnosno 1,5 evra. Treća naplatna rampa nalazi se neposredno pre isključenja za Prilep i Bitolj, oko 88 kilometara od ulaska u Severnu Makedoniju. Putarina ovde iznosi 60 denara (1,5 evra). Sledeća naplatna stanica nalati se ispred Demir Kapije i tu ćete platiti 80 denara (1,5 evra). Poslednja naplatna rampa kroz Makedoniju nalazi se kod Đevđelije, i cena putarine je najviša – 100 denara, odnosno dva evra.
Tag za plaćanje putarine do Grčke
Odnedavno je počela da funkcioniše integrisana, elektronska naplata putarine sa tagom koji se može koristiti i u Srbiji i u Severnoj Makedoniji. Elektronska naplata putarine (ENP) omogućava plaćanje upotrebom TAG uređaja za ENP, za odgovarajuću kategoriju vozila. Ukratko, TAG vam omogućava da prolazite naplatne rampe bez čekanja u redovima i plaćanja putarina na licu mesta. Ukoliko već posedujete TAG uređaj u pripejd sistemu (I kategorija), možete da prekonfigurišete uređaj u nekoj od ovlašćenih poslovnica i da ga koristite u integrisanom sistemu naplate Otvoreni Balkan (Otvoreni Balkan ENP). Svega pet minuta nakon registracije na servis "Otvoreni Balkan ENP" možete da prođete kroz naplatnu stanicu u Republici Srbiji, a 15 minuta nakon registracije i kroz naplatne stanice u Republici Severnoj Makedoniji, objašnjeno je na sajtu openbalkan-etc.com.
Na pitanje da li TAG uređaj može da se prebaci u drugo vozilo, odgovor je – da. - TAG uređaje možete bez ograničenja da prenosite iz jednog vozila u drugo u okviru I kategorije vozila. Ukoliko želite da prenesete TAG u vozilo drugih kategorija (II, III ili IV), neophodno je izvršiti rekonfiguraciju TAG-a - objašnjeno je na sajtu sistema naplate Otvoreni Balkan ENP. Ukoliko posedujete TAG naplata putarine izvršava se sledećeg dana nakon iskorišćene usluge, odnosno prolaska naplatne rampe. Novac će vam se automatski skinuti sa platne kartice koju ste registrovali. Međutim, ukoliko nemate novca na platnoj kartici TAG uređaj će biti postavljen na "crnu" listu. Nećete moći da ga koristite dok ne obezbedite novac na kartici.
Sud u Solunu danas je izrekao jednomesečnu zatvorsku kaznu neimenovanom muškarcu zbog toga što je noću ulazio u kuće svojih komšija kako bi im mirisao cipele.
Neki ljudi jednostavno ostave toliko sjajan utisak da to posle dugo traje, a takav je slučaj i sa jednom Jelenom i njenom porodicom iz okoline Pančeva zbog kojih je pokrenuta potraga na mrežama.
Kaže i da u Grčkoj nema mnogo prijatelja, ali te koje je stekla, to su oni pravi, za ceo život.
03.10.2024
13:07
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Na Veletržnici Beograd prethodne nedelje na prvom mestu po obimu trgovanja našla se zelena salata iz Leskovca, čiji je promet za 15 odsto veći u odnosu na prethodni period.
Politika administracije američkog predsednika Džozefa Bajdena prema Ukrajini, uključujući pozivanje Ukrajine u NATO i dozvolu za udare dalekometnim zapadnim oružjem na teritoriju Rusije, može da se promeni nakon američkih izbora 5. novembra, kaže bivši američki ambasador u Ukrajini, direktor Evroazijskog centra Atlantskog saveta Džon Herbst.
Predstavnici vladajućih koalicija u Berlinu, primili su utorak, predstavnike industrijskih i trgovačkih komora, kako bi se razgovaralo o gorućim problemima nemačke ekonomije.
Dejan Atanacković, opozicionar koji je poznat po svojim stavovima kako je Kosovo nezavisna država vođa je protesta koji je opozicija organizovala večeras u Beogradu.
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić sastala se sa šefom delegacije Evropske unije u Republici Srbiji Emanuelom Žiofreom. Tom prilikom, ambasador Žiofre uručio je predsednici Skupštine godišnji izveštaj Evropske komisije o Srbiji za 2024. godinu.
Video snimak koji je objavio Srđan Žunić iz UNS-a (Ujedinjeni narod Srbije), koji je poznat i kao profesionalni demonstrant, jer nije propustio nijedan skup ili protest u režiji opozicije najbolje oslikava situaciju u redovima opozicije.
