STOTINE HILJADA TURAKA TVRDI: Mi smo potomci Beograđana koje je SULEJMAN VELIČANSTVENI odveo pre PET VEKOVA!
Podeli vest
Ove godine navršava se punih pet vekova od kada je Sulejman Veličanstveni osvojio Beograd i odlučio da varoške Srbe, odnosno Beograđane, povede sa sobom u Carigrad – sadašnji Istanbul. Do danas nekoliko stotina hiljada žitelja Istanbula tvrdi da su potomci ovih Beograđana
Kada je, posle teške i opsade koja je trajala 45 dana, 1521. godine na čelu osmanskih trupa Sulejman Veličanstveni ušao u Beograd, Srbi su u idealnom stanju održavali vodovod koji su Rimljani izgradili u antičkom Singidunomu još u 2. veku nove ere.
Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić izjavio je danas da je predlog predsednika Srbije Aleksandra Vučića da udžbenici za srpski jezik i književnost, istoriju i geografiju budu pisani i štampani u Srbiji patriotski čin usmeren na to da se sačuva istorijsko sećanje i budućnost srpskog naroda
01.03.2021
10:54
Jedno od tumačenja tvrdi da tako očuvanog vodovoda nije bilo ni u jednoj prestonici tadašnje Evrope, i da zato Sulejman odvodi Beograđane, diveći se njihovoj veštini, da i njemu naprave isti.
Na maršu dugom dva meseca i posle pređenih 950 kilometara, preko 2.000 srpskih porodica se naselilo u Carigradu i okolini, u zavisnosti primarno od njihovog zanimanja, objašnjava gošća Jutarnjeg programa, profesorka Filološkog fakulteta, Ema Petrović orijentalista.
- Te porodice su putovale Carigradskim drumom koji danas, praktično, prati trasa auto-puta od Beograda, preko Sofije, do Istanbula, a poneli su sa sobom ono što su mogli da nose i ono što im je bilo najsvetije – mošti Svete Petke koje su čuvane u Beogradu, ikona Presvete Bogorodice i mošti Svete Teofane - dodaje profesorka Petrović.
Foto: printscreen
Profesorka Filološkog fakulteta, Ema Petrović
Inače, mošti Svete Petke su na molbu kneginje Milice i njene ćerke Olivere koja je bila žena osmanskog sultana Bajazita Prvog, donete u Srbiju 1398. godine. Despot Stefan Lazarević kada gradi novu prestonicu, prenosi ih u Beograd. Kada su ih Beograđani poneli sa sobom u Carigrad čuvane su u patrijaršijskoj crkvi Svetog Đorđa.
- Međutim, patrijaršija nije bila u dobrom finansijskom stanju, te u 17. veku moldavski vojvoda otkupljuje sve dugove patrijaršije u zamenu za te mošti. One se danas čuvaju u Jašiju u velikoj Sabornoj crkvi. Do danas su svetinja i hodočasnici iz mnogih pravoslavnih zemalja svakodnevno posećuju Jaši upravo zbog toga - objašnjava gošća Jutarnjeg programa.
Sulejman nije verovao braniocima Beograda
Izgradnja vodovoda nije bio jedini razlog zašto je Sulejman Veličanstveni proterao Beograđane u Carigrad. To je za Osmanlije bila dodatna korist, ali treba imati u vidu da je Beograd 1521. godine bio deo Ugarske i kako je ona u tom periodu bila u lošem stanju, ugarski garnizon gotovo nije ni branio Beograd.
Najveći otpor osmanskim osvajačima su pružili upravo stanovnici Beograda na najrazličitije načine i kada je Sulejman ušao 29. avgusta 1521. godine, ugarski garnizon se povukao, a ostalo je stanovništvo u koje on nije imao poverenje da će biti lojalni osmanskoj državi što je najverovatnije bio glavni razlog zašto ih je proterao.
- Osmanska vlast je bila vrlo pragmatična. Oni su koristili sve što su mogli - napominje profesorka.
Foto: printscreen
Beogradska kapija u Istanbulu
Sudbina proteranih Beograđana
Do danas u Istanbulu postoje toponimi koji govore o prisustvu Srba. Postoji Beogradsko selo koje je nastanjivalo uglavnom stanovništvo koje se bavilo poljoprivredom, postoji beogradska mahala i Beogradska šuma, danas omiljeno izletište stanovnika Istanbula, kao i Beogradska kapija.
- Kakva im je tačno bila sudbina danas je teško reći. Izvesno kao i celom nemuslimanskom stanovništvu imperije kojem je dozvoljavano da sačuvaju svoj jezik i svoju veru u zamenu za to da budu lojalni i da plaćaju određene poreze. Oni koji su imali određena zaduženja, posebno ovi angažovani na vodovodu, su imali velike poreske olakšice, ali živeći u srcu carstva njihova orijentalizacija i islamizacija je bila mnogo brža, nego na periferiji - naglašava Ema Petrović.
