Dva dana u Subotici skoro 17.000 dinara! Ekskurzije skuplje za 10 odsto: Nastavnicima po danu i do 20.000 dinara
Podeli vest
Proleće i jesen su period godine kada se realizuju učenička putovanja- ekskurzije, rekreativne nastave, izleti. Umesto da u fokusu bude šta će deca novo naučiti, druženje, svake godine glavna tema je cena putovanja. U odnosu na prošlu jesen, cene ekskurzija, rekreativnih nastava, izleta sada su povećane za 10 odsto.
Tako, recimo, šestodnevna nastava u prirodi na Kopaoniku roditelje košta oko 40.000 dinara. Jedino olakšanje je što se plaća na sedam mesečnih rata.
Saobraćajna policija danas započinje pojačanu kontrolu saobraćaja, u okviru međunarodne akcije, koja će biti usmerena na otkrivanje prekršaja vozača autobusa i teretnih vozila, izjavio je Dejan Stević iz Uprave saobraćajne policije.
Rezultati analize koja je rađena u Zdravstvenom centru Prokuplje, psole tegoba koje su učenici prokupačke Gimnazije osetili na studijskom putovanju u Ohridu, pokazala je da su dva srednjoškolca pozitivna na salmonelu, potvrđeno nam je u Zdravstvenom centru Prokuplje.
07.05.2024
14:30
Za ekskurziju sa jednim noćenjem u Subotici cena je 16.800 dinara.
Međutim, najveće negodovanje kod roditelja izazvali su jednodnevni izleti. Jednodnevni izlet u Jagodinu jednoj prestoničkoj školi ponuđen je za 6.000 dinara. Uključeni su ručak i poseta dino parku.
Drugoj školi u Beogradu je izlet do oglednog dobra "Mali Dunav" ponuđen po ceni od 2.200 dinara. "Mali Dunav" se nalazi na periferiji Beograda, udaljen je dvadesetak kilometara od centra gada, a u cenu nije uračunat ručak za decu, već samo prevoz i ulaznica (koja košta 300 dinara, grupna mnogo manje).
Tokom jučerašnjeg dana na Pedijatriji Zdravstvenog centra Prokuplje primljeno je 12 srednjoškolaca sa stomačnim tegobama. Kako prenose beogradski mediji, učenici se osećaju bolje.
Državna revizorska institucija (DRI) sprovela je reviziju u devet srednjih škola i donela 74 preporuke za otklanjanje nepravilnosti u postupcima javnih nabavki.
20.02.2024
16:37
- Išli smo nas troje prošle godine na izlet u Vinču, na ogledno dobro "Mali Dunav". Ulaznice i gorivo su nas koštali manje od 2.000 dinara. Plus počastili smo se sladoledom. Sad taj novac treba da dam samo za jedno dete, bez užine. Prošlog meseca smo otišli kolima na Oplenac i u Orašac, da vidimo Zadužbinski kompleks Karađorđevića. Gorivo, ulaznice i ručak za nas troje u jednom od boljih restorana tamo koštalo nas je oko 8.000 dinara. Preko škole samo ako mora. Ovako cela porodica vidi i nauči nešto i još provedemo lep dan zajedno - kaže jedan od roditelja.
Koliko god se roditelji trudili da deci priušte ekskurzije, izlete u poslednje vreme za mnoge je to postala nemoguća misija.
- Spremiti dva školarca danas za rekreativnu nastavu teško je izvodljivo za roditelje sa prosečnim platama u Srbiji, a nedostižno za one na minimalcu. U svakom odeljenju ostane uvek pet do deset učenika koji ne odu na putovanje. Stiče se utisak da se niko ne trudi da napravi aranžman koji će biti prihvatljiv za roditelje svakog deteta, bez obzira na socijalni status porodice. Da na putovanja mogu da odu svi učenici iz razreda. Tako je raslojavanje vidljivo još od prvog razreda - priča ovaj roditelj.
Pred polazak na ekskurziju uvek je fokus usmeren na odlazak na putovanje, niko ne razlišlja o osećanjima dece, koja ostaju, kojima roditelji to nisu mogli da plate. Kako se oni osećaju.
"Na rate"
Direktor Mreža organizacija za decu Srbije Saša Stefanović kaže da svi znamo da smo nejednaki, ali da ranije, bar u školi, to nije bilo toliko vidljivo kao sada. Danas deca, kako kaže, od najmlađeg uzrasta "dobijaju lekciju" gde im je mesto.
- Ekskurzije su samo jedan primer kako deca od malih nogu dobijaju lekciju, poruku gde je kome mesto. Polako shvataš kako funkcioniše svet. Zar nije bolje da se nađe neka jeftinija varijanta gde bi svi učenici išli. Za one koji nemaju ni to da plate, ostali da pokažu solidarnost. Svrha ekskurzije je učenje i druženje - rekao je Stefanović.
Dodaje da mnogi roditelji pristaju i na visoke iznose ekskurzija, samo da im se deca ne razlikuju od drugih. Agencije daju ponude za dečja putovanja na rate, što je jedna pogodnost.
