• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: B.S.

14.12.2024

15:23

Prognoze stručnjaka nisu dobre: Uvođenje sankcija NIS-u imalo bi teške posledice po Srbiju

Shutterstock

Vesti

Prognoze stručnjaka nisu dobre: Uvođenje sankcija NIS-u imalo bi teške posledice po Srbiju

Podeli vest

Zbog uvođenja snakcija NIS-u moglo bi da dođe do nestašice i poskupljenja goriva, što bi imalo teške posledice po našu zemlju, ocenjuju stručnjaci!

Predsednik Srbije Aleksndar Vučić objavio je sinoć na Informer televiziji da bi Sjedinjene Američke Države već od 1. januara mogle da uvedu sankcije Naftnoj industriji Srbije jer je ta kompanija u većinskom vlasništvu Rusije!

I dok ova informacija ima odjeke i u svetu, i domaća javnost se najviše pita kakve bi ovaj embargo mogao da ima posledice po običnog čoveka, a prognoze nisu tako dobre.

Težak trenutak

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ovim povodom izjavio je da ćemo grozničavo morati da tražimo rešenje, ali da kao predsednik nije spreman da u ovom trenutku uopšte razgovara o potencijalnom uvođenju sankcija Srbije Moskvi.

Dodao je da se ta odluka SAD donosi u teškom trenutku, kako je rekao, početak zime, kraj jeseni. Kaže da je naša zemlja tako obaveštena da bi ta odluka SAD trebalo da stupi na snagu 1. januara.

Stručnjaci kažu da bi moglo da dođe do nestašice goriva, poskupljenja derivata, ali i drugih proizvoda ako poskupi gorivo.

- Treba ozbiljno razmotriti ovu situaciju koja nije nimalo laka i videti kakve će to tačno sankcije biti. To će onemogućiti NIS da funkcioniše. Vi znate da je nama Janaf glavna žila preko koje stiže nafta, ako ti dotoci nafte nama budu prekinuti mi smo u velikom problemu. Posledice su nestašice, poskupljenje goriva, ali i drugih proizvoda jer veće poskupljenje derivata, povlači rast i drugih cena. Ostaje da se nadamo da ćemo naći neko rešenje, kao što je možda otkup akcija od Rusije, kako bismo mi postali većinski vlasnik - ističe Nebojša Atanacković, stručnjak za naftu.

I Mihajlo Rabrenović, stručnjak za strategijski menadžment kaže da ako sankcije dovedu do  ograničenja u uvozu i izvozu nafte i naftnih derivata, mogu imati značajan uticaj na običnog čoveka u Srbiji. 

- Ako Srbija ne pronađe alternativne izvore snabdevanja ili ne uspe da diversifikuje svoje energetske izvore, može doći do nestašice goriva. Ovo bi moglo rezultirati povećanom potražnjom i, samim tim, poskupljenjem cena dizela i benzina. U datoj situaciji, Srbija bi mogla da se suoči sa teškoćama u zadovoljavanju svojih energetskih potreba, što bi, pored poskupljenja, moglo dovesti i do prekida u snabdevanju gorivom. Za običnog građanina, to bi značilo vece troškove za prevoz - istakao je on.

Foto: Inofrmer/Pedja Milosavljević

Mihajlo Rabrenović, stručnjak za strategijski menadžment

Uticaj na celu ekonomiju

Takođe, kako kaže, povećane cene goriva će se odraziti na druge sektore ekonomije, kao što su transport, trgovina i proizvodnja, što bi moglo dovesti do generalnog povećanja cena roba i usluga. 

- Ukoliko se ne uspe da se nađe rešenje za ova pitanja, obični građani bi mogli da osete ozbiljne posledice u svom svakodnevnom životu, kao što su povećanje cene osnovnih životnih namirnica i drugih proizvoda. Zato su od izuzetnog značaja aktivnosti i napori koji će se preduzeti od strane našeg državnog rukovodstva da se, u trenutku velikih napetosti između velikih sila, kroz dijalog sa Ruskom Federacijom i SAD eventualno dođe do opcije koja bi predstavljala kratkoročno ili srednjeročno rešenje - smatra Rabrenović.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set