Vrlo teško je reći koliko dugo su odolevali islamizaciji i pored toga što su Osmanlije imale vrlo precizne popise stanovništva sve negde do početka 17. veka. Ali njih zanima da li je neko musliman ili nemusliman samo sa aspekta poreske politike, a ne da li je Srbin, Bugarin ili nešto treće. No pretpostavlja se da su sigurno do 17. veka odolevali u najvećem broju. Posle toga je počela ubrzana islamizacija koja se poklopila i sa krizom carstva.
Foto: printscreen
Profesorka Filološkog fakulteta, Ema Petrović
U Turski nisu otišli samo Beograđani
U osmanskim popisima nema prezimena, već samo imena. Izvesno je da su vremenom na osnovu patronima, imena oca davali sebi prezimena, ali se ne može sa sigurnošću reći da su bili samo Jankovići i Karadžići, kako postoji popularno uverenje.
- Postoji jedna velika studija akademika Pavla Ivića, ali se ona ne odnosi na istanbulske Srbe. To je studija Govor galipoljskih Srba, ali su oni očigledno stigli u nekom drugom talasu proterivanja i po njegovim zaključcima, to stanovništvo je poticalo iz okoline Jagodine. Mada se u nekim osmanskim popisima i u okolini Istanbula pominju neka srpska imena - dodaje prof. Petrović.
Danas ih ima veoma malo i većinom su asimilovani. Pored toga, u celoj Turskoj ima veliki broj iseljenika sa naših prostora – iz Stare Raške, severne Crne Gore, iz Bosne, iz Makedonije, mada je to uglavnom muslimansko bošnjačko stanovništvo, ali svi oni pamte svoje poreklo, čuvaju običaje i rado govore o svojoj zemlji iz koje su potekli.
Foto: printscreen
Do danas nekoliko stotina hiljada žitelja Istanbula tvrdi da su potomci Beograđana
- Generalno gledano doprinos Srba Osmanskom carstvu je veliki. Srbi su im dali dve princeze, Oliveru Lazarević i Maru Branković. Dali su velike vezire. A kulturološki uticaji nikada nisu jednosmerni. Koliko je išla orijentalizacija, toliko je išao i kulturološki uticaj srpske srednjovekovne kulture da bi se napravila ta sinkretička kultura koju danas nazivamo orijentalnom na Balkanu i koja svakako predstavlja bogatstvo ovih prostora - napominje prof. Ema Petrović na kraju gostovanja u Jutarnjem programu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Usred Vlade RH u Banskim dvorima su tokom obnove od zemljotresa nađeni arheološki nalazi neprekidnog života tu ne od 7.veka nego unazad 3.000g a tek počela istraživanja!
ŠOK OTKRIĆE U DVORIŠTU HRVATSKE VLADE! Naleteli su na čudnu "čizmicu", a onda su ugledali nešto što ih je ostavilo bez reči!...Arheološka istraživanja u dvorištu Banskih dvora, sedištu hrvatske vlade, otkrila su 3000 godina staru, do sada skrivenu istoriju Zagreba. Kako je danas rekao premijer Andrej Plenković, pokazano je da na ovom području postojalo veliko i važno središte s kontinuitetom života od praistorije do danas...
Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić izjavio je danas da je predlog predsednika Srbije Aleksandra Vučića da udžbenici za srpski jezik i književnost, istoriju i geografiju budu pisani i štampani u Srbiji patriotski čin usmeren na to da se sačuva istorijsko sećanje i budućnost srpskog naroda
Počeli su razgovori između predstavnika Univerziteta u Beogradu i Vlade Srbije oko četvrtog zahteva studenata i o izmenama Zakona o visokom obrazovanju.
Delegacije Sjedinjenih Država i Rusije složile su se da se "pozabave problemima u bilateralnim odnosima u cilju preduzimanja koraka neophodnih za normalizaciju rada diplomatskih misija", rekla je portparolka američkog Stejt departmenta Tami Brus posle današnjih razgovora u Rijadu.
Protiv francuskog pisca, filozofa i reditelja Bernar-Anrija Levija pokrenuta je istraga zbog “ilegalnog prisvajanja interesa” prilikom snimanja filmova.
Jovan Šurbatović, nekadašnji generalni sekretar Fudbalskog saveza Srbije (FSS), a sada lažni student od 56 godina, učičarski je izvređao predsednika Srbije Aleksandra Vučića nazivajući ga kukavicom i nevaspitanom osobom!
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da od dogovora o izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju zavisi zakazivanje naredne sednice Skupštine i dodala da očekuje da svako od učesnika tih pregovora preuzme odgovornost i da se u narednih nekoliko dana napravi dogovor oko izmena i dopuna tog zakona kako bi se o njemu raspravljalo na sledećoj sednici parlamenta.
Večeras od 19.05 na Informer televiziji, domaćin otvorenog studija, Igor Ćurčić, ugostiće dr Dragana Petrovića iz Instituta za međunarodnu politiku i privredu; prof. dr Dragan Škobalja, stručnjaka za energetiku, kao i stručnjaka za bezbednost Dževada Galijaševića.
Gošća INFO JUTRA na Infomer TV kod novinarke Katarine Odalović bila je ministarka za brigu o porodici brigu i demografiji koja je govorila o pokušaju obojene revolucije u Srbiji.
Muškarac kome se Srbija smeje, uplatio je mesečnu članarinu za teretanu i to ne da bi trenirao, već iz nužde, kako bi se tamo tuširao dok se kupatilo u njegovom domu renovira.
Miloš Vučević predsednik Vlade Republike Srbije osvrnuo se na današnji sastanak predstavnika Vlade i predstavnika Univerziteta u Beogradu, pa istakao kako je dobro što se razgovara, te da će toga u budućnosti biti još.
Nakon što se pet dana uspešno skrivao od policije, ostavljajući tragove kojima je istražioce nastojao usmeriti u krivom smeru, dvostruki ubica Еmir Selimović juče je uhapšen u mestu Gornja Mravica kod Prnjavora.
Policija u Beogradu uhapsila je trojicu osumnjičenih za krivično delo nasilje u porodici, a na predlog Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu, sud im je odredio pritvor.
Tokom večernjih sati u mestu Veliki Crljeni kod Lazarevca dogodila se teška saobraćajna nesreća kada je putnički automobil, prelazeći preko železničkog prelaza, udario voz.
Novak Đoković poražen je u prvom kolu turnira u Dohi od Matea Beretinija sa 0:2 (6:7, 2:6). Prvi set obeležila je dramatična borba, dok je Italijan u drugom setu preuzeo kontrolu i sigurno ostvario svoju prvu pobedu protiv srpskog tenisera.
Nekadašnji reprezentativac Hrvatske i NBA igrač, Roko Leni Ukić, rekao je da svojevremeno nikada nije čuo za Tomu Zdravkovića i da mu je sumnjivo kada se neki pevač tako zove.
Lažni student i nekadašnji generalni sekretar Fudbalskog saveza Srbije Jovan Šurbatović sam sebe je nagradio premijom u iznosu od 60.000 evra za odlazak reprezentacije Srbije na Svetsko prvenstvo 2018. godine u Rusiju, nezvanično saznaje Informer! Ovaj šokantan detalj zaprepastio je sve u FSS, pa su se mnogi pitali kako je moguće da toliki novac uzima čovek koji je fudbalsku loptu šutnuo samo rekreativno, a možda ni tako.
Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas upozorila je danas da evropska rasprava o mogućim mirovnim snagama u Ukrajini predstavlja rizik da se upadne u "rusku zamku".
Administracija Donalda Trampa predstavila je Ukrajini uslove sporazuma o mineralnim resursima u zamenu za vojnu pomoć koji se obično nameću državama agresorima poraženim u ratu. Odredbe ovog sporazuma daleko premašuju one nametnute Nemačkoj i Japanu nakon Drugog svetskog rata.
Nezavisni kandidat Kalin Đorđesku, koji je pobedio u prvom krugu predsedničkih izbora u Rumuniji prošle godine, ali je rezultat poništen zbog navodnog uticaja Moskve, rekao je da će, ukoliko pobedi na novom glasanju, "proterati celu Soroševu mrežu iz Rumunije".
Ruski predsednik Vladimir Putin naložio je da se obezbede isplate u iznosu od 65.000 rubalja mesečno svim stanovnicima Kurske oblasti koji su izgubili nepokretnu imovinu, sve dok teritorija regiona ne bude potpuno oslobođena.
Suočen se sa nizom poteškoća, uključujući saobraćajne gužve i slijeganje u glavnom gradu Teheranu, Iran razmatra drastično rešenje: preseljenje glavnog grada na novu lokaciju u Omanskom zalivu.
Večeras se na RTS premijerno emituje treća epizoda igrano-dokumentarne serije "Branilac" u kojoj će biti prikazan zločin koji je 1966. godine potresao celu tadašnju Jugoslaviju.
Treća sezona serije "Beli lotos" (The White Lotus) premijerno je prikazana 16. februara na HBO. U najnovijoj sezoni jedno od glumačkih pojačanja je i Patrik Švarcneger sin prosalvljenog glumca Arnolda Švarcenegera.
Na brojnim stolovima u Srbiji uvek se može naći mnogima omiljeno jelo punjene paprike. Ali, ne morate da ih pravite po tradicionalnom receptu koji je svima dobro poznat.
Olivija Smit doživela je šokantnu promenu u svom zdravlju na 21. rođendan kada su lekari dijagnostikovali pneumotoraks, uprkos njenim zdravim životnim navikama.
Prelepa vila legendarne glumice Odri Hebpern u kojoj je provela poslednjih trideset godina života otvorila je svoja vrata za javnost zbog prodaje. Fotografije luksuznog imanja na kome je uživala ostavljaju bez daha.
Maslinovo ulje je poznato po svojim brojnim zdravstvenim benefitima, ali pri kupovini mnogi prave greške. Da biste odabrali kvalitetno ulje, važno je obratiti pažnju na nekoliko ključnih faktora.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar