STOTINE HILJADA TURAKA TVRDI: Mi smo potomci Beograđana koje je SULEJMAN VELIČANSTVENI odveo pre PET VEKOVA!
Podeli vest
Ove godine navršava se punih pet vekova od kada je Sulejman Veličanstveni osvojio Beograd i odlučio da varoške Srbe, odnosno Beograđane, povede sa sobom u Carigrad – sadašnji Istanbul. Do danas nekoliko stotina hiljada žitelja Istanbula tvrdi da su potomci ovih Beograđana
Kada je, posle teške i opsade koja je trajala 45 dana, 1521. godine na čelu osmanskih trupa Sulejman Veličanstveni ušao u Beograd, Srbi su u idealnom stanju održavali vodovod koji su Rimljani izgradili u antičkom Singidunomu još u 2. veku nove ere.
Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić izjavio je danas da je predlog predsednika Srbije Aleksandra Vučića da udžbenici za srpski jezik i književnost, istoriju i geografiju budu pisani i štampani u Srbiji patriotski čin usmeren na to da se sačuva istorijsko sećanje i budućnost srpskog naroda
01.03.2021
10:54
Jedno od tumačenja tvrdi da tako očuvanog vodovoda nije bilo ni u jednoj prestonici tadašnje Evrope, i da zato Sulejman odvodi Beograđane, diveći se njihovoj veštini, da i njemu naprave isti.
Na maršu dugom dva meseca i posle pređenih 950 kilometara, preko 2.000 srpskih porodica se naselilo u Carigradu i okolini, u zavisnosti primarno od njihovog zanimanja, objašnjava gošća Jutarnjeg programa, profesorka Filološkog fakulteta, Ema Petrović orijentalista.
- Te porodice su putovale Carigradskim drumom koji danas, praktično, prati trasa auto-puta od Beograda, preko Sofije, do Istanbula, a poneli su sa sobom ono što su mogli da nose i ono što im je bilo najsvetije – mošti Svete Petke koje su čuvane u Beogradu, ikona Presvete Bogorodice i mošti Svete Teofane - dodaje profesorka Petrović.
Foto: printscreen
Profesorka Filološkog fakulteta, Ema Petrović
Inače, mošti Svete Petke su na molbu kneginje Milice i njene ćerke Olivere koja je bila žena osmanskog sultana Bajazita Prvog, donete u Srbiju 1398. godine. Despot Stefan Lazarević kada gradi novu prestonicu, prenosi ih u Beograd. Kada su ih Beograđani poneli sa sobom u Carigrad čuvane su u patrijaršijskoj crkvi Svetog Đorđa.
- Međutim, patrijaršija nije bila u dobrom finansijskom stanju, te u 17. veku moldavski vojvoda otkupljuje sve dugove patrijaršije u zamenu za te mošti. One se danas čuvaju u Jašiju u velikoj Sabornoj crkvi. Do danas su svetinja i hodočasnici iz mnogih pravoslavnih zemalja svakodnevno posećuju Jaši upravo zbog toga - objašnjava gošća Jutarnjeg programa.
Sulejman nije verovao braniocima Beograda
Izgradnja vodovoda nije bio jedini razlog zašto je Sulejman Veličanstveni proterao Beograđane u Carigrad. To je za Osmanlije bila dodatna korist, ali treba imati u vidu da je Beograd 1521. godine bio deo Ugarske i kako je ona u tom periodu bila u lošem stanju, ugarski garnizon gotovo nije ni branio Beograd.
Najveći otpor osmanskim osvajačima su pružili upravo stanovnici Beograda na najrazličitije načine i kada je Sulejman ušao 29. avgusta 1521. godine, ugarski garnizon se povukao, a ostalo je stanovništvo u koje on nije imao poverenje da će biti lojalni osmanskoj državi što je najverovatnije bio glavni razlog zašto ih je proterao.
- Osmanska vlast je bila vrlo pragmatična. Oni su koristili sve što su mogli - napominje profesorka.
Foto: printscreen
Beogradska kapija u Istanbulu
Sudbina proteranih Beograđana
Do danas u Istanbulu postoje toponimi koji govore o prisustvu Srba. Postoji Beogradsko selo koje je nastanjivalo uglavnom stanovništvo koje se bavilo poljoprivredom, postoji beogradska mahala i Beogradska šuma, danas omiljeno izletište stanovnika Istanbula, kao i Beogradska kapija.
- Kakva im je tačno bila sudbina danas je teško reći. Izvesno kao i celom nemuslimanskom stanovništvu imperije kojem je dozvoljavano da sačuvaju svoj jezik i svoju veru u zamenu za to da budu lojalni i da plaćaju određene poreze. Oni koji su imali određena zaduženja, posebno ovi angažovani na vodovodu, su imali velike poreske olakšice, ali živeći u srcu carstva njihova orijentalizacija i islamizacija je bila mnogo brža, nego na periferiji - naglašava Ema Petrović.
