RAZBIJAMO MIT O OMILJENOJ DEČJOJ POSLASTICI KOJU VOLE I ODRASLI! Evo šta sadrži! Šokiraćete se...
Podeli vest
Analiza je pokazala da u kremovima na našem tržištu sadržaj šećera ide čak do 57 odsto, a biljnih ulja 31. Kakao, lešnik i mleko u prahu čine minimalni udeo u ovoj poslastici
Roditelji, da li znate šta u stvari dajete deci kada im dopustite da se zaslade kremovima? Nećemo pogrešiti ako kažemo da je to skoro isto kao da ste im dali ulje (palmino, sojino, suncokretovo) zaslađeno gomilom šećera. Ova dva sastojka čine skoro 90% sadržaja omiljene poslastice mnoge dece, ali i odraslih. Lešnik, kakao, mleko u prahu čine najmanji udeo ovog slatkiša.
* Sa sve popustom od 1.000 evra, polovni automobili u "Kia centru Beograd" skuplji i po 3.000 evra nego da ih kupujete direktno od vlasnika, preko oglasa * Hvale se garancijom, a ona traje čitavih 90 dana
07.09.2022
17:47
Zaštitnik potrošača analizirao je ovu poslasticu, i to šest uzoraka - "nutelu", "eurokrem", "cipiripi", "fineti", "cica macu" i "linoladu". Pre svega, zanimao nas je udeo šećera, lešnika i kakaoa. Svi pomenuti proizvodi su deklarisani kao jestivi krem na bazi kakaoa i lešnika.
Foto: Informer
Analize su nam pokazale da je najveće odstupanje u uporednoj analizi udeo lešnika, koji se kreće od 1,2 do 13 odsto. Većina kremova je bliža donjoj granici, tako da ne čudi podatak što svaki od njih ima dodate emulgatore i arome koji su zaduženi za ukus koji osetimo dok ih jedemo. Ubedljivo najmanje lešnika ima "Pionirov" krem "cica maca", dok je u vrhu "nutela" sa 13%.
S obzirom na to da je udeo šećera u ovim slatkišima čak i do 57% (na 100 grama proizvoda unosimo čak 57 grama šećera), ne treba mnogo mudrosti da zaključimo kako konzumacijom kremova vrlo lako možemo da prekoračimo preporučeni dnevni unos od 25 grama, a koji je propisala Svetska zdravstvena organizacija.
Zasićene masti
Količina mleka u prahu varira, pa ako ste mislili da ga u najskupljoj "nuteli" ima najviše, ispostavilo se da nije baš tako, jer ga u duplo jeftinijem "finetiju" ima skoro dvostruko više. Proizvođači nisu izdašni ni kada je reč o kakaou, čiji udeo se kreće od 3% ("linolada"), pa do 7,4% ("nutela").
Kada je reč o sadržaju ukupnih ulja, on je približno isti (oko 31%), ali se razlikuje sadržaj zasićenih masti, kao i poreklo masti. Upravo su te zasićene masti jedan od najvećih neprijatelja ljudskog organizma ako se unose spolja. Jer naše telo je sposobno da proizvede sve potrebne količine zasićenih masti, tako da nije potrebno da ih unosimo kroz ishranu.
Foto: Informer
Kardiolog Svetislav Nastić objašnjava zašto su zasićene masti svrstane u lošu kategoriju.
- Imaju veoma negativne efekte na kardiovaskularni sistem. Zasićene masti dolaze uglavnom iz mesa, morskih plodova, piletine sa kožom, punomasnog mleka i mlečnih proizvoda od punomasnog mleka. One se mogu naći i u hrani biljnog porekla kao što su kokos, ulja od kokosa ili palmino ulje. One povećavaju ukupni holesterol tako što podižu štetni LDL - objašnjava dr Nastić.
Specijalista opšte prakse dr Snežana Stajić upozorava da su ovi slatki namazi izuzetno štetni i opasni po ljudski organizam, pogotovo kod dece, koja ih najviše jedu.
- Svakodnevna upotreba ovih slatkih kremova, koji su puni šećera, zasićenih masti, emulgatora, boja, kalorija i ulja, može dovesti do začepljenja krvnih sudova, rane gojaznosti, kvarnih zuba... Deca posebno treba da se čuvaju jer su takve namirnice za njih nezdrave i štetne i ne bi trebalo uopšte da ih jedu - ističe dr Stajić.
Prema njenim rečima, najveći problem je što roditelji uopšte ne razmišljaju u ovom smeru, pa svojoj deci daju takve stvari za doručak.
- Zato je neophodno da se odmalena i deca, ali i njihovi roditelji, edukuju od strane pedijatara i nutricionista koliko su pojedine namirnice, bez obzira na to što ih većina voli i jede, zapravo opasne i štetne po naše zdravlje - naglašava naša sagovornica.
Foto: Informer
Hiperaktivnost
Nutricionista Jovana Srejić slaže se da treba izbegavati unošenje preterane količine šećera, a za Zaštitnik potrošača objašnjava i zašto:
- Uglavnom je poznato da slatkiši napunjeni šećerom značajno podižu glikemiju, odnosno šećer u krvi. To uzrokuje lučenje velike količine insulina, pa nastupa nagli pad šećera u krvi i odmah zatim javlja se želja za novom količinom slatkiša. Dakle, pokreće se začarani krug. To sve može uzrokovati gojaznost, ali i dijabetes.
