Gušenje, nedostatak vazduha, glavobolja: Sve ove tegobe može izazvati ova prirodna pojava, evo i zašto
Podeli vest
Gušenje, nedostatak vazduha, glavobolja, sve ove tegobe može izazvati i jedna sasvim prirodna pojava - magla. Zapravo, ona sama po sebi ukoliko nije pomešana sa aero-zagađivačima, nema značajan uticaj na zdravog čoveka, dok hronični bolesnici i meteoropate mogu osećati pritisak ili gušenje. Astmatičari su, recimo, prvi na udaru zbog prisustva „kisele magle“, dok hronični bolesnici takođe ne zaostaju.
Prof. dr Svetlana Stanišić, doktor fizičke hemije, objasnila je pojam kiselih kiša i magli i kakav je njihov uticaj po zdravlje ljudi.
Tokom dana vreme u Srbiji danas uglavnom sunčano i toplo.
28.04.2024
06:09
Kako je rekla, kisela kiša predstavlja globalni ekološki problem decenijama unazad, zbog brzog industrijskog razvoja, veće potražnje za energijom i većeg ispuštanja kiselih gasnih oksida.
- Kisele magle mogu iritirati disajne puteve, oči i kožu ljudi. Osobe sa astmom ili drugim respiratornim bolestima mogu doživeti pogoršanje simptoma kada su izloženi kiselim maglama. Međutim, osim toga, udisanje kiselog aerosola oštećuje epitel pluća, čime obezbeđuje prodor potencijalnih alergena u krvotok i time se povećava rizik od respiratornih alergija. Pokazano je da sumpor-dioksid, koji ima najveći doprinos u formiranju kiselih magli i kiša, ima štetne efekte, ne samo na respiratorni, već i na kardiovaskularni i neurološki sistem, a takođe povećava rizik od dijabetesa tipa 2 - kazala je naša sagovornica.
Kako je rekla, ovaj fenomen može dovesti do povećane kiselosti atmosferske vode, zemljišta i voda, propadanja šuma, smanjenja prinosa useva, oštećenja građevina, posebno mermernih, korozije metalnih struktura i spomenika kulture.
U ponedeljak oprezno! U većem delu Srbije biće upaljen žuti meteoalarm, i to na teritoriji Bačke, Banata, Srema, Beograda, zapadne Srbije, Šumadije, Pomoravlja i jugoistočne Srbije.
Meteorolog Ivan Ristić istakao je da se danas konačno završava hladni period koji je trajao dve nedelje i sada tako ulazimo konačno u topliji period.
26.04.2024
20:18
- Iako su emisije SO2 i NOX u Evropi i Severnoj Americi kontrolisane da bi se umanjio efekat kisele magle i kiše, one i dalje rastu u mnogim zemljama u razvoju - objasnila je profesorka.
Foto: AP/Photo
Za razliku od drugih vodenih sredina, kao što su one u moru, okeanu ili kopnenim vodenim sistemima, koje ne pokazuju velike varijacija u kiselosti, atmosferska voda pokazuje značajne varijacije zbog obilnih emisija zagađujućih materija u urbanim oblastima.
- S druge strane, zbog tehničkih izazova u uzorkovanju i određivanju pH vrednosti aerosola, magle i vode u oblacima, podaci o kiselosti ovih faza u vremenu i prostoru su relativno ograničeni. Kiselost aerosola i magle utiče na oksidativni kapacitet troposfere, kao i na rastvorljivost teških metala u atmosferskoj vodi, što može imati posledice na ljudsko zdravlje - rekla je naša sagovornica.
Magla i izmaglica
Razlika između magle i izmaglice je samo u gustini. Ista pojava se naziva maglom kada je vidljivost manja od 1 km, a naziva se izmaglicom ako je vidljivost manja od 2 km. Magla se javlja tokom cele godine i ima više uticaja na čoveka.
Magle se mogu podelite na radijacione, advektivne i frontalne.
Foto: Reuters
U Srbiji je magla redovna pojava, naročito u hladnijem delu godine, a neretko se može zadržati i veći deo dana. U kotlinama zapadne Srbije, naročito na području Požege magla je u jutarnjim časovima i više nego česta pojava, a u toku godine može da se javi i više od 200 dana.
Nedostatak vetra pogoršava zagađenje
Magla ili smog najkarakterisčna su vremenska pojava pri stabilnoj atmosferi, uz veoma mirno vreme vrlo visok vazdušni pritisak. Tada se zagađenje spusti u najniže slojeve i atmosfera se ponaša kao poklopac, dok je na višim planinama vedro i toplije.
Sloj u kome se tada javljaju smog ili magla je sloj u kome preovladava temperaturna inverzija, odnosno da temperatura vazduha umesto da opada, ona raste sa visinom.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski preusmerio je značajne vojne snage prema granici sa Rusijom, u oblast Belgorod, što ruski izvori tumače kao pripremu za novu veliku ofanzivu.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević istakao je da zna sve što studenti blokaderi planiraju da rade kada u subotu dođu da blokiraju našu medijsku kuću.
Advokat Vladimir Đukanović oglasio se na društvenoj mreži Iks nakon višečasovne blokade Informer TV i preneo poruku našeg glavnog i odgovornog urednika Dragana J. Vučićevića.
Profesor iz Gimnazije koji organizuje zbor i blokadu gimnazije i predvodnik protesta u Lazarevcu istakao je da pobunjuje đake zato što mu je to zanimljivo.
Tokom blokade i pokušaja izazivanja talačke krize, medijska kuća Informer TV je pokazala da je jača nego ikad. Iako je predmet pokušaja zabrane i blokade, Informer TV je nastavila sa normalnim radom, čime je dokazala svoju otpornost i moć uticaja na javnost.
Pratimo blokadu Informer TV direktno sa lica mesta, kao i sva ključna dešavanja u zemlji i svetu. Verujemo da će epicentar događaja biti upravo ispred naše redakcije!
Predsednik Srpske radikalne stranke doktor Vojislav Šešelj gostovao je u Info jutru kod voditeljke Staše Koprivice i tom prilikom komentarisao aktuelne teme.
Apelacioni sud u Nišu po drugi put je u petak ukinuo optužnicu protiv Srđana Jankovića i Dejana Dragijevića, koje Više tužilaštvo u Zaječaru tereti da su 26. marta prošle godine u Banjskom Polju kod Bora ubili malu Danku (2)!
U novopazarskom naselju Barutana, neposredno pred iftar, na poslednji dan ramazana, došlo je do masovne tuče u kome je učestvovalo najmanje šest muškaraca.
U saobraćajnoj nesreći koja se dogodila nešto posle 12 časova, u selu Trstena kod Vranja, poginula je žena (64), a teško je povređena još jedna mlađa žena (44).
Selektor fudbalske reprezentacije Srbije Dragan Stojković Piksi (60) prijatno je iznenadio sve svojim prisustvom na utakmici između Partizana i TSC-a (0:0) u Superligi Srbije! Kormilar 'orlova' je u društvu člana Radne grupe crno-belih Predraga Mijatovića (56) i svog pomoćnika Gorana Đorovića (53) iz lože na zapadnoj tribini ispratio meč, što je odmah podgrejalo spekulacije – koga je selektor došao da vidi?
Ima stvari koje treba da popravimo i na kojim moramo da radimo, ali zadovoljan sam pristupom igrača, poručio je Srđan Blagojević nakon što je Partizan odigrao bez golova sa TSC-om u 29. kolu Superlige Srbije.
Ukrajinske izbeglice sve se više ukorenjuju u evropskim zemljama, ali mali broj njih želi da se uključi u tržište rada, što dodatno pogoršava stav lokalnog stanovništva prema njihovom prisustvu, piše britanski list Ekonomist.
Vazdušna operacija Sjedinjenih Američkih Država usmerena na uništavanje pozicija jemenskog pokreta „Ansar Alah“ (Huti) nastavlja se svakodnevnim napadima sa nosača aviona stacioniranog u Crvenom moru. Samo u poslednja 24 sata zabeleženo je više od 30 vazdušnih udara.
Ukrajina će zatražiti izmene u sporazumu sa Sjedinjenim Američkim Državama o upravljanju prirodnim resursima, s ciljem dobijanja većeg obima američkih investicija, prenosi agencija Blumberg, pozivajući se na upućen izvor.
Milijarder Ilon Mask objavio je da je njegov startap sa veštačkom inteligencijom, "Iks AI", kupio njegovu društvenu mrežu Iks, a prema ugovoru kompanija nekada poznata kao "Tviter" procenjena je na 33 milijarde dolara.
Život gluma Borisa Komnenića, koji je preminuo 2021. godine, bio je ispunjen mnogim teškim trenucima. U jednom periodu svog života, bio je razdvojen od svoje ćerke pet godina.
Edita Aradinović je rekla da se maksimalno trudi da ima razumevanja za sve ljude, ali da je mnogo povređuje i nervira kada je previše ispituju o njenom životu.
Jutjuberka Luna Đogani je u njenom podkastu "Bunker" ugostila svog strica Đoleta Đoganija sa kojim svojevremeno nije bila u najboljem odnosu, a sada ga je pitala šta je to što mu je zamerila.
Pevač Darko Lazić posetio je stomatologa sa suprugom Katarinom koja mu je "držala strah", ali se i šalila na njegov račun dok je on bio uplašen da će ga popravka zuba boleti.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar