GDE ĆE VAM DUŠA? Obrću milijarde, A ZARAĐUJU NA BOLESNOJ DECI!
Podeli vest
* Ukoliko želite da u humanitarne svrhe uplatite novac preko Sber banke, imaćete dodatne troškove od 15 dinara u slučaju da uplatu obavljate elektronski, a u filijali naplatiće vam se 0,99 odsto od ukupnog iznosa
* U Erste banci će vam sa računa skinuti jedan odsto za uplate od 90 do 300.000 dinara, dok će 0,25 odsto od uplaćenog iznosa biti naplaćeno ukoliko uplaćujete novac putem e-bankinga
Banke Sber i Erste jedine su banke koje posluju u Srbiji a da još uvek naplaćuju provizije i nadoknade kada je reč o humanitarnim uplatama!
"Planinski burger", koji košta 580 dinara, ima samo 96 grama mesa, a "dupli big mek" od 500 dinara tek 144 grama, što znači da 240 grama mesa platite 1.080 dinara. S druge strane, punjena pljeskavica od 390 dinara ima 248 grama mesa, a "big leskovac pljeskavica" sa istom cenom čak 381 gram
22.12.2021
19:31
Iako u Narodnoj banci Srbije kažu da ovo nije nezakonito i da banke imaju pravo na naknade za svoje usluge, još pre dve godine su ih zamolili da preispitaju mogućnost da ih se iz moralnih razloga odreknu kada se radi o humanitarnim uplatama. Očigledno da se ove dve banke nisu odazvale inicijativi i odlučile, po cenu nečije muke i bolesti, da se ne odreknu ni jednog jedinog dinara!
Tako, ukoliko želite u humanitarne svrhe da uplatite novac preko Sber banke, imaćete dodatne troškove od 15 dinara za iznos do 300.000 u slučaju da uplatu obavljate elektronski. Ako odete u filijalu, naplatiće vam se 0,99 odsto od ukupnog iznosa. To znači da ako uplaćujete 50.0000 dinara, banka će vam to naplatiti 500 dinara! U Erste banci troškovnik je sličan i u filijali će vam sa računa skinuti jedan odsto za uplate od 90 do 300.000 dinara, dok će vam 0,25 odsto biti skinuto sa računa ukoliko uplaćujete novac preko e-bankinga (pogledajte tabelu).
Takođe, u ove dve banke korisnici računa za uplatu humanitarne pomoći takođe nisu oslobođeni naknada za održavanje.
U Narodnoj banci ističu da oni, kao što je to slučaj i sa centralnim bankama svih razvijenih država, ne propisuju i ne utvrđuju visinu naknada koje pružaoci platnih usluga naplaćuju svojim korisnicima. Oni dodaju da su svesni značaja ovog pitanja za građane i da su još 14. novembra 2019. godine uputili svim bankama inicijativu da preispitaju mogućnost da se odreknu naknada za uplate i prenose po osnovu donacija u humanitarne svrhe upućenih kredibilnim humanitarnim organizacijama.
Kako bi sami dali?
Zarađuju na stvarima koje bi trebalo da budu humane. Pa, kako bi onda oni sami izdvojili neku sumu novca u dobrotvorne svrhe?!
Goran Papović, NOPS
- Više banaka pozitivno je odgovorilo na ovu inicijativu i odlučilo da ne naplaćuje naknadu za uplate i prenose po osnovu donacija na račune određenih humanitarnih organizacija, ali i na druge račune otvorene u humanitarne svrhe. Naš savet korisnicima platnih usluga jeste da se, pre nego što se opredele u kojoj će banci izvršiti uplatu ili prenos sredstava na namenski račun za prikupljanje humanitarne pomoći, informišu o tome da li banka naplaćuje naknadu za ove uplate, odnosno prenose, te da odaberu onu banku koja se odrekla naplate tih naknada - objašnjavaju u NBS.
Predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS) Goran Papović ističe da je ovakvo ponašanje Sber i Erste banke u Srbiji za svaku osudu!
- Ovo je skandalozno i za svaku osudu, pa bih postavio pitanje za Sber i Erste banku da li ih je sramota zbog ovakvog poslovanja?! Ovakvim poslovanjem krše sva moguća moralna načela. Ukoliko je Narodna banka Srbije dala preporuku da se prilikom uplata u humanitarne svrhe ne uzima provizija, to jasno govori da toga treba da se svi drže i da to ne treba da rade. Drugo, osim što su se oglušili o ovu preporuku, ove dve banke tako oštećuju i svoje klijente i zarađuju na njima. Zarađuju na stvarima koje bi trebalo da budu humane. Pa kako bi onda oni sami izdvojili neku sumu novca u dobrotvorne svrhe?! - ogorčen je Papović i dodaje:
- Ovakve banke treba ignorisati i prelaziti kod konkurenata. Kada izgube klijente i kada, pre svega, izgube poverenje na tržištu, onda će im biti jasno da su vodili pogrešnu politiku poslovanja!
Zarada i samo zarada
Ovde je očigledno reč o nameri banaka da zarade što više novca i verovatno računaju na veliki broj uplata
Dejan Gavrilović, Efektiva
Dejan Gavrilović iz Udruženja "Efektiva" kaže da provizije i nadoknade za uplate u humanitarne svrhe ne bi trebalo da se naplaćuju i da bi bilo pošteno i moralno da sve banke ukinu naplate za namenski otvorene račune za prikupljanje humanitarne pomoći.
- Sve banke bi trebalo da prestanu da naplaćuju provizije ili nadoknade kada je reč o humanitarnim uplatama, jer to njima ne predstavlja nikakav posao ni kada govorimo o gotovinskim uplatama na šalteru, jer službenici to odrade u dva poteza, a pogotovo putem elektronskog bankarstva, jer tada korisnik uradi sve sam na svom računaru ili mobilnom telefonu. Ovde je očigledno reč o nameri banaka da zarade što više novca i verovatno računaju na veliki broj uplata, s obzirom na to da sada postoji veliki broj humanitarnih organizacija i dosta se radi na podizanju svesti ljudi da pomažu onima kojima je to najpotrebnije - objašnjava Gavrilović.
On dodaje da s druge strane ima dosta i humanitarnih organizacija koje takođe ne posluju kako treba i zloupotrebljavaju dobru volju građana, pa bi najbolje bilo da postoji selekcija i njih, odnosno da postoje računi proverenih organizacija i da kada građani uplate novac na te račune automatski budu oslobođeni nadoknada.
- Još jedan način da se ovo reši jeste da nadoknada za uplate u humanitarne svrhe bude simbolična i da se ne tretira kao bilo koja uplata na račun. Narodna banka Srbije je još pre nekoliko godina svim bankama poslala inicijativu da preispitaju mogućnost da se odreknu naknada za uplate i prenose po osnovu donacija u humanitarne svrhe upućenih kredibilnim humanitarnim organizacijama i očigledno da je većina banaka to prihvatila - dodaje on.
U Erste banci kažu da humanitarne akcije podržavaju kroz oslobađanje bankarskih usluga od provizija za njihove potrebe, ali samo ukoliko im se organizacije obrate zvaničnim zahtevom i ako su njihovi klijenti.
- Narodna banka Srbije u novembru 2019. godine uputila je svim bankama inicijativu da preispitaju mogućnost da se odreknu naknada za uplate i prenose po osnovu donacija u humanitarne svrhe upućenih kredibilnim humanitarnim organizacijama. Erste banka je uvek bila i ostala otvorena za upite i saradnju na ovom polju. Organizacije koje su naši klijenti, a bave se humanitarnim radom, nakon što su nam se obratile zvaničnim zahtevima podržali smo upravo na taj način da smo ih oslobodili provizija pri poslovanju i prikupljanju sredstava u humanitarne svrhe. S druge strane, postoje sistemska ograničenja, posebno u domenu uplata na račun van banke - objašnjavaju oni.
Iz Sber banke nismo dobili odgovore na postavljena pitanja.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
"Planinski burger", koji košta 580 dinara, ima samo 96 grama mesa, a "dupli big mek" od 500 dinara tek 144 grama, što znači da 240 grama mesa platite 1.080 dinara. S druge strane, punjena pljeskavica od 390 dinara ima 248 grama mesa, a "big leskovac pljeskavica" sa istom cenom čak 381 gram
Borci ukrajinske ultranacionalističke organizacije „Desni sektor“ brutalno su maltretirali civilno stanovništvo u Časovom Jaru, svedoči stanovnik grada Valerij Doroš za RIA Novosti.
Dezertiranje u redovima Oružanih snaga Ukrajine sve je učestalije zbog nemogućnosti vojnika da dugoročno izdrže borbe protiv nadmoćne ruske vojne mašinerije, izjavio je pukovnik američke vojske Lorens Vilkerson.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić održao je 23. maja prošle godine istorijski govor u Ujedinjenim nacijama povodom glasanja o sramnoj rezoluciji o genocidu u Srebrenici.