- Živimo na rate. Na rate šaljemo decu na ekskurziju, na rate kupujemo udžbenike, na rate kupujemo odeću ... i onda kada stignu sve te rate nađemo se opet u problemu - priča on.
Zoran Serdar, predsednik Odbora za dečiji i omladinski turizam asocijacije YUTA kaže da se vodi računa da cene đačkih putovanja budu prihvatljive za većinu roditelja, ali da je sve poskupelo - prevoz, hoteli, tako da su i agencije morale da povećaju cene ekskurzija, izleta.
Šta ulazi u cenu putovanja
A šta zapravo ulazi u cenu ekskurzije? U cenu su ugrađeni troškovi prevoza učenika, smeštaja u hotelu, hrana, ulaznice, dnevnice za vodiča, lekara, nastavnika, zarada agencije, ali i gratis mesta.
- Kolike će biti dnevnice nastavnika koji vode decu na izlete i ekskurziju odluku donosi Savet roditelja u školi. Danas se one kreću od 750 do 1.000 dinara po detetu. Primera radi, ukoliko nastavnik vodi 20 učenika i Savet roditelja odluči da se izdvaja po 1.000 dinara za dnevnice, to znači da mu po danu sleduje 20.000 dinara, od svakod deteta po 1.000 dinara. Ukoliko decu vodi tri dana na ekskurziju dobija 60.000 dinara, a ukoliko je u pitanju rekreativna nastava koja traje sedam dana sleduje mu 140.000 dinara - kažw Serdar.
Dnevnice su jedan segment koji ulazi u cenu ekskurzije. Drugi važan segment su gratis mesta. Gratis mesta ne daju agencije, ni hotelijeri već se oni ugrađuju u cenu ekskurzije.
Sedlar kaže da je realno da cena jednodnevnog izleta od Beograda do Jagodine bude oko 6.000 do 6.500 dinara.
- Realna cena za izlete bez ručka oko 3.000-3.500 dinara. Cene sa ručkom su 4.500 dinara. Plus dnevnice nastavnike, plus porez na te dnevnice. Realna cena je između 5.500 i 6.500 dinara, kada se sublimira sve - rekao je on za Euronews Srbija.
Napominje da je nekada ručak bio 500-600 dinara po učeniku, a da je sada plaća 1.000-1.200 dinara.
- Ni dnevnice vodiča više nisu iste. Pre godinu dana su bile 6.500-7000 dinara, sad 8.500-9.500 dinara, pa i više. Prevoz je nekada bio 1,25 - 1,30 evra po kilometru, sada ide 1,5 euro za solo autobuse dok su dabl dekeri 1,7 do 2 evra po kilometru. Sve to ulazi u cenu ekskurzije. Cena hotela je posebna priča. Polupansion na nekoj planini u Srbiji je skuplji nego polupansion u hotelu sa četiri zvezdice u okolini Rima - kaže on.
Agencije koje se bave đačkim turizmom već su za jesen formirane ponude sa novim cenama. Serdar kaže da će đačka putovanja na jesen biti skuplja za 10 do 15 odsto
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Radnom verzijom Izmena i dopuna Zakona o akcizama, urađenom od strane Ministarstva finansija, kojom su neka rešenja, definisana septembra prošle godine, promenjena su, a primedbe na ovaj dokument trebalo bi da se dostave do 24. oktobra.
Koliko koštaju usluge vodoinstalatera, ostaje nepoznanica za sve građane, jer neretko naiđemo na one koji nemaju registrivanu frmu, cenovnik ispostave u sekundi, a neretko su to vrtoglave cifre za koje građani izdvajaju čak i do pola plate.
Saobraćajna policija danas započinje pojačanu kontrolu saobraćaja, u okviru međunarodne akcije, koja će biti usmerena na otkrivanje prekršaja vozača autobusa i teretnih vozila, izjavio je Dejan Stević iz Uprave saobraćajne policije.
M.D. iz Babinog Mosta koji je juče uhapšen u Severnoj Mitrovici Osnovni sud u Prištini odredio je pritvor od 30 dana, potvrdili su njegovi advokati Nebojša Dančetović i Bogdan Lazić.
Nakon što je na propalim protestima u režiji opozicije ono malo demonstranata u Novom Sadu pravilo haos polivajući farbu i fekalije po javnim institucijama, sada je Radomir Lazović nastavio da uništava sve što vidi i u Beogradu!
Već dva dana ne stišava se bura u javnosti oko progona Dragane Ćendić koju je pokrenuo dugogodišnji čačanski političar Stojan Marković na svom portalu Ozon pres.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić biće domaćin predsedniku Kazahstana Kasimu Žomartu Tokajevu, koji će boraviti u zvaničnoj poseti Srbiji u ponedeljak i utorak, 18. i 19. novembra.
Dok građani Srbije tuguju za 14 žrtava tragične nesreće na železničkoj stanici u Novom Sadu kada se na njih obrušila nadstrešnica, opozicija se odlučila za spektakl političkog profiterstva, koristeći trenutak najveće nacionalne žalosti za svoje političke obračune, pa je tako i juče održan još jedan protest u Novom Sadu.
