Spisak svih datuma za izbegavanje putovanja: Gužve na relaciji Srbija-Grčka startuju od 1. jula, a evo i svih ostalih kritičnih dana
Podeli vest
Turistička sezona u Grčkoj uveliko traje, ali putovanje do i kroz za turiste iz Srbije omiljene i najposećenije turističke destinacije, trenutno nije previše opterećeno ni na putevima, ni na graničnim prelazima.
Prave gužve u Grčkoj kreću od polovina sledećeg meseca, ali na putovanju do te zemlje kroz Srbiju gužve startuju već od 1. jula – dana od kada kroz našu zemlju šparta veliki broj Turaka!
Grčka je definitivno jedna od omijenih destinacija kada je odmor u pitanju. Iako su visoke cene najavljene još početkom sezone, neke ni to nije sprečilo da upravo na ovom mestu uživaju u danima predaha.
25.06.2024
18:27
Dosadašnja, višegodišnja praksa i iskustvo naših turista koji putuju u Grčku pogotovo sopstvenim prevozom, pokazuje da su najveće gužve petkom i subotom kada se ulazi u ovu zemlju, odnosno, nedeljom i ponedeljkom kada se izlazi iz nje.
Veće gužve u saobraćaju, po pravilu, potom su 1. i 15. u mesecu, u danima kada su smene turističkih agencija, ali i u danima produženih vikenda u Severnoj Makedoniji, preko koje najveći broj turista iz Srbije dolazi do “zemlje Helena”.
Iako mnogi očekuju da će se susresti sa visokim cenama na odmorima, bar kada je Grčka ove godine u pitanju, retko ko može pretpostaviti da će mu biti naplaćeno i ono što nije potrošio ili popio. Upravo se to dogodilo našem sugrađaninu Željku, koji je umesto 34 evra, dobio račun od 46.
25.06.2024
06:42
Milan Lainović iz Nacionalne asocijacije turističkih agencija YUTA kaže za „Blic“ da u ovom periodu ipak nema toliko značajnih gužvi prilikom ulaska u Grčku čemu je, kako objašnjava, doprinelo dosta novih saobraćajnih traka na graničnim prelazima između te zemlje i Severne Makedonije.
- Uz pomenute datume, dani vikenda su uvek najopterećeniji kada je u pitanju frekvencija saobraćaja na putu do Grčke. Treba imati u vidu da su tada veće gužve i kroz našu zemlju, jer tada prolazi dosta stranaca, pogotovo onih koji idu za Bugarsku i dalje za Tursku, kao i stranaca koji našim koridorom, kao i turisti iz Srbije, putuju ka Grčkoj, najviše njih iz Mađarske, Slovačke, Češke i Poljske. No, za razliku od nekih prethodnih godina, sada naši granični prelazi funkcionišu daleko bolje i brže se prelaze – tvrdi Lainović.
Po njegovim rečima, na putovanje ka Grčkoj, ukoliko se ono izvodi u sopstvenoj režiji, svakako je bolje krenuti radnim danom, kada su gužve i na putevima i na graničnim prelazima drastično manje.
Pored vikenda i “smenskih” dana turističkih agencija, odlazak na letovanje u Grčku može se pretvoriti u znatno duže putovanje od planiranog, 2, 15. ili 28. avgusta, jer su tim danima posebno velike gužve kroz Severnu Makedoniju, ali i samu Grčku.
Naime, prvi “kritičan” dan, Ilinden 2. avgust, je veliki praznik u Severnoj Makedoniji i tada najveći broj njenih žitelja putuje po celoj zemlji, ali i u pravcu Grčke. U Severnoj Makedoniji veliki praznik je i 28. avgust, Uspenje Presvete Bogorodice, pa se i tog datuma takođe očekuju veće gužve na prelazima Dojran i Evzoni.
U Grčkoj, pak, kritični dani su 14, 15. i 16. avgust kada se u celoj zemlji neradno slavi praznik Uspenje Bogorodice (kod nas Velika Gospojina) i kada su gužve velike na svim putnim pravcima.
Mnogi turisti iz Srbije tako, naročito ako im aranžman u Grčkoj počinje u dane vikenda ili za ove praznike, na put krenu dan ranije i pre ulaska u Grčku noć prespavaju u Severnoj Makedoniji – u Ohridu ako su se zaputili u letovalištima na jonskoj obali kao što je Parga ili ostvra Krf i Lefkada, odnosno, najčešće u Skoplju ako im je konačna destinacija solunska regija.
Obilaznicu oko Soluna izbegavati u vreme špica
Lainović potvrđuje da upravo u pravcu drugog po veličini grada u Grčkoj naše turiste očekuju najveći zastoji i gužve, zbog izgradnje obilaznice oko Soluna.