Vrlo teško je reći koliko dugo su odolevali islamizaciji i pored toga što su Osmanlije imale vrlo precizne popise stanovništva sve negde do početka 17. veka. Ali njih zanima da li je neko musliman ili nemusliman samo sa aspekta poreske politike, a ne da li je Srbin, Bugarin ili nešto treće. No pretpostavlja se da su sigurno do 17. veka odolevali u najvećem broju. Posle toga je počela ubrzana islamizacija koja se poklopila i sa krizom carstva.
Foto: printscreen
Profesorka Filološkog fakulteta, Ema Petrović
U Turski nisu otišli samo Beograđani
U osmanskim popisima nema prezimena, već samo imena. Izvesno je da su vremenom na osnovu patronima, imena oca davali sebi prezimena, ali se ne može sa sigurnošću reći da su bili samo Jankovići i Karadžići, kako postoji popularno uverenje.
- Postoji jedna velika studija akademika Pavla Ivića, ali se ona ne odnosi na istanbulske Srbe. To je studija Govor galipoljskih Srba, ali su oni očigledno stigli u nekom drugom talasu proterivanja i po njegovim zaključcima, to stanovništvo je poticalo iz okoline Jagodine. Mada se u nekim osmanskim popisima i u okolini Istanbula pominju neka srpska imena - dodaje prof. Petrović.
Danas ih ima veoma malo i većinom su asimilovani. Pored toga, u celoj Turskoj ima veliki broj iseljenika sa naših prostora – iz Stare Raške, severne Crne Gore, iz Bosne, iz Makedonije, mada je to uglavnom muslimansko bošnjačko stanovništvo, ali svi oni pamte svoje poreklo, čuvaju običaje i rado govore o svojoj zemlji iz koje su potekli.
Foto: printscreen
Do danas nekoliko stotina hiljada žitelja Istanbula tvrdi da su potomci Beograđana
- Generalno gledano doprinos Srba Osmanskom carstvu je veliki. Srbi su im dali dve princeze, Oliveru Lazarević i Maru Branković. Dali su velike vezire. A kulturološki uticaji nikada nisu jednosmerni. Koliko je išla orijentalizacija, toliko je išao i kulturološki uticaj srpske srednjovekovne kulture da bi se napravila ta sinkretička kultura koju danas nazivamo orijentalnom na Balkanu i koja svakako predstavlja bogatstvo ovih prostora - napominje prof. Ema Petrović na kraju gostovanja u Jutarnjem programu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Usred Vlade RH u Banskim dvorima su tokom obnove od zemljotresa nađeni arheološki nalazi neprekidnog života tu ne od 7.veka nego unazad 3.000g a tek počela istraživanja!
ŠOK OTKRIĆE U DVORIŠTU HRVATSKE VLADE! Naleteli su na čudnu "čizmicu", a onda su ugledali nešto što ih je ostavilo bez reči!...Arheološka istraživanja u dvorištu Banskih dvora, sedištu hrvatske vlade, otkrila su 3000 godina staru, do sada skrivenu istoriju Zagreba. Kako je danas rekao premijer Andrej Plenković, pokazano je da na ovom području postojalo veliko i važno središte s kontinuitetom života od praistorije do danas...
Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić izjavio je danas da je predlog predsednika Srbije Aleksandra Vučića da udžbenici za srpski jezik i književnost, istoriju i geografiju budu pisani i štampani u Srbiji patriotski čin usmeren na to da se sačuva istorijsko sećanje i budućnost srpskog naroda
Predsednici Rusije Vladimir Putin i Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp mogli bi se sastati u Saudijskoj Arabiji već sledeće nedelje, a delegacije dve zemlje mogle bi danas finalizirati dogovor o susretu, prenosi Blumberg.
Selektor košarkaše reprezentacije Srbije Svetislav Pešić našao je naslednika, želi da Zoran Lukić, sadašnji selektor reprezentacije Rusije, nastavi njegov posao na klupi "orlova".
Tajkunska medijska mašinerija koja posluje po principima kojih bi se postideo i Jozef Gebels kroz medijsko blato provlačila je nekadašnjeg generalnog sekretara Fudbalskog saveza Srbije (FSS) Jovana Šurbatovića, sve dok oni nije promenio stranu.
Advokatska mafija godinama zloupotrebljava zakon i krcka državni budžet puneći svoje džepove, a u svemu ovome posebno se ističe opozicioni advokat Ivan Ninić.
Studenti u blokadi, ali i određeni antirežimski novinari, nastavljaju da pokazuju kako im ništa nije sveto kad su u pitanju ostvarivanje njihovih ciljeva i moguća radikalizacija protesta.
Večeras od 19.05 na Informer televiziji, domaćin otvorenog studija, Igor Ćurčić, ugostiće dr Dragana Petrovića iz Instituta za međunarodnu politiku i privredu; prof. dr Dragan Škobalja, stručnjaka za energetiku, kao i stručnjaka za bezbednost Dževada Galijaševića.
Gošća INFO JUTRA na Infomer TV kod novinarke Katarine Odalović bila je ministarka za brigu o porodici brigu i demografiji koja je govorila o pokušaju obojene revolucije u Srbiji.
Premijer Republike Srbije Miloš Vučević, posetio je danas malog Stefana iz Belanovca kraj Leskovca, čija je životna priča rasplakala Srbiju, ali i ujedinila!
Stjuardesa Vanja Vićentijević (32) iz Beograda bila je u avionu američke kompanije "Delta erlajns" koji se prevrnuo pri sletanju na međunarodni aerodrom "Pirson" u Torontu. Vanja je teško povređena u nesreći i bori se za život, prema poslednjim podacima.
Zbog opasnosti od povreda sa tržišta Srbije povlači se teretno vozilo robne marke Volvo model FH/FM u varijantama 24-HDV, TYPE-FH/FM, PH-CAB2/PH-ENGCA/PH-CEC, ADR1/ADR2, SERVIN-B
Pred Višim sudom u Užicu prvostepenom presudom osuđen je bivši policajac Igor Avramović (29) iz Priboja na 11 godina zatvora za krivično delo teške telesne povrede čija je posledica smrt, dok je Natalija Gazdić (23) iz Priboja osuđena na godinu dana zatvora za pomaganje učiniocu da pobegne posle izvršenog krivičnog dela.
Nakon što je Viši sud u Zaječaru potvrdio optužnicu protiv Dejana Dragijevića i Srđana Jankovića, osumnjičenih za ubistvo dvogodišnje Danke Ilić, oglasila se porodica devojčice čije telo još nije pronađeno.
Po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu pripadinici Vojne policije uhapsili su danas načelnicu Klinike za urgentnu i kliničku toksikologiju Vojnomedicinske akademije (VMA) J.S.J. zbog sumnje da je izvršila krivično delo Zloupotreba službenog položaja, te sebi i drugima pribavila imovinsku korist u iznosu višem od 3 miliona dinara.
Srpski teniser Novak Đoković (37) odmeriće snage sa Italijanom Mateom Beretinijem (28), u prvom kolu ATP turnira u Dohi. Duel će početi nakon 16 časova, a sve aktuelnosti uoči, kao i tok meča iz minuta u minut, možete pratiti uživo putem našeg lajv bloga.
Kapiten Crvene zvezde Uroš Spajić napušta "Marakanu" samo nekoliko dana pred večiti derbi protiv Partizana u subotu (16.00), a karijeru će nastaviti u Kini.
Selektor košarkaše reprezentacije Srbije Svetislav Pešić našao je naslednika, želi da Zoran Lukić, sadašnji selektor reprezentacije Rusije, nastavi njegov posao na klupi "orlova".
Španci su pobesneli, jer je njihova klizačica Laura Barkero kažnjena šest godina zbog dopinga, dok je Janik Siner dobio samo tromesečnu zabranu igranja tenisa.
Pregovori ruske i američke delegacije završeni su danas u glavnom gradu Saudijske Arabije, Rijadu, posle četiri i po sata, prenose mediji, a sada se spekuliše da bi susret predsednika Vladimira Putina i Donalda Trampa mogao da se dogodi već iduće nedelje, kao i da uskoro treba očekivati početak pregovora o Ukrajini.
Pogoršanje zdravstvenog stanja pape Franje izazvalo je ozbiljnu zabrinutost u Vatikanu, dok on nastoji da ubrza sprovođenje ključnih reformi i postavi pouzdane ljude na važne pozicije pre nego što započne borba za njegovog naslednika.
Egipat je danas odložio samit Arapske lige hitno sazvan zbog protivljenja predlogu predsednika SAD Donalda Trampa da se palestinsko stanovništvo raseli iz Pojasa Gaze i preuzme njihova teritorija.
General Korpusa iranske Islamske revolucionarne garde (IRCG) Ali Fadavi poručio je danas da će će Iran izvesti treći talas raketnih napada na Izrael u "odgovarajućem trenutku".
Bračni par Zelenski, Vladimir i Olena, koji se nalazi na proputovanju po Bliskom istoku, dočekao je početak pregovora između Rusije i SAD u "Moskvi", hotelu u Dubaiju koji nosi ime ruske prestonice.
Večeras se na RTS premijerno emituje treća epizoda igrano-dokumentarne serije "Branilac" u kojoj će biti prikazan zločin koji je 1966. godine potresao celu tadašnju Jugoslaviju.
Treća sezona serije "Beli lotos" (The White Lotus) premijerno je prikazana 16. februara na HBO. U najnovijoj sezoni jedno od glumačkih pojačanja je i Patrik Švarcneger sin prosalvljenog glumca Arnolda Švarcenegera.
Nil Džordan, zvezda irske kinematografije i najuspešniji međunarodno priznati scenarista i reditelj iz Irske, počasni je gost 13. Beogradskog irskog festivala (6 – 17. mart, 2025.) i prvi put će u martu posetiti Beograd.
Povodom 62-godišnjice osnivanja Istorijskog muzeja Srbije, u četvrtak 20. februara 2025. godine ulaz će biti slobodan na izložbe koje su predstavljene u izložbenom prostoru Muzeja na Trgu Nikole Pašića.
Olivija Smit doživela je šokantnu promenu u svom zdravlju na 21. rođendan kada su lekari dijagnostikovali pneumotoraks, uprkos njenim zdravim životnim navikama.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar