• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: struka rudarenje istraživanje

30.07.2024

11:29

Najveći srpski stručnjaci za rudarstvo zajedno saopštili: Bez rudarenja i kritičnih mineralnih sirovina nije moguć tehnološki razvoj i napredak!

Shutterstock

Vesti

Najveći srpski stručnjaci za rudarstvo zajedno saopštili: Bez rudarenja i kritičnih mineralnih sirovina nije moguć tehnološki razvoj i napredak!

Podeli vest

Bez rudarenja i kritičnih mineralnih sirovina nije moguć tehnološki razvoj i napredak, kao ni prelazak na obnovljive izvore energije u proizvodnji energije i zaštiti životne sredine, odnosno smanjenje uticaja na klimatske promene, navedeno je u zajedničkom saopštenju Rudarsko geološkog fakulteta, Geološkog zavoda, Komore rudarskih i geoloških inženjera Srbije, Saveza inženjera rudarstva i geologije Srbije, Tehničkog fakulteta iz Bora i Rudarskog instituta iz Beograda.

Ističu da zato pitanje ne treba i ne sme da bude "Rudarstvo da ili ne" već samo "Kakvo rudarstvo".

"Povodom informacija koje se mogu čuti u javnosti o rudarenju i rudarskoj struci osećamo profesionalnu odgovornost da istaknemo ključnu ulogu koju rudarstvo i geologija imaju u globalnom kontekstu, kao i u našem nacionalnom kontekstu. Ove discipline ne samo da omogućavaju eksploataciju mineralnih resursa, koje se koriste u granama kao što su energetika za proizvodnju električne i toplotne energije, građevinska i farmaceutska industrija, metalska i hemijska industrija, već igraju ključnu ulogu u održivom ekonomskom razvoju širom sveta", navodi se u saopštenju.

U Srbiji je, konkretno prema podacima Zavoda za statistiku na kraju 2023. godine, u sektoru rudarstva bilo više od 30.000 zaposlenih. 

Prema analizama na svakog direktno zaposlenog u rudarstvu dolaze još četiri indirektna radna mesta, što dovodi do toga da desetine hiljada porodica u Srbiji zavise od rudarske industrije.

Geološka istraživanja su dug i kompleksan proces, koji u svom početku nosi mnogi neizvesnosti, dok je za otvaranje rudnika metaličnih sirovina potrebno u proseku pet do 10 godina. Drugim rečima od momenta započinjanja istraživanja pa do prve proizvodnje potrebno je u proseku od 15 do 20 godina. 

Kada govorimo o istraživanju litijuma, u Republici Srbiji imamo jedno istraživanje koje se vodi kao aktivno, ali se istražni radovi ne izvode.

"Međutim, dug je put od istraživanja do eksploatacije. Samo istraživanje ne znači odmah i eksploataciju. Podsećamo da je rudarstvo temelj modernog industrijskog društva, pružajući sirovine neophodne za proizvodnju i izgradnju infrastrukture. Bez njih, tehnološki napredak koji smo doživeli ne bi bio moguć. Geologija, s druge strane, pruža duboko razumevanje geoloških procesa i formacija koje nam omogućavaju da racionalno upravljamo našim prirodnim resursima", navodi se u saopštenju.

Istaknuto je da zato političke borbe ne smeju da ugroze integritet rudarske i geološke struke. 

"One zahtevaju stručnost, odgovornost, nezavisnost i poštovanje. Očuvanje rudarske i geološke struke od političkih uticaja ključno je za dugoročnu održivost i sigurnost u industriji", navodi se u zajedničkom saopštenju.

Pozivaju sve relevantne aktere, kako u Srbiji tako i širom sveta, da podrže stručni pristup u rudarstvu i geologiji, kao i da zajednički rade na očuvanju i unapređenju ovih važnih disciplina za dobrobit svih.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set