OVO JE ŽENA PRVI SERIJSKI UBICA NA NAŠIM PROSTORIMA! Razočarana u ljubav postala "Banatska veštica", TROVALA LJUDE SVOJIM NAPICIMA
Podeli vest
Baba Anujka, nekada poznatija kao "Banatska veštica", unesrećila je i usmrtila od 50 do 150 osoba svojom otrovnom vodicom, koja je sadržala najopasnije otrove, kao što su arsen, tatula, živa i mišomor
Selo Vladimirovac je pitomo banatsko selo na pola puta između Vršca i Pančeva, koje se zbog jedne misteriozne žene upisalo na mapu svetskog kriminala. Crnu senku na to naselje početkom ovog veka bacila je baba Anujka - prvi serijski ubica na ovim prostorima i jedna od najsurovijih trovačica na svetu. Sumnja se da je ubila od 50 do 150 osoba.
Nensi Krempton-Brofi autorka je romana koji je 2011. godine objavljen, a u kome se detaljno opisuju različiti motivi i načini ubistva vašeg supružnika. Sedam godina kasnije, 71-godišnjakinja je uhapšena zbog sumnje da je ubila svog 27-godišnjeg supruga Danijela Brofija.
04.04.2022
15:41
Prema rečima svedoka, trovačica je bila visoko inteligentna, zbog čega su bile potrebne decenije kako bi se otkrila njena zlodela. Bila je moćna vračara i mnogi iz Banata, ali i šire obraćali su joj se za pomoć, da bi nešto kasnije mnogi od njih umrli u najvećim mukama.
Anujka je bila poznata kao neko ko je, navodno, mogao da reši ljubavne probleme, leči bolesti, spasava muškarce od odlaska u vojsku, ali i da po narudžbini ubije. Kako kažu seljani, ukoliko bi neko poželeo da ukloni svog neprijatelja, obratio bi se upravo baba Anujki, koja bi im davala otrovnu vodicu.
Inače, Ana di Pištonja,poznatija kao Baba Anujka, rođena je 1838. godine u Rumuniji u porodici bogatog stočara. Preselila se u Vladimirovac u Banatskoj vojnoj krajini Habzburške monarhije oko 1849.godine.
U Pančevu je pohađala privatnu školu sa decom iz bogatih porodica, a kasnije je živela u kući svog oca. Navodno sa 20 godina počela je da mrzi ljude i pre svega muški svet nakon što ju je zaveo mladi austrijski vojni oficir i ostavio. Oficir pored toga što joj je slomio srce, preneo joj je sifilis. Nakon toga, tražila je osamu i počela da pokazuje interesovanje za medicinu i hemiju. Govorila je pet jezika. Кasnije se udala za vlasnika imanja Pistov ili di Pištonja sa kojim je imala 11 dece, od kojih je samo jedno preživelo do punoletstva.
Bio je mnogo stariji od nje i umro je nakon 20 godina braka. Nakon što je postala udovica, Anujka se vratila izučavanju hemije. Nakon smrti muža u jednoj prostoriji napravila je laboratoriju i stekla reputaciju isceliteljke i travarke.
Žene poljoprivrednika dolazile su kod nje i tražile pomoć zbog zdravstvenih problema. Anujka je zarađivala dovoljno i mogla pristojno da živi od tog novca. Proizvodila je lekove i smeše koje bi vojno sposobne činile bolesnima i pomagale im da izbegnu vojnu službu. Prodavala je i otrovne smeše pod nazivom "čarobna voda” ali i "ljubavni napitak”. Te napitke je uglavnom prodavala ženama sa bračnim problemima, koje bi davale "čarobnu vodu” svojim muževima, a oni bi obično umirali nakon osam dana.
Anujkin "ljubavni napitak” sadržavao je male količine arsena i određene biljne toksine koje je bilo teško otkriti. Na pitanje o bračnom problemu Anujka bi pitala svog klijenta: "Кoliko je težak ovaj problem?”, Što je značilo: "Кolika je telesna masa žrtve?” Potom je mogla da izračuna potrebnu dozu. Anujkine žrtve su obično bili muškarci, od kojih je većina bila mlada i inače zdravi mladići.
Tokom 1920-tih Anujka je imala svog "prodajnog agenta”, ženu po imenu Ljubina Milankov, čiji je posao bio da pronađe potencijalne klijente i odvede ih do Anujke. Cena Anujkine "čarobne vode” kretala se između 2.000 i 10.000 tadašnjih jugoslovenskih dinara.
