• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Informer

15.01.2025

12:59

Razotkrivena istina da li je Tesla Srbin ili Hrvat! Pojavio se izgubljeni intervju u kome otkriva sve o poreklu

Pixabay

Lajfstajl

Razotkrivena istina da li je Tesla Srbin ili Hrvat! Pojavio se izgubljeni intervju u kome otkriva sve o poreklu

Podeli vest

Najveći naučnik svih vremena Nikola Tesla u jednom starom intervjuu otkrio je da je Srbin.

Nikola Tesla, jedan od najvećih naučnika u istoriji, rođen je 10. jula 1856. godine u malom selu Smiljanu, tada deo Austro-Ugarske, a danas u Hrvatskoj. Iako su njegovi izumi, kao što su naizmenična struja i bežična komunikacija, imali ogroman uticaj na svet, pitanje njegove nacionalnosti i dalje izaziva kontroverze na Balkanu. Nedavno otkriveni dokumenti dodatno rasvetljavaju ovu temu.

Tesla je odrastao u porodici pravoslavnog sveštenika. Njegov otac, Milutin Tesla, bio je cenjen zbog svoje načitanosti i ljubavi prema književnosti, dok je njegova majka, Georgina Đuka Tesla, bila domaćica sa izuzetnim sposobnostima za izume i praktične uređaje, iako nije imala formalno obrazovanje. Tesla je često naglašavao da je od svoje majke nasledio kreativnost i sklonost ka inovacijama.

Foto: Foto: Profimedia

Nikola Tesla

Iako je rođen u pravoslavnoj srpskoj porodici, politički i istorijski kontekst doveo je do brojnih rasprava o njegovom identitetu. Tesla je tokom života sebe smatrao Srbinom pravoslavne veroispovesti. U pismu iz 1936. godine, povodom 60. godišnjice postojanja Srpske kraljevske akademije, Tesla je napisao:

- Bio sam ponosan na svoje srpsko poreklo i hrvatsku domovinu.

Američki mediji su takođe preneli njegove reči: "Naravno, ja sam Srbin", naglašavajući da su i otac i majka potekli iz pravoslavnih svešteničkih porodica.

 

 

Živeo skromno i povučeno

Tesla je došao u Sjedinjene Države 1884. godine, gde je započeo saradnju sa Edisonovom kompanijom. Iako je ubrzo prekinuo rad sa Tomasom Edisonom, u Americi je postigao najveće uspehe. Njegov rad na naizmeničnoj struji doveo je do revolucije u prenosu energije i postavio temelje modernog sveta.

Tesla je preminuo 7. januara 1943. godine u 86. godini života, sam u svojoj sobi u hotelu "Njujorker" u Njujorku, od srčanog udara. Iako je bio svetski priznat, njegov život je bio skroman, posvećen nauci. Sahranjen je na groblju Ferklif u Njujorku, a njegovi posmrtni ostaci su kasnije preneti u Beograd, gde se čuvaju u zlatnoj urni u Muzeju Nikole Tesle.

Foto: Pixabay

 

Tesla je poslednji put posetio rodni grad 1892. godine, nakon smrti svoje majke. Na groblju u Gospiću, gde je njegov otac bio sveštenik, podigao je spomenike svojim roditeljima.

Nikola Tesla je ostavio dubok trag u svetu nauke, a njegovo nasleđe na Balkanu ostaje simbol zajedničke istorije i bogatog kulturnog nasleđa, iako postoje različita tumačenja njegove nacionalne pripadnosti.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje
Live TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje

Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.

16.03.2026

15:49

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Džet set