Kako kaže naša sagovornica, šećer smanjuje aktivnost imunog sistema (bela krvna zrnca su čak 40 odsto manje efikasna u ubijanju bakterija), što počinje 30 minuta nakon konzumiranja slatkiša i traje i do četiri sata.
- Ako se radi o deci, može doći do promene ponašanja deteta, koje postaje hiperaktivno, kada nivo adrenalina postaje deset puta viši od normalnog i ostaje visok čak i do pet sati nakon konzumiranja slatkiša. U ekstremnim slučajevima dolazi i do pojave agresivnosti. Takođe, detetu je smanjena pažnja, otežano je učenje. Treba, naravno, imati u vidu da nisu svi jednako osetljivi na šećer, ali najveći procenat dece je izuzetno osetljiv. Najosetljivija grupa su predškolci, kojima se mozak intenzivno razvija i raste, što ih čini posebno osetljivim - zaključuje Srejićeva i dodaje da preterani unos šećera svakako pospešuje i razvoj kardiovaskularnih bolesti.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
* Sa sve popustom od 1.000 evra, polovni automobili u "Kia centru Beograd" skuplji i po 3.000 evra nego da ih kupujete direktno od vlasnika, preko oglasa * Hvale se garancijom, a ona traje čitavih 90 dana
Ana Ivanović i Bastijan Švajnštajger navodno su pred razvodom, pa se odmah postavlja pitanje kako će podeliti bogatstvo, a navodno su potpisali predbračni ugovor pre venčanja pre devet godina.
Jedan gospodin došao je na doček studenata u Strazburu da protestuje protiv onih koji su na vlasti bili 2005. godine, kada je zbog njih morao da ode iz Srbije.
Poslanici Skupštine Srbije završili su raspravu u parlamentu o novoj vladi, nakon čega se pristupilo glasanju javnom prozivkom. Nova vlada na čelu sa premijerom Đurom Macutom je izabrana glasovima 153 od ukupno 199 poslanika. Deo poslanika opozicije prisustvovao je sednici, a na početku je jedna poslanica položila zakletvu.
Gosti Info jutra Miroslav Čučković, član Predsedništva SNS i Predrag Jeremić, urednik informative Pink.rs komentarisali su sednicu Skupštine Srbije, ali i druge aktuelne teme. Dve srednje škole počinju sa radom posle praznika.
Večeras od 19 sati na Informer televiziji, domaćin otvorenog studija, Igor Ćurčić, ugostiće prof. dr Miću Živojinovića, pukovnika u penziji, kao i Sulejmana Spaha, predsednika udruženja Srba muslimanske veroispovesti.
Nemanja (14) kojem su se lekari borili za život nakon stravične saobraćajne nesreće koja se dogodila na putu Bečej - Bačko Gradište, preminuo je usled teških povreda.
Dečak (8) koji je u nedelju popodne pao sa terase stana na četvrtom spratu zgrade u Ulici kneza Miloša i dalje se nalazi u teškom stanju i pod konstantnim nadzorom lekara sa Instituta za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine!
Autobus prevozničkog preduzeća “Nišekspres” zapalio se danas u niškom selu Ostrovica. Zahvaljujući prisebnosti vozača, putnici su uspeli da bezbedno napuste vozilo pre nešto što ga je vatra potpuno zahvatila.
Belgijski fudbaler Kevin De Brujne (33) sasvim izvesno posle deset godina napustiće Mančester siti na kraju sezone, a sada je poznato i gde će nastaviti karijeru.
Suđenje povodom smrti legendarnog argentinskog fudbalera Dijega Armanda Maradone nastavljeno je u Buenos Ajresu, a sada je pred sudom svedočila njegova ćerka Dalma.
Japanska policija je u sredu uhapsila 83-godišnjeg stanovnika prefekture Osaka zato što je ukrao teglu meda sa štanda Kirgistana na svetskoj izložbi Ekspo 2025.
Muškarac koji je više od dve decenije bio zatočen u kući u američkoj saveznoj državi Konektikatu prvi put se obratio javnosti. Zatražio je da ga nazivamo "S" radi zaštite identiteta, prenosi CNN.
Novi talas političke tenzije između Vašingtona i Kijeva eskalirao je nakon što je predsednik SAD Donald Tramp odbio zahtev ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog da Ukrajina kupi deset američkih sistema PVO Patriot. Prema pisanju nemačkog lista BILD, Tramp ne samo da je odbacio ovaj predlog već je jasno stavio do znanja da SAD više ne žele da povećavaju vojnu podršku Ukrajini – čak ni u slučaju komercijalne prodaje.
Neposredno pre početka druge runde indirektnih pregovora sa Teheranom o nuklearnom dosijeu, Sjedinjene Države su proširile sankcije protiv navodne iranske flote u senci, navodi se u registru američkog Ministarstva finansija.
Liderstvo Rusije u korišćenju nuklearnih pogona u svemiru treba povećavati, izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin na skupu o razvoju kosmičke delatnosti, koji se održava na Moskovskom državnom tehničkom univerzitetu „Bauman“.
Direktor Muzeja žrtava genocida Bojan Arbutina najavio je danas da će dan muzeja biti obeležen 22. aprila obraćanjem njegovih stručnjaka i predstavljanjem retrospektivom njegovog rada, u Arhivu Jugoslavije.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar