Spisak svih datuma za izbegavanje putovanja: Gužve na relaciji Srbija-Grčka startuju od 1. jula, a evo i svih ostalih kritičnih dana
Podeli vest
Turistička sezona u Grčkoj uveliko traje, ali putovanje do i kroz za turiste iz Srbije omiljene i najposećenije turističke destinacije, trenutno nije previše opterećeno ni na putevima, ni na graničnim prelazima.
Prave gužve u Grčkoj kreću od polovina sledećeg meseca, ali na putovanju do te zemlje kroz Srbiju gužve startuju već od 1. jula – dana od kada kroz našu zemlju šparta veliki broj Turaka!
Grčka je definitivno jedna od omijenih destinacija kada je odmor u pitanju. Iako su visoke cene najavljene još početkom sezone, neke ni to nije sprečilo da upravo na ovom mestu uživaju u danima predaha.
25.06.2024
18:27
Dosadašnja, višegodišnja praksa i iskustvo naših turista koji putuju u Grčku pogotovo sopstvenim prevozom, pokazuje da su najveće gužve petkom i subotom kada se ulazi u ovu zemlju, odnosno, nedeljom i ponedeljkom kada se izlazi iz nje.
Veće gužve u saobraćaju, po pravilu, potom su 1. i 15. u mesecu, u danima kada su smene turističkih agencija, ali i u danima produženih vikenda u Severnoj Makedoniji, preko koje najveći broj turista iz Srbije dolazi do “zemlje Helena”.
Iako mnogi očekuju da će se susresti sa visokim cenama na odmorima, bar kada je Grčka ove godine u pitanju, retko ko može pretpostaviti da će mu biti naplaćeno i ono što nije potrošio ili popio. Upravo se to dogodilo našem sugrađaninu Željku, koji je umesto 34 evra, dobio račun od 46.
25.06.2024
06:42
Milan Lainović iz Nacionalne asocijacije turističkih agencija YUTA kaže za „Blic“ da u ovom periodu ipak nema toliko značajnih gužvi prilikom ulaska u Grčku čemu je, kako objašnjava, doprinelo dosta novih saobraćajnih traka na graničnim prelazima između te zemlje i Severne Makedonije.
- Uz pomenute datume, dani vikenda su uvek najopterećeniji kada je u pitanju frekvencija saobraćaja na putu do Grčke. Treba imati u vidu da su tada veće gužve i kroz našu zemlju, jer tada prolazi dosta stranaca, pogotovo onih koji idu za Bugarsku i dalje za Tursku, kao i stranaca koji našim koridorom, kao i turisti iz Srbije, putuju ka Grčkoj, najviše njih iz Mađarske, Slovačke, Češke i Poljske. No, za razliku od nekih prethodnih godina, sada naši granični prelazi funkcionišu daleko bolje i brže se prelaze – tvrdi Lainović.
Po njegovim rečima, na putovanje ka Grčkoj, ukoliko se ono izvodi u sopstvenoj režiji, svakako je bolje krenuti radnim danom, kada su gužve i na putevima i na graničnim prelazima drastično manje.
Pored vikenda i “smenskih” dana turističkih agencija, odlazak na letovanje u Grčku može se pretvoriti u znatno duže putovanje od planiranog, 2, 15. ili 28. avgusta, jer su tim danima posebno velike gužve kroz Severnu Makedoniju, ali i samu Grčku.
Naime, prvi “kritičan” dan, Ilinden 2. avgust, je veliki praznik u Severnoj Makedoniji i tada najveći broj njenih žitelja putuje po celoj zemlji, ali i u pravcu Grčke. U Severnoj Makedoniji veliki praznik je i 28. avgust, Uspenje Presvete Bogorodice, pa se i tog datuma takođe očekuju veće gužve na prelazima Dojran i Evzoni.
