(VIDEO) KADA MISLITE DA VAM JE DOŠAO KRAJ, ONI ĆE VAS UVERITI DA JE TO TEK POČETAK! Njihov moto je da život nema alternativu, ONI SU PREGOVARAČKI TIM MUP!
Podeli vest
Pregovarački tim MUP-a angažuje se u situacijama kada policija ne može da reši određenu situaciju bilo da je reč o pokušaju samoubistva ili nekoj talačkoj krizi. U razgovoru za Informer major policije Danica Mrđa, koordinator Pregovaračkog tima MUP (PTM) otkriva tajne njihovog uspeha
Istinska talačka kriza odvija se pred očima zabezeknutih prolaznika u autoservisu Boban na Paliluli
15.09.2022
17:08
Major policije Danica Mrđa, koordinator (PTM) kaže da svako može da dođe u tešku situaciju, da misli da nema izlaza, da u tim trenucima digne ruku na sebe, ali i da nas zapravo te teške situacije uče da iz njih izađemo kao pobednici.
- Verujem kada se neko odluči na suicid da tada shvati da više nema izlaza. Svima nama je u nekom momentu dosta svega i to je prirodno i ljudski. Mi smo od krvi i mesa nismo mašine. Naše emocije vrlo često nadvaladaju racionalno razmišljanje i to je ljudski, normalno... Svako može da dođe u tešku situaciju ali te teške situacije nas uče da iz njih izađemo samo jači. Jer ako to prevaziđemo mi smo pobedili, a problema će uvek biti. Nažalost skloni smo da više kukamo na negativne stvari nego što se veselimo dobrim. Dobre podrazumevamo. Pregovarač je tu da se toj osobi nađe da prevaziđe problem i da svi budu bezbedni. Nije pregovarač tu da bi ga slagao. Naš zadatak je da takvoj osobi kažemo da izlaza ima samo ako je čovek živ! Život ne sme da bude alternativa! Verujte da ništa nije loše kao što izgleda... - otkriva na početku razgovora Danica Mrđa.
Za svakog pregovarača informacije sa terena su presudne
Kako je objasnila pre nego što izađu na teren neophodno je da od kolega dobiju što više informacija koje će im pomoći da reše problem.
- Svi se pitaju o čemu prvo razgovaramo sa osobama u kriznim situacijama, a odgovor je krajnje jednostavan. Čovek koji pokušava sebi da oduzme život na način sa kojima se mi suočavamo zapravo moli za pomoć. To je poslednji poziv koji treba da bude upozorenje pre svega porodici ali i okolini. Iz tog razloga svaki naš razgovor počinje sa "Dobar dan, veče.." i nastavlja se jednostavnim pitanjima:"Šta se desilo? Dok sam dolazila dobila sam neke informacije, ali me interesuje da čujem od tebe. Kako si ti, i šta se tačno dešava?" Na samom početku je bitno da osoba sa kojom razgovaramo zna da smo tu da pokušamo da zajedno rešimo problem zbog kog se našla u toj situaciji. Pritom pregovarači se ne služe lažima i podvalama. U našem timu imamo psihologe, pravnike ljude iz svih svera koji su spremni da nam pomognu da rešimo zajedno problem, odnosno da tu osobu uputimo ka rešavanju problema - objašnjava naša sagovornica.
Prema njenim rečima najbitnije je takođe da osoba sa kojom pregovaraju zna da se ubistvom problemi ne rešavaju.
- Život nema alternativu. Život je jedan i samo živ čovek može da reši svaki problem. Kada vodimo pregovore, a bilo je različitih situacija od ljubavnih problema, preko pravnih do nekih koji su izazvani psihičkim poremećajima. Kada pregovaramo tu smo da im pomognemo, naglašavam bez lažnih obećanja, da ih uputimo na rešavanje problema. Dešavalo se da kolege koje pregovaraju iznalaze rešenja za pravne probleme sa pravnicima, ali bilo je i situacija kada je kolega do bolnice pratio osobu jer nije imao poverenja u nekog drugog policajca - objašnjava Mrđa kroz osmeh.
Kako nam je objasnila pregovori mogu da se vode na više načina ali u svakom se izuzetno vodi računa o bezbednosti pregovarača ali i celog tima.
- Pregovori se ne vode uvek oči u oči sa vinovnikom krize. Dešava se da razgovaramo putem telefona, društevnih mreža... Nove tendencije su tražile adaptaciju, odnosno pravljenje nekih novih veština i načina komunikacije. Morali smo da idemo u korak sa vremenom. Kada su visoko rizične situacije, kada je osoba naoružana nećete izaći ispred njega... Pregovarač ima uvek podršku kolega, nikad nije prepušten sam sebi. Pregovarači su pre svega obučeni policijski službenici oni su svi prošli osnovnu obuku. Svi imaju oružje i dodatne veštine koje svaki policajac ima.A sami pregovori u zavisnosti od situacije mogu da traju po nekoliko sati. Jedan od najdužih pregovora trajao je oko 36 sati. Bila je reč o čoveku koji je pretio da će da se raznese bombom. U takvim akcijama angažovana je Specijalna antiteroristička jedinica i to su najteži slučajevi, jer su bezbednosno rizični, ali srećom nema ih mnogo... - kaže naša sagovornica i dodaje da s druge strane svaka krizna situacija je za sebe rizična i teška.
- Neke su rizičnije ali nisu teške. Svaka je specifična za sebe ali su najteže one gde su uključena deca, i teške su situacije gde su naše kolege uključene. Pregovarački tim se angažuje u sitacijama talačkih kriza, otmica, pokušaja suicida, pretnje ubistvom i samoubistvom, u slučajevima zatvaranja. Ima recimo i situacija kada se osoba zatvori i prosto preti da će se ubiti ali ne postoji indicija da će se ubiti. Takvi slučajevi nisu teške bezbednosne situacije, ali su privatno jako teški za porodicu, za njega i prosto za službe. One traju dugo i iscrpljujuće su za sve strukture na terenu. Nekad najmanje rizična situacija bude teška - kaže Mrđa.
Kako je navela od momenta kada je oformljeni Pregovarčki tim MUP imao je oko 400 situacija u kojima su delovali i u njima spasili više od 400 života.
- Godišnje naš tim ima od 30 do 35 intervencija reč je o situacijam u kojima neka osoba pokušava da na različite načine izvrši samoubistvo ili da naudi nekom drugom. Na teren izlazimo na poziv komandnooperativnog centra i uz odobrenje direktora policije - objašnjava naša sagovornica i dodaje da Pregovarački tim ne deluje sam na terenu već da se koordinišu sa svim policijskim timovima koji su angažovani u određenoj kriznoj situaciji bilo da je reč o pripadnicima Inrventne jedinice, Žandarmerije, obične patrole ili da je reč o pripadnicima Specijalne antiterorističke jedinice.
Prisećajući se određenih situacija kaže da je jedna od najupečatljivijih, kada im se obratio kolega, lokalni pregovarač iz Čačka.
- Zvao nas je nakon nekoliko sati pregovora. Objasnio nam je da je to čoveku drigi ili treći put da pokušava suicid i da je iscrpeo sve svoje mogućnosti pregovora. Ono što nisam znala u početu je da je pregovore vodio telefonom. Kada sam to saznala bilo nam je mnogo lakše jer je to značilo da ne moramo da idemo na teren istog trenutka sam pozvala koleginicu koja je problem rešila, opet zahvaljujući sa našim pravnikom, za 45 minuta. Koleginica je za to vreme podučila čoveka kako da reši problem. Bila je reč o nekom pravnom problemu... nešto što u svakom slučaju nije bilo vredno života - kaže Mrđa i dodaje da pregovarači samo ukazuju kako čovek može da reši problem nekim redovnim i normalnim putem i da su im za pregovore najbitnije informacije, odnosno razgovor sa osobom koja pokušava da digne ruku na sebe.
Kako je objasnila Pregovaračkom timu život nema cenu.
- Najveća nam je satisfakcija spašen ljudski život. Imali smo i situaciju kada je poverenje između pregovarača i osobe koja je pretila da se ubije došlo do te mere da ga je kolega na kraju odveo do bolnice. Bilo je i situacija u kojima su nam se ljudi zahvaljivali tako što su nam obećavali da će deci davati ime po nama ili da će nas zvati da im budemo kumovi... sve su to neki lepi momenti - kaže Mrđa.
