RAZBIJAMO MIT O OMILJENOJ DEČJOJ POSLASTICI KOJU VOLE I ODRASLI! Evo šta sadrži! Šokiraćete se...
Podeli vest
Analiza je pokazala da u kremovima na našem tržištu sadržaj šećera ide čak do 57 odsto, a biljnih ulja 31. Kakao, lešnik i mleko u prahu čine minimalni udeo u ovoj poslastici
Roditelji, da li znate šta u stvari dajete deci kada im dopustite da se zaslade kremovima? Nećemo pogrešiti ako kažemo da je to skoro isto kao da ste im dali ulje (palmino, sojino, suncokretovo) zaslađeno gomilom šećera. Ova dva sastojka čine skoro 90% sadržaja omiljene poslastice mnoge dece, ali i odraslih. Lešnik, kakao, mleko u prahu čine najmanji udeo ovog slatkiša.
* Sa sve popustom od 1.000 evra, polovni automobili u "Kia centru Beograd" skuplji i po 3.000 evra nego da ih kupujete direktno od vlasnika, preko oglasa * Hvale se garancijom, a ona traje čitavih 90 dana
07.09.2022
17:47
Zaštitnik potrošača analizirao je ovu poslasticu, i to šest uzoraka - "nutelu", "eurokrem", "cipiripi", "fineti", "cica macu" i "linoladu". Pre svega, zanimao nas je udeo šećera, lešnika i kakaoa. Svi pomenuti proizvodi su deklarisani kao jestivi krem na bazi kakaoa i lešnika.
Foto: Informer
Analize su nam pokazale da je najveće odstupanje u uporednoj analizi udeo lešnika, koji se kreće od 1,2 do 13 odsto. Većina kremova je bliža donjoj granici, tako da ne čudi podatak što svaki od njih ima dodate emulgatore i arome koji su zaduženi za ukus koji osetimo dok ih jedemo. Ubedljivo najmanje lešnika ima "Pionirov" krem "cica maca", dok je u vrhu "nutela" sa 13%.
S obzirom na to da je udeo šećera u ovim slatkišima čak i do 57% (na 100 grama proizvoda unosimo čak 57 grama šećera), ne treba mnogo mudrosti da zaključimo kako konzumacijom kremova vrlo lako možemo da prekoračimo preporučeni dnevni unos od 25 grama, a koji je propisala Svetska zdravstvena organizacija.
Zasićene masti
Količina mleka u prahu varira, pa ako ste mislili da ga u najskupljoj "nuteli" ima najviše, ispostavilo se da nije baš tako, jer ga u duplo jeftinijem "finetiju" ima skoro dvostruko više. Proizvođači nisu izdašni ni kada je reč o kakaou, čiji udeo se kreće od 3% ("linolada"), pa do 7,4% ("nutela").
Kada je reč o sadržaju ukupnih ulja, on je približno isti (oko 31%), ali se razlikuje sadržaj zasićenih masti, kao i poreklo masti. Upravo su te zasićene masti jedan od najvećih neprijatelja ljudskog organizma ako se unose spolja. Jer naše telo je sposobno da proizvede sve potrebne količine zasićenih masti, tako da nije potrebno da ih unosimo kroz ishranu.
Foto: Informer
Kardiolog Svetislav Nastić objašnjava zašto su zasićene masti svrstane u lošu kategoriju.
- Imaju veoma negativne efekte na kardiovaskularni sistem. Zasićene masti dolaze uglavnom iz mesa, morskih plodova, piletine sa kožom, punomasnog mleka i mlečnih proizvoda od punomasnog mleka. One se mogu naći i u hrani biljnog porekla kao što su kokos, ulja od kokosa ili palmino ulje. One povećavaju ukupni holesterol tako što podižu štetni LDL - objašnjava dr Nastić.
Specijalista opšte prakse dr Snežana Stajić upozorava da su ovi slatki namazi izuzetno štetni i opasni po ljudski organizam, pogotovo kod dece, koja ih najviše jedu.
- Svakodnevna upotreba ovih slatkih kremova, koji su puni šećera, zasićenih masti, emulgatora, boja, kalorija i ulja, može dovesti do začepljenja krvnih sudova, rane gojaznosti, kvarnih zuba... Deca posebno treba da se čuvaju jer su takve namirnice za njih nezdrave i štetne i ne bi trebalo uopšte da ih jedu - ističe dr Stajić.
Prema njenim rečima, najveći problem je što roditelji uopšte ne razmišljaju u ovom smeru, pa svojoj deci daju takve stvari za doručak.
- Zato je neophodno da se odmalena i deca, ali i njihovi roditelji, edukuju od strane pedijatara i nutricionista koliko su pojedine namirnice, bez obzira na to što ih većina voli i jede, zapravo opasne i štetne po naše zdravlje - naglašava naša sagovornica.
Foto: Informer
Hiperaktivnost
Nutricionista Jovana Srejić slaže se da treba izbegavati unošenje preterane količine šećera, a za Zaštitnik potrošača objašnjava i zašto:
- Uglavnom je poznato da slatkiši napunjeni šećerom značajno podižu glikemiju, odnosno šećer u krvi. To uzrokuje lučenje velike količine insulina, pa nastupa nagli pad šećera u krvi i odmah zatim javlja se želja za novom količinom slatkiša. Dakle, pokreće se začarani krug. To sve može uzrokovati gojaznost, ali i dijabetes.
Kako kaže naša sagovornica, šećer smanjuje aktivnost imunog sistema (bela krvna zrnca su čak 40 odsto manje efikasna u ubijanju bakterija), što počinje 30 minuta nakon konzumiranja slatkiša i traje i do četiri sata.
