UBISTVO BOŠKA BUHE I DALJE BEZ EPILOGA: Ne zna se ko je likvidirao policijskog generala, "Makina grupa" ili "zemunci", niti ko je naručilac
Podeli vest
Boško Buha (42), general-major policije i pomoćnik načelnika Resora javne bezbednosti MUP Srbije, ubijen je u "sačekuši" pre 21 godinu u Beogradu. Na njega je na parkingu ispred hotela "Jugoslavija" u Novom Beogradu, prilikom ulaska u džip "nisan patrol" parkiran naspram ulaza u hotel, pucala iz neposredne blizine zvanično nepoznata osoba.
Za ovaj zločin svojevremeno je optužena "Makina grupa", koja je oslobođena optužbi, ali je ta presuda poništena. Do novog suđenja nikad nije došlo, jer je prvooptuženi Željko Maksimović Maka već više od dve decenije u bekstvu.
Miloš i Aca Simović su posle ubistva Boška Buhe oteli Dragana Ilića Limara, mučili ga dok mu nisu iznudili priznanje da je on s Makom ubio generala, pa su ga predali policiji, napisao je Sretko Kalinić
16.12.2022
23:30
Ostalo je nejasno da li su članovi "Makine grupe" zaista odgovorni za ovo ubistvo ili je, umesto policijskog, to bilo još jedno "političko" rešavanje slučaja, kakvih je bilo sijaset unazad.
Četrdesetdvogodišnji general policije pogođen je sa više hitaca iz automatskog oružja i sa teškim ranama prevezen je u Urgentni centar, gde je kasnije podlegao povredama. Prethodno je bio na večeri sa prijateljima na splavu "Žabar", kod hotela "Jugoslavija", koji su napustili tog 10. juna 2002. godine oko 2.30 sati i krenuli ka parkingu kod službenog ulaza hotela. Tu su se i rastali. Buha je krenuo prema svom džipu, a prijatelji ka svom automobilu.
Kad je otvorio vrata džipa, na Buhu su, po svemu sudeći, pucala dvojica napadača iz "kalašnjikova". Prvo se čuo jedan hitac, a potom dva rafala. Lekari su konstatovali da je general izrešetan sa najmanje sedam ili osam metaka, ispaljenih u grudi, a napadači su pucali sa samo pet do deset metara razdaljine.
Ubistvo Buhe izazvalo je nevericu među njegovim prijateljima. Kako su izjavili posle zločina, on je poslednjih meseci "bio marginalizovan u policiji", a uvereni su bili da je iza likvidacije stajala mafija.
Zamerio se raznim kriminalcima koje je hapsio
Niko, međutim, nije želeo da nagađa razlog zbog kojeg je ubijen. Njegove kolege istakle su da je tokom Buhinog "načelnikovanja" u beogradskoj policiji počeo obračun sa auto-mafijom, kao i da su mnogi od kriminalaca, pa i šefova tih grupa, uhapšeni, a pojedinci ubijeni u okršajima sa policijom.
Policija je u okolini hotela "Jugoslavija", kasnije u istrazi, otkrila da su te noći kad je ubijen Buha bazne stanice mobilnih telefona registrovale korišćenje specijalnih telefona u međusobnoj komunikaciji.
Ti telefonski brojevi su stavljeni na proveru i ustanovljeno je da su oni bili na vezi sa jednim brojem u Crnoj Gori. Kad je počelo prisluškivanje trećeg broja utvrđeno je da je njega koristio Željko Maksimović, čovek koji je bio poznat policijama Srbije i Crne Gore, ali i njihovim bezbednosnim službama.
Za zločin je potom osumnjičen i uhapšen 27. oktobra 2002. Nikola Maljković, sin žene koja je projektovala kuće Dušana Spasojevića i Mileta Lukovića u Šilerovoj 38. Međutim, pažnja je potom usmerena na "Makinu grupu".
Pored Maljkovića, uhapšeni su kao saučesnici Dragan Jakšić Karlos, Dragan Ilić Limar i Dragan Alijević, dok je sam Maka bio u Crnoj Gori i za njim je raspisana poternica. Policija je iznela podatke kako je ova grupa navodno planirala veći broj atentata i otmica, i to uglavnom na političare.
Organizovano je suđenje u odsustvu Make, ali su na kraju i on i ostali optuženi oslobođeni 18. novembra 2004. godine zbog nedostatka dokaza. Nejasan je motiv "Makine grupe" za ovaj atentat jer "destabilizacija države", koja je navedena kao razlog, zvuči neubedljivo. A ukoliko su oni zaista počinioci, onda je pitanje ko je bio naručilac.
Političar Čedomir Jovanović bio je uključen u fingiranu istragu protiv "Makine grupe", a cilj je bio da se zaštite Milorad Ulemek Legija i "zemunski klan" koji su, prema priznanjima pojedinih pripadnika klana, i ubili Buhu.
Ovo je rekao sam Legija kao svedok pred Specijalnim sudom, a istu tezu izneo je u svojoj knjizi "Moja borba s mafijom" i Dušan Mihajlović, bivši ministar policije. U belešci MUP-a, posle devet godina od ovog zločina, kao ubice navedeni su Sretko Kalinić i Mile Luković Kum.
Sretko Kalinić tvrdi u knjizi da su egzekutori braća Simović
Međutim, Kalinić je u svojoj nedavno objavljenoj knjizi "Ko je ko u zemunskom klanu" napisao da su braća Miloš i Aleksandar Simović ubili Buhu! Takođe je naveo da su Simovići zatim oteli Dragana Ilića Limara i mučili ga sve dok mu nisu iznudili priznanje da su on i Maka likvidirali generala.
Braća su, navodno, uspeli da ubede čak i Legiju da iza Buhinog ubistva stoji "Makina grupa", jer je Ulemek voleo Buhu i sugurno bi se osvetio Milošu i Aleksandru da je znao da oni stoje iza zločina.
Kalinić, koji služi 40-godišnju robiju u zatvoru Zabela, tvrdi u knjizi i da su Simovići pet meseci posle likvidacije Buhe ubili još dva poznata i cenjena policajca, Nenada Batočanina iz Beograda i Željka Škrbu iz Republike Srpske. Tadašnji ministar policije Mihajlović izjavio je da je likvidacija ove dvojice policajaca "osveta za rasvetljavanje Buhinog ubistva".
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Miloš i Aca Simović su posle ubistva Boška Buhe oteli Dragana Ilića Limara, mučili ga dok mu nisu iznudili priznanje da je on s Makom ubio generala, pa su ga predali policiji, napisao je Sretko Kalinić
Direktna linija sa Vladimirom Putinom – istorijska pres-konferencija ruskog lidera održana je u 10 časova u Moskvi gde je predsednik Rusije Vladimir Putin odgovarao na ključna pitanja od javnog interesa.
Evropske nacije razmatraju mogućnost povlačenja vojnika iz Bosne i Hercegovine i tzv. Kosova kako bi se oslobodili kapaciteti za slanje trupa u Ukrajinu u slučaju primirja ili mirovnog sporazuma.
Izvođenje maloletnih učenika iz osnovnih škola od strane nastavnika radi učešća u blokadama ulica i protestima nije dozvoljeno prema zakonima Republike Srbije. Ministarka prosvete, Slavica Đukić Dejanović, podsetila je prosvetne radnike da je obaveza direktora, nastavnika i učitelja da omoguće deci prisustvo na nastavi, a ne da budu uvučena u političke i ideološke aktivnosti.
Gunter Felinger, austrijski ekonomista koji je poznat po tome da na društvenim mrežama često napada Srbiju i Rusiju, ovog puta je otišao korak dalje, sramno pozivajući na majdan u Srbiji!
Ono što budi nadu nezavisnim zemljama poput Srbije, Mađarske, koje vode slobodarsku politiku mira i saradnje, jeste najava predsednika Trampa da će se upravo od januara obračunati da dubokom državom u SAD koju predvodi upravo CIA.
