Legija (ni)je ubio Džil Dando?! Detektiv sa mesta ubistva popularne britanske novinarke nije imao dilemu (FOTO/VIDEO)
Podeli vest
U jedinici za ubistva Skotland Jarda u Kensingtonu, u jugozapadnom Londonu taj 26. april 1999. počeo je kao miran dan . Tada je do detektiva Hamiša Kembela stigla vest da je žena izbodena ispred svoje kuće nekoliko kilometara od njega. On i kolega odmah su izašli na mesto ubistva.
Dok je izlazio iz svoje kancelarije, dobio je poziv od svog šefa, glavnog detektiva Brajana Edvardsa.
Britanski mediji bruje o sličnosti čoveka koji je 1999. godine ubio britanske novinarke Džil Dando i Milorada Ulemeka Legije, koji se našao na udaru javnosti posle 25 godina od počinjenog zločina u Londonu. Ovom prilikom za Kurir se oglasio i njegov advokat Aleksandar Kovačević.
Britanska novinarka Džil Dando ubijena je 26. aprila 1999. na pragu svoje kuće u Londonu, a njena smrt je do danas ostala misterija za istražitelje. Sada, 25 godina kasnije, britanskoj policiji je upućen zahtev da se slučaj ponovo otvori pošto su se pojavile informacije da ubica novinarke neodoljivo liči na Milorada Ulemeka Legiju, bivši komandant Jedinice za specijalne operacije (JSO)!
23.04.2024
22:12
Kembel se priseća: "Rekao je, da li ste čuli nešto o ovom incidentu ubadanja nožem? Postoje indicije da je to Džil Dando.'
Ubrzo je stigao u Gouvan aveniju u Fulamu, bogato područje porodičnih kuća, baš kada je Hitna pomoć otišla sa telom poznate novinarke Džil Dando. Uloženi su očajnički napori da se ona spase, ali nije bilo šanse.
U roku od pet minuta, Kembelovi službenici su pronašli ispaljenu čauru na pragu kuće i jedan metak koji je prošao kroz glavu žrtve, pogodio njena ulazna vrata i pao na tlo. Dakle, ovo nije bio napad nožem - Dando je umrla odmah nakon što je pogođena u glavu. Njen sat i nakit nisu uzeti. Detektivi su imali posla sa nečim veoma neobičnim.
Svedokinja koja je prijavila da je na mestu ubistva Džil Dando videla muškarca kako "beži spasavajući živu glavu" identifikovala ga je kao "brutalnog ubicu iz Srbije", Milorada Ulemeka Legiju, koji je osuđen zbog povezanosti s kriminalom i izvršenjem političkih atentata, prenosi britanski portal "Miror"
Britanski tabloid Miror zatalasao je ostrvsku javnost saznanjem i tvrdnjom da je nekadašnji komandant crvenih beretki mogući ubica britanske novinarke Džil Dando.
23.04.2024
13:03
Policajci su sa lica mesta prikupili dokaze, uključujući ključ od kuće, ključ od njenog BMW-a, metalnu minđušu, torbu još nekoliko stvari.
Uskoro je počela da pada kiće i Kembel se sklonio ispod susedne kuće, nakon što je naredio svom timu da pokrije prednji deo kuće, stazu i put plastikom kako bi zaustavio dalju kontaminaciju i eventualni gubitak dokaza.
Seća se kako se pitao: 'Koliko je daleko ubica do sada mogao da stigne?' Četvrt veka kasnije, to je pitanje koje svet još uvek postavlja.
- Ove sedmice, pre tačno 25 godina Džil Dando (37) ubijena je na svom pragu nakon što se vratila kući iz jutarnje kupovine. Bio sam u redakciji Dejli mejla tog dana. Sećam se šoka i neverice među mojim kolegama nakon izbijanja vesti. A kada je nekoliko sati kasnije otkriveno da je umrla od prostrelne rane u glavu, ta osećanja su se samo pojačala - konstatovao je novinar Dejli mejla.