Njena zlodela otkrivena su kada je jednoj Stani dva puta prodala svoj napitak. Prvi put kada je Stana njime ubila prvog muža, a drugi put kada je taj isti napitak dala strivu njenog drugog muža koji je bio bogat. Nesrećni čovek preminuo je pod sličnim okolnostima samo nekoliko meseci kasnije.To je izazvalo sumnju policije, koja je od Stane saznala šta radi baba Anujka.
Uhapšena je 1928. godine, tada je imala 90 godina. Utvrđeno je da su njene žrtve imale ogromne količine arsena u organizmu, što je bio dovoljan dokaz da Anujka bude izvedena pred pančevački sud i osuđena na 15 godina zatvora. Njene sledbenice bile su streljane. Prema nekim procenama baba Anujka je 19. i početkom 20. veka učestvovala je u trovanju od 50 do 150 ljudi.
Prema nekim izvorima, Anujka je puštena na slobodu u 98. godini, nakon osam godina zatvora zbog starosti i umrla dve godine kasnije u svojoj kući u Vladimirovcu, kada je imala oko 100 godina.
Prema drugim izvorima, u požarevačkom zatvoru je bila sve do početka Drugog svetskog rata u Srbiji, kada su je nemački vojnici pustili iz tamnice. Prema ovim izvorima, živela je 104. godine.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nensi Krempton-Brofi autorka je romana koji je 2011. godine objavljen, a u kome se detaljno opisuju različiti motivi i načini ubistva vašeg supružnika. Sedam godina kasnije, 71-godišnjakinja je uhapšena zbog sumnje da je ubila svog 27-godišnjeg supruga Danijela Brofija.
Na pravcu Kupjansk, ukrajinske trupe su ponovo počele da koriste artiljeriju protiv ruskih snaga, međutim, ove pokušaje ukrajinske strane nisu dale rezultate, izjavio je komandant mešanog artiljerijskog diviziona dobrovoljačkog bataljona BARS-9 sa pozivnim imenom "Svarožić", za rusku agenciju RIA Novosti.
Ukrajina ima samo dve opcije za svoju bezbednost – NATO ili nuklearno oružje, smatra istoričar Mark Galeoti, britanski stručnjak koji je napisao više od 20 knjiga o ruskoj politici i istoriji.
Jedan od najistaknutijih srpskih preduzetnika Bogoljub Karić u emisiji "Poverljivo sa Latinovićem" na Informer TV kaže da svoju porodicu nikada nije hteo da uvlači u nečasne poslove sa drogom i oružjem i da je radio samo legalne poslove.
Predsednik pokreta Kreni-promeni Savo Manojlović otkrio je istinu o istraživanjima koja opozicija predvođena predsednikom Stranke slobode i pravde Draganom Đilasom "sprovodi" uoči svakih izbora u Srbiji.
Kancelarija za KiM saopštila je da je hapšenjem M. D. (28) rodom iz Babinog Mosta, a nastanjenog u Kosovskoj Mitrovici, nastavljena hajka na Srbe naočigled međunarodne zajednice.
Maja Mrnuštik iz Čankove Lige socijaldemokrata Vojvodine potvrdila je da je cilj opozicije da tragediju u Novom Sadu zloupotrebi kako bi zaustavila svu gradnju u Srbiji, računajući i Ekspo.
Uvođenje i pojačao delovanje tehnologije u vidu dronova i tenkova na daljinsko upravljanje na ukrajinskom ratištu, govorili su gosti "Rata uživo", Vladimir Prebiračevič iz Srpsko ruskog centra "Majak" i direktorka PEP akademije za avijaciju Danka Nešović.
Strukturne promene u CIA od strane Donalda Trampa i potencijalne bezbednosne rizike koje to nosi sa sobom, analizirali su gosti "Otvorenog studijia", stručnjak za bezbednost Nikola Antić i bivši pripadnik Državne bezbednosti Dragan Radenović.
Gosti "Info dana" bili su novinarka Informera Branka Lazić, reporterka Dragana Ćendić i narodni poslanik Nebojša Bakarec. One su govorile na temu napada na našu redakciju.
Emisija "Info-jutro" na Informer televiziji bavila se večitom temom sukoba na Bliskom istoku, kršenjem ljudskih prava, ali tvrdnjama da će Evropska unija okrenuti leđa Izraelu.
Da li zaista znamo sve o atentatu na Zorana Đinđića? Da li postoje skrivene priče i neotkriveni detalji o ubistvu koje je promenilo tok srpske istorije?
