• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

13.12.2024

20:26

Čedomorstvo kao uzrok postporođajne depresije! Javlja se četvrtog dana od porođaja ili u trudnoći: Davile su bebe nogama!

Shutterstock, Zoran Sinko

Vesti

Čedomorstvo kao uzrok postporođajne depresije! Javlja se četvrtog dana od porođaja ili u trudnoći: Davile su bebe nogama!

Podeli vest

Balkan su potresla čedomorstva koja su se u poslednje vreme dogodila, a neretko se ti slučajevi dovode u vezu sa postporođajnom depresijom.

Majka ubila bebu cuclom, majka telo tek rođene bebe uvila u ćebe i ostavila u zamrzivač, majka bacila bebu u kontejner - sve su ovo jeziva krivična dela za koja se kao olakšavajuća okolnost uzima činjenica da je majka u postporođajnoj depresiji.

Šta je to postporođajna depresija i u kojim slučajevima se uzima kao olakšavajuća okolnost za krivično delo, za Informer otkrivaju psihološkinja Jovana Stojković i advokatica Jovana Ralević.

Jovana Stojković, psihološkinja kaže da se postporođajna (PP) depresija može javiti do devet meseci nakon porođaja, ali da može trajati i do dve godine, kao i da se javlja u više oblika. 

- Postporođajna depresija se uglavnom javlja kod žena koje već imaju neku predispoziciju za depresiju, loš brak, neželjeno dete... U postporođajnoj depresiji, majka može da oseća agresiju prema bebi, prema mužu i drugim članovima porodice. Najčešće se javlja četvrtog dana posle porođaja, mada može da se javi do devetog meseca i da traje dve godine ukoliko se ne leči. Nažalost, depresija se javlja kod majke i tokom porođaja. Naime, dešavalo se da majka, pri porođaju krene da davi dete nogama - objašnjava Jovana Stojković i dodaje: 

 

Foto: Shutterstock/ Majka ubila bebu cuclom 

 

 

- U svakom slučaju, žena iz više razloga ima drugačije psihičko stanje nakon porođaja. Pre svega, reč je o jakom osećaju tuge, a pritom je njeni najbliži ne razumeju, jer ukoliko je sve kako treba, nema logičnog objašnjenja za to. Činjenica je da ima više razloga za ulazak u jaku depresiju. Dobijanje deteta je visokorizični stepen, okidač za depresiju. Žene često nakon porođaja osećaju prazninu, tugu, tu je stres izazvan mnogim pitanjima i situacijama - da li će biti dobre majke, rano ustajanje, svađe ko će da vodi računa o detetu i kako... - objašnjava Jovana Stojković.

 

Foto: Zoran Sinko/Psihološkinja Jovana Stojković

 

 

Prema njenim rečima, kao jedan od glavnih uzroka promene raspoloženja žene posle porođaja je hormon progesteron koji nakon porođaja naglo padne. 

- Skoro da svaka četvrta žena posle porođaja četvrti dan plače zbog tog preplavljenog osećaja tuge. Bitno je naglasiti da, ukoliko depresija traje duže od dve do četiri nedelje, neophodno je javiti se psihijatru - kaže naša sagovornica.  

Upitana da prokomentariše poslednje slučajeve čedomorstva o kojima smo pisali, kaže da ne sumnja da su te majke bile u nekoj psihozi. 

- Moguće je da je bila reč o neželjenim trudnoćama, te da je to bio razlog za postporođajnu depresiju. Glavna razlika izmedju PP depesije i psihoze je da kod psihotične majke postoje sumanute ideje i opsesivna razmišljanja o detetu, pored svih simptoma i depresije!

 

Foto: Zoran Sinko/ Aadvokatica Jovana Ralević 

 

Slovo Zakona 

Advokatica Jovana Ralević, za Informer kaže da majka koja ubije svoje dete za vreme porođaja ili neposredno posle porođaja, dok kod nje traje poremećaj izazvan porođajem, predstavlja krivično delo čedomorstvo uzrokovano postporođajnom depresijom.

- Zakon predviđa kaznu zatvora u trajanju od 6 meseci do 5 godina. Za ovaj privilegovani oblik ubistva, neophodan uslov je da se radnja izvršenja preduzima za vreme, neposredno posle porođaja i to u posebnom psihičkom stanju kod učinioca. Dakle, neophodno je utvrditi da je kod majke postojao poremećaj i da je krivično delo izvršeno pod uticajem tog poremećaja - objasnila je Jovana Ralević i dodala da trajanje poremećaja i uzročno posledična veza sa porođajem su pitanja koja se rešavaju u svakom konkretnom slučaju na bazi nalaza i mišljenja veštaka psihijatrijske struke.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set