U Grčkoj, pak, kritični dani su 14, 15. i 16. avgust kada se u celoj zemlji neradno slavi praznik Uspenje Bogorodice (kod nas Velika Gospojina) i kada su gužve velike na svim putnim pravcima.
Mnogi turisti iz Srbije tako, naročito ako im aranžman u Grčkoj počinje u dane vikenda ili za ove praznike, na put krenu dan ranije i pre ulaska u Grčku noć prespavaju u Severnoj Makedoniji – u Ohridu ako su se zaputili u letovalištima na jonskoj obali kao što je Parga ili ostvra Krf i Lefkada, odnosno, najčešće u Skoplju ako im je konačna destinacija solunska regija.
Obilaznicu oko Soluna izbegavati u vreme špica
Lainović potvrđuje da upravo u pravcu drugog po veličini grada u Grčkoj naše turiste očekuju najveći zastoji i gužve, zbog izgradnje obilaznice oko Soluna.
- Na žalost, gužve se tu pojavljuju, ali pre svega zavisno od perioda dana. Prolaz preko obilaznice treba izbegavati u periodu špica, ujutro od 7 do 10.30 časova i popodne od 15 do 19 sati. Generalno, i ta ruta se prolazi, ali naši ljudi, ako ne koriste neki od alternativnih pravaca, treba da budu strpljivi, da imaju dovoljno goriva i vode kod sebe i u automobilu – kaže Lainović.
Alatka koja budućim putnicima ka Solunu i od njega dalje ka krajnjoj destinaciji, može biti od pomoći kako bi izbegli najveće gužve zbog radova na toj saobraćajnici, jeste sajt https://flyover.imet.gr/flyover_display.php, koji u realnom vremenu prikazuje zastoje, vreme prolaska i brzinu kretanja vozila.
Put preko Bugarske opterećen već od 1. jula i to zbog – Turaka!
Do Grčke se, naravno, iz Srbije može i preko Bugarske, čime se izbegava Solun, a tu varijantu najviše koriste naši turisti iz Niša i generalno istočne Srbije, te oni kojima je krajnja destinacija Kavala, a potom ukrcavanje na brod ili trajekt za neko od grčkih ostrva u Egeju.
- Međutim, za ovu varijantu putovanja treba imati u vidu da tu gužve kreću već od 1. jula, jer od tog datuma kući preko Bugarske počinju da se vraćaju i mnogobrojni državljani Turske koji rade u zapadnoj Evropi. Uz njih, granični prelaz Kulata-Promahonas masovno koriste i Rumuni koji takođe preko Bugarske idu u Grčku – savetuju iskusni turisti iz Srbije koji ovu varijantu puta koriste da bi stigli do svog grčkog letovališta.
Pre ulaska u Grčku: Važeći pasoši i bez hrane
Bez obzira na koju varijantu puta do svoje krajnje destinacije se odlučili, Milan Lainović kaže da naši turisti najpre povedu računa o svojim putnim dokumentima, odnosno, da pasoš mora da im važi minimum od tri do šest meseci, „jer ako nije tako ne mogu ući ni u Severnu Makedoniju, za koju će im trebati i zeleni karton“. Sledeća važna stavka, kako napominje, jeste hrana.
- Stalno ponavljamo da naši turisti u Grčku ne unose nikakvu vrstu hrane, pogotovo kada su vremenski uslovi tropskog talasa i temperature blizu ili preko 40 stepeni. Hrana u Grčkoj je jeftinija ili istih cena kao kod nas, izbor u tamošnjim marktima je izuzetno širok. Drugo, izuzetno su rigorozne kontrole na granicama koliko se nosi cigareta i alkohola i maksimalno se po tom pitanju primenjuju evropski standardi. Dakle, sve što bi od hrane nosili odavde, za iste ili manje pare mogu da kupe u Grčkoj – ukazuje Lainović.
