• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
author image
Informer.rs

Novinar

15.08.2024

11:48

Bivši zvaničnik SZO: Dijalog će smanjiti stopu pušenja, ne bojkot i zabrane

Freepik

Vesti

Bivši zvaničnik SZO: Dijalog će smanjiti stopu pušenja, ne bojkot i zabrane

Podeli vest

„Iako neke teme zahtevaju više istraživanja, te praznine ne bi trebalo da odlažu podršku Svetske zdravstvene organizacije (SZO) konceptu smanjenja štetnosti od pušenja, kao što nisu sprečile ni Američku agenciju za hranu i lekove (FDA) i druge vladine agencije da odobre niz bezdimnih alternativa cigaretama, odnosno manje štetnih proizvoda“, rekao je Derek Jak, globalni zdravstveni stručnjak, bivši zvaničnik SZO za pitanja kontrole duvana i globalne strategije za dijetu i fizičku aktivnost.

Jak sumnja da sama nauka može da ispravi pogrešne percepcije o nikotinu. Primera radi, u Ujedinjenom Kraljevstvu, čiji je zavod za javno zdravlje vrlo transparentno objavio činjenice o korišćenju bezdimnih proizvoda kojima razbijaju 10 uobičajenih mitova o tim proizvodima i promoviše korišćenje tih proizvoda u prestanku pušenja, 40 odsto javnosti i dalje veruje da nikotin uzrokuje karcinome povezane s pušenjem. To pokazuje da je edukacija i podsticanje dijaloga na osnovu stručnih i proverenih informacija ključno za postizanje željenih javnozdravstvenih ciljeva.

Kao primer navodi i mnoge druge oblasti gde je nauka osporavana, uključujući koristi od vakcina, klimatske promene ili čak verovanja da je Zemlja ravna ploča, i kaže da pristalice suprotnih stavova retko možemo da ubedimo sa više naučnih podataka.

"Vidim znakove nade u nedavnom članku autora iz oblasti javnog zdravlja koje izuzetno poštujem. Oni, kao i ja, zagovaraju dijalog između naučnika iz javnog sektora i industrije, a ne bojkot i zabrane", kaže Derek Jak i ponavlja da je bez dogovora o osnovnim naučnim pitanjima i napretka u ispravljanju dezinformacija, teško očekivati da će politike biti efikasne. 

"Studija o tome kako se promene dešavaju u javnom zdravlju pokazuje da one uvek počinju s prihvatanjem dokaza od strane lekara. Oni primenjuju te dokaze na sebe, svoje pacijente i kroz zajedničke napore na javnu politiku. Mislim da to važi i sa prihvatanjem bezdimnih alternativa odnosno proizvoda sa smanjenim rizikom. Prvi korak je da se o neslaganjima među grupama više razgovara", napominje Jak.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set