- Ko je mogao toliko da mrzi Džil, mezimicu nacije, da bi je ubio na tako brutalan i nemilosrdan način? Apetit za vestima o slučaju bio je nezasit i spekulisalo se o raznim motivima ubistva. Sećam se da mi je jedan stariji kolega rekao: 'Ne zanimaju me teorije, želim da znam ko je ubio Džil Dando - dodao je.
Oružje ubistva nikad nije pronađeno
Oružje kojim je ubistvo počinjeno nikada nije pronađeno, neki detektivi misle da je bačeno u Temzu, ali forenzički pregled čaure i metka na mestu sugeriše da je to bio pištolj kalibra 9 mm, koji je modifikovan.
Postoji mogućnost i da je u pitanju bilo neko drugo reaktivirano oružje.
Činilo se da samo jedna osoba zna zašto je Džil Dando umrla. A to je bio čovek koji je viđen kako beži duž avenije Gouvan. Godinama su postojale tvrdnje da je Džil ubijena po naređenju ruskog gangstera, kog je odbila dok je snimala epizodu Praznika na Kipru.
Postojala je indicija da je policajac koji se pojavio na Krajmvoču povukao okidač. Pojavljivala se i tvrdnja da je atentator bila žena obučena kao muškarac.
Dojava da je Džil uvredila mafijašku porodicu Adams je ispitana, ali i odbačena.
U aprilu 1999. godine, britanski ratni avioni su učestvovali u NATO agresiji na Jugoslaviju.
Ranije tog meseca, Džil je vodila emisiju BBC1 pozivajući na pomoć izbeglicama, a dva dana pre njene smrti, sedište RTS-a pogođeno je NATO projektilom, pri čemu je poginulo 17 ljudi.
Odbacio teoriju da su je ubili Srbi
Danas Kembel ipak odbacuje teoriju da su Srbi bili umešani. S druge strane, ta teorija je ove nedelje dobila novi zamah tvrdnjom svedoka da čovek koga je video kako beži sa mesta zločina liči na srpskog Milorada Ulemeka Legiju.
Kembel, kako kaže, ne veruje u tu teoriju.
- Pisao sam u svojim ličnim beleškama, u prvim nedeljama, da smatram da je ubistvo delo nekog usamljenog strelca ili nekoga ko je opsesivan. Dvadeset pet godina kasnije, još uvek nema ništa od priče o velikim kriminalnim mrežama. Niko ne izlazi sa detaljima. Dakle, mora da je to bio neko ko je delovao samoinicijativno. U to sam siguran. Balistički dokazi i izveštaj su doveli do zaključka da je čaura pronađena na mestu ubistva bila duga 9 milimetara. Postoje dve vrste municije od 9 milimetara, 'kratka' i 'parabelum'. Pojmovi se odnose na dužinu kućišta, dok je prečnik (9mm) isti. 'Kratka' ima kućište dužine 17 milimetara, a 'parabelum' ima kućište od 19 milimetara - navodi Kembel
- Metak 'parabelum' kalibra 9 milimetara je onaj koji u međunarodnoj upotrebi koriste vojska i policija. "Kratka" od 9 milimetara, ona kojom je ubijena Džil, manje je moćna i izbacuje metke brzinom manjom od brzine zvuka. Ovo nije bilo oružje profesionalnog ubice, dodaje, verujući da je ubistvo Džil Dando bilo amatersko.
- Taj neko prilazi usred bela dana, bez maske i bez rukavica. Ispaljuje jedan metak koji ostavlja tragove čaure i, što je izuzetno i važno, lokaciju. Znači da ubistvo nije bilo unapred planirano - konstatuje detektiv.
Nema dokaza o identitetu ubice
Ove sedmice je u saopštenju navedeno da će policajci razmotriti sve nove informacije koje budu ponuđene snagama kako bi utvrdile da li one 'predstavljaju novu i realističnu liniju istrage'.
Kembel je, međutim, pesimističan u pogledu toga da će u ovom slučaju ikada postojati trajna pravda.
