Počelo premeštanje pokojnika za koje potomci ne plaćaju grobno mesto: Evo gde će biti prebačeni
Podeli vest
Javno preduzeće "Gradsko zelenilo" u Čačku, u čijem sastavu posluje RJ "Groblje", već neko vreme pribegava nepopularnoj meri - ekshumacijama grobnih mesta za koja potomci preminulih nisu platili desetogodišnje zakupe.
Posmrtni ostaci pohranjuju se u zajedničku grobnicu, a ispražnjena mesta ponovo stavljaju na raspolaganje drugima.
Danas građane Srbije očekuje hladno jutro, a nakon toga, na jugu i jugoistoku ponegde će biti i slabog mraza. Ipak, tokom dana biće pretežno sunčano i toplo za ovaj period godine, najavljuje RHMZ.
Isplata septembarskih penzija počinje danas, 2. oktobra, za penzionere samostalnih delatnosti koji penzije primaju preko tekućih računa, na kućne adrese i na šalterima pošta.
02.10.2024
08:18
Čačak nije jedini. Dugovanja gradskim grobljima i u drugim mestima rastu, ali negde se nadležna javna preduzeća opredeljuju za nepopularne mere ekshumacije, a negde ne.
Ne tako davno čačansko JP je u jednom dnevnom listu objavilo spisak imena na desetine pokojnika za čije grobove niko nije plaćao zakup. Ovo obaveštenje bilo je zapravo poslednji poziv da se što pre izmire obaveze, jer će u suprotnom posmrtni ostaci biti pohranjeni u zajedničku grobnicu. U ovom preduzeću ističu da, prema Zakonu o sahranjivanju, na to imaju pravo i dodaju da na groblju ima dosta grobnih mesta za koje niko ne plaća decenijama, niti ih posećuje. Spomenici su zapušteni, prete da se sruše i oštete i druge. Dešava se, međutim, da potomci i sami pristaju na ekshumaciju, jer ne žele više da plaćaju, pa im se deo novca za plaćeni grobni okvir vraća.
Srpska pravoslavna crkva danas se seća života i stradanja ranohrišćanskih svetitelja i mučenika Trofima, Savatija i Dorimedonta. Oni su ubijeni krajem 3. veka, za vreme vladavine rimskog cara Proba.
02.10.2024
06:40
Sektor groblja kragujevačkog Javnog komunalnog preduzeća "Šumadija" od 1. februara povećao je cene zakupa i održavanja grobnog mesta za 10 odsto na svim gradskim grobljima u gradu.
- S obzirom na to da "Gradska groblja" plaćaju PDV za sva grobna mesta, bez obzira na to da li su za njih izmirene obaveze za zakup i održavanje, od prošle godine počela je ekshumacija posmrtnih ostataka. U 2023. izvršeno ih je 40, a ove godine u pripremnoj proceduri je 39. To znači da su mesta obeležena i na spomenicima istaknuta obaveštenja, a u toku je i provera da li je neko od pokojnika zaslužni građanin Grada Kragujevca - kaže Darko Zečević, rukovodilac sektora Groblja.
Posmrtni ostaci onih čiji se grobovi prekopavaju završavaju u kolektivnoj grobnici na Bozmanu - u osarijumu, grobnici sa policama gde se kosti čuvaju u specijalnim vrećama označenim imenom, prezimenom i brojem.
- Za 17 godina, koliko sam zaposlen u "Gradskim grobljima", nismo imali slučaj da je neko nekoga tražio pošto smo napravili osarijum - tvrdi Zečević.
Naknada za godišnje održavanje jednog grobnog mesta je 924 dinara, a godišnja naknada za zakup po grobnom mestu 506 dinara.
U Vranju nema ekshumacija, ali ima dugovanja
U Vranju o grobljima delom brine crkva, a delom komunalno preduzeće "Komrad". Dugovanja za pojedina grobna mesta stara su i po dve decenije, ali do sada nije bilo ekshumacija, jer ne postoje tehnički uslovi, niti zajednička grobnica gde bi se odlagali posmrtni ostaci. Ali, kažu naši sagovornici, i da postoje, to bi bila poslednja opcija.
