Dušan Mijović: "Jadar" ispunjava sve standarde u pogledu zaštite voda
Podeli vest
Odakle bi rudnik "Jadar" crpeo vodu i da li bi otpadne vode završavale u rekama pitanja su koja i dalje izazivaju zabrinutost u javnosti kada je reč o potencijalnom rudniku litijuma. Od protivnika projekta čujemo i tvrdnje da će eksploatacija jadarita ostaviti milione građana bez vode, sve do Beograda.
Međutim, stručnjaci s naših renomiranih fakulteta koji su radili studije o proceni uticaja na životnu sredinu potvrdili su da „Jadar“ ne bi uticao na izvore vode za piće, niti na izvore podzemnih voda koji se koriste u poljoprivredi i lokalnoj industriji.
Generalni sekretar Saveza inženjera i rudara Srbije Predrag Mijatović gostujući na Informer televiziji otkrio je sve ekonomske benefite projekta Jadar.
Kompanija Rio Tinto reagovala je povodom „Uticaj istraživačkih aktivnosti potencijalnog rudnika litijuma na životnu sredinu u zapadnoj Srbiji“ saopštenjem u kojem tvrdi da su autori javno priznali da su bili prinuđeni da izvrše izmene u tekstu svog članka.
23.10.2024
16:53
Ceo projekat mora da bude usklađen sa zakonima Republike Srbije, o čemu je nedavno na šabačkoj televiziji AS govorio dr Dušan Mijović, inženjer hidrogeologije i stručnjak kompanije Rio Tinto za pitanja životne sredine.
- Za nas je krovni dokument Vodoprivredna osnova Republike Srbije. Ona se kao planski dokument radi na 20, a inovira na 10 godina i svi vodni projekti moraju da budu usklađeni s njom. Projekat je takođe morao da ispuni uslove Direkcije za vode. Pored toga, naša kompanija kao članica Međunarodnog saveta za metale i minerale mora da uvaži određene standarde. Zbog toga ona stalno vodi računa o vodama, odnosno ima obavezu da ih optimalno koristi, da uvodi inovacije i poboljšanja sa ciljem da se maksimalno recikliraju iskorišćene vode kako se ne bi zahvatale nove iz prirode i da sve bude transparentno za lokalno stanovništvo - istakao je dr Mijović.
Rudarske aktivnosti bi se odvijale na dubini između 300 i 600 metara, u odvojenoj hidrogeološkoj zoni, koja nema dodira sa onim vodama koje se koriste za potrebe domaćinstava.
Za operacije u rudniku i procesnom postrojenju koristile bi se prečišćene podzemne rudničke vode i prikupljena kišnica, a voda iz priobalja Drine, koja se ne može ni koristiti za piće, povlačila bi se samo povremeno u manjim količinama. Reciklaža je važan deo upravljanja vodama na projektu.
- U današnje vreme stalno govorimo o zelenoj ekonomiji koja praktično teži tome da ne postoji otpad. I u korišćenju vode teži se tome da ne postoji otpadna voda, već da se ona prečišćava i stalnim kruženjem zadovoljava najveći deo potreba kako se ne bi uzimala sveža voda iz prirode. Mi smo predvideli dva postrojenja za prečišćavanje vode, u kojima bi se koristile tehnologije kao što su ultrafiltracija, rezervna osmoza i jonska izmena - objašnjava dr Mijović.
U ovim postrojenjima bi se dobijala potpuno čista voda kakvu zahteva sam proces proizvodnje, a na isti način bi se osiguralo da višak vode koja bi se vraćala u prirodu bude istog kvaliteta kao rečna voda.
Pre ispuštanja u Jadar predviđen je proces oplemenjivanja kako bi se obezbedilo prisustvo svih odgovarajućih minerala. To znači da nema rizika od katastrofičnog scenarija koji se širio na društvenim mrežama da bi zagađenje voda preko Jadra i Drine došlo sve do Save i Dunava.
Takođe su neutemeljene tvrde koje se mogu čuti u javnosti da će otvaranje rudnika ugroziti podzemne izvore voda u Mačvanskom okrugu koji bi mogli da obezbede vodu za piće za veliki broj ljudi. Predviđene aktivnosti u okviru Projekta „Jadar“ ne bi uticale na ove rezerve s obzirom na različite geološke sredine u kojima se formiraju podzemne vode, a i reljefne razlike ova dva regiona, ali i zbog planiranih zaštitnih mera, standarda i kontrola.
U saradnji sa vodećim domaćim stručnjacima za hidrogeologiju Rudarsko-geološkog fakulteta, Građevinskog fakulteta i Instituta za vodoprivredu „Jaroslav Černi“ urađeni su hidrodinamički modeli za analizu podzemnih voda kako bi se procenili prilivi i uticaji isušivanja u rudarskim prostorijama.
Razvijeni su hidrološki modeli za bolje razumevanje ponašanja površinskih voda i zaštitu od mogućih poplava reke Jadar. Analiziran je i uticaj klimatskih promena na vodni režim.