- Ako se radi o deci, može doći do promene ponašanja deteta, koje postaje hiperaktivno, kada nivo adrenalina postaje deset puta viši od normalnog i ostaje visok čak i do pet sati nakon konzumiranja slatkiša. U ekstremnim slučajevima dolazi i do pojave agresivnosti. Takođe, detetu je smanjena pažnja, otežano je učenje. Treba, naravno, imati u vidu da nisu svi jednako osetljivi na šećer, ali najveći procenat dece je izuzetno osetljiv. Najosetljivija grupa su predškolci, kojima se mozak intenzivno razvija i raste, što ih čini posebno osetljivim - zaključuje Srejićeva i dodaje da preterani unos šećera svakako pospešuje i razvoj kardiovaskularnih bolesti.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
* Sa sve popustom od 1.000 evra, polovni automobili u "Kia centru Beograd" skuplji i po 3.000 evra nego da ih kupujete direktno od vlasnika, preko oglasa * Hvale se garancijom, a ona traje čitavih 90 dana
Nakon što se u javnosti pojavile informacije o upotrebi zvučnog topa tokom protesta 15.marta, pojavili su se i snimci nadzornih kamera koji jasno pokazuju šta se zapravo dogodilo. Čime se razotkriva zla namera opozicije sa ciljem dizanja opšte panike ali i besa građana.
Stravičan požar koji je izbio u nedelju nešto pre tri ujutru zatekao je 1.500 ljudi u diskoteci "Puls" u Kočanima u Severnoj Makedoniji. U buktinji je povređeno 155 ljudi, dok je najmanje 59 osoba nastradalo.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da MUP ne poseduje ni “Vortex Ring Gun”, ni “Vortex Cannon” kao što to tvrdi nevladina organizacija CRTA i njena posestrina tzv. međunarodna nevladina organizacija “Earshot”.
Dobila je hitan poziv redakcije da bude juče u Beogradu i da iz prvih redova prati proteste. Imala je nekoliko sati da odgovori , ali nije čekala, odmah je rekla ,,dolazim".
Nakon što su dva dana lagali o korišćenju zvučnih topova na protestu 15. marta, stiže nova laž i to u režiji organizacije CRTA - organizacije koja je zgrnula milione zahvaljujući USAID-u kog sam Donald Tramp i Elon Musk nazivaju kriminalnim!
Danas popodne policija u Severnoj Makedoniji je iz Skoplja u Kočane sa lisicama na rukama dovela bivšeg ministra ekonomije Krešnika Bektešija, člana albanske partije DUI.
"Kada je grunulo,pao sam sa stolice. Nisam znao šta me snašlo", ispričao je za Informer komšija iz zgrade u ulici Milana Toplice 13, u Borči, u kojoj je jutros, u 6.20, eksplodirala plinska boca.
Po nalogu javnog tužioca Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu policijski službenici PS Novi Beogradu doneli su rešenje o zadržavanju okrivljenog M.N. (79) zbog sumnje da je izvršio krivično delo nasilje u porodici.
Duel 28. kola Superlige Srbije između Novog Pazara i Železničara iz Pančeva obeležili su incidenti na tribinama, zbog kojih je utakmica bila privremeno prekinuta. Na zapadnoj tribini došlo je do sukoba među domaćim navijačima, a situacija je eskalirala do te mere da je morala da reaguje policija kako bi smirila strasti.
Više od 30 zemalja bi moglo da bude uključeno u ''koaliciju voljnih'' za pružanje vojne podrške Ukrajini u slučaju da ta zemlja postigne mirovni sporazum s Rusijom, saopšteno je danas iz Dauning strita 10.
Sirijske trupe su prethodne noći razmenile vatru sa libanskim vojnicima i naoružanim grupama na severoistoku Libana, u novim sukobima do kojih je došlo duž granice dve zemlje, potvrdili su sirijsko Ministarstvo odbrane i libanska vojska.
Većina članica Evropske unije odlučile su da idu putem koji je poguban i koji bi mogao da izazove "trajnu propast" ekonomije i bezbednosti kontinenata, izjavio je danas mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto u Briselu posle sastanka Saveta EU za spoljne poslove.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu najavio je planove za smenu direktora Šin Beta, Ronena Bara. Ova odluka dolazi nakon što je izraelska unutrašnja bezbednosna agencija priznala propuste uoči napada Hamasa 7. oktobra, u kojem je stradalo preko 1.200 ljudi, dok je oko 250 njih odvedeno kao taoci.
Tim naučnika koji istražuje Antarktik našao se u bazi Sanae IV, odsečen od sveta zbog ekstremne hladnoće, u uslovima koji podsećaju na horor film, nakon što je članica tima iz Južne Afrike poslala medijima poruku da je njen kolega fizički napao drugog člana tima i zapretio da će ga ubiti, prenose danas britanski mediji.
Jugoslovenski film "Slučaj Openhajmer", snimljen 1970. godine, nastao je mnogo pre holivudskog filma "Openhajmer", koji je tek decenijama kasnije osvojio svet.
"Pepeljuga", mjzuikl za decu i odrasle, apsolutno je opravdao svoj naziv jer su deca uživala u bajkovitoj priči, dok su se ona, malo starija deca, vratila u detinjstvo.
Rumunska glumica i model Madalina Genea godinama osvaja publiku lepotom i elegancijom. Iako je postigla svetsku slavu, ona i dalje neguje prirodan izgled i jednostavan pristup nezi tela.
Bez obzira na to da li postite ili samo želite laganiju poslasticu, ove krofne su pun pogodak! Mekane, vazdušaste i neodoljivo ukusne - a priprema je brza i jednostavna.
Iako je Lazar Čolić Zola više puta istakao da ne želi pomirenje sa Miljanom Kulić, temperamentna Nišlijka i dalje pokušava da ga osvoji, ali i pravi probleme.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar