"TOPOLINA" TOP NAVLAKUŠA! A kakve su to kosti i rebra sa glutenom?!
Podeli vest
Pančeta, dimljena rebra, pršuta, koji se dobijaju isključivo usoljavanjem i sušenjem na dimu i toploti, svakako ne mogu da sadrže gluten, koji je sastavni deo žitarica. Ovo je još jedno navođenje potrošača na lošu ekonomsku odluku, smatraju stručnjaci
Poznati proizvođač čvaraka nije jedini koji natpisom "bez glutena" na svom proizvodu omalovažava potrošače. Na to su nam posle teksta o "Bibliju" ukazali čitaoci, koji su nam skrenuli pažnju na ceo sušeni program Industrije mesa "Topola", koja na isti način obmanjuje svoje kupce!
Postavlja se pitanje kakvi su to inače čvarci, kada se od davnina zna da se ova namirnica dobija, topljenjem svinjske slanine bez ikakvih ostalih veštačkih dodataka, izuzev soli? Ovo je nedopustiv postupak "Bilbija", tvrde stručnjaci
21.09.2021
15:05
Oni su sve dimljene proizvode iz svog asortimana deklarisali oznakom "bez glutena" iako je očigledno da svi oni sami po sebi ni nemaju gluten. Verovali ili ne, oni su ovu oznaku stavili čak i na dimljene kosti, rebra, pančetu i pršutu!
Domaći stručnjaci smatraju da "Topola" na ovaj način kao i "Bibli" vređa inteligenciju potrošača jer svi mi znamo da, recimo, u kostima sigurno nema glutena. Njihov cilj je jasan, kažu oni. Ishrana bez glutena je sada jako popularna, pa proizvođač očigledno želi da privuče što više kupaca. Ali na ovaj način oni potrošače dovode u zabludu, zbog čega kompanija "Topola" rizikuje kaznu i do dva miliona dinara, a uz to, navodi ih i na lošu ekonomsku odluku.
Predsednik "Nacionalne organizacije potrošača Srbije" (NOPS) Goran Papović objašnjava da proizvođači već godinama stavljaju bespotrebne i nelogične oznake na hranu kako bi privukli što veći broj kupaca.
Pogresna slika
Pogrešnim informacijama stvara se pogrešna slika da je ovaj proizvod zdraviji od ostalih iz iste kategorije iako nije
Nenad Bumbić, "Zaštita potrošača"
- Naše udruženje već godinama upozorava na ovaj problem. Tako proizvođači stavljaju oznaku "bez glutena" na sve što im padne na pamet, pa čak i na proizvode koji svakako nemaju gluten! I to nije problem samo sa oznakom "bez glutena" već i sa oznakama poput "bez fruktoze", "bez laktoze", "bez šećera"... Te oznake nalaze se na mnogim proizvodima iako je sasvim očigledno da ga tu prirodno nema. Vode se onim "ishrana bez glutena je trenutno aktuelna i popularna u Srbiji, mnogi kupci kupuju upravo ove proizvode, pa hajde da stavimo oznaku" - kaže Papović i dodaje:
- Njihov cilj je jasan - da prodaju što više svojih proizvoda. A misle da će na taj način da privuku ogroman broj potrošača jer će oni, zbog te oznake, da pomisle da je proizvod mnogo zdraviji od svih ostalih iz iste kategorije samo zato što je deklarisan "bez glutena". A to, naravno, nije tačno, jer su dimljene kosti bez glutena, ma koji proizvođač bio. Oni na taj način vređaju potrošače, jer misle da su potrošači nepismeni. A naši potrošači to nisu!
Stari problem
Naše udruženje već godinama upozorava na ovaj problem. Proizvođači stavljaju oznaku "bez glutena" na sve što im padne na pamet
Goran Papović, NOPS
Prema njegovim rečima, u Industriji mesa "Topola" ovakvim deklarisanjem proizvoda prekršili su zakon.
- Da ne spominjemo da po zakonu oni ne bi smeli ovo da rade. Prosto, zakon ne dozvoljava da na pakovanju ističete nešto što se podrazumeva. Ne postoji razlog da proizvođač uopšte stavi oznaku "bez glutena" kada se to podrazumeva - napominje Papović.
Sa njim se slaže i predsednik udruženja "Zaštita potrošača" Nenad Bumbić. Kako kaže, kompanija "Topola" rizikuje kaznu i do dva miliona dinara zbog toga što je na svoju liniju dimljenih proizvoda stavila oznaku "bez glutena".
- Ovo je klasičan primer oglašavanja koje navodi na pogrešan zaključak! Pogrešnim informacijama stvara se pogrešna slika da je ovaj proizvod zdraviji od ostalih iz iste kategorije iako nije. Zabranjeno je isticati nešto kao karakteristiku tog proizvoda ako se ta karakteristika zapravo podrazumeva. To bi bilo kao kada bi proizvođač kisele vode stavio na svoju ambalažu deklaraciju "bez glutena". Pa svima znamo da u vodi nema glutena! To je obmana potrošača, koja je strogo zabranjena, i prema zakonu, kazna za to je od 300.000 do dva miliona dinara - ističe Bumbić.
Naš sagovornik smatra da ova poslovna praksa nije fer prema celijakičarima, osobama koje ne smeju da jedu gluten jer njihov organizam ne može da ga vari, što može da im izazove ozbiljne zdravstvene probleme.
- Deklaracija "bez glutena" na proizvodima koji svakako nemaju gluten može navesti kupce na lošu ekonomsku odluku. Recimo, celijakičari zbog svojih zdravstvenih tegoba jako paze da slučajno u svoj organizam ne unesu gluten, pa pažljivo čitaju deklaracije i biraju samo deklarisane proizvode. Tako bi neki od njih kada u frižideru vide, recimo, dimljena rebra pre izabrali "Topolina" jer su deklarisana nego nekog drugog proizvođača. Oni bi taj izbor napravili čak i ako su "Topolina" rebra dosta skuplja nego sva ostala, jer su im zdravlje i pravilna ishrana najbitniji. Tako bi oni dali više para iako su sva ta rebra bez glutena. Kada realno sagledamo stvari, zaključićemo da u procesu proizvodnje rebara nikako ne može biti upotrebljen gluten. Na taj način oni se dovode u zabludu, što nikako nije fer - kaže Bumbić i dodaje:
- U Evropi ozbiljno razmišljaju da uvedu nešto što se zove nutritivni profili, a upravo zbog ovakvih problema i Srbija treba to da uvrsti u svoj zakon. To znači da proizvođači na proizvodu mogu da iznose zdravstvene tvrdnje samo ako te namirnice i jesu zaista zdrave. Na primer, na voćnom jogurtu stoji oznaka "bogato kalcijumom". I svi kupci se hvataju za njega jer misle da je to zdravo. A zapravo taj jogurt ima samo tu jednu zdravu supstancu, dok su sve ostale nezdrave. Samim tim, taj proizvod u organizmu ostavlja više štete nego koristi. Ako se uvedu nutritivni profili, ovakvi i slični problemi postaće prošlost!
Inače, prema Pravilniku o deklarisanju hrane, istaknuto je da je oznaku "bez glutena" dopušteno navesti samo ako je sadržaj glutena u hrani kao gotovom proizvodu manji od 20 miligrama po kilogramu. Takođe, izjavu "vrlo mali sadržaj glutena" dopušteno je navesti samo ako hrana, koja se sastoji ili sadrži jedan ili više sastojaka proizvedenih od pšenice, raži, ječma, ovsa, ako ne sadrži gluten u količini većoj od 100 miligrama po kilogramu u gotovom proizvodu. Korišćenje oznaka "bez glutena" ili "vrlo malo glutena" spada u deo pružanja dobrovoljnih informacija. Svako odstupanje od ovoga predviđa kazne proizvođaču, odnosno odgovornom licu koji tu hranu stavlja u promet.
Topola: U belančevinama ima glutena
U IM "Topola" kažu da su oni jedina fabrika koja je koncipirala kompletnu proizvodnju bez ijednog alergena, među koje spada i gluten.
- Po važećem Pravilniku o kvalitetu usitnjenog mesa, poluproizvoda od mesa i proizvoda od mesa u određenim dimljenim proizvodima od mesa, dozvoljena je, između ostalog, i upotreba belančevinastih proizvoda. Po Pravilniku o kvalitetu belančevinastih proizvoda i mešavina belančevinastih proizvoda za prehrambenu industriju, belančevinasti proizvodi jesu i belančevinasti proizvodi iz žita, gde spada i gluten. Bez obzira na sve navedeno, "IM Topola" ni u jednoj grupi proizvoda ne koristi alergene ni gluten, što je veoma značajno za grupu ljudi koji su osetljivi na određene grupe alergena, kao i sam gluten - rekli su oni.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Postavlja se pitanje kakvi su to inače čvarci, kada se od davnina zna da se ova namirnica dobija, topljenjem svinjske slanine bez ikakvih ostalih veštačkih dodataka, izuzev soli? Ovo je nedopustiv postupak "Bilbija", tvrde stručnjaci
Ruske vlasti na Krimu proglasiće vanredno stanje zbog izlivanja mazuta u Crno more, nakon što su dva tankera potonula u Kerčkom moreuzu, saopštio je danas guverner Krima Sergej Aksenov.
Pad aviona „Embraer 190“ u Kazahstanu, koji je pripadao Azerbejdžanu, izazvao je spekulacije o mogućem obaranju letelice protivvazdušnim projektilom. Snimci olupine ukazuju na oštećenja karakteristična za eksploziju PVO sistema, tvrdi ruski vojni pilot Aleksej Voevoda.
Ekipa Informera večeras je bila ispred zgrade koju su okupirali Kurtijevi specijalci i sa nje skinuli srpske trobojke. Na zgradi stoje jasne poruke "nema predaje, KiM ostaje".
Novi predsednik Demokratske stranke Srđan Milivojević je svoje neistomišljenike uporedio sa ustašama koji su klali Srbe, a predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa zlom.
PredsedniK Srbije Aleksandar Vučić je tokom večerašnjeg obraćanja rekao da je primio prosvetare i da su svi izneti zahtevi prihvaćeni i naglasio da želi narod da zna da su se borili i tražili rešenje.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić bio je gost emisije "Četvrtkom u 9" na RTS gde je govorio i o tome kako podrška protestima u Srbiji dolazi iz Prištine, Zagreba i Sarajeva.
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je govorio o hrvatskoj mržnji prema Srbiji i tome da im je Vučić trn u oku.
Za razliku od policijskih inspektora koji su tri sedmice pažljivo sklapali kockice brutalne likvidacije biznismena Sretena Petrovića, niko u Jevremovcu nije pretpostavljao da je Petrović stradao od ruke nekog njemu bliskog, a najmanje da je ubica komšija kojeg i oni dobro poznaju.
Malena Danka Ilić, koja je u tom momentu imala samo dve godine, ubijena je pre tačno devet meseci u Banjskom Polju kod Bora, a zbog sumnje da su počinili zločin, zbog kojeg je Srbija i danas u šoku, uhapšeni su Dejan Dragijević (50) i Srđan Janković (50), obojica radnici JKP "Vodovod" iz Bora. Njeno telo do današnjeg dana nije pronađeno.
Mladi fudbaler Milan Vukotić (22) priznao je da će u zimskom prelaznom roku zadužiti crno-beli dres, pa će tako posle godinu i po dana napustiti Budućnost.
Nakon što je juče zvanično napustio klub, sada već bivši fubaler Crvene zvezde - Miloš Degenek, traži utočiste u novom evropskom klubu. Njemu je za manje od 24 sata, stigla mu je ponuda iz Vonderersa, međutim on za sada ostaje pri svojoj odluci.
Nakon dosadašnjih skandala, Svetska antidoping agencija (WADA) postaliva je nova pravila o testiranju od 2027. godine, ova odluka je doneta nakon sa afere Janika Sinera i Igoa Švjonteka.
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko izjavio je da u zemlji može da se razmesti deset ruskih raketnih sistema „orešnik“, a u buduće taj broj bi mogao i da se poveća.
Finske vlasti veruju da teretni brod koji pripada ruskoj "floti u senci" verovatno stoji iza najnovije sabotaže na podvodnom kablu za napajanje električnom energijom koji povezuje Finsku i Estoniju, a koji je oštećen u Finskom zalivu.
Dana 13. jula 2024. godine, Donald Tramp, bivši predsednik SAD i republikanski predsednički kandidat, bio je meta atentata tokom predizbornog skupa u Batleru, Pensilvanija. Incident je uzdrmao američku javnost, doveo do intenzivne političke polemike i možda već tada dlučio pobednika istorijskih izbora.
U napadu na Lgov u Kurskoj oblasti ubijen je zamenik komandanta 810. brigade marinaca Ruske Federacije Salim Muharbetovič Paštov. Ovu informaciju je objavila njegova sestra, uz druge fotografije vojnika ove elitne brigade, na društvenoj mreži VKontakte.
Glumica Branka Petrić poznata je po svojim mnogobrojnim ulogama na filmovima i u serijama, ali je možda još više poznata njena ljubav sa glumcem Bekimom Fehmijuem.
Holivudski glumac Majkl Daglas svojim fanovima na društvenim mrežama poželeo sve najbolje za novogodišnje praznike, a njegov izgled šokirao je sve koji su pogledali snimak.
Ukoliko volite slatke i tople napitke, onda će ovo biti pravo uživanje za vas. Priprema kuvanog vina vam neće oduzeti mnogo vremena, a uživanje je zagarantovano.
U novom izdanju emisije "Četiri i po žene", kod voditeljki Zine Al Sattaf, Katarine Odalović, Jadranke Jevtić i Maje Mojsovski Rašević, gost je bio pevač Aca Lukas.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.