• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Informer.rs

16.05.2025

12:00

Vežba koja sprečava srčani udar: Kardiohirurg otkrio šta može da vam spasi život (VIDEO)

Printscreen/Tiktok/drjeremylondon

Zdravlje

Vežba koja sprečava srčani udar: Kardiohirurg otkrio šta može da vam spasi život (VIDEO)

Podeli vest

Kardiohirurg je otkrio da vežbanje nogu smanjuje rizik od srčanog udara.

Najnovija istraživanja sugerišu da je čak i manja količina vežbanja veoma blagotvorna. Za ljude koji većinu dana provode sedeći, čak i samo 4 minuta intenzivne fizičke aktivnosti dnevno može da prepolovi rizik od ozbiljnih srčanih problema, piše Best Life.

Ali ne radi se samo o tome koliko vežbate, već i o tome kako vežbate. Prema rečima kardiohirurga dr Džeremija Londona, odabir pravih vežbi može imati presudan uticaj na zdravlje vašeg srca. U nedavnom TikTok video snimku koji je privukao veliku pažnju, London je istakao da vežbe za noge treba da budu prioritet za sve koji žele da smanje rizik od srčanog udara.

 

@drjeremylondon How Leg Day can prevent a heart attack #surgeon #fitness #exercise #hearthealth #heartattack #fypシ ♬ original sound - Dr. Jeremy London, MD

 

Donji deo tela, posebno mišići nogu čini skoro polovinu ukupne mišićne mase u telu. Jačanje ovih mišića nije važno samo za snagu i stabilnost, već i zato što veća mišićna masa doprinosi boljoj osetljivosti na insulin i stabilnijim nivoima šećera u krvi - što su ključni faktori u prevenciji kardiovaskularnih bolesti.

Prednosti mišićne mase ne prestaju tu. Dr London takođe navodi niz drugih pogodnosti:

Blagotvorno dejstvo na masnoće u krvi

Povećana mišićna masa pomaže u smanjenju triglicerida i povećanju HDL („dobrog") holesterola, čime se smanjuje rizik od ateroskleroze i začepljenja arterija.

Bolja funkcija krvnih sudova

Jači mišići stimulišu proizvodnju azotnog oksida, koji opušta krvne sudove i poboljšava dotok krvi, kiseonika i hranljivih materija do organa.

Smanjenje oksidativnog stresa 

Vežbanje pomaže u borbi protiv oštećenja ćelija koje promovišu stvaranje plaka u arterijama.

Manje zapaljenja u telu

Inflamatorne reakcije su povezane sa povećanim rizikom od srčanog i moždanog udara, a više mišićne mase ih ublažava.

Nauka podržava ove tvrdnje

Nedavna studija objavljena u European Journal of Preventive Cardiology 2024. godine otkrila je snažnu vezu između jačih mišića kvadricepsa i nižeg rizika od srčane insuficijencije kod ljudi koji su iskusili akutni koronarni sindrom. 

Ako vam je zdravlje srca prioritet, možda je vreme da dan za noge u teretani učinite jednim od najvažnijih dana u nedelji.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Tri scenarija za smenu Zagorke Dolovac: "Pravda ne može da čeka"
Politika

Tri scenarija za smenu Zagorke Dolovac: "Pravda ne može da čeka"

Narodni pooslanik SNS i Predsednik Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu Uglješa Mrdić istakao je da je krajnje vreme za smenu vrhovne javne tužiteljke Zagorke Dolovac, kao i za procesuiranje, kako je rekao, svih odgovornih u pravosuđu, uključujući i tužioca Mladena Nenadića.

18.12.2025

10:19

Društvo

Ovo morate probati: 5 proizvoda koji su najbolji u Srbiji
Srbija

Ovo morate probati: 5 proizvoda koji su najbolji u Srbiji

Prestižni gastronomski vodič TasteAtlas objavio je listu 100 najboljih kuhinja sveta za 2025. godinu, zasnovanu na više od 590.000 ocena za gotovo 19.000 jela iz celog sveta. Na vrhu se našla italijanska, prate je Grčka, Peru i Portugal, ali i srpska kuhinja se dobro kotira!

18.12.2025

08:00

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Odloženo suđenje za ubistvo Milana Šuše: Evo šta se čeka (VIDEO)
Hronika

Odloženo suđenje za ubistvo Milana Šuše: Evo šta se čeka (VIDEO)

Suđenje za brutalno ubistvo Milana Šuše, koje je danas trebalo da bude održano pred Višim sudom u Beogradu, odloženo je, a kako je rečeno u sudnici, razlog za odlaganje je činjenica da se uskoro očekuje dovođenje prvookrivljenog Sanjića Štilića, koji je 4. decembra uhapšen po Interpolovoj poternici.

18.12.2025

11:34

Planeta

Zabava

Kraj: Dodela Oskara se više neće prenositi na televiziji
Showbiz

Kraj: Dodela Oskara se više neće prenositi na televiziji

Američka akademija filmskih umetnosti i nauka saopštila je u sredu da je potpisala višegodišnji ugovor sa Jutjubom, servisom u vlasništvu Gugla, prema kojem će se dodela Oskara prenositi na toj platformi počev od 2029. pa zaključno sa 2033. godinom.

18.12.2025

09:27

Srbija ispala iz trke za Oskara
Showbiz

Srbija ispala iz trke za Oskara

Srbija je ispala iz trke za Oskara, pošto se film „Sunce nikad više“ mladog reditelja Davida Jovanovića nije našao na užoj listi kandidata za nominaciju u kategoriji najboljeg međunarodnog filma, objavila je juče Američka filmska akademija.

18.12.2025

08:49

JOŠ Zabava VESTI

Džet set