- Mislim da je verovatnoća za tako nešto, izuzetno mala, jer su potrebni materijalni dokazi da potkrepe slučaj. Dokazi o identitetu za sada nisu dobri. Zamoliti bilo koga od svedoka koji su videli osobu u Gouvan aveniji da sada izađe i identifikuje osobu bilo bi praktično nemoguće, podvlači Kembel.
Džil Dando je sahranjena sa svojom majkom Džin, koja je umrla 1986. godine, nedaleko od njenog oca Džeka, koji je umro u 91. godini, deceniju nakon svoje ćerke.
Na uglačanom granitu ispisana je jednostavna posveta:
'Tvoj predivan osmeh, ta netaknuta elegancija - prava si zvezda, volimo te.'
Prošlo je dvadeset pet godina od brutalnog ubistva Džil Dando, ali te reči i dalje zvuče istinito, konstatuju na kraju teksta objavljenog na britanskom portalu Mail online.
Arakan bio na listi osumnjičenih
Za punih 25 godina, koliko je prošlo od ubistva koje je šokiralo britansku javnost, pojavile su se brojne teorije koje žele pružiti razrešenje ovog slučaja. Lista potencijalnih zločinaca seže od njenog prvog komšije pa sve do Željka Ražnatovića Arkana.
Naime, jedna od teorija tvrdi da je Arkan iz političnih razloga naredio likvidaciju voditeljke. Ista je svojevremeno odbačena od strane istražitelja, ali u javnosti i dalje prevladava i teorija kako je Džil Dando bila meta egzekucije i žrtva nekog profesionalnog ubice.
Gotovo paradoksalno zvuči činjenica da je Džil Dando slavu stekla kao voditelj popularne emisije koja je rekonstruisala nerešene zločine, danas je i sama postala tema sličnih emisija.
Željko Ražnatović Arkan, komandant Srpske dobrovoljačke garde i suprug pevačice Cece Ražnatović, naći će se u Netfliksovom dokumentarcu kao jedan od osumnjičenih za ubistvo novinarke Džil Dando.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Britanski mediji bruje o sličnosti čoveka koji je 1999. godine ubio britanske novinarke Džil Dando i Milorada Ulemeka Legije, koji se našao na udaru javnosti posle 25 godina od počinjenog zločina u Londonu. Ovom prilikom za Kurir se oglasio i njegov advokat Aleksandar Kovačević.
Predsednik Rusije Vladimir Putin doneo je odluku o pružanju azila sirijskom predsedniku Bašaru al-Asadu i njegovoj porodici, potvrdio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov na današnjem brifingu.
Beogradski odbor Demokratske stranke (DS) je Organizacionom odboru za sprovođenje partijskih izbora ponudio mogućnost da 9. decembra organizuje debatu trojice kandidata, koja bi bila prenošena putem interneta, a namenjena je članovima i delegatima na Izbornoj skupštini. Druga debata je trebalo da se održi na jednoj televiziji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić boraviće sutra u jednodnevnoj radnoj poseti Saveznoj Republici Nemačkoj, tokom koje će se sastati sa nemačkim kancelarom Olafom Šolcom.
Povlačenje ruske vojske iz baza u Siriji i promenu vlasti u zemlji, komentarisali su gosti emisije "Rat uživo", novinar Žarko Rakić i istoriograf Radovan Lakić.
Metode koje su korišćene u uništenju režima Bašara Al Asada i umešansot stranih faktora, analizirali su gosti "Otvorenog studija", general u penziji Stanko Vasiljević i vojni istoričar dr Miloje Pršić.
Gosti Informerovog "Info dana" bili su Marko Matić iz Centra za odgovorne medije, državna sekretarka Ivana Popović i narodni poslanik Stefan Krkobabić.
O ponašanju antisrpske opozicije i brojnim blokada, u emisiji "Info jutro" na Informer TV, govorili su Miroslav Čučković član Predsedništva SNS i analitičar Branko Radun.
Vernici srpske pravoslavne crkve sutra praznuju Svetog Jakova Persijanca, nekadašnjeg plemića, koji je sopstvenim primerom gorkog kajanja ukazao na veličinu čoveka.
Broj lutalica, ali i vlasničkih pasa na ulicama Beograda se u poslednje vreme povećao, a napadi na ljude svih uzrasta postali učestaliji, samim tim stručnjaci objašnjavaju kako da sprečite agresiju psa ili kako da se, u krajnjem slučaju, odbranite.
Praznični adventi su ove godine veoma popularni, a veliki broj Srba se odlučio da ovih dana poseti Temišvar, koji se nalazi na oko 150km od Beograda, međutim praznična euforija izazvala je velike gužve ka ovom rumunskom gradu u srcu Banata, pa su mnogi koji su se zaputili u jednodnevni izlet, satima čekali na granici.
Košarkaši Crvene zvezde su u 11. kolu ABA lige nadigrali Cibonu sa 88:78 (24:15, 20:15, 24:29, 20:19) i tako upisali devetu pobedu u dosadašnjem toku regionalnog takmičenja.
Fudbalski klub Partizan odlučio je da do kraja jesenjeg dela sezone ne angažuje novog šefa stručnog štaba, već da vođenje tima poveri Marku Jovanoviću, uprkos tome što ne poseduje odgovarajuću licencu.
Ministarstvo odbrane Rusije izvestilo je da su ukrajinski vatreni položaji u regionu Kursk uništeni. Pogođeni su od strane posade vučenih haubica 122 mm D-30 iz Kaspijske flotile, koja pripada grupi snaga Sever.
Poslanik Vrhovne rade Aleksandar Dubinski, koga Kijev optužuje za veleizdaju, izrazio je na svom Telegram kanalu mišljenje da aktuelna vlada u Ukrajini, na čelu sa Zelenskim, nema šanse da zadrži svoju poziciju.
U maloj kući u negotinskom selu u Severnoj Makedoniji pronađeno je telo četrnaestogodišnjeg dečaka iz tog sela, sedamdesetjednogodišnjeg muškarca iz Bitolja i šezdesetšestogodišnjaka iz Resena.
Prvi poljubac između dva muškarca na srpskom filmu dogodio se, verovali ili ne, još davne 1911. godine u ostvarenju "Život i dela besmrtnog vožda Karađorđa" koji je režirao Čiča Ilija Stanojević.
Delegacija srpskog kandidata za nagradu Oskar u kategoriji strani film, koju čine reditelj Miroslav Lekić, producent Dragan Đurković i glumice Paulina Manov i Danica Radulović stigla je u Los Anđeles gde ovih dana intenzivno promoviše naš film.
Ako volite miris cimeta i oraha koji ispunjava celu kuću, ovaj recept za posni bakin kolač će postati vaš omiljeni. Jednostavan, ukusan i savršeno mirisan - baš poput detinjstva!
Astrolozi tvrde da tri horoskopska znaka, Ovan, Vaga i Ribe - imaju najveće šanse da se nađu u toksičnim odnosima zbog svojih jedinstvenih osobina. Saznajte zašto!
Amanda Bajns (38), nekadašnja dečja zvezda i san svakog muškarca, danas je gotovo neprepoznatljiva. Prošla je kroz dramatične promene u životu koje su se odrazile na njen fizički izgled.
Penzionisani vatrogasni kapetan Bil Letson tvrdi da je tokom boravka u bolnici 1994. godine doživeo iskustvo bliske smrti, gde je napustio svoje telo, video šta nas čeka nakon života i vratio se jer, kako kaže, ima još mnogo važnih stvari koje treba da uradi.
Američka pevačica Dženifer Lopez poznata je po tome što rado deli intimne trenutke sa svojim obožavaocima, a poslednji niz seksi fotografija u kuhinji oduševio je sve.
Kristijan Golubović je večeras, 9. decembra pročitao pismo koje je stiglo na imanje, a u kom su učesnici obavešteni da se zbog ogromne gledanosti rijaliti "Farma" produžava još tri meseca.
Pevač Milan Stanković povukao se u medijsku ilegalu u jeku popularnosti, a na društvenim mrežama se retko oglašava. Međutim, danas je napravio izuzetak.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.