Srpska pravoslavna crkva 16. novembra obeležava Đurđic - Obnovljenje hrama Svetog velikomučenika Georgija za koje se vezuje veliki broj narodnih običaja i verovanja.
Cena oraha u sezoni slava otišla je nebu pod oblake. Kilogram ovog koštunjavog voća bez kog ni jedna slavska trpeza ne može da se zamisli košta i do 2.000 dinara!
Iz Fonda PIO su potvrdili da osiguranik koji je podneo zahtev za ostvarivanje prava na penziju, a trenutno se nalazi van radnog odnosa, od ovlašćenog lica iz Fonda može dobiti potvrdu u svrhu regulisanja zdravstvenog osiguranja.
Snežana Timotijević borila se sa alkoholizmom čitavih pet godina. Njen problem počeo je još u srednjoj školi, a vrlo brzo razvio se u psihičku zavisnost.
Košarkaške ekipe gimnazijalaca iz Paraćina, posvetili su svoje pobede sugrađanki Anji R. koja je teško povređena u nesreći na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Fudbalska reprezentacija Srbije odigrala je nerešeno 1:1 u 5. kolu A4 grupe Lige nacija ostala u igri za drugo mesto, a otpisala Švajcarce! Kakav gol Alekse Terzića u finišu, kakav gol za ludnicu na "Lecigrundu"!
Kineski predsednik Si Đinping i njegov peruanski kolega Dina Boluarte otvorili su u četvrtak ogromnu dubokovodnu luku u Peruu. Očekuje se da će luka Chancai generisati "značajan" prihod i postati ključno središte za pomorska putovanja između Južne Amerike i Azije.
Posade višecevnih raketnih sistema iz odvojene gardijske motorizovane brigade grupe trupa Jug uništile su ukrajinsko skladište municije u pravcu Donjecka.
U srcu Beograda, na mestu gde se susreću umetnost, tradicija i inovacija, Palata umetnosti Madlena s ponosom poklanja gradu petodnevni kulturni mozaik – slavlje koje će od 19. do 23. novembra odisati elegancijom, strašću i raznolikošću umetničkog izraza.
Smeli modni komadi uklopljeni u prepoznatljiv stil s akcentom na neprolazno crno, bar kada je čuveni dizajner Bata Spasojević u pitanju, trend su za ovu sezonu. Najnovija kolekcija za jesen/zimu jednog od naših najpoznatijih dizajnera, premijerno će biti prikazana publici u Beogradu na modnom, scensko/vizuelnom spektaklu, koji je zakazan za ponedeljak u čuvenoj Kristalnoj dvorani pozatog prestoničkog hotela.
Druga po redu izložba "Tradicija kao kriterijum" čija je tema ove godine Moravska Srbija svečano će biti otvorena u Konaku kneginje Ljubice (ulica Kneza Sime Markovića 8, Beograd) u subotu 16. novembra 2024. sa početkom u 18 časova.
Mala scena Jugoslovenskog dramskog pozorišta poznata kao "Studio JDP" sutra dobija novo ime - "Studio Ćirilov" povodom deset godina od smrti Jovana Ćirilova.
Firenca, jedan od najlepših italijanskih gradova, koji godišnje privuče milione turista, odlučio je da preduzme drastične mere u borbi protiv prekomernog turizma.
Dea Đurđević i Mladen Mijatović stavili su tačku na romansu nakon više od šest godina zabavljanja, a jedan od najupečatljivijih trenutaka njihove veze bio je rođendanski poklon koji je voditeljka dobila od svog izabranika - zvezdu u svemiru.
Mirza Selimović održao je večeras, 15. novembra, prvi od dva rasprodata koncerta u Beogradu. Pevač je nastup započeo jednim od najvećih hitova, a u publici ga je podržalo mnogo javnih ličnosti.
Ceca Ražnatović održala je večeras, 15. novembra, koncert u Dubaiju. Pevačica je nastupila u jednom luksuznom hotelu, a Informer vam donosi ekskluzivne kadrove iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Pevač Mirza Selimović uoči večerašnjeg koncerta u MTS Dvorani u razgovoru za Informer otkrio je detalje poruke koju je poslao kreativnom direktoru "Granda", Saši Popoviću, koji poslednjih meseci bije najtežu bitku.
Pevačica Milica Pavlović u petak veče oko 21 sat započela je svoj koncert u Laktašima, a na scenu je izašla u uzanom crno-zlatnom kombinezonu, koji je istakao njenu liniju dovedenu do savršenstva.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.