Profesor Fakulteta u Kosovskoj Mitrovici Boris Bratina govorio je u emisiji Info jutro na Informer TV o skandaloznom ponašanju lažnog premijera Aljbina Kurtija na Kosovu i Metohiji, koji je sada udario na srpske škole.
Izvor iz inostranstva obavestio je kabinet predsednika Crne Gore Jakova Milatovića i Upravu policije da se na njega sprema atentat. Uprava policije navodi da bezbednost predsednika nije ugrožena, ali da se informacije još proveravaju.
Muškarac I.M. (47), koji je osumnjičen da je danas ubio majku A.N. (77) u naselju Telep u Novom Sadu, navodno je majci naneo smrtonosne povrede motornom testerom, nezvanično saznaje Informer.
Kuću u Meljaku u kojoj su ubijeni Dušan Spasojević Šiptar i Mile Luković Kum, 15 godina nakon pomenutog događaja kupila je žena koja, kako kaže, nije ni znala šta se u toj kući dogodilo.
Dušan Spasojević Šiptar i Mile Luković Kum ubijeni su u vikendici u Meljaku u velikoj policijskoj akciji, a reporteri Informera su posetili kuću u kojoj su likvidirane vođe zemunskog klana.
Uznemirujuća scena potresla je fudbalski svet! Na utakmici između Holandije i Mađarske, u osmom minutu meča, jedan član mađarskog tima iznenada je pao pored tribina i počeo da se trese!
Novi udarac za reprezentaciju Srbije! Srđan Babić, štoper moskovskog Spartaka, završio je takmičenje u Ligi nacija zbog povrede kolena i već u nedelju napušta tabor "orlova".
Nažalost, fudbalska reprezentacija Srbije se mnogo puta u prošlosti sastajala sa Švajcarskom predvođenom Šiptarima Đerdanom Šaćirijem i Granitom Džakom. Potonji je posle meča u petak dao sramnu izjavu rekavši da se igrala prijateljska utakmica.
Nekadašnji član Disciplinske komisije UEFA, Jonut Lupesku, rekao je da tokom utakmice Rumunija - tzv. Kosovo navijači nisu prekršili nijedno pravilo, niti da se dogodio bilo kakav vid ispoljavanja rasizma.
Profesorka Dame Seli Dejvis, direktorka Triniti koledža u Kembridžu, rekla je da je bila „greška“ što je institucija osnovala fond za pomoć Ukrajincima. Dejvis je na sastanku u petak izjavila da "žali" zbog " presedana " za reagovanje na sukobe koji je fond nehotice postavio, prema Varsitiju, univerzitetskom studentskom listu.
Ekipe vojne avijacije koje su letele helikopterima Mi-28NM u okviru mešovite taktičke grupe pogodile su ukrajinske militante i njihova oklopna vozila u pograničnom regionu Kurske oblasti.
Izraelske kopnene snage ušle su najdublje u teritoriju Libana otkako su pokrenule kopnenu operaciju pre šest nedelja, pre nego što su se danas povukle nakon sukoba sa pripadnicima militantne grupe Hezbolah, javili su libanski državni mediji.
Osam osoba je poginulo, a 17 je povređeno u napadu nožem u stručnoj školi u gradu Jišing, u istočnoj kineskoj provinciji Đangsu, saopštile su lokalne policijske vlasti.
U dokumentarnom filmu “Tajni život Džejmsa Dina” koji je prikazan u četvrtak autor Džejson Kolavito iznosi nepoznate detalje o legenadrnom glumcu koji je ranije ove godine, prema izboru magazina "Variety", proglašen za najlepšeg muškarca u istoriji.
Tužioci u Njujorku optužili su muzičku zvezdu Šona Pi Didija Kombsa da iz zatvora pokušava da manipuliše potencijalnim svedocima i javnim mnjenjem kako bi uticao na članove porote za predstojeće suđenje za trgovinu ljudima.
Džo Di Meo je poznat kao čovek koji je prvi podvrgnut transplantaciji lica i ruku na svetu. Međutim, pored toga, on je u medijima zapažen i po njegovoj ljubavnoj priči koja je još jednom dospela na naslovne strane zapadnih medija.
Popularna Skandinavska metoda preporučuje parovima da spavaju sa dva jorgana, umesto sa jednim. Bolji odnos sa partnerom je zagarantovan, tvrde stručnjaci.
Serija "Sablja" emituje se na Radio-televiziji Srbije svakog vikenda, a večeras, 16. novembra, na programu je peta epizoda. Napeti triler prati pozadinu ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića i priču o "zemuncima", čija je jedna od omiljenih pesama bila "Ptičica", izvođača Bobana Zdravkovića.
Marko Bulat svojevremeno je važio za "kralja splavova", a često je pevao i "žestokim momcima", među kojima su bili članovi "zemunskog" klana, o čemu je pevač ranije govorio.
Svetlana Ceca Ražnatović održala je sinoć, 15. novembra, nastup u Dubaiju, a u publici se našla i nekadašnja članica grupe "Models" Sandra Meljničenko, koja se svojevremeno pojavila u pevačicinom spotu za pesmu "Neodoljiv, neumoljiv".
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.