- Na žalost, gužve se tu pojavljuju, ali pre svega zavisno od perioda dana. Prolaz preko obilaznice treba izbegavati u periodu špica, ujutro od 7 do 10.30 časova i popodne od 15 do 19 sati. Generalno, i ta ruta se prolazi, ali naši ljudi, ako ne koriste neki od alternativnih pravaca, treba da budu strpljivi, da imaju dovoljno goriva i vode kod sebe i u automobilu – kaže Lainović.
Alatka koja budućim putnicima ka Solunu i od njega dalje ka krajnjoj destinaciji, može biti od pomoći kako bi izbegli najveće gužve zbog radova na toj saobraćajnici, jeste sajt https://flyover.imet.gr/flyover_display.php, koji u realnom vremenu prikazuje zastoje, vreme prolaska i brzinu kretanja vozila.
Put preko Bugarske opterećen već od 1. jula i to zbog – Turaka!
Do Grčke se, naravno, iz Srbije može i preko Bugarske, čime se izbegava Solun, a tu varijantu najviše koriste naši turisti iz Niša i generalno istočne Srbije, te oni kojima je krajnja destinacija Kavala, a potom ukrcavanje na brod ili trajekt za neko od grčkih ostrva u Egeju.
- Međutim, za ovu varijantu putovanja treba imati u vidu da tu gužve kreću već od 1. jula, jer od tog datuma kući preko Bugarske počinju da se vraćaju i mnogobrojni državljani Turske koji rade u zapadnoj Evropi. Uz njih, granični prelaz Kulata-Promahonas masovno koriste i Rumuni koji takođe preko Bugarske idu u Grčku – savetuju iskusni turisti iz Srbije koji ovu varijantu puta koriste da bi stigli do svog grčkog letovališta.
Pre ulaska u Grčku: Važeći pasoši i bez hrane
Bez obzira na koju varijantu puta do svoje krajnje destinacije se odlučili, Milan Lainović kaže da naši turisti najpre povedu računa o svojim putnim dokumentima, odnosno, da pasoš mora da im važi minimum od tri do šest meseci, „jer ako nije tako ne mogu ući ni u Severnu Makedoniju, za koju će im trebati i zeleni karton“. Sledeća važna stavka, kako napominje, jeste hrana.
- Stalno ponavljamo da naši turisti u Grčku ne unose nikakvu vrstu hrane, pogotovo kada su vremenski uslovi tropskog talasa i temperature blizu ili preko 40 stepeni. Hrana u Grčkoj je jeftinija ili istih cena kao kod nas, izbor u tamošnjim marktima je izuzetno širok. Drugo, izuzetno su rigorozne kontrole na granicama koliko se nosi cigareta i alkohola i maksimalno se po tom pitanju primenjuju evropski standardi. Dakle, sve što bi od hrane nosili odavde, za iste ili manje pare mogu da kupe u Grčkoj – ukazuje Lainović.
U Grčku obavezno i sa putnim osiguranjem
Konačno, tu je i putno zdravstveno osiguranje bez kojeg, kako upozorava, „uopšte se ne preporučuje put ni u Grčku ni neku drugu državu“.
- Bez polise zdravstvenog osiguranja nemate mogućnost lečenja, sem u državnim bolnicama, ali one su drugačijeg organizacionog tipa, za razliku od privatnih klinika koje odmah dolaze po vas, odmah vas primaju i brzo reaguju ako imate osiguranje sa kućom koja ima ugovor sa grčkim partnerima. Ne treba za par hiljada dinara rizikovati velike zdravstvene, a potom i finansijske probleme. Sa putim zdravstvenim osiguranjem dobijate bezbednost i potencijalni trošak od 30.000 evra za neku medicinsku intervenciju, pretvarate u par hiljada dinara – objašnjava naš sagovornik iz YUTA.
Grčka, inače, nije na spisku 21 države s kojima Republički fond zdravstvenog osiguranja (RFZO) ima bilateralni ugovor koji omogućuje besplatnu hitnu medicinsku pomoć u inostranstvu. Iako postoji mogućnost da i u Grčkoj se lečite o trošku RFZO, uz nešto drugačiju proceduru, turistički radnici savetuju da se za letovanje u ovoj zemlji ipak uzme privatno putno zdravstveno osiguranje, koje pokriva znatno više potencijalnih medicinskih intervencija.
Tako, u proseku, četvoročlana porodica za desetodnevni aranžman u Grčkoj treba da izdvoji 4.000 dinara za ovo osiguranje čija polisa onda pokriva iznos zdravstvenih usluga do čak 30.000 evra.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Eksplozija se dogodila u predgrađu Sumija, u blizini baza u kojima je stacionirano ukrajinsko vojno osoblje, izjavio je za RIA Novosti Sergej Lebedev, koordinator proruskog pokreta otpora u Nikolajevskoj oblasti.
