Danas obeležavamo Dan primirja u Prvom svetskom ratu: U Srbiji državni praznik
Podeli vest
U zemljama pobednicama u Prvom svetskom ratu danas se obeležava Dan primirja, a u Srbiji to je državni praznik.
Potpisivanjem primirja 11. novembra 1918. godine okončan je Prvi svetski rat, najrazorniji koji je svet do tada video. Njegovim potpisivanjem obustavljene su borbe u Prvom svetskom ratu između zemalja Antante i Nemačke. Ferdinand Foš, maršal Francuske, zapovednik savezničkih snaga na Zapadnom frontu i Matijas Ercberger, koji je predvodio nemačku delegaciju, potpisali su tada primirje u železničkom vagonu, u Frankportu kod Kompijenja, Pikardija, Francuska, u 5.45, a ono je stupalo je na snagu u 11.00 časova, 11. novembra 1918. godine.
Sutra se obeležava se Dan primirja u Prvom svetskom ratu! Ovaj datum podseća na dan kada su, 11. novembra 1918. godine u železničkom vagonu u Kompijenu, Sile Antante potpisale primirje sa Nemačkom i time okončale Prvi svetski rat.
Skoro sve neradne dane koje smo imali u 2024. godini smo iskoristili. Do kraja ove godine ostao nam je još jedan neradni dan i to u mesecu novembru. Tog dana obeležava se Dan primirja u Prvom svetskom ratu i praznuje se neradno.
31.10.2024
16:30
Prethodno, kapitulacije su potpisale nemačkih saveznice, Bugarska, Turska, Austrougarska. Primirje je potom obnavljano do konačnog zaključenja mirovnog sporazuma u Versaju 28. juna 1919. godine.
Tokom Prvog svetskog rata poginulo je više od 17 miliona ljudi, od čega su oko deset miliona bila vojna lica. Srbija je imala, srazmerno veličini zemlje i brojnosti populacije, najviše žrtava. Prema memorandumu Delegacije Kraljevine SHS tokom Mirovne konferencije u Parizu 1919, Srbija je do oktobra 1915. mobilisala 707.343 lica, dakle 24 odsto populacije ili 40 procenata muškog stanovništva. Prema istom izvoru, ukupni gubici Srbije bili su 1.247.435 ljudi, odnosno 28 procenata populacije iz 1914. godine.
Bila je to revolucionarna grupa opredeljena za oslobođenje i obrazovanje zajedničke države sa Srbijom. Izgovor za napad na Srbiju već izvesno vreme je tražen u vojnim vrhovima Beča i Berlina.
Tragedija u Sarajevu je poslužila, kako su bili uvereni, kao opravdanje za rat. Srbiji je potom upućen oštar ultimatum.
Iako je Vlada Kraljevine Srbije pokazala najbolju volju da izađe u susret zahtevima Beča, odgovor službenog Beograda nikoga u Beču nije zapravo zanimao. Bila je to, verovali su, idealna prilika za uništenje Srbije. Dalji tok događaja bio je međutim drugačiji od onog čemu su se u Beču i Berlinu nadali. Ono za šta se verovalo, makar u Beču, a će biti brz lokalni rat, pretvorilo se u veliki ratni sukob niza evropskih zemalja.
Nadalje, herojsko držanje Srbije, prethodno teško iscrpljene Balkanskim ratovima 1912/13, a posebno pobede nad Austrougarskom na Ceru, Drini i Kolubari, zaprepastilo je tada svet. Rat koji je prerastao u svetski, okončan je primirjem novembra 1918. godine, čemu je presudno doprinela upravo Srbija probojem Solunskog fronta sredinom septembra 1918, što je za posledicu imalo brzu kapitulaciju Bugarske, potom Turske, a zatim i Austrougarske. Slomu Centralnih sila bitno je doprineo ulazak SAD u rat 1917. godine. Kapitulaciji Nemačke 11. novembra 1918. godine prethodila je kapitulacija Bugarska 29. septembra, potom Turske 30. oktobra i Austrougarske 3. novembra.