U Grčku obavezno i sa putnim osiguranjem
Konačno, tu je i putno zdravstveno osiguranje bez kojeg, kako upozorava, „uopšte se ne preporučuje put ni u Grčku ni neku drugu državu“.
- Bez polise zdravstvenog osiguranja nemate mogućnost lečenja, sem u državnim bolnicama, ali one su drugačijeg organizacionog tipa, za razliku od privatnih klinika koje odmah dolaze po vas, odmah vas primaju i brzo reaguju ako imate osiguranje sa kućom koja ima ugovor sa grčkim partnerima. Ne treba za par hiljada dinara rizikovati velike zdravstvene, a potom i finansijske probleme. Sa putim zdravstvenim osiguranjem dobijate bezbednost i potencijalni trošak od 30.000 evra za neku medicinsku intervenciju, pretvarate u par hiljada dinara – objašnjava naš sagovornik iz YUTA.
Grčka, inače, nije na spisku 21 države s kojima Republički fond zdravstvenog osiguranja (RFZO) ima bilateralni ugovor koji omogućuje besplatnu hitnu medicinsku pomoć u inostranstvu. Iako postoji mogućnost da i u Grčkoj se lečite o trošku RFZO, uz nešto drugačiju proceduru, turistički radnici savetuju da se za letovanje u ovoj zemlji ipak uzme privatno putno zdravstveno osiguranje, koje pokriva znatno više potencijalnih medicinskih intervencija.
Tako, u proseku, četvoročlana porodica za desetodnevni aranžman u Grčkoj treba da izdvoji 4.000 dinara za ovo osiguranje čija polisa onda pokriva iznos zdravstvenih usluga do čak 30.000 evra.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ruski predsednik Vladimir Putin se tokom zajedničke pres konferencije sa iranskim liderom Masudom Pezeškijanom na kraju rusko-iranskih pregovora prisetio da su ministra spoljnih poslova SSSR-a Andreja Gromika nazivali „Mister Njet“ jer je i u vreme Hladnog rata bilo veoma teško usaglasiti sva krucijalna pitanja.
Ukoliko trenutna stopa gubitaka Severne Koreje ostane nepromenjena, biće potrebno još tri meseca da Pjongjang izgubi svih procenjenih 12.000 vojnika raspoređenih u Kursoj oblasti, prema proceni istraživača Instituta za proučavanje rata (ISW).
Izraelski istoričar Holokausta dr Efraim Zurof, napisao je tekst za "The Jerusalem Post" u kojem je upozorio da je "krvava šaka", koja je postala zaštitni znak studentskih protesta u Srbiji i koju su istakli i glumci u Narodnom pozorištu posle predstave "Krcko Oraščić", u stvari simbol Hamasa.
Povodom najnovijeg incidenta opozicije kada su nasilno upali u Gradsku kuću u Novom Sadu, oglasilo se i Gradski odbor SNS u Novom Sadu i poručio da su ovim potvrdili da žele silom na vlast, kao i da izazovu građanski rat.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić oglasio se povodom pretnji smrću koje su upućene predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u programu televizije N1.
Dušan Čurić, student Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, i analitičar Miljan Jovićević bili su gosti Info jutra i govorili su o "studentskim" protestima .
Gost "Info jutra" na Informer televiziji bila je Lea Kumer dugogodišnja dopisnica sa Bliskog istoka, a glavna tema bila je primirje između Izraela i Hamasa.
Muškarac čiji identitet u trenutku objavljivanje ove vesti nije poznat nameravao je da potruje goste u lokalu u Braničevskoj ulici na Vračaru, saznaje Informer.
Danas oko 18.30 u Ulici Žrtava fašizma u Sremskoj Mitrovici dogodilo se ubistvo, a kako Informer nezvanično saznaje ubijen je A.J (33). Na njega je pucala nepoznata osoba na sred ulice.
Danas oko 18.30 u Ulici Žrtava fašizma u Sremskoj Mitrovici dogodilo se ubistvo, a kako Informer nezvanično saznaje ubijen je A.J (33). Na njega je pucala nepoznata osoba na sred ulice.
