"Nisu mene vodili kao mečku..." Vučić u par rečenica razbucao Aleksića! (VIDEO)
Predsednik Republike Srbije Vučić reagovao je na istup lidera Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić.
04.10.2024
19:13
Vesti
Litijum, koji se često naziva „belo zlato“, sve više postaje okosnica globalne tranzicije na obnovljivu energiju i električnu mobilnost. Kako se svet pomera ka zelenijim tehnologijama, potražnja za litijum-jonskim baterijama, koje napajaju električna vozila (EV), sisteme za skladištenje obnovljive energije i različitu potrošačku elektroniku, je naglo porasla. Srbija, obdarena značajnim rezervama litijuma, nalazi se na ključnoj raskrsnici gde bi njene odluke o eksploataciji ovih resursa mogle da je dovedu u ključnu ulogu u evropskom i globalnom energetskom pejzažu. Međutim, ovaj potencijal je zarobljen u kontroverzama, posebno zbog tvrdnji različitih nevladinih organizacija (NVO) da rudarenje litijuma predstavlja ozbiljne rizike po životnu sredinu. Ovaj članak tvrdi da, kada se sprovodi odgovorno i pod strogim ekološkim propisima, eksploatacija litijuma u Srbiji nudi ogromnu korist ne samo za Srbiju već i za širu zelenu agendu Evrope. Štaviše, opovrgava zabrinutost koju su iznele neke nevladine organizacije, pokazujući da održive rudarske prakse mogu da zaštite životnu sredinu i istovremeno otključavaju ekonomski potencijal Srbije.
Litijum je neophodan za proizvodnju baterija koje su neophodne za EV i rešenja za skladištenje energije—tehnologije koje su ključne za smanjenje emisije ugljenika i borbu protiv klimatskih promena. Evropa, u svom nastojanju da postigne neutralnost ugljenika do 2050. godine, prepoznala je potrebu da se obezbedi stabilno i održivo snabdevanje kritičnim sirovinama, uključujući litijum. Evropska komisija je u svom akcionom planu za kritične sirovine identifikovala litijum kao jednu od ključnih komponenti za zelenu i digitalnu tranziciju EU. Plan naglašava potrebu da EU smanji svoju zavisnost od spoljnih dobavljača. Srbija, sa svojim ogromnim nalazištima litijuma, ima jedinstvenu poziciju da postane pouzdan snabdevač za Evropu, smanjujući zavisnost kontinenta od uvoza iz zemalja poput Kine i Australije.
Geopolitički značaj litijuma ne može se potceniti. Dok Evropa juri da obezbedi svoje lance snabdevanja za zelene tehnologije, rezerve litijuma u Srbiji predstavljaju stratešku priliku za EU da ojača svoju autonomiju u kritičnim sirovinama. Integracija Srbije u ovaj lanac snabdevanja ne samo da jača njene ekonomske veze sa EU, već je i usklađuje sa širom geopolitičkom strategijom Evrope smanjenja zavisnosti od izvora van EU.
Eksploatacija litijuma u Srbiji nudi značajne ekonomske koristi. Razvoj rudarskih operacija litijuma svakako će privući značajne strane direktne investicije (SDI), otvoriti hiljade radnih mjesta i stimulisati rast srodnih industrija, kao što su proizvodnja baterija i proizvodnja električnih vozila. Prema izveštaju Svetske banke, zemlje koje odgovorno upravljaju svojim mineralnim resursima mogu doživeti ubrzani ekonomski rast, drastično smanjenje siromaštva i bolji životni standard. Za Srbiju industrija litijuma mogla bi da posluži kao katalizator ekonomske revitalizacije, čak ekonomskog buma. Prihodi ostvareni od iskopavanja litijuma mogli bi da se reinvestiraju u kritične infrastrukturne projekte, obrazovanje i zdravstvenu zaštitu, čime bi se dodatno poboljšao kvalitet života građana Srbije. Efekti takvih investicija osetili bi se u različitim sektorima, što bi dovelo do diversifikovanije i otpornije ekonomije.
Važno je napomenuti da savremene operacije rudarstva litijuma podležu strogim ekološkim propisima, posebno u Evropi, gde je zaštita životne sredine osnovni princip. Zakonodavstvo Evropske unije o životnoj sredini, koje se smatra jednim od najsveobuhvatnijih (i najstrožijih) u svetu, postavlja visoke standarde za rudarske aktivnosti, uključujući rigorozne procene uticaja na životnu sredinu (EIA), stroge protokole upravljanja otpadom i kontinuirano praćenje kvaliteta vazduha i vode.