Mirovnim sporazumima koji su usledili karta Evrope je preoblikovana. Nestala je Austrougarska monarhija, a obrazovane su nevelike nacionalne države Austrija i Mađarska. Habzburzi su oterani u progonstvo, a pokušaji da se vrate na presto Mađarske, narednih godina, su sprečeni. Nemačka, u kojoj je oborena ne samo dinastija Hoencolern nego i brojne lokalne vladarske kuće, je umanjena i izgubila je sve vanevropske posede, kolonije. Osmanska Turska je izgubila sve posede na Bliskom istoku, u Siriji, Transjordaniji, Mesopotamiji, Arabiji.
Ubrzo potom Kemal Ataturk oborio je tamošnju monarhiju. U jeku Prvog svetskog rata, revolucijama, februara/marta i oktobra/ novembra 1917. nestalo je i rusko carstvo. Boljševici su potom poslednjeg monarha Nikolaja II i njegovu porodicu pobili, leta 1918, u Jekaterinburgu. Sovjetska Rusija je iz rata istupila separatnim mirom u Brest Litovsku, marta 1918. kojim je Nemačka dobila ogromne teritorije na istoku, što je postalo bespredmetno porazom u Svetskom ratu.
Na ruševinama nestalih imperija oblikovane su nove nacionalne države Čehoslovačka, Poljska, Finska, baltičke države Estonija, Letonija, Litvanija. Francuska je ostvarila glavni nacionalni cilj povratka Alzasa i Lotaringije (Lorene). Italija, Rumunija, čak Danska su teritorijalno uvećane. Nemačke kolonije na upravu su, kao mandatne teritorije, od strane novoobrazovanog Društva naroda, dobile Britanija (jugozapadna Afrika odnosno Namibija, Tanganjika, manji deo Kameruna i Togoa, posedi na Novoj Gvineji) i Francuska (umanjeni Kamerun i Togo).
Japan je dobio neka pacifička ostrva i jednu enklavu u Kini, do tada nemačke posede. Portugalija je dobila izvesna proširenja u Africi. Prvog decembra 1918. u Beogradu je formirano Kraljevstvo Srba, Hrvata i Slovenaca, od 1929. Kraljevina Jugoslavija, čime su proklamovani ratni ciljevi Srbije realizovani. Tada, i dugo potom, smatrano je da je obrazovanjem nove zajedničke države Kraljevine SHS/Jugoslavije, nacionalno oslobođenje Srba, čemu su težile generacije, konačno ostvareno.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Sutra se obeležava se Dan primirja u Prvom svetskom ratu! Ovaj datum podseća na dan kada su, 11. novembra 1918. godine u železničkom vagonu u Kompijenu, Sile Antante potpisale primirje sa Nemačkom i time okončale Prvi svetski rat.
Početak 2025. godine mogao bi doneti dramatične promene na svetskoj sceni, upozorava poznati ekonomista Mihail Hazin. Prema njegovim predviđanjima, svet se nalazi na ivici prekretnice koja bi mogla pokrenuti lanac događaja sa dalekosežnim posledicama.
Opozicioni botovi na društvenoj mreži "X" objavili su na društvenim mrežama nacistički program koji podrazumeva "jahanje" političkih neistomišljenika po određenim cenama.
Potpredsednik Socijalističke partije Srbije Branko Ružić, u skorijoj istoriji poznat kao opozicioni medijski "superstar", još jednom je potvrdio kojoj strani je zaista lojalan.
Sve što se dešavalo posle 1. novembra jasno je pokazalo koliko je ovaj narod željan prava i pravde. Ali i koliko je on, u suštini, dobar i prostodušan. No, pošteni i dobrodušni ljudi lako mogu biti prevareni – jer polaze od sebe. Upravo to političari i prevaranti odlično znaju.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, prozapdne perfidne namere, ali i moguće mirovne pregovore.
Gost u emisiji INFO DAN na Informer televiziji bili su Zoran Babić - Član Glavnog odbora SNS i Perko Matović - specijalni savetnik potpredsednika Vlade.
Gosti Info jutra na Informer televiiji bili su Ivan Ivanović iz pokreta "Naši" i politički analitičar Dejan Vuk Stanković koji su govorili o opozicionim protestima u Beogradu.
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je Srđan Barac iz Centra za društvenu stabilnost koji je govorio o jutrošnjem divljanju Đorđa Miketića ispred Skupštine grada Beograda i nasilnom pokušaju ulaska u nju.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su univerzitetski profesor Milimir Mučibabić i predsednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić. U program se uključio i glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević.