Kabinet ministra bez portfelja Đorđa Milićevića zaduženog za praćenje stanja, predlaganje mera i koordinaciju aktivnosti u oblasti odnosa Republike Srbije sa dijasporom, odiše toplinom i simbolikom. Ovaj prostor nije samo radno mesto već i svojevrsna zbirka uspomena, poklona i vrednih predmeta koji pričaju priču o vezi Srbije i njene dijaspore širom sveta.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić čestitao je lideru Slobodarske partije Austrije (FPO) Herbertu Kiklu za dobijanje mandata za formiranje nove Vlade Republike Austrije.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su analitičar Veljko Jovanović, član GO Srpska napredne stranke Zoran Babić i Sava Stambolić iz Centra za društvenu stabilnost koji su govorilo o pokušaju obmanje građana od strane Arhiva javnih skupova i medija Dragana Šolaka, ali i zloupotrebi dece na njegovim televizijama.
Generalni direktor "Srbija Gas" Dušan Bajatović gostujući na Informer TV govorio je o najavljenim sankcijama NIS-u od strane Sjedinjenih Američkih država.
Gost Info dana na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je, između ostalog, prokomentarisao podkast "DLZ", koji je nazvao sredstvom za širenje ekstremizma i mržnje. Takođe, istakao je fantastične rezultate koje je Srbija postigla tokom 2024. godine, naglašavajući ulogu predsednika Aleksandra Vučića, Vlade Srbije i Srpske napredne stranke u ostvarivanju tih uspeha.
U teškoj saobraćajnoj nesreći koja se danas dogodila u Zaklopači kod Kraljeva povređene su tri osobe. Vozač kamiona zadobio je teške povrede, dok su vozač autobusa i jedna putnica lakše povređeni.
Saša Milosavljević, osumnjičen za ubistvo vlasnika kafane "Krug" u Jagodini Dejana M. posle zločina uspeo je da se skloni, ali su se specijalci ubrzo uputili ka njegovom skrovištu.
Pripadnici Specijalne antiterorističke jedinice likvidirali su u Jagodini Sašu Milosavljevića, koji je ubio vlasnika kafane, a drugog muškarca teško ranio.
Najbolji srpski džudista, Nemanja Majdov, je u intervjuu za Informer govorio o tome šta za njega znače srpstvo i pravoslavlje, vera u Boga i borba do samog kraja.
Bivši ljubimac navijača Crvene zvezde i Partizana, Matijas Lesor, ponovo je pokazao koliko voli Srbiju, naime on je čitavom srpskom narodu čestitao Božić.
Kineski predsednik Si Đinping naredio je da se pošalju sve raspoložive snage na Tibet kako bi se spasilo što više ljudi nakon zemljotresa jačine sedam stepeni koji je pogodio tu oblast.
U Hramu Hrista Spasitelja u Moskvi božićnu liturgiju služio je patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril, a u svom obraćanju osvrnuo se i na dešavanja u Ukrajini.
Predsednik Rusije Vladimir Putin proslavio je Božić u krugu ruskih porodica sa kojima se susretao tokom protekle godine, među kojima su bili učesnici i veterani Specijalne vojne operacije (SVO), kao i volonteri.
Mnogi poznati glumci među kojima su Đuza Stojiljković, Danica Maksimović i braća Dragan i Pepi Laković pozajmljivali su glasove lutkama u emisiji "Laku noć, deco".
Neki od glumaca iz kultne serije "Metla bez drške" danas imaju potpuno drugačija zanimanja - od vodeće pozicije u IT kompaniji do muzičke karijere i života u Australiji.
Minja Subota je inspiraciju za stvaranje "Muzičkog tobogana" pronašao u Evroviziji, a u toj emisiji nastupali su Zdravko Čolić, Dženan Lončarević, Nataša Bekvalac i mnogi drugi.
Kejt je verovala u ljubav i srećan brak dok nije saznala da je njen suprug u vezi s njenom majkom. Ova šokantna priča, koja je zgrozila javnost, otkriva kako izdaja dolazi od onih kojima najviše verujemo.
MIND dijeta je osmišljena da smanji rizik od demencije i gubitka funkcije mozga kako starite, i jedna je od 5 najboljih koje će obeležiti 2025. godinu prema mišljenju dijetetičara.
Venera, planeta koja simbolizuje ljubav, ušla je u znak Riba, gde će se zadržati do 4. februara. Venera predstavlja način na koji volimo ali i doživljavamo ljubav. Venera u Ribama će prijati Ribama, Rakovima i Škorpijama, tako da mogu da dožive filmsku ljubav.
Pevačica je za Informer ispričala da za praznike nikada ne nastupa, jer to vreme voli da provede sa porodicom, ali je otkrila i da Božić nikako ne može da prođe bez tatinog pasulja koji je recept nasledio od svog oca, a njenog dede.
Pravoslavni vernici okupili su se u ponoć u Hramu Svetog Save, a među njima je bilo i mnogo javniih ličnosti. Na Božićnu liturgiju došla je i folk zvezda Svetlana Ceca Ražnatović sa porodicom.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.