Na primer, grupacija Rio Tinto, jedna od vodećih rudarskih kompanija uključenih u projekat Jadar litijum u Srbiji, obavezala se da primenjuje najbolje prakse u održivom rudarstvu. Kompanija se obavezala da će koristiti najsavremeniju tehnologiju kako bi minimizirala uticaj na životnu sredinu, uključujući upotrebu zatvorenih sistema vode za sprečavanje kontaminacije vode i vraćanje miniranih područja u njihovo prirodno stanje nakon ekstrakcije. Ove prakse su u skladu sa ekološkim standardima EU, čime se obezbeđuje ekstrakcija litijuma u Srbiji može se sprovoditi na ekološki odgovoran i sami tim prihvatljiv način.
Štaviše, Evropski zeleni dogovor, koji ima za cilj da Evropu učini prvim klimatski neutralnim kontinentom do 2050. godine, eksplicitno navodi da se sve rudarske aktivnosti unutar EU ili pridruženih zemalja moraju pridržavati najviših ekoloških standarda. To znači da EU neće kupovati litijum koji je nabavljen ekološki destruktivnim metodama, pružajući snažan podsticaj kompanijama koje posluju u Srbiji da zadrže održivu praksu.
Zalaganje za održivo iskopavanje litijuma u Srbiji ne podržavaju samo zainteresovane strane u industriji, već i međunarodne institucije i stručnjaci koji prepoznaju značaj litijuma za zelenu tranziciju. Međunarodna agencija za energiju (IEA), u svom izveštaju Global EV Outlook 2023, istakla je kritičnu ulogu litijuma u globalnoj energetskoj tranziciji i naglasila potrebu da zemlje razvijaju svoje resurse litijuma odgovorno. U izveštaju IEA se navodi: „Sa odgovarajućom politikom, zemlje bogate litijumom mogu imati značajnu ekonomsku korist od globalnog prelaska na električnu mobilnost uz minimiziranje uticaja na životnu sredinu.“
Pored toga, Ekonomska komisija Ujedinjenih nacija za Evropu (UNECE) takođe se bavi ovim pitanjem, zalažući se za održivo upravljanje resursima kao deo svoje Okvirne klasifikacije resursa. Smernice UNECE-a promovišu odgovorno vađenje mineralnih resursa, uključujući litijum, sa fokusom na minimiziranje uticaja na životnu sredinu i maksimiziranje društveno-ekonomskih koristi. Ove smernice su posebno relevantne za Srbiju, gde poštovanje najboljih međunarodnih praksi može da obezbedi da iskopavanje litijuma pozitivno doprinosi kako lokalnoj tako i globalnoj zajednici.
Stručnjaci u oblasti održivog rudarstva takođe naglašavaju izvodljivost ekstrakcije litijuma koja je prihvatljiva za životnu sredinu. Profesor Richard Herrington, vodeći geolog u Prirodnjačkom muzeju u Londonu, tvrdi da „održiva ekstrakcija litijuma nije samo moguća već i neophodna ako želimo da ispunimo globalne klimatske ciljeve.“ Herringtonovo istraživanje ukazuje da sa modernom tehnologijom, ekološki otisak rudarenje litijuma može se značajno smanjiti i dovesti na minimum, što ga čini održivom opcijom za Srbiju.
Iako su zabrinutosti koje su iznele ekološki aktivisti i nevladine organizacije važne za pozivanje korporacija na odgovornost, ključno je napraviti razliku između legitimnog zalaganja za životnu sredinu i protivljenja ukorenjenog u dezinformacijama ili ideološkom otporu industrijskom razvoju. Javnu percepciju često oblikuju senzacionalizovani narativi koji nisu uvek u skladu sa činjenicama. Na primer, tvrdnje da će rudarenje litijuma neizbežno dovesti do uništenja lokalnih ekosistema ignorišu napredak u praksi održivog rudarstva i stroge propise koji su na snazi.
Konstruktivan dijalog između nevladinih organizacija, vlade i rudarskih kompanija je od suštinske važnosti kako bi se osiguralo da su zabrinutosti svih zainteresovanih strana rešene i da se koristi od rudarenja litijuma maksimiziraju dok se rizici po životnu sredinu minimiziraju. Umesto direktnog protivljenja, NVO bi mogle da igraju ključnu ulogu u praćenju rudarskih aktivnosti, obezbeđivanju transparentnosti i zalaganju za stalna poboljšanja ekoloških standarda.
Eksploatacija litijuma u Srbiji predstavlja stratešku priliku kako za samu državu tako i za Evropu u celini. Usklađen je sa evropskim ciljevima zelene tranzicije, pruža značajne ekonomske koristi za Srbiju i može se sprovoditi na ekološki održiv način pod budnim okom međunarodnih propisa i najboljih praksi. Strahovi koji okružuju degradaciju životne sredine, iako su razumljivi, uglavnom su zasnovani na zastarelim shvatanjima rudarskih praksi. Uz savremenu tehnologiju i striktno poštovanje ekoloških standarda, Srbija može odgovorno da iskoristi svoje resurse litijuma, obezbeđujući da koristi daleko nadmašuju rizike.
U zaključku, debatu o rudarstvu litijuma u Srbiji ne bi trebalo predstavljati binarni izbor između ekonomskog razvoja i zaštite životne sredine. Umesto toga, trebalo bi da se fokusira na to kako Srbija može da iskoristi svoje prirodne resurse da doprinese zelenijoj budućnosti Evrope, istovremeno čuvajući svoju životnu sredinu za buduće generacije. Prihvatanjem održivih rudarskih praksi i uključivanjem u transparentan dijalog sa svim zainteresovanim stranama, Srbija može da se pojavi kao ključni igrač u globalnoj tranziciji na čistu energiju, od koristi kako sopstvenim građanima tako i široj evropskoj zajednici.
Autor je profesor fakulteta bezbednosti Univerziteta u Beogradu i narodni poslanik.
Advokat i ideolog opozicije u Srbiji Sead Spahović javno je na antisrpskim Šolakovim medijima branio dokazanog nasilnika Gorana Ješića, a narod nazvao nasilnim.
21.11.2024
20:35
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić obratila se lideru Stranke slobode i pravde nakon što ju je nazvao "kombinacijom neograničenog zla i ograničenih intelektualnih sposobnosti".
21.11.2024
18:27
Predsedni Srbije Aleksandar Vučić u večerašnjem gostovanju na RTS-u komentarisao je i proteste protiv demontiranja Savskog mosta u Beogradu.
21.11.2024
18:06
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić gost je na RTS-u gde govori o najaktuelnijim političkim temama.
21.11.2024
17:38
Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Milenko Jovanov upitao je lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa da objasni kako se na pošten i zakonit način tokom vršenja vlasti prihoduje ogromna suma novca.
21.11.2024
19:48
Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.
21.11.2024
22:19 >> 23:21
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su profesor dr Boris Bratina sa Fakulteta u Kosovskoj Mitrovici i predsednik GO Zemun Gavrilo Kovačević. Oni su komentarisali današnja hapšenja vezana za tragediju u Novom Sadu.
21.11.2024
21:44
Skandalozna odluka novosadskog tužilaštva da se uhapse bivši ministar Goran Vesić i v.d. direktorka "Infrastruktura Železnice" Jelena Tanasković posledica su jezivog pritiska opozicije i tajknuskih medija!
21.11.2024
15:41
Deo srpskog pravosuđa u Novom Sadu otela je žuta hobitnica!
21.11.2024
15:01
Hapšenje Alije Balijagića, a zatim i osumnjičenih da su odgovorni za pad nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu obeležilo je ovo jutro.
21.11.2024
12:02
Alija Balijagić (65) sproveden je na saslušanje u Više javno tužištvo u Užicu.
21.11.2024
23:08
Alija Balijagić ukrao psa i glumio lovca.
21.11.2024
17:56
U prigradskom naselju Seljašnica u Prijepolju došlo je do teške saobraćajne nezgode, a scene koje su očevici zatekli su jezive.
21.11.2024
22:58
Vladimir i Miljana Kecmanović, roditelji dečaka-ubice Koste K. (14), koji je 3. maja 2023. ubio devet đaka i portira u OŠ "Vladislav Ribnikar", juče su u Višem sudu u Beogradu tvrdili za sebe da su bili idealni roditelji!
21.11.2024
21:30
U Batočini je danas popodne došlo do teške saobraćajne nezgode u kojoj su učestvovala tri vozila.
21.11.2024
20:49
Nakon osam vezanih poraza od gradskog rivala, košarkaši Partizana slavili su 89:77 (19:21, 26:18, 18:16, 26:22 ) u 11. kolu Evrolige i popravili bilans u najjačem evropskom takmičenju na 3-8. Sa druge strane, Crvena zvezda je sada na negativnih 5-6.
21.11.2024
22:12
Po završetku utakmice između Crvene zvezde i Partizana u "Beogradskoj areni" Tajrik Džons je znao kako da proslavi veliku pobedu crno-belih. Amerikanac se zatrčao kroz hodnik hale i tako "iskopirao" Nikolu Jokića kome je to običaj pred mečeve Denvera.
21.11.2024
22:58
Posle pobede Partizana u prvom ovosezonskom večitom derbiju, Željko Obradović je čestitao Crvenoj zvezdi na potezu da u dvoranu pusti navijače crno-belih, iako to ranije nije bila praksa.
21.11.2024
22:39
Odgovornost je na meni da pronađem način da se izborimo sa ovakvim utakmicama i budemo čvrsti, rekao je trener Crvene zvezde.
21.11.2024
22:55
Španski trener potpisao novi dvogodišnji ugovor sa "građanima".
21.11.2024
23:53
Brazilska federalna policija saopštila je danas da je podnela krivičnu prijavu protiv bivšeg brazilskog predsednika Žaira Bolsonara zbog njegove uloge u navodnom pokušaju državnog udara nakon što je izgubio predsedničke izbore 2022. godine.
21.11.2024
22:30 >> 23:40
Hrvatsko Ministarstvo unutrašnjih poslova priprema brošuru koja će da sadrži uputstva i praktične savete za domaćinstva kako da prežive tri dana, odnosno prva 72 sata u slučaju rata ili krize.
21.11.2024
23:30
Vladimir Zelenski, vodeći ovakvu politiku, praktično moli da Ukrajinu sravne sa zemljom, izjavio je američki novinar Džekson Hinkl.
21.11.2024
23:00
Visoki severnokorejski general ranjen je u nedavnom ukrajinskom napadu raketom "storm šedou" na Kursku oblast u Rusiji, objavio je Vol strit džurnal (WSJ), pozivajući se na neimenovanog zapadnog zvaničnika.
21.11.2024
22:29
Rat u Ukrajini nikad nije trebao da se desi i Rusi su nebrojeno puta pokušali da ga reše pod uslovima koji su bili veoma korisni i za Ukrajinu i za SAD, istakao je Robert F. Kenedi Mlađi, kojeg je izabrani američki predsednik SAD Donald Tramp nominovao za ministra zdravlja.
21.11.2024
22:00
Već smo navikli da pop zvezda Lejdi Gaga dobija filmske uloge, ali sve nas je posebno šokirala kada se pre 9 godina pojavila u seriji "Američka horor priča" i to u scenama koje su prepune seksa, golotinje i krvi.
21.11.2024
22:07
Ljubinka Bobić, nenadmašna diva srpskog teatra, pokazala je ogromnu hrabrost kada je tokom Drugog svetskog rata odbila da glumi u okupiranom Beogradu.
21.11.2024
19:17
Projekcija filma za građanstvo održaće se 7. decembra u Jugoslovenskoj kinoteci u dva termina - 18h i 20.30h.
21.11.2024
16:35
Glumica i manekenka Bo Derek nedavno je proslavila svoj 68. rođendan, a svojevremeno je važila za seks simbol. Sedamdesetih godina našla se u centru pažnje zbog kontroverzne veze sa rediteljem, koji je bio stariji od nje 30 godina.
21.11.2024
15:33
Bez obzira na to da li preferirate stimulaciju prstima, oralni seks, seksualne igračke ili kreativnu igru iznad pojasa, ključ do zadovoljstva leži u istraživanju sopstvenog tela i povezivanju sa partnerom. Evo kako da uživate u intimnosti na potpuno nov način!
21.11.2024
23:20
Lekari preporučuju da se napitak od karanfilića pije pre spavanja, jer deluje blagotvorno na jetru i ublažava nadutost i kašalj.
21.11.2024
22:50
Čuveni američki biznismen Stiv Džobs stalno je poštovao jednostavno pravilo - ako bi ga mučio neki problem na poslu duže od 10 minuta, odlazio bi u šetnju.
21.11.2024
22:20
Kupus je glavna namirnica tokom zimskih dana, ali neprijatan miris tokom kuvanja često može da pokvari ugođaj. Uz jednostavan trik sa mlekom, ne samo da ćete se rešiti ovog problema, već ćete i poboljšati ukus omiljenih jela!
21.11.2024
21:40
Tokom svadbenog plesa ispred mladenaca se pojavila trbušna plesačica, gde većina komentara koji su se naši ispod snimka, smatra da je ovaj "iznenađujući" trenutak bio neprimeren i da nije uzela u obzir osećanja mlade.
21.11.2024
21:00
Pevačica Lepa Brena i njen suprug, Boba Živojinović, danas proslavljaju krsnu slavu, Aranđelovdan, ameđu poslednjima došla je snajka Aleksandra Prijović.
21.11.2024
23:01
Porodica Lepe Brene proslavlja krsnu slavu Aranđelovdan, a gosti se polako okupljaju u njihovom domu na Bežanijskoj kosi.
21.11.2024
19:46
Ukućani su pokušali na sve načine da smire Aleksandru Nikolić, koja je neutešno plakala zbog svega što joj je Jelena Ilić uradila.
21.11.2024
23:44
Anastasija Ražnatović danas je iznenadila pratioce na društvenim mrežama i pokazala lice bez trunke šminke.
21.11.2024
23:27
Jovana Ljubisavljević pokazala je na društvenim mrežama kako izgleda u poodmakloj trudnoći sve vreme nežno milujući stomak.
21.11.2024
22:26
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.