Nikola Stanković Pivce (27) ubijen je na spavanju u subotu oko 4 sata ujutru u kući u Kaluđerici, dok je pored njega u krevetu bila devojka T.D. (25) koja je ranjena u šaku jer je pokušala da ga spasi. Četvorica su provalila u kuću kao specijalci i tačno su znali u kojoj sobi se nalazi meta, a ovakav način likvidacije nikada nije viđen kod nas.
U tuzlanskom naselju Pasci danas je došlo do pucnjave u kojoj je ranjen muškarac (51), a prema nezvaničnim informacijama lokalnih portala na njega je pucao sin za kojim traga policija.
Vozač autobusa M.K. (44) napadnut je i pretučen danas u Resniku, a incidentu je prethodila rasprava napadnutog muškarca sa napadačem koji ga je nakon toga udario pesnicom kroz prozor!
Sutra će biti održan četrdesetodnevni pomen na seoskom groblju u Bošnjanu kod Paraćina gde je Anja Radonjić (23), koja je poginula u padu nadstrešnice, i sahranjena, a kojem će prisustvovati članovi najbliže porodice.
Prvi čovek Partizana - Ostoja Mijailović, tokom novogodišnjeg koktela objavio je da će crno-beli u narednih šest godina nositi opremu kompanije "Najk".
Željko Obradović je bio na pragu Bruklin Netsa na moju sugestiju, ali je tadašnji vlasnik kluba Mihail Prohorov to stopirao, iako i dan danas ne znam zbog čega, otkrio je bivši hrvatski košarkaš i dugogodišnji NBA skaut, Danko Cvjetićanin (61).
Trener košarkaša Crvene zvezde Janis Sferopulos (57) ispričao je neverovatnu priču o svom ocu, koji je samo zahvaljujući velikoj sreći izbegao pad aviona i verovatno smrt.
Čuveni crnogorski fudbaler Simon Vukčević (38) se posle skoro decenije provedene u ilegali pojavio u medijima i tom prilikom otkrio čime se sada bavi, ali i kako gleda na trenutno stanje u svom bivšem klubu Partizanu.
Elon Mask, američki milijarder i "desna ruka" novoizabranog predsednika SAD Donalda Tramoa mogao bi da isporuči šefa kijevskog režima Vladimira Zelenskog na Mars, predložio je poslanik Vrhovne rade Ukrajine Aleksandar Dubinski.
Asma al-Asad je navodno teško bolesna i ima leukemiju. Ona neko vreme živi izolovano, a lekari lekari joj daju 50 odsto šansi da preživi, piše The Telegraph.
Poljski odbrambeni sektor podigoa je prašinu sa novim smelim projektom. Dok se zemlje NATO-a utrkuju da modernizuju svoje arsenale suočene sa ruskom pretnjama, Varšava čini značajan korak napred: razvoj svoje prve balističke rakete.
Ruske trupe pokušavaju da probije odbranu grada Pokrovsk sa boka, izbegavajući frontalni napad, ali trpe značajne gubitke, saopštio je portparol operativno-strateške grupe trupa "Horticija" Viktor Tregubov.
Na ruski teretni brod "Ursa major" izvršen je teroristički napad u Sredozemnom moru, rečeno je iz ruske logističke i transportne kompanije "Oboronlogistika" agenciji RIA Novosti.
Branislav Lečić podržao je svog kolegu Lazara Ristovskog koji je juče napustio Udruženje dramskih umetnika Srbije (UDUS) zbog kako je naveo "jednoumlja koje ugrožava slobodu mišljenja".
U podcastu "Open Relationships: Transforming Together", psiholog . Stan Tatkin govorio je o dva glavna načina na koja roditelji mogu svoju decu da pretvore u narcise.
Paris Hilton (43) odlučila je da praznike čestita kao od majke rođena, pozirajući pored ogromne novogodišnje jelke gola skrivajući intimne delove sa crvenom mašnom.
Prevara u svakom slučaju nije nešto lepo niti prijatno ni u kom odnosu. Možda će vas statistika začuditi, ali žene su te koje više varaju, a ovo su tri najčešće rečenice koje koriste kada žele da se udalje od partnera.
Pevačica Anastasija Ražnatović na svom Instagram profilu redovno objavljuje fotografije iz izlaska, a sada je svoje fanove oduševila modnom kombinacijom.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.