• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer

28.06.2024

09:08

Pravi se analiza tržišta radne snage za EXPO 2027: U planu i formiranje centralne baze otvorenih radnih mesta

Shuterstock

Vesti

Pravi se analiza tržišta radne snage za EXPO 2027: U planu i formiranje centralne baze otvorenih radnih mesta

Podeli vest

Privredna komora Srbije (PKS) i Nacionalna služba za zapošljavanje (NSZ) realizovaće u narednom periodu zajedničko istraživanje potreba privrede za radnom snagom u narednih 5 do 10 godina i skrining tržišta nedostajućih kadova za EXPO 2027", dogovoreno je na sastanku Marka Čadeža, predsednika PKS i Milana Bosnića, direktora NSZ-a.


Kako je saopšteno, PKS i NSZ će zajedno raditi na analizi trendova u sferi zapošljavanja, anketirati najveće kompanije u Srbiji i u skladu sa potrebama tržišta zajedno organizovati obuke i prekvalifikacije, posebno u oblasti digitalnih veština.

- Krećemo u skrining tržišta radne snage da vidimo šta su sve potrebe privrede sada i u narednim godinama i da zajedno radimo na obukama i prekvalifikacijama. Takođe, anketiraćemo najveće domaće kompanije kako bismo čuli njihov glas i omogućili da im se obezbede kadarovi koji im nedostaju - rekao je Čadež.
Predsednik PKS je podsetio da Poslovna akademija PKS i Digitalna poslovna akademija Centra za digitalnu transformaciju PKS pružaju obuke, ekspertizu i znanje neophodne za rad, zapošljavanje i poslovanje u savremenom svetu.
Bosnić je istakao da je važno da se brzo dođe do preciznih podataka u kojim sektorima tržišta i regionima Srbije nedostaju određeni kadrovi te da je važno izraditi i centralnu bazu otvorenih radnih mesta.
- Važno je da u svakom trenutku znamo tačan broj aktuelnih oglasa za posao u Srbiji što će se omogućiti formiranjem centralne baze otvorenih radnih mesta - rekao je Bosnić.
Kaže da je neophodno napraviti i strategiju uvoza radne snage ali nakon analize domaćeg tržišta kako bi se, pre svega, iskoristili domaći kadrovski potencijali. Direktor NSZ napominje da je neophodno uraditi i studiju globalnog kretanja zapošljavanja koja bi dala širu sliku situacije u svetu i regionu i na osnovu koje bi se moglo dugoročno planirati ulaganje u edukaciju budućih kadrova u Srbiji.
 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set