Ko su pregovarači
Prema njenim rečima ne može svaki policajac da bude pregovarač, a kada to jednom postane, onda je deo porodice Pregovaračkog tima. Koji je u svakom trenutku spreman da zajedno sa svim policijskim jedinicama funkcioniše na terenu.
- Da bi jedan policijski službenik postao član PTM, odnosno pregovarač mora da prođe osnovnu obuku za policijske pregovarače. Na osnovnu obuku dolazi se posle detaljne psihološke selekcije predloženih kandidata - objašnjava major policije i dodaje da je ta selekcija uvedena pre pet godina.
Naime, kako je objasnila policajci koji prođu psihološku selekciju idu na osnovnu obuku za policijske pregovarače, koja traje tri nedelje.
- U toku obuke prođe se jednak broj časova teorijske nastave i praktične nastave. To znači da oni posle svake obrađene teorijske celine imaju praktične vežbe na tu temu. A u okviru obuke imaju mogućnost da vežbaju sa svim specijalnim i posebnim jedinicama MUP. Vežbaju sa Interventnom jedinicom, sa Žandarmerijom, i Specijalnom antiterorističkom jedinicom... to je jedno opsežno iskustvo koje, moram da kaže, nema baš svaki pripadnik MUP. U tim praktičnim vežbama uvežbavaju se njihove praktične veštine ali i to da svi kao jedan funkcionišu na terenu - istakla je naša sagovornica.
Danica Mrđa je kao koordinator bila i na intervenciji pregovaračkog tima na Karaburmi o čemu je Informer izveštavao sa lica mesta.
Kako je navela prvo što mora da demantuje je informacija da su muškarcu koji je u auto servisu držao taoca sa nožem pod grlo dali nešto u vodi.
- Pregovori su trajali oko četiri sata. Nakon nekog vremena pregovora on je tražio cigaretu vodu ali i da razgovara sa ženom. Dobio je što je tražio, ali je za uzvrat morao i on nama da da ono što smo od njega tražili. Pre svega od njega je traženo da ne povredi taoca kome je na vratu držao sečivo. Ništa mu u vodu nismo stavili dobio je čašu mlake vode koja je bila u auto servisu - kaže Mrđa i ponavlja da tokom pregovora nema laži, prevare i različitih podmetanja.
Prema njenim rečima na ovom terenu bili su u timu sa Interventnom jedinicom i policijskim patrolama.
- Pre nego što smo stigli imali smo osnovne informacije i dalje radili na ternu kao što uvek i radimo. Srećom sve se završilo kako treba i niko nije povređen - objasnila je Mrđa koja nije želela da objašnjava detalje slučaja koji nije potpuno završen.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ruska vojska ubrzala je proboj u zoni Specijalne vojne operacije i bukvalno je samlela najbolje delove ukrajinskih jedinica u zoni grupe "Sever", rekao je ruski ministar odbrane Andrej Belousov.
Balistička raketa srednjeg dometa testirana je 21. novembra i dobila naziv "Orešnik" (orah), izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin u obraćanju naciji.
Danas će u Tužilaštvu u Novom Sadu biti saslušani Goran Vesić i Jelena Tanasković, za koje Tužilaštvo, prema nezvaničnim saznanjima Informera, nema osnova za dalje zadržavanje.
Siledžije iz opozicije danas su širom zemlje demonstrirali nasilje na ulicama, u Beogradu je došlo i do nekoliko fizičkih obračuna, a u Kikindi je umalo izbo fizički obračun!
Srpska opozicija danas je održala nasilne proteste širom Srbije, čime su građani bili sprečeni da obavljaju svoje dnevne obaveze i da se slobodno kreću!
Marko Đurić, ministar spoljnih poslova, bio je gost Info jutra u kome je govorio o neverovatnim rezultatima Srbije, ali i o najaktuelnijim temama u Srbiji!
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je prof. dr Miloš Laban koji je govorio o strašnoj tragediji koja se dogodila 1. novembra u Novom Sadu na Glavnoj železničkoj stanici prilikom koje je poginulo 15 osoba, a teško povređeno dvoje.
Huliganska rulja koja pripada opoziciji brutalno je napala novinarke Informera Lidiju Makragić i Branku Lazić, a tim povodom gostujući na Informer televiziji govorili su teolog Miloš Stojković i lider Srpske desnice Miša Vacić.