Dugovi premašili milijardu
Najveća dugovanja građani imaju prema JKP "Pogrebne usluge" Beograd - ona premašuju milijardu dinara. Iako bi JKP imalo pravo da izvrši prenos posmrtnih ostataka već nakon deset godina u slučaju da korisnici ne izmire dug, ekshumacije se vrše tek nakon dve i više decenija. Podatak koliko je ljudi ekshumirano nismo dobili, a naknade za zakup, uređenje i održavanje groblja se plaćaju godišnje i kreću se od 1.466 i 6.232 dinara.
Snežana Trajković, iz ovog komunalnog preduzeća, navodi da se dugovi uglavnom izmiruju, ali ipak ima i višedecenijskih neplatiša. Zakup za jedno grobno mesto na pet godina iznosi 6.005 dinara, za deset 12.017. Sveštenik Dejan Škarić kaže da je kod njih godišnji zakup 1.300 dinara. Na najstarijem gradskom groblju sahranjeni su i neki znameniti Vranjanci bez potomaka, pa o njima brine crkva.
Deset odsto dužnika u Šapcu
Od 17.971 korisnika usluga na šabačkom groblju, dužnika je 1.897, što je oko 10 odsto, kaže za "Novosti" Marija Martinović, v. d. direktora JKP "Stari grad" u Šapcu. "Stari grad" naplaćuje 10 godina unapred grobno mesto, prilikom sahrane, a posle decenije šalju redovno račune.
- Neplaćanje grobnih mesta je manje učestalo nego ranije pošto notari insistiraju da se u ostavinsku raspravu unese i grobno mesto, što pre nije bio slučaj - kaže sagovornica.
- Posmrtni ostaci sahranjenog moraju da počivaju u grobnom mestu najmanje 50 godina. Do sada nismo nikoga iskopavali. Porodica umrlog može da produži taj rok ako je grob redovno održavan i plaćena naknada. Godišnja cena jednog punog grobnog mesta je 900 dinara, a praznog 1.296.
Stara grobna mesta niko ne obilazi
Plaćanje JKP "Lisje" u Novom Sadu pretežno se izmiruje na vreme, ali postoji i određen broj starih grobnih mesta za koje godinama nije plaćena naknada.
- Ona se mogu lako primetiti jer ih niko ne obilazi i ne stara se o njima, pa izgledaju zapušteno - navodi Sanja Mrkšić iz tog JKP.
Ako dve godine od isteka zakupa za grobno mesto on ne bude produžen, JKP "Lisje" može posmrtne ostatke da prenese u osarijum. Taj postupak se primenjuje i ako zakupac u pisanoj formi izjavi da ne želi da produži navedene rokove, a grobno mesto nema karakter spomen grobnog mesta. Tada stiče status napuštenog. Nadgrobna obeležja čuvaju se u lapidarijumu. JKP "Lisje" ne navodi podatke koliko je ekshumacija bilo poslednjih godina. Godišnja naknada za korišćenje i održavanje za obično grobno mesto (raku) je 1.360 dinara. Ovo JKP upravlja grobljima i u Petrovaradinu, Sremskoj Kamenici, Ledincima, Bukovcu, Veterniku, Futogu, Stepanovićevu, Kaću, Budisavi i Kovilju.
Presek dospelih obaveza sa istekom godine
Cene zakupa u Nišu su nepromenjene od 2014. godine, pa se zato prema dužnicima reaguje izvršenjima. JKP "Gorica" pravi presek dospelih obaveza sa istekom kalendarske godine i svima koji nisu izmirili dugove upućuje račun/opomenu.
- Prema korisnicima koji ni nakon isteka roka za dobrovoljno izmirenje ne plate obavezu, pokreće se postupak prinudne naplate. Nismo do sada pribegavali iskopavanju posmrtnih ostataka zbog neizmirenih dugova - kažu u JKP "Gorica", i dodaju da je godišnja cena zakupa i održavanja 1.364 dinara za dvogrobno, odnosno 682 dinara za jednogrobno mesto.
Kraljevo nema zajedničku grobnicu
Ni na Starom i na Novom groblju u Kraljevu, o kojima se stara JKP "Čistoća", naslednici ne plaćaju uvek redovno ili ne plaćaju uopšte grobarinu, ali je posle medijske kampanje za izmirenje dugovanja, broj takvih slučajeva smanjen.
- Na grobljima nema izgrađenog osarijuma, pa tako ne sprovodimo ekshumaciju posmrtnih ostataka i zbrinjavanje u zajedničku grobnicu - kaže Nikola Đurišić, upravnik RJ Gradsko groblje JKP "Čistoća", dodajući da je godišnji zakup grobnog mesta 891 dinar. - Do sada nije bilo ni oduzimanja grobnih mesta.
U Zrenjaninu takav problem ne postoji
JKP "Čistoća i zelenilo" u Zrenjaninu nema problem sa naplatom naknade za održavanje i uređenje groblja. Prema rečima Danijele Tančić iz ovog preduzeća, kada bi postojali takvi slučajevi, posmrtni ostaci bili bi preneti u zajedničku grobnicu, a podaci o njima sačuvani.
- Grobovi znamenitih ličnosti koji nemaju naslednike i o kojima nema ko da brine, ne dodeljuju se drugima na korišćenje. Novim zakupcima je ustupljeno 400 grobnih mesta, a novčana naknada za održavanje i uređenje iznosi 1.441 dinar - kaže Tančić.
U Subotici plaćaju 10 godina unapred
Ni u JKP "Pogrebno" u Subotici nema iskopavanja pokojnika zbog neplaćanja naknada. Ona se, inače, plaća deset godina unapred i košta 11.700 za rake i 14.600 za grobnice.
- U toku je obaveštavanje građana kojima ove godine ističe desetogodišnja naknada da treba da izmire obavezu do 20. decembra. Ljudima šaljemo obaveštenja mejlom, telefonom i stavljamo na internet stranicu, da ne zaborave - objašnjava Vesna Prćić, direktorka JKP "Pogrebno". - Plaćanje može da se izvrši elektronski, kao i iz inostranstva, pa nema slučajeva da moramo da reagujemo zbog neplaćanja.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Skriveno u podnožju planine Jelice, ovo sveto mesto privlači hiljade vernika koji dolaze sa nadom da pronađu isceljenje. Mošti Svetog Jovana Stjeničkog i voda sa svetog izvora poznati su po čudima koja su ovde zabeležena.
Kristina Janjić Stojanović (38), glumica i direktorka Pozorišta „Bora Stanković“ u Vranju, majka je četvorice sinova. I, ništa to ne bi bilo čudno, da upravo ova mama svoje najmlađe dete ne doji na poslu, u pauzama predstave.
Danas građane Srbije očekuje hladno jutro, a nakon toga, na jugu i jugoistoku ponegde će biti i slabog mraza. Ipak, tokom dana biće pretežno sunčano i toplo za ovaj period godine, najavljuje RHMZ.
Ukrajinske oružane snage su minirale sve brane i mostove na granici s Belorusijom, izjavio je za RIA Novosti zarobljeni ukrajinski vojnik Aleksandar Zaleski.
Siledžije i huligan Miša Bačulov, koji je poznat po neredima koje pravi po Novom Sadu nalazi se u kafiću u naselju West 65 u Beogradu, a društvo mu pravi ni manje, ni više propali sportista Vladimir Štimac.
Zaštitnik građana Zoran Pašalić bio je juče u vanrednoj poseti Okružnom zatvoru u Novom Sadu u pritvorskoj jedinici, gde je razgovarao sa nasilnicima koji su remetili javni red i mir i pravili haos, zbog čega su uhapšeni tokom protesta u Novom Sadu. Pašalić je pričao i sa privedenima u vezi sa tragedijom od 1. novembra, među kojima je i ministar u ostavci Goran Vesić.
Slobodan Stupar, jedan od glavnih ideologa tajkuna i lidera SSP Dragana Đilasa i njegovih opozicionih saradnika koji danima već divljaju po gradovima u Srbiji, pokušava da još više huška ljude na nasilje na ulicama.
Ekstremistička organizacija "Sviće", kojom rukovode nasilnici Nikola Ristić i Ivan Bjelić, kao i antisrpkinja Mila Pajić koja tvrdi da su Srbi genocidan narod, javno traže novac od građana Srbije za svoje rušilačke akcije.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Rat u Ukrajini je poprimio potpuno novi oblik od trenutka kada je Kijevu dozvoljeno da koristi rakete dugog dometa, od toga trenutka Zapad je na nogama, ovu temu analizirali su gosti "Rata uživo" prof. dr Dragan Petrović, iz instituta za međunarodnu politiku i pilot Stevan Ignjatović.
Sudija Višeg suda u Smederevu zakazala je za ponedeljak, 25. novembar, završne reči u postupku protiv Uroša i Radiše Blažića za masakr u selima Dubona i Malo Orašje.
Dok je trajala potraga za osumnjičenim za dvostruko ubistvo u Bijelom Polju Alijom Balijagićem, društvene mreže su preplavili lažni profili sa njegovim imenom i fotografijama.
U eksploziji u Kninu poginuo je mladić, a četiri osobe su hitno transportovane u bolnicu, a policija je otkrila da je eksploziju izazvala ručna bomba M-75.
Fudbaleri Partizana danas u 16:00 časova imaju šansu da smanje razliku za Crvenom zvezdom na 10 poena, jer crveno-beli neće igrati zbog odložene utakmice protiv Jedinstva.
Vasilije Micić i dalje prolazi kroz košarkašku agoniju u NBA ligi. Nekadašnji MVP Evrolige dobio je samo osam minuta na parketu u porazu Šarlota od Milvokija 125:119, ali to vreme nije iskoristio.
Košarkaška reprezentacija Sjedinjenih Američkih Država savladala je Portoriko 108:66 u trećoj fazi kvalifikacija za Panameričke igre, a posebno se istakao Džavonte Smart sa ubačenih 20 poena i po pet asistencija i skokova.
Novoizabrani predsednik SAD-a Donald Tramp već je formirao dobar deo svog kabineta, ali još uvek nije imenovao kandidata za poziciju direktora FBI-a. Trenutno ovu funkciju obavlja Kristofer Rej.
Rusija je, pre lansiranja balističke rakete srednjeg dometa „Orešnik“ na cilj u Ukrajini, automatski obavestila Sjedinjene Američke Države putem sistema za smanjenje nuklearnog rizika, izjavio je za RIA Novosti vojni analitičar i urednik časopisa Nacionalna odbrana Igor Koročenko.
Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je zakon kojim se zabranjuje javna propaganda protiv rađanja dece na internetu, u medijima, reklamama i filmovima (Child Free).
Srpski režiser Emir Kusturica komentarisao je ruski odgovor raketom "Orešnik" na napad Oružanih snaga Ukrajine (OSU) na Brjansku oblast američkim ATACMS raketama.
Američki milijarder Ilon Mask na svojoj društvenoj mreži Iks najavio je potencijalnu kupovinu TV kuće MSNBC, poznate po bliskim vezama s Demokratskom strankom u Sjedinjenim Američkim Državama.
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Radijatori su počeli da se zagrevaju, što znači da su sobe toplije i vazduh je postao suvlji. Ovi uslovi nisu idealni za mnoge sobne biljke, jer neke loše reaguju na blizinu grejnog tela i suv vazduh.
Katarina Velika je ime koje mnogi prepoznaju, ali malo njih zaista poznaje život ove fascinantne žene. Ruska carica s pravom je zaslužila nadimak „Velika“, iako njena postignuća nisu uvek bila „dobra“.
Roker Mladen Vojičić Tifa, koji se nalazi na slavljeničkoj turneji s "Bijelim dugmetom" svojevremeno je ispričao sve o konzumiranju nedozvoljenih supstanci.
Tea Tairović održala je sinoć, 23. novembra, solistički koncert u Sofiji, a bugarskoj publici priredila je provod za pamćenje. Jedna od najatraktivnijih srpskih pevačica dočekana je ovacijama, a na sceni se pojavila u izazovnom izdanju koje je malo koga ostavilo ravnodušnim.
Rijaliti učesnici Jelena Ilić i Uroš Rajačić prošle godine našli su se u žiži interesovanja kad je ona pred kamerama "Elite" prevarila tadašnjeg supruga Ivana Marinkovića, a po svemu sudeći, izgleda da će sada uploviti u vezu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.