Nećete verovati koliki su skriveni troškovi kupaca stanova na kredit: Kome sve i koliko morate da platite, ovo je precizna računica
Podeli vest
Građani koji kupuju stan na kredit moraju da, pored sume za učešće, koja u većini banaka iznosi 20 odsto od cene nekretnine, izdvoje minimalno još između 3.000 i 5.000 evra za skrivene troškove kupovine.
Računica pokazuje da klijenti moraju da plate pomenutu sumu za overu ugovora, obradu kredita, osiguranje, odnosno za usluge advokata, notara, procenitelja, bankara i agenata za nekretnine.
U domovima zdravlja, na pedijatrijskim odeljenjima, beleži se povećan broj pregleda dece koja se javljaju zbog stomačnih infekcija, ujeda krpelja, kao i sa virusnim oboljenjem koje izaziva BRNU virus.
11.06.2024
11:57
Agenti za nekretnine kažu da ovi troškovi ne mogu da se izračunaju precizno, jer zavise od vrednosti stana, visine kredita, kao i od toga da li kupac koristi usluge agencije i da li banka traži da pozajmica bude osigurana kod Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita (NKOSK).
- Kada su u pitanju standardne usluge, uzmimo za primer stan od 100.000 evra, kupac plaća 150 evra taksu za overu predugovora kod beležnika i još toliko za procenu stana ovlašćenom procenitelju koji se nalazi na listi banke za koju se kupac opredelio. Troškovi overe založne izjave su oko 250 evra, a overa glavnog ugovora oko 200 evra. Takse svih overa kod beležnika zavise od vrednosti nepokretnosti, broja potpisnika u ugovoru i broja primeraka koji se overavaju - navodi predstavnica agencije "Antika nekretnine" Ivana Đurović za sajt 4zida.
Ukoliko je u kupovinu uključena i agencija za nekretnine, potrebno je uračunati i proviziju koja uglavnom iznosi dva odsto vrednosti stana, što za nekretninu vrednosti 100.000 evra iznosi 2.000 evra.
Za podnošenje zahteva kod NKOSK klijent mora banci da plati 30 evra, a potom se plaća premija osiguranja, a minimalna je 1,5 odsto od iznosa kredita koji se zajmi. Ovaj procenat može da se uveća u zavisnosti od stepena zaduženosti klijenta, potom ako korisnik kredita nema životno osiguranje ili ako je pod hipoteku stavljen stan u izgradnji.
Ovo osiguranje ne traže sve banke, ali one koje insistiraju na njemu uglavnom daju nešto povoljnije uslove zaduživanja, odnosno klijentima zaračunavaju niže kamatne stope. Pomenuti izdatak može biti nekoliko stotina evra, pa i više od 1.000 evra. Tu su i troškovi poput takse za vađenje lista nepokretnosti koji mora da bude nov, odnosno ne sme biti stariji od sedam dana, za koju treba izdvojiti 540 dinara. Značajan izdatak mogu biti i administrativni troškovi obrade kredita, koje banke različito naplaćuju.
Cene su u procentima i takođe zavise od iznosa kredita koji se uzima, ali po bankarskim cenovnicima oni su oko 0,1 odsto od iznosa kredita, što bi u slučaju kupovine stana od 100.000 evra bilo oko 100 evra.
- Stambeni krediti se isplaćuju na račun prodavca u dinarima, koji najčešće ima otvoren račun u istoj banci kao i kupac, a cene nepokretnosti su izražene u evrima, tako da troškove kursnih razlika za iznos koji je iz kredita takođe plaća kupac na dan isplate", dodaje Đurović. Prema njenim rečima, ukupni troškovi zavise od vrednosti stana i visine kredita, a to važi i za troškove kursne razlike. Ako je učešće veće, deo novca iz kredita se smanjuje, pa su manji i troškovi kursnih razlika - navodi Đurović.
Studenti koji nisu uspeli da pronađu stan pre početka akademske godine još uvek pretražuju oglase, zovu vlasnike i nadaju se da će naći pristojnu nekretninu i prihvatljiv iznos najma. Stanodavci su ovaj period godine kada je veća potražnja za stanovima iskoristili da podignu i iznose. Mnogi su uspeli da izdaju po većoj ceni, ali na oglasima ima dosta ponuda za izdavanje stanova koje i dalje šokiraju podstanare.
Stanodavci postaju sve sumnjičaviji prema podstanarima, delimično zbog problema s plaćanjem kirije, a delimično zbog neurednosti, što dokazuje i viralni snimak na društvenim mrežama.
10.10.2024
11:18
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Švedski državljanin, koji je ratovao na strani Ukrajine, poginuo je u borbi krajem prošle nedelje, saopštili su brojni izvori za televizijski kanal SVT Njeter.
Četiri sindikata prosvetnih radnika u Srbiji odbila su ponudu Vlade Srbije da povećanje plata bude najveće u javnom sektoru, a jedna fotografija jasno dokazuje zašto je to tako i ko stoji iza prosvetara.
Bivši predsednik Srbije i ljuti opozicionar Boris Tadić uživa i švrćka se po Brazilu za sve pare, što nije ništa čudno s obzirom na to da je išao i po Rumuniji dok su šiptari palili srpske svetinje na Kosovu i Metohiji.
Advokat i bivši političar Azem Vlasi smatra da je Predlog zakona koji je usvojila Vlada Srbije o organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa u procesuiranju krivičnih dela izvršenih na teritoriji Kosova i Metohije "smešan" i ocenio da Priština treba da "zahteva da Srbija ukloni Kosovo iz svog Ustava", preneo je Teve 1.
Nekadašnji predsednik Srbije, danas žestoki opozicionar, Boris Tadić ponovo landra po svetu u ključnim trenucima za našu južnu pokrajinu Kosovo i Metohiju.
Evropska komisija je u izveštaju za tzv. Kosovo za 2024. godinu, koji je usvojila danas u okviru Paketa proširenja EU, kritikovala Prištinu zbog sprovođenja aktivnosti suprotnih obavezama iz dijaloga na severu KiM i pozvala na formiranje Zajednice srpskih opština.
Damir I. (23) koji je osumnjičen da je ubio Draganu M. (23) od batina u selu kod Kruševca, kako nezvanično saznajemo, mučio je i njenog sina koji je star samo 3 godine.
Viši sud u Beogradu odredio je do 30 dana pritvor Draganu P. (61) osumnjičenom da je 28. oktobra u porodičnoj kući na Novom Beogradu, hicima iz pištolja koji je nelegalno držao, pokušao da liši života sina i suprugu.
Policajac Avdo Hasanović, koga je nožem ranio maloletnik u terorističkom napadu u Bosanskoj Krupi, rekao je da je napadač pri ulasku u policijsku stanicu izgovorio "Tekbir - Alahu ekber".
I dalje traje potraga za Alijom Balijagićem, koji se sumnjiči za dvostruko ubistvo, a vojska i policija sada češljaju teren u graničnom pojasu sa Srbijom.
Dugo će se pričati o onome što su beogradski večiti rivali doživeli u sredu u Evroligi, a jedan detalj na savršeni način objašnjava da je postojala želja kod arbitara da se oni oštete.
Andrija Maksimović je zaludeo Evropu, a Zvezdan Terzić, direktor Crvene zvezde, najavio je da bi još jedan klinac mogao da debituje u Ligi šampiona - 17-godišnji levi bek Adem Avdić.
Zbog zauzetosti Beogradske arene, Crvena zvezda sutra dočekuje Panatinaikos u hali "Pionir", pa su se oglasili i objasnili kako i ko od vlasnika sezonskih karata može u dvoranu.
Zvezdan Terzić, generalni direktor Crvene zvezde, nedavno se u jednom restoranu sastao sa Predragom Mijatovićem, koji je postao deo rukovodstva crno-belih.
Ajzea Kenan ističe da svi igrači podržavaju odluku trenera Janisa Sferopulosa da protestno napusti konferenciju za medije nakon sinoćnjeg kontroverznog poraza od Žalgirisa 86:84.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je danas da je u pripremi bilateralni sporazum Ukrajine i Mađarske, koji uključuje i pitanja bezbednosti i pristupanje Ukrajine NATO-u.
Pregovori o primirju između Izraela i Hezbolaha postigli su značajan napredak u poslednja 24 sata, ali administracija predsednika SAD-a Džozefa Bajdena još nije postigla konačan dogovor ni sa jednom stranom, preneo je danas portal Aksios, pozivajući se na dvojicu američkih zvaničnika.
Najmanje je 95 ljudi je poginulo, a desetine su nestale u katastrofalnim poplavama u Španiji, a na društvenim mrežama šire se zastrašujući snimci dolaska bujice u gradu Pajporta u regionu Valensije.
Svet bi mogao da postane svedok građanskog rata u Sjedinjenim Državama, izjavio je predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko na II Međunarodnoj konferenciji o evroazijskoj bezbednosti u Minsku.
Lejdi Gaga objavila je juče novi spot za pesmu "Deasise" koji najvaljuje njen osmi studijski album po redu "LG7" koji će izaći u februaru sledeće godine.
Nedavno otkrivene fotografije prikazuju Šona Didija Kombsa i tadašnju devojku Dženifer Lopez u žestokoj svađi u noći kada je optužen da je silovao 13-godišnju devojčicu.
Vlastimir Đuza Stojiljković važi za jednog od najvećih glumaca srpske kinematografije, a za života je često pričao o svom teškom detinjstvu. Tokom jednog intervjua ispričao je da je išao bos, pešaka čak od Niša do Beograda.
Hidratacija je veoma važna za zdravlje mačaka. Kao i svi sisavci, mačkama je potrebna voda kako bi njihovo telo pravilno funkcionisalo, ali mleko nikako ne bi trebali da im dajete.
Prema starom indijskom verovanju, pojava nepoznate mačke na pragu ili u dvorištu može imati posebno značenje. Veruje se da takva mačka najavljuje skorašnje venčanje ili proslavu u toj kući.
Bliži se mlad Mesec u Škorpiji (1. novembar), a zvezde će pojedinim znakovima biti više naklonjene nego ostalima. Saznajte šta su zvezde priredile vašem horoskopskom znaku.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.