Ibro Ibrahimović, član predsedništva SPS i Marko Lakić, novinar Politike, u Info jutru govorili su o tome, kada su u pitanju jučerašnja hapšenja, da li Tužilaštvo reaguje prema zakonu ili političkim pritiscima.
Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.
Na društvenim mrežama pojavila se polemika oko toga da li je u redu da se trenekrka oblači u svim prilikama: bilo svečanim ili svakodnevnim. Odgovori ljudi bili su različiti, a neki su duhovitošću oduševili sve koji su ih pročitali.
Bliži se "Crni petak" dan kada počinju vikend akcije, a mnogi trgovci koriste upravo ovakvu situaciju kako bi prevarili potrošače. Ovakvim prevarama najviše se bave internet prodavnice koje su tokom 2024. godine pokrenuli više od 38 miliona "fišing" napada.
Selektor Srbije Dragan Stojković Piksi jasno je naznačio da će mečevi protiv Austrije biti izuzetno teški za našu selekciju u borbi za opstanak u A diviziji Lige nacija.
Košarkaši Partizana ostvarili su najvažniju pobedu ove sezone, srušili su Crvenu zvezdu pred njenim navijačima i mnogi veruju da će upravo taj trijumf biti prekretnica sezone za ekipu Željka Obradovića!
Mađarski premijer Viktor Orban pozvao je izraelskog premijera Benjamina Netanjahua da poseti Mađarsku, dok su mnoge druge evropske zemlje saopštile da bi ga uhapsile ako se pojavi na njihovoj teritoriji, nakon što je Međunarodni krivični sud (ICC) izdao protiv njega poternicu.
Američki senator Lindzi Grejm pozvao je Vašington da uvede sankcije Međunarodnom krivičnom sudu (MKŠ) zbog izdavanja naloga za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i bivšeg ministra odbrane Joava Galanta.
Rusija je poslala automatsko upozorenje Sjedinjenim Američkim Državama o lansiranju "orešnika" 30 minuta ranije, jer se radi o raketi balističkog tipa, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov na brifingu.
Novi film "Babygirl", erotski triler sa Nikol Kidman, izazvao je pravi skandal, posebno jer će biti prikazan baš tokom prazničnog perioda. Mnogi pitaju: "Zašto baš sada, na Božić?"
Scena seksa, za koju niko nije mogao pretpostaviti da postoji, prikazuje film "Hari Poter i vatreni pehar" u potpuno drugačijem svetlu. U sceni koja je izbačena iz finalne verzije filma pojavljuje se i poznati srpski glumac Peđa Bjelac.
Paf Dedi optužen je od strane glumca, koji tvrdi da je tokom audicije za reperov muzički video bio žrtva brutalnih silovanja, koja su uključivala i orgije sa telohraniteljem.
Pam Bondi je Trampov nov izbor za tužiteljku na Floridi. Ljudi koji prate njenu karijeru primetili su neke promene kod nje, uključujući značajan gubitak kilograma.
Milano je svetski poznat po luksuznim prodavnicama i vrhunskim restoranima, ali i po bogatom kulturnom nasleđu. To ga čini idealnom destinacijom za doček Nove godine.
Pevač Aca Lukas istakao je da Aleksandri Prijović po uspehu trenutno na domaćoj estradi nema ravne, a tom prilikom ukazao je na navodno licemerje kada su u pitanju Lepa Brena i Svetlana Ceca Ražnatović.
Muzička zvezda Aleksandra Prijović pojavila se sinoć, 22. novembra, na slavi Bobe Živojinovića i Lepe Brene, a tom prilikom prošetala je nakit vredan čak 48.700 evra.
Reči Nemanje Nikolića da ne želi da bude gost na koncertu Tanje Savić u Areni izazvale su buru u javnosti, a pevač je konačno objasnio zbog čega je doneo tu odluku.
Rada Manojlović otkrila je nepoznate detalje vezane za njen odnos sa Jelenom Karleušom. Pevačica je, tom prilikom, stavila tačku na dugogodišnja nagađanja da je sa Jelenom u svađi, a pomenula je i Sašu Popovića, na čiji se nagovor izvinila muzičkoj zvezdi.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.