• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer/Kurir

09.10.2024

10:37

"Krstio sam dete, a onda mi je sveštenik rekao cifru": Drago obelodanio negativno iskustvo u crkvi u Vojvodini

Privantna arhiva

Vesti

"Krstio sam dete, a onda mi je sveštenik rekao cifru": Drago obelodanio negativno iskustvo u crkvi u Vojvodini

Podeli vest

Da li znate koliko košta krštenje u Srbiji? Sigurni smo da ne znate jer cena za ovu crkvenu uslugu zvanično ne postoji, nego se, prema nekom nepisanom pravilu, svešteniku da u ruke onoliko koliko ste u mogućnosti. Ipak, pojedine eparhije imaju svoje cenovnike, pa je tako sveštenik u jednom vojvođanskom mestu porodici naplatio uslugu krštenja čak 20.000 dinara, zbog čega su mu oni tražili fiskalni račun. Računa, naravno, nema.

Drago R. iz jednog malog grada u Vojvodini objavio je u Fejsbuk grupi "Pravna pitanja i pravna pomoć" nedavno iskustvo koje je imao sa tamošnjim sveštenikom. On je, kako je napisao, u crkvi zakazao krštenje svoje petomesečne ćerke Milice. Nije pitao za cenu jer je smatrao da cena nije važna - svakako je želeo da ostavi prilog crkvi.

Ipak, doživeo je neprijatno iznenađenje kada mu je sveštenik, nakon crkvenog čina, zatražio 20.000 dinara. Kaže da nije očekivao ovoliku cenu u tako malom gradiću s malo parohijana odnosno domaćinstava.

"Mi smo iz Beograda, ali smo želeli da Milicu krstimo ili u manastiru na Fruškoj gori ili u nekoj crkvi u Vojvodini, s obzirom na to da volimo taj deo Srbije. Zakazli smo telefonski krštenje u jednoj lepoj crkvici, ne pitajući koliko košta jer, pomislio sam, svakako smo želeli da damo prilog crkvi, u slučaju da je krštenje besplatno ili da je neka mala cena u pitanju, nadomestili bismo prilogom“, priča Drago.

Foto: RINA

 

 

"Dajte mi fiskalni račun"

Na dan krštenja, porodica je upoznala sveštenika koji će krstiti njihovog najmlađeg člana. Ni tada nisu pričali o ceni. Posle krštenja, Drago je upitao oca koliko je dužan.

"Rekao je 20.000 dinara, ako mi nije mnogo. Pogledao sam ga i upitao da li je to cena iz njihovog zvaničnog cenovnika ili me pita proizvoljno da li mogu toliko da dam. Kazao je da je to cena krštenja u njihovoj crkvi. Bio sam preneražen. To je zaista puno. Šta rade oni ljudi koji imaju više dece, pa ih, recimo, krštavaju u isto vreme. Treba 500 evra da ostave za taj čin? To nije u redu", priča Drago.

Drago je, kaže, bez pardona rekao popu da je to mnogo novca za krštenje.

"Nije problem u parama, u smislu da ih ostavimo crkvi kao donaciju i prilog. Ali je problem što crkva ima takvu cenu usluge u svom cenovniku, ako uopšte crkve imaju cenovnike. Koliko znam, Srpska pravoslavna crkva zvanično nema cenovnik, što je možda i pogrešno jer onda eparhije samostalno odlučuju o cenama, pa je na jednom mestu krštenje 10.000, na drugom 20.000, na trećem besplatno, a negde je po principu koliko daš".

Kako dalje objašnjava, izvadio je novčanik i uredno platio uslugu, ali je od sveštenika zatražio fiskalni račun. Pop je, kako nam priča Drago, rekao da nema fiskalnu kasu.

"U Beogradu su cene krštenja različite. U jednoj opštini je 7.000, u drugoj 10.000. Ali nisam čuo da u nekoj crkvi krštenje iznosi čak 20.000 dinara. To nije u redu prema parohijanima i porodicama sa puno dece. Baš sam se zaprepastio i razočarao. Zbog toga sam i tražio fiskalni račun, iako sam znao da ga neću dobiti. Nažalost, pare su ušle u svaku poru našeg društva", kaže razočarano Drago.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Ispraćaji u vojsku kao veselja koja su se danima prepričavala
Društvo

Ispraćaji u vojsku kao veselja koja su se danima prepričavala

Obavezni vojni rok se vraća od sledeće godine u Srbiju, a veliko je pitanje da li će se sa njim vratiti i oni čuveni ispraćaji koji su važili za omiljene fešte koje su se dugo prepričavale. Šatre su tu bile neizbežne, tetke su i tada donosile torte a muzika koja je svirala do dobuko u noć jedva se oporavljala nekon sezone ispraćaja.

09.10.2024

10:18

sledeća vest

Politika

Održan sastanak Poslaničke grupe prijateljstva sa Ukrajinom sa Poslaničkom grupom Vrhovne rade Ukrajine za međuparlamentarne odnose sa Srbijom
Politika

Održan sastanak Poslaničke grupe prijateljstva sa Ukrajinom sa Poslaničkom grupom Vrhovne rade Ukrajine za međuparlamentarne odnose sa Srbijom

Predsednik Poslaničke grupe prijateljstva sa Ukrajinom Radoslav Milojičić i članovi Grupe Staša Stojanović i mr Milovan Drecun, razgovarali su, preko zoom platforme sa članovima Poslaničke grupe Vrhovne rade Ukrajine za međuparlamentarne odnose sa Republikom Srbijom, predvođenom potpredsednikom Grupe Dimitrijem Natalukhom.

28.10.2024

20:55

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set