• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer/RTS

15.10.2024

09:02

Ko je krivac: Visoke trgovačke marže - monopolsko ponašanje ili inflatorni pritisak?

Shutterstock

Vesti

Ko je krivac: Visoke trgovačke marže - monopolsko ponašanje ili inflatorni pritisak?

Podeli vest

Zbog sumnje da su se dogovarali o cenama, Komisija za zaštitu konkurencije pokrenula je postupak protiv Delezea, Merkatora, Univereksporta i Disa. Još pre nekoliko meseci premijer Vučević je rekao da Vlada sa Narodnom bankom ispituje ko se i koliko ugrađuje u cene, i najavio mogućnost da se u istragu uključi i Bia. Poljoprivrednici već duže vreme ukazuju na veliku razliku između otkupnih i cena na rafovima, kao i da ih trgovci ugrožavaju uvozom.

Da su profiti trgovaca znatno porasli od 2016. do 2023. godine, potrošači su sami osetili. Ono što čitaju ovih dana u izveštaju Komisije za zaštitu konkurencije to je da su od aprila 2023. do marta 2024. godine cene u maloprodaji prasle dvostruko više od ukupne inflacije. I da su trgovci zaradili više, iako su prodali manje robe.

"Na dva tri klika možemo da vidimo da se kod navedenih trgovinskih lanaca nalaze iste cene proizvoda sa spiska, 35 proizvoda su iste cene bile, tako da sve što smo mogli da vidimo smo došli do zaključka da su udružili svoje snage i da su formirali lažnu sliku na tržištu. Oni ubijaju na ovaj način male proizvođače i malu privredu", kaže Marko Dragić iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije.

Da li je na delu kartelsko udruživanje, odnosno zloupotreba monopola, ekonomisti kažu - dužna je da utvrdi Komisija za zaštitu konkurencije.

"Ovde vidimo da ove četiri grupe imaju više od 50 odsto udela u tržištu što je pozitivan indikator, vidimo visinu bruto marže, što je takođe pozitivan indikator, sve ukazuje na to da su i predikcija NBS prošle godine bile tačne. Ako posmatramo situaciju na teritoriji EU možemo govoriti da su te prosečne marže od 2 do 10 odsto, dok su kod nas od 5 do 15 odsto. Mi sad vidimo da za neke kategorije proizvoda imamo bruto maržu od čak 38 odsto", kaže profesor Veljko Mijušković sa Ekonomskim fakultetom u Beogradu.

Inflatorni pritisak pojeo bolje cene

Saopštenje o postupku koji se protiv njih vodi, stiglo nam je samo iz Delezea i Univereksporta. Kažu sarađivaće sa Komisijom i dostaviti podatke, jer im je cilj da doprinesu sagledavanju okolnosti u kojima funkcioniše trgovina na malo u Srbiji.

"Teško nam je da zamislimo da oni sede svake nedelje zajedno i dogovaraju se kolike će biti cene, ali ovaj izveštj koji je objavila Komisija za zaštitu jednostavno ne možemo odbaciti, o njemu treba razgovorati, i iz njega treba da izađu neke smernice koje će da unaprede naše tržište maloprodaje", Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije

U odbranu četiri trgovinska lanca dodaje i to da su učestvovali u akciji "Bolja cena", i da je u poslednjih šest meseci inflatorni pritisak bio veći od prosečnog rasta cena prehrambenih proizvoda i bezalkoholnih pića.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

U pripremi zakon koji će olakšati zapošljavanje stranaca: Sve više se prijavljuju za deficirana zanimanja
Društvo

U pripremi zakon koji će olakšati zapošljavanje stranaca: Sve više se prijavljuju za deficirana zanimanja

Koliko je domaćih radnika napustilo Srbiju u potrazi za poslom u inostranstvu nema evidencije. U obrnutom smeru, u Srbiju dolazi sve više radnika iz raznih krajeva sveta. Prema podacima Nacionalne službe za zapošavanje, od januara do 10. oktobra izdato je 16.124 dozvole za rad stranim državljanima. Nezvanično, mnogo ih je više. Radna grupa za zakon o zapošljavanju stranaca priprema listu od 50 do 100 deficitarnih zanimanja koja bi mogla da popune radnici iz inostranstva.

15.10.2024

08:59

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set