Sve u svemu, ono što je do sada urađeno na polju istraživanja i zaštite voda pokazalo je da se projekat Jadar može bezbedno realizovati po životnu sredinu i zdravlje ljudi, o čemu svedoče i javno dostupni nacrti studija procene uticaja na životnu sredinu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Generalni sekretar Saveza inženjera i rudara Srbije Predrag Mijatović gostujući na Informer televiziji otkrio je sve ekonomske benefite projekta Jadar.
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Na snimku s drona, objavljenom na internetu, navodno su zabeleženi udari britanskim krstarećim raketama "storm šedou" na komandni kompleks unutar Rusije.
Ministarstvo odbrane Srbije saopštilo je da je Kosovska policija danas neovlašćeno prešla liniju kod sela Ćirkoviće, u opštini Leposavić, i zatražilo da Kfor preduzme mere i spreči Prištinu u pokušajima da izazove eskalaciju nasilja na Kosovu.
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić obratila se lideru Stranke slobode i pravde nakon što ju je nazvao "kombinacijom neograničenog zla i ograničenih intelektualnih sposobnosti".
Skandalozna odluka novosadskog tužilaštva da se uhapse bivši ministar Goran Vesić i v.d. direktorka "Infrastruktura Železnice" Jelena Tanasković posledica su jezivog pritiska opozicije i tajknuskih medija!
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su bivši premijer Srbije Nikola Šainović i politikolog Vladimir Kljajić. Oni su govorili na temu nasilnih protesta koje opozicija održava u Beogradu.
Bratislav S. (53) iz Beograda uhapšen je zbog sumnje da je ženu M. V. (39), s kojom je bio u vezi, zaključao u svom stanu i satima je zverski mučio, optuživši je da ga je prevarila!
Alija Balijagić (65) osumnjičen za ubistvo brata i sestre Jovana i Milenke Madžgalj, krio se u jednoj napuštenoj vikendici u selu Pribojska Goleša u kojoj je i uhapšen, a Informer je ekskluzivno došao u posed snimaka i slika tog skloništa.
Košarkaši Crvene zvezde izašli su na zagrevanje u majicama posvećenim tragično nastradalom navijaču Marku Ivkoviću, koji je pre tačno 10 godina ubijen u Istanbulu.
Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je danas da je Rusija, kao odgovor na napade američkim i bitanski dogodometnim raketama, na ukrajinsku teritoriju ispalila novu balističku raketu srednjeg dometa ''Orešnik'', kojoj, kako je rekao, savremeni sistemi nemaju način da se suprotstave.
Ukrajinski zvaničnici zahtevaće od Vašingtona da im pošalje rakete Tomahavk i dozvoli njihovu upotrebu protiv ciljeva duboko u Rusiji pre isteka mandata predsednika Džoa Bajdena, rekao je ukrajinski poslanik za Politiko.
Globalne nuklearne tenzije i pretnja od trećeg svetskog rata su skočili nakon što je američki predsednik Džo Bajden dozvolio Ukrajini da koristi njihove dalekometne projektile za mete duboko u ruskoj teritoriji, što bi moglo da dovede do “nuklearnog odgovora” Rusije.
Met Gec se povukao kao kandidat predsednika Donalda Trampa za državnog tužioca, navodeći da je njegova "potvrda nepravedno postala prepreka ključnom radu tranzicije Tramp/Vens".
General pukovnik Kim Jong-bok se retko viđa ili pominje u javnosti u Severnoj Koreji. Njegova uloga vođe severnokorejskih specijalnih snaga zahtevala je da se drži podalje od očiju javnosti. Ali sada je postao veoma javna ličnost.
Glumica i manekenka Bo Derek nedavno je proslavila svoj 68. rođendan, a svojevremeno je važila za seks simbol. Sedamdesetih godina našla se u centru pažnje zbog kontroverzne veze sa rediteljem, koji je bio stariji od nje 30 godina.
Odnos pokojne princeze Dajane i njene maćehe, Rein Spenser, bio je ispunjen sukobima i predrasudama. Iako su Rein smatrali "zlom" maćehom, kasnije se otkrilo da ni Dajana nije bila sasvim nevina u njihovim napetim porodičnim odnosima. Njihova priča, isprepletena ljubavlju, mržnjom i skandalima, otkriva složenost porodičnih veza u aristokratskom svetu.
Muškarac rođen u znaku Strelca važi za najvećog zavodnika u Zodijaku. Žene koje se zaljube u njih treba da budu oprezne jer su oni večiti avanturisti koji opijaju šarmom.
Većina ljudi veruje da je tamno i suvo mesto najbolje za čuvanje krompira, ali stručnjaci otkrivaju bolji način. Otkrijte kako da produžite svežinu krompira i smanjite otpad od hrane jednostavnom promenom mesta skladištenja.
Pevač Vukašin Brajić potvrdio je za Informer da su on i svi članovi njegovog benda dobro i da niko nije povrđen u saobraćajnoj nesreći koju su sinoć doživeli prilikom povratka sa svirke.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.