Ukrajinske trupe su britanskim projektilom "Storm Shadow" napale večeras morsku trgovačku luku Berdjansk u regionu Zaporožja i pogodile praznu burad za gorivo, saopštio je predsednik komisije ruske Javne komore za pitanja suvereniteta i kopredsedavajući Koordinacionog saveta za integraciju novih regiona Vladimir Rogov.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dao je intervju čuvenom novinaru Bi-Bi-Sija, za najpoznatiju političku emisiju britanskog servisa Hard Talk, koji će biti emitovan večeras u 01.30 časova posle ponoći, po našem vremenu.
Da Goran Vesić kog protiv zakonito drže u pritvoru nije bio na funkciji ministra građevinarstva tokom rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu opšte je poznata činjenica, ali pojedinim opozicionarima koji gostuju na tajkunskim medijima upravo ta notorna stvar počela je da se javlja, pa je u programu ponavljaju kao papagaji.
Tri osobe uhapšene su u blizini manastira Visoki Dečani i određen im je pritvor do 48 sati, zbog toga što su na vozilu imali natpis “Kosovo je Srbija”, saopšteno je iz regionalne direkcije tzv. kosovske policije u Peći.
Bivši košarkaš Vladimir Štimac, koji se prekvalifikovao u profesionalnog demonstranta, postao je opozicionar onog trenutka kad mu vlast nije dozvolila da krši zakone države!
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Željko Tojaga zvani Žmigi (54), nekadašnji pripadnik rasformirane Jedinice za specijalne operacije, koji je u aprilu 2018. godine izašao iz zatvora pošto je odslužio kaznu od 15 godine, trebao je "zoljom" da gađa automobil u kom se nalazio tadašnji premijer Zoran Đinđić, pisali su mediji svojevremeno.
Nišlijka Tamara Lapadatović (35) poginula je u oktobru zajedno sa svojim dečkom Aleksandrom Jokanovićem (30) u Njujorku, a njihovi prijatelji su se emotivnim porukama, tačno 40 dana od te tragedije, oprostili od njih na društvenim mrežama.
Selektor reprezentacije Srbije, Svetislav Pešić, bio je izuzetno raspoložen posle plasmana na Evrobasket 2025. godine, pa je na konferenciji za medije imao opširno izlaganje.
Fudbaleri Crvene zvezde u sredu dočekuju ekipu Štutgarta (18.45, Arena premijum 1), u okviru 5. kola Lige šampiona. Biće to 40. po redu susret srpskog šampiona sa nekom od nemačkih ekipa, a tačno 21. koji će se odigrati na čuvenoj "Marakani"!
Izraelska vojska sprovela je nekoliko napada na južna predgrađa Bejruta, javili su libanski državni mediji posle poziva izraelskih vlasti da budu evakuisana određena područja smatrana kao uporište proiranskog Hezbolaha, pokreta u otvorenom ratu sa Izraelom.
Na avionu ruskog avio-prevoznika Azimut erlajns koji je večeras u Antaliji u Turskoj sleteo tokom nepovoljnih meteoroloških uslova, došlo je do požara na motoru, a svih 79 putnika je bezbedno evakuisano, javlja HavaHaber.
Odlazeći predsednik SAD Džozef Bajden nastoji da u poslednjim nedeljama svoje administracije ojača poziciju Ukrajine u ratu protiv Rusije, pre povratka republikaca Donalda Trampa u Belu kuću, ocenio je danas Blumberg.
Britanska vlada angažovaće novog pregovarača za "resetovanje" odnosa sa EU, a kako je navedeno u opisu ove funkcije, taj zvaničnik će uređivati odnose vlade i voditi pregovore sa Unijom o "ključnim britanskim interesima" kao što su trgovina, bezbednost i pogranična politika, preneli su danas britanski mediji.
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Počela je sezona Strelca, a žene rođene u ovom znaku izuzetno su energične, avanturisti spremne za nova iskustva. Mnoge poznate dame su u ovom znaku i veoma uspešne na poljima svojih karijera.
Manekenka i TV zvezda Džesika Alves pohvalila se svojim seksi telom tokom pikantnog fotografisanja, na kome su njene natečene obline bile u krupnom kadru.
Mala devojčica sa neverovatno gustom i dugom afro kosom postala je senzacija na društvenim mrežama, dok njena mama Liana negira sve optužbe da koristi veštačku kosu kako bi privukla pažnju.
Sem Balard je bio prihvatio naizgled bezazlenu opkladu na žurci - da pojede puža. Taj trenutak radoznalosti pretvorio se u najgoru noćnu moru, kada je zbog retke infekcije proveo 420 dana u komi, a njegov život zauvek se promenio.
Pobednica rijaliti programa "Zadruga" Iva Grgurić ekskluzivno za Informer otvorila je vrata svog doma u jednom od najluksuznijih delova Beograda. Starleta nas je, tom prilikom, pustila u garderober vredan čak 100.000 evra, a pred našim kamerama izdvojila je kako omiljene, tako i najskuplje komade koje poseduje.
Jovana Tipšin se godinama unazad družila sa Draganom Markovićem Palmom, a sada je ispričala sve o njihovom poslednjem susretu, koji je bio pre tri nedelje.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.