• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Blic

10.03.2022

10:00

TAKTIKA ODBRANE KLANA VELJE NEVOLJE! Ovo su pokušali, a šta će sve uraditi u nastavku suđenja

Tanjug/Rade Prelić, E-Stock/Koca Sulejmanović

Vesti

TAKTIKA ODBRANE KLANA VELJE NEVOLJE! Ovo su pokušali, a šta će sve uraditi u nastavku suđenja

Podeli vest

Republičko javno tužilaštvo juče je odbilo zahtev odbrane Veljka Belivuka za izuzeće tužioca za organizovani kriminal Mladena Nenadića, pod objašnjenjem da "zahtev nije potkrepljen dokazima" i da je u pitanju samo "pokušaj odugovlačenja procesa"

Ali hoće li predsednik suda, ali i postupajuće sudije i tužilac možda biti izuzeti iz slučaja Velje Nevolje i njegove grupe biće poznato danas, saznaje "Blic".

Prema informacijama koje posedujemo, odbrana Veljka Belivuka, zvanog Velja Nevolja tražila je da se iz postupka izuzmu i predsednik Višeg suda u Beogradu Aleksandar Stepanović, ali i celo sudsko veće koje će suditi okrivljenima, kao i postupajući tužilac Saša Ivanić koji je vodio čitavu istragu protiv ovog klana.

Odbrana je između ostalog navela da su pisma okrivljenih, konkretno Milovana Tadića koja je slao svom braniocu na početku istrage otvarana, kako sumnjaju od strane suda. Zatražili su izuzeće, a samim tim odložili pripremno ročište.

Foto: Objektiv

Veljko Belivuk u sudnici

Prema informacijama koje posedujemo, sada je na nadležnim institucijama, odnosno predsednicima sudova i šefovima tužilaštava da donesu krajnju odluku i odluče da li postoje osnovi za izuzeće koje je odbrana tražila.

- Da li će predsednik Višeg suda biti izuzet odluku donosi predsednik Apelacionog suda. U slučaju tužioca za organizovani kriminal odluku je doneo republički javni tužilac - kaže izvor “Blica”.

On objašnjava da će se tek nakon toga razmatrati o izuzeću postupajućeg sudskog veća i zamenika tužioca.

- O njihovom izuzeću odlučuje njihov šef, odnosno predsednik Višeg suda i šef Tužilaštva za organizovani kriminal - kaže naš sagovornik.

Prema njegovim rečima, hoće li se usvojiti zahtev odbrane biće poznato najkasnije do početka ročišta koje je zakazano za danas.

- Te odluke se donose u najkraćem roku, a s obzirom na to da je suđenje zakazano za četvrtak nadležni će morati da kažu do početka ročišta svoj stav - dodaje naš sagovornik.

26 pripadnika klana dolazi iz pritvora, četiri sa slobode

Inače, na današnje ročište Belivuk, Miljković i njihovih 24 saradnika će doći iz pritvora u kojem su od hapšenja u februaru prošle godine. Dve osobe su u kućnom pritvoru, dok su dvojica dobila status svedoka okrivljenih.

Foto: Objektiv

Marko MIljković u sudnici

Prethodno pripremno ročište, koje je odloženo zbog zahteva koje je iznela Belivukova odbrana obeležila je stroga kontrola pripadnika Žandarmerije. Očekuje se da tako bude i danas.

Svakoga čuvaju po tri stražara

Kako nezvanično saznajemo, okrivljeni u postupku su sedeli jedni pored drugih, a svakog od njih čula su po trojica stražara, kako bi bila sprečena komunikacija između njih ili eventualni konflikt.

Ovo suđenje kasnilo je čak tri sata, zbog rasporeda sedenja 30 okrivljenih u sudnici, pošto svakog od njih straža je detaljno pretresala iz razloga bezbednosti i provere da li imaju kod sebe nešto nedozvoljeno.

Foto: Marko Đoković

U zdradi suda primećen je i policijski pas.

Prethodno su uz jake mere ozbebeđenja sudske straže i Žandarmerije pripadnici ove grupe sprovodeni su maricama, a ispred suda su i stajali pripadnici Žandarmerije sa dugim cevima.

Optužnica za pet ubistava, otmice, silovanje...

Podsetimo, Belivuk, njegov najbliži saradnik Marko Miljković i još 28 pripadnika ovog kriminalnog klana optuženi su za pet ubistava, otmice, silovanje, trgovinu drogom i nelegalno posedovanje oružja.

Prema sumnjama tužilaštva, Belivuk i ostali su formirali ovu kriminalnu grupu kako bi pod paravanom navijačke grupe “Principi” vršili razna krivična dela i tako preuzeli primat u podzemlju.

Optužnica protiv Belivuka i njegovog monstruoznog klana ima 322, a dokazi 10.000 stranica, a klan se tereti da su suparnike u vikendici u Ritopeku kod Beograda tukli i mučili, sjekli ih na komade, mljeli u mašini za mljevenje mesa, a ostatke potom u džakovima nosili i prosipali u Dunav.

U optužnici se navodi da je grupa bila deo kavačkog kriminalnog klana iz Crne Gore koji je godinama u ratu sa škaljarskom grupom, takođe iz Crne Gore.

Osim iskaza dva svedoka-saradnika, jedan od ključnih dokaza protiv grupe, koja je optužena za ubistva Milana Ljepoje, Aleksandra Gligorijevića, Zdravka Radojevića, Lazara Vukićevića i Gorana Veličkovića, jesu i poruke koje su razmenjivali putem aplikacije “Skaj”, za koju su verovali da je šifrovana i da u nju istražitelji ne mogu da uđu.

U tim telefonima je nađeno 55 fotografija žrtava, čija tela su komadali i sve snimali.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set