• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer/Kurir

30.07.2024

09:27

Stranci iz Srbije u svet nose vunene čarape, rakiju i tronošce: Ne žale pare, a za ovim stvarima su potpuno poludeli

Shutterstock

Vesti

Stranci iz Srbije u svet nose vunene čarape, rakiju i tronošce: Ne žale pare, a za ovim stvarima su potpuno poludeli

Podeli vest

Vunene čarape, rakija, frule, ćilimi, vezeni peškiri, pa čak i stolice tronošci deo su srpskih tradicionalnih proizvoda koji završe u prtljagu stranih turista i diplomata na odlasku iz Srbije.

Na spisku proizvoda tipičnih za ovo područje, a koje stranci rado kupuju i nose svojim kućama su i svi predmeti od vune, džemperi, kape, šalovi, rukavice, ali i džemovi, slatka i ajvar. Ono za čim su naprosto ludi su suveniri sa šarama pirotskog ćilima i baš sve što ima na sebi lik Nikole Tesle.

Marija Labović, direktorka Turističke organizacije Srbije kaže da stranci u suvenirnici TOS u podnožju Avalskog tornja kupuju sve što je autentično srpsko.

Foto: Shutterstock

 

 

- Sve što prodajemo je proizvedeno u Srbiji, a veliko interesovanje vlada za sve proizvode od vune, pustovane lopte, džempere Sirogojno, kape, šalove, vunene čarape. Stranci kupuju i proizvode od drveta ručno rađene frule, podmetače za čaše, stolice tronošce. Važno im je da imaju našu šaru, a pirotska šara im je zanimljiva. Prodaje se i sve što ima neku oznaku u vezi sa Nikolom Teslom, kao i suveniri od keramike, ručni radovi sa prepoznatljivim lokalitetima poput Hrama Svetog Save, Avalskog tornja. Proda se i veliki broj magneta, a kupuju i vina i rakije, naročito u čokanjima, džemiće, slatka - kaže Labović za Kurir.

Jagma za vezenim jastučnicama i peškirima

Mara Kasavica, projektni koordinator "Erno Mreže" kaže za Kurir da je njihov najprodavaniji proizvod pustovana lopta.

- To je jedna od tehnika narodne radinosti. Od suvenirskog programa stranci kupuju još i tkane obeleživače za knjige, tkane i pustovane priveske za ključeve, tkane podmetače za čaše... Takođe, interesantna im je i uramljena "ćirilična azbuka", to su slova azbuke urađena tehnikom veza ili zlatoveza. Od krupnijih proizvoda ili diplomatskih poklona najviše se kupuju tradicionalni vezeni srpski peškir koji je korišćen u obredima venčanja i krštenja, kao i tkane jastučnice i prostirke sa motivima tri tradicionalna srpska ćilima sjeničko-pešterskog, staparskog i pirotskog - objašnjava Kasavica za Kurir.

Foto: Shutterstock

 

 

Ona dodaje da stranci kupuju i ćilime, pdometače za stolice, vezene minijature.

- Suvenirski program više kupuju zbog nižih cena, jer je manje vremena potrebno za njihovu izradu. Možda će se nekome učiniti da su ovi proizvodi skupi, ali za jednu pustovanu loptu potrebno je najmanje 16 sati rada. Imamo i futrole za telefone, torbe za tablete, fascikle za dokumente i svi ti predmeti imaju kombinaciju tekstila, tkanja i neki element ručnog rada - ističe Kasavica.

Da stranci, ali i domaći posetioci srpske prestonice kupuju njihove suvenire pošto svi oni imaju upotrebnu vrednost tvrdi Biljana Radenković, menadžer "Beogradskog izloga".

- Najbolje idu majice, šolje i magnete sa motivima Beograda. Imamo i čokolade i bombonjere sa motivima manastira Beograda, kao i različite rakije šljivu, viljamovku, dunju i kajsiju pakovane u tubi kao pasta za zube od 0,05 litara, i čokanje sa rakijom i sve to stranci rado kupuju. Kupuju i knjige Mome Kapora i Iva Andrića na engleskom, francuskom, nemačkom i španskom jeziku, kao i monografije koje koštaju od 1.500 do 8.000 dinara. Cena majica je od 1.500 do 3.000 dinara zavisno od toga da li su za decu ili za odrasle - kaže Radenković.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set