Na Javnom servisu povela se ozbiljna rasprava o tome šta će biti sa izgubljenim predavanjima nakon blokada i kako će studenti nadoknaditi sve ono što su propustili zbog protesta.
Zoran Lišanin, predsednik GO Đilasove SSP u Kraljevu, stao je na čelo klinaca na protestima dok pored njega stoje odbornik DS-a i poslanica Srca, što direktno implicira ko stoji iza masovne "pobune" đaka širom Srbije.
Gost Info jutra na televiziji Informer bio je prof. dr Radomir Milašinović iz Evroazijskog bebednosnog foruma koji je govorio jučerašnjem Samitu Evropske unije i Zapadnog Balkana u Briselu, na kojem je učestvovao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Ulice Babinog Potoka, nadomak Prokuplja, gotovo su prazne, jer celo selo, verovali ili ne, slavi Svetog Nikolu! U školama su skraćeni časovi, institucije rade skraćeno, a preduzeća kubure sa radnicima. U selu svega tri kuće ne slave ovog sveca.
Nekadašnji kapiten reprezentacije Albanije, Lorik Cana, govorio je za lokalne medije i tom prilikom govorio o predstojećim kvalifikacijama za Mundijal 2026, šansama njihovog tima protiv Srbije, meču u Beogradu 2014. godine, a imao je i poruku za FIFA i UEFA.
Košarkaši Crvene zvezde će u petak odigrati utakmicu 17. kola Evrolige i dočekati ekipu Makabija iz Tel Aviva (20.30, Sport klub 1), ali će u ovaj duel ući bez odrađenog treninga, jer je trener Janis Sferopulos odlučio da ga otkaže.
Italijanski mediji su besni na sudiju Fransou Leteksijea, jer nije pokazao ni žuti karton fudbaleru Monaka Vilfridu Sing kada je u punoj brzini otvorenim đonom udario Đanluiđija Donarumu pravo u lice i unakazio ga.
Američke specijalne snage navodno su upozorile sirijske pobunjenike da "budu spremni" nedeljama pre nego što su borci pokrenuli pobunu kojom je svrgnut režim bivšeg predsednika Bašara el Asada.
Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski sastao se u Briselu sa liderima evropskih zemalja i tom prilikom rekao da će Ukrajina učiniti sve da sledeće godine postane jaka i da će tada biti spremna za diplomatiju.
Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da su ruske bezbednosne službe napravile propuste u vezi sa atentatom na Darju Duginu i generala Igora Kirilova.
Američki državni sekretar Antoni Blinken javno je priznao da je Vašington tokom poslednjih dve decenije sprovodio eksperimente u cilju promene režima u Iranu. Međutim, napori da se sruši Islamska republika nisu uspeli, rekao je Blinken.
Najmanje 614.937 Nigerijaca je ubijeno, a 2.235.954 kidnapovano širom zemlje između maja 2023. i aprila 2024. godine, objavio je nigerijski nacionalni biro za statistiku (NBS), a prenosi portal All Africa.
Među više od tri hiljade dosadašnjih dobitnika ugledne filmske nagrade Oskar, koju od 1929. godine dodeljuje Akademija filmskih umetnosti i nauka Sjedinjenih Američkih Država, bilo je i sedam Srba.
Glumica Sloboda Mićalović osvojila je nagradu za najbolju žensku ulogu za film "Jorgovani" na Srpskom filmskom festivalu u Čikagu, saopšteno je iz producentske kuće "Košutnjak film".
Žute bubamare prema verovanju u dom donose sreću i blagostanje, ali postoje realni faktori zašto ovi slatki mali insekti traže utočište u zatvorenom prostoru tokom hladnih dana.
Pored ukrštenih rasa, postoje i one rase pasa koje je priroda sama napravila. Poznate kao "primitivne" ili "domorodačke", nazivaju se i "aboridžinske" u kinološkoj terminologiji.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.