Opšte je poznato da članovi opozicije u Srbiji vole da prave žrtvu od sebe, a takođe i da su skloni nasilju za koje imamo brojne dokaze. Tu je naravno tajkunsko glasilo "Danas" da ih podrži.
Tokom Specijalnog programa Informer televizije, politikolog i članica Predsedništva SNS - Sandra Božić i stručnjak za bezbednost - Ilija Životić detaljno su analizirali predstojeće američke izbore i globalni uticaj koji će promeniti tok savremene istorije.
Gosti Info jutra bili su advokat Pavle Staničić i direktor Borbe Andrija Jorgić, koji su govorili o brutalnom napadu dvojice huligana na političkog analitičara Veljka Jovanovića.
Ministar bez portfelja Đorđe Milićević gostovao je u Info jutru Informer televizije gde je odgovarao na pitanja voditeljke Jovane Radović i govorio o najvažnijim temama, ali i onoj najaktuelnijoj - to što potpredsednik SPS Branko Ružić za tajkunsku televiziju N1 kritikovao vlast, hvalio Dragana Đilasa ali im i čestitao rođendan sa željkom da još dugo traju.
U specijalnoj emisiji povodom izbora u Americi gostovali su politički filozof Dragan Kojčić i Darko Obradović iz Centra za društvenu stabilnost, koji su govorili o mehanizmima američke demokratije popu elektorskog koledža i glasačkim pravima.
Elvis Nikolić (23) iz sela Jevremovci kod Pančeva, koji je nestao 19. oktobra zajedno sa svojom devojkom Tamarom Novakov (19) iz istog sela, osam dana nakon nestanka pronađen je mrtav u kanalu u selu Janošik, a za Tamarom se i dalje traga.
Alija Balijagić (65) uspešno izmiče poteri policije i pripadnika Vojske Crne Gore, a jedna rečenica koju je izgovorio pre 20 godina i danas se pamti u tamošnjoj javnosti!
Nišlija S. R. (34) uhapšen je zbog ubistva u pokušaju jer je danas u jednom kafiću na Trgu Kralja Milana u Nišu teško povredio četrdesetogodišnjaka. Tim povodom oglasila se policija.
Urošu Pašajliću koji je bio osuđen na sedam godina i osam meseci zatvora za nasilje u porodici i zlostavljanje i mučenje, Apelacioni sud u Beogradu povećao je kaznu za godinu dana i on će u zatvoru provesti osam godina i osam meseci.
Jasno je da nas u januaru očekuje zanimljiv prelazni rok u Humskoj. Partizan je dobio novu upravu, odnosno privremeni organ, pa se očekuju velike promene kako u samom klubu, infrastrukturi, finansijama, tako i u igračkom kadru. Tako je sada izašla informacija, koja bi definitivno obradovala crno-bele navijače, da bi jedan od najboljih igrača Superlige Srbije , Adem Ljajić (33), mogao da obuče dres voljenog kluba.
Izgubili su i Partizan i Crvena zvezda u 6. kolu Evrolige, a kao veliki uzroci poraza oba srpska kluba su sudije. Očigledno načinjene greške na račun crveno i crno-belih izazvali su veliki bes kod navijača, naši klubovi izdvajaju ogromne novce da bi uopšte igrali Evroligu, a čini se da nisu svi klubovi ravnopravni. O suđenju nije želeo da priča Željko Obradović na konferenciji nakon poraza od Monaka, ali je dan nakon toga ipak imao kratak komentar.
Evropska unija je osudila Severnu Koreju zbog današnjeg lansiranja interkontinentalne balističke rakete i rekla da je to "flagrantno kršenje više rezolucija Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija".
Ministarstvo spoljnih poslova Nemačke odlučilo je da zatvori sve iranske generalne konzulate na svojoj teritoriji nakon pogubljenja nemačkog državljanina u Islamskoj Republici, javila je u četvrtak novinska agencija DPA.
Kandidat za kongresmena Džeremi Šafer je za Informer TV izjavio da je upravo Pensilvanija ključna država za oba kandidata, jer se smatra "ljubičastom zonom" u kojoj ni jedan ni drugi kandidat nemaju vidljivu prednost.
Glumac Zoran Rankić, poznat po ulozi Popare iz 2Srećnih ljudi" u penziju je otišao tako što je ostavio oproštajnu poruku kolegama iz Beogradskog dramskog pozorišta, skočio kroz prozor i pobegao.
Roze kostim, koji je Džeki Kenedi nosila 22. novembra 1963. godine, na dan Kenedijevog ubistva, biće izložen u javnosti tek 2103. godine, na zahtev porodice Kenedi.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.