• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer

12.02.2024

10:35

Iz Agencije za bezbednost saobraćaja apeluju: "Ne koristite telefon u toku vožnje"

beta/printscreen

Vesti

Iz Agencije za bezbednost saobraćaja apeluju: "Ne koristite telefon u toku vožnje"

Podeli vest

Agencija za bezbednost saobraćaja (ABS) apelovana je danas na sve vozače da ne koriste mobilni telefon tokom vožnje i da poštuju saobraćajne propise.

"Svako ometanje pažnje vozača može biti veoma opasno, jer svaki vid ometanja može dovesti do ugrožavanja učesnika u saobraćaju, pa čak i do saobraćajne nezgode sa teškim posledicama, a posebno korišćenje mobilnog telefona" ističe se iz Agencije za bezbednost saobraćaja.

Do nepažnje dolazi zbog neke aktivnosti, nekog događaja u toku vožnje ili je može izazvati neki objekat u ili van vozila.

Vozaču može nešto ometati vid, kao što su uređaji u vozilu ili objekti pored puta (vizuelna distrakcija), zatim zvuk, što utiče na vozačev sluh (audio distrakcija) i to je najčešće muzika.
Kako navodi Agencija za bezbednost saobraćaja, najčešće do nepažnje dolazi korišćenjem mobilnog telefona, čija je upotreba tokom vožnje zakonom zabranjena ukoliko se ne koriste tzv. hands-free varijante telefona, gde vozač ne mora da drži telefon u ruci.

Foto: Freepik.com

Ilustracija

 

Ukazuje se da pri brzini od 50 kilometara na sat vozilo za samo dve sekunde pređe oko 28 metara i da će, uzimajući u obzir da je barem dve sekunde potrebno da se na ekranu telefona vidi pošiljalac poruke ili pozivalac, vozač skoro „na slepo“ preći oko 28 metara. 

Na osnovu istraživanja koje se sprovodi u 39 država širom sveta, u Srbiji je 36,9 odsto vozača prijavilo da je makar jednom koristilo mobilni telefon iz ruke za razgovor, a 25,5 procenata je prijavilo da su koristili telefon za pisanje poruka i pregledanje sadržaja na društvenim mrežama.
Na osnovu samoprijavljenog ponašanja učesnika u saobraćaju, može se zaključiti da je trećina vozača koristila mobilni u toku vožnje za razgovor, a  četvrtina za pisanje poruka ili društvene mreže.

Agencija naglašava da telefonski razgovor znatno usporava reakcije vozača, pa je vreme reakcije tokom razgovora duže, posebno prilikom biranja telefonskog broja. 

Vozači tokom telefonskog razgovora kasnije počinju da koče, a koče i intenzivnije nego uobičajeno i teže održavaju pravac i putanju kretanja ako u toku vožnje koriste mobilni telefon. 
Telefoniranje ima negativan uticaj i na naizmenično propuštanje vozila i skretanje ulevo, posebno kada je kolovoz klizav. 

Foto: Freepik.com

Ilustracija

 

Takođe, mobilni telefon utiče i na svest o saobraćajnom okruženju i na vozačeve misli.
Korišćenje mobilnog telefona zahteva određeni mentalni napor, što za posledicu ima smanjenje pažnje, pa samim tim vozači lakše previde neke elemente, naročito detalje koji se nalaze na periferiji vidnog polja. 

Prilikom  korišćenja mobilnog telefona u toku vožnje vozači češće donose rizične odluke - prihvatljivija su kraća odstojanja i ređe prilagođavaju brzinu. 

Primećeno je da vozači koji često koriste mobilni telefon u vožnji ređe koriste sigurnosni pojas i da su skloniji drugim vrstama rizičnih ponašanja kao što je češće prekoračenje ograničenja brzine.

"Zakon o bezbednosti saobraćaja nedvosmisleno kaže da vozač ne sme da koristi telefon ili druge uređaje za komunikaciju ako nema ili ne koristi opremu koja omogućava telefoniranje bez angažovanja ruku za vreme vožnje" ukazuje Agencija za bezbednost saobraćaja i dodaje da je novčana kazna za pomenuti prekršaj 10.000 dinara.
 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

Roglić: Srbija dobila pristup fondovima za završetak zbrinjavanja otpada sa živom
Srbija

Roglić: Srbija dobila pristup fondovima za završetak zbrinjavanja otpada sa živom

Načelnica Odeljenja za hemikalije u Ministarstvu zaštite životne sredine Sonja Roglić izjavila je danas da je za Srbiju veoma značajno što je parlament ratifikovao Zakon o potvrđivanju Minamata konvencije o živi, jer je na taj način Srbija dobila pristup fondovima iz kojih će se finansirati odgovarajuće zbrinjavanje otpada sa živom.

22.12.2024

13:52

JOŠ Društvo VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set