Košarkaši Crvene zvezde savladali su goste iz Monaka nakon produžetka sa 88:82 (13:21, 23:13, 23:26, 17:16 i 12:6)u 22. kolu Evrolige i tako ostvarili maksimalan učinak protiv popularnih "kneževa" koje su već pobedili početkom novembra (98:90).
Zvezda je odličan tim, ove sezone svi klubovi u Evroligi se bore za mesto u plej-ofu, ali oni izgledaju dobro. Imaju šanse da ostvare ciljeve, rekao je Lojd nakon utakmice.
Svaki petak, novi presek NBA MVP trke. Ove nedelje situacija nije nimalo "ružičasta" za Nikolu Jokića. "Džoker" je trenutno drugi, ali za vratom mu na trećem mestu diše janis Adetokumbo.
Košarkaši Crvene zvezde ostvarili su važnu pobedu nad Monakom rezultatom 88:82 nakon produžetka, a trener Janis Sferopulos istakao je da je ovo jedna od najznačajnijih utakmica u dosadašnjem delu sezone.
Inauguracija Donalda Trampa 20. januara neće biti održana na otvorenom. Razlog tome je velika hladnoća koja se očekuje u Vašingtonu naredne nedelje, a temperatura će u ponedeljak biti minus 13.
Kineski predsednik Si Đinping izjavio je danas tokom telefonskog razgovora sa novoizabranim predsednikom SAD Donaldom Trampom da Kina i Sjedinjene Američke Države dele široke zajedničke interese i širok prostor za saradnju i da mogu biti partneri i prijatelji.
Predstavnici Rusije, kako je planirano, neće prisustvovati inauguraciji novoizabranog predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa, izjavio je novinarima pomoćnik ruskog predsednika Jurij Ušakov.
U Hrvatskoj je izbio veliki skandal nakon što je u javnosti objavljen video snimak na kome potpredsednik vlade Josip Dabro puca iz pištolja nadomak naseljenog mesta.
Novoizabrani predsednik SAD-a Donald Trump ponovo je izazvao buru svojim interesom za Grenland, ovog puta ne isključujući upotrebu sile kako bi preuzeo kontrolu nad arktičkim ostrvom od saveznika Danske, navodeći razloge nacionalne bezbedosti.
Atelje 212 je od svog osnivanja negovao nove generacije umetnika kroz stvaranje jedinstvenog dramskog repertoara i nezaboravnih, originalnih teatarskih događaja, kao i nove teatarske publike čiji se ukus gradio na repertoaru ovog pozorišta.
Mel Gibson obišao je zgarište svoje kuće u Los Anđelesu koja je izgorela u požarima u Los Anđelesu, a na licu mesta je zatekao stravičan prizor jer je sve izgorelo do temelja.
Prevarant iz Nigerije koji je prethodno prevario Francuskinju i uzeo joj 830.000 evra pretvarajući se da je glumac Bred Pit, sada se predstavlja kao holivudski glumac Kijanu Rivs!
Plavoperajna tuna veličine motocikla prodata je za 1,3 miliona evra na najprestižnijoj japanskoj ribljoj pijaci, a smatra se da će kupcima doneti sreću.
Jelena Rozga večeras održava poslednji od ukupno sedam koncerata u Sava Centru. Pevačica je emotivnim govorom pozdravila publiku i otkrila da je malo falilo da večeras ne bude na sceni.
Pevač i bivši takmičar "Zvezda Granda" Semir Džanković danas je ostao bez brata od strica Emira Džankovića, koji je posle 11 dana provedenih u komi podlegao povredama.
Pevačica i bivša takmičarka "Zvezde Granda", Krstinja Todorović, uspela je da smrša skoro 100 kilograma, a onda se podvrgla i operaciji uklanjanja viška kože.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar