• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

14.07.2025

17:40

Kremasta, mlečna i podseća na detinjstvo: Kažu da je ova krempita jedini kolač koji je Patrijarh Pavle jeo (FOTO)

Shutterstock

Recepti

Kremasta, mlečna i podseća na detinjstvo: Kažu da je ova krempita jedini kolač koji je Patrijarh Pavle jeo (FOTO)

Podeli vest

Starinski kolač s lisnatim testom i kremastim filom od žumanaca i belanaca navodno je bila omiljena poslastica Patrijarha Pavla, poznatog po svojoj izuzetnoj skromnosti i asketskom načinu života.

Patrijarh Pavle bio je poznat i voljen u narodu zbog svoje duboke duhovnosti, jednostavnosti, skromnosti  i mudrosti.

Foto: Shutterstock

 

Uprkos tome što se retko prepuštao slatkišima, priča se da je ovaj tradicionalni kolač bio jedna od retkih poslastica u kojima je povremeno uživao.

Ovaj recept, nazvan po njemu, podseća na jednostavnost i toplinu doma, a istovremeno pruža izvanredan ukus koji će oduševiti svakoga.

Sastojci:

  • 2 gotova lisnata testa

  • 2 litra mleka,

  • 400gr šećera,

  • 8 kesica vanilinog šećera,

  • 300gr oštrog brašna,

  • 10 jaja,

  • 5 kašika šećera za belanca.

Priprema

Foto: Shutterstock

 

Razvijeno lisnato testo izbockajte viljuškom i ispecite u zagrejanoj rerni dok ne dobije zlatnu boju i postane hrskavo. Pustite da se ohladi.

Za fil, u većoj šerpi zagrejte 2 litre mleka. U posebnoj posudi umutite žumanca sa kristal šećerom, vanilin šećerom i oštrim brašnom dok ne dobijete glatku smesu bez grudvica.

Polako sipajte umućenu smesu u toplo mleko, neprestano mešajući žicom. Kuvajte na umerenoj vatri, uz stalno mešanje, dok se fil ne zgusne i ne dobije teksturu poput pudinga. Sklonite sa vatre i pustite da se potpuno ohladi.

Umutite belanca u čvrst sneg sa pet kašika šećera, pa ih pažljivo, laganim pokretima, umešajte u ohlađeni fil sa žumancima. Dobro promešajte dok se sve ne sjedini.

Stavite jednu koru pečenog lisnatog testa na dno poslužavnika ili pleha. Preko kore ravnomerno rasporedite sav fil, pa ga prekrijte drugom korom lisnatog testa. Kolač obilno pospite šećerom u prahu pre služenja.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje
Live TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje

Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.

16.03.2026

15:49

JOŠ TV VESTI

Društvo

Oglasio se direktor Telekoma: Evo šta su hakeri zahtevali
Društvo

Oglasio se direktor Telekoma: Evo šta su hakeri zahtevali

Generalni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić izjavio je da je jedna hakerska grupa ukrala podatke sa Telekomovih servera i da su ih ucenjivali tražeći bitkoine, ali da su podaci korisnika Telekovog servisa potpuno bezbedni, a da funkcionisanje Telekomovih servisa nikada nije bilo dovedeno u pitanje.

18.03.2026

11:54

Snažan rast STADA grupe i tokom 2025. godine
Društvo

Snažan rast STADA grupe i tokom 2025. godine

STADA grupa, u okviru koje posluje Hemofarm, ostvarila je u 2025. rast u sva tri segmenta – specijalitetima, zdravstvenim proizvodima široke potrošnje i generičkim lekovima. Korigovani prihodi STADA grupe povećani su za 6% i dostigli su vrednost od 4,3 milijarde evra, dok je korigovana EBITDA, posmatrano po konstantnim deviznim kursevima, poboljšana za 8% i iznosi 961 milion evra.

18.03.2026

10:41

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Džet set