- Kada temperature porastu, telo pokušava raspršiti prekomernu toplotu - objašnjava dr Alan Vajner iz "Stamford Health-a" i dodaje:
- To se može manifestirati u obliku znojenja i ubrzanog disanja; vrućina je stresor koji nam otežava napor.
U prevodu, čak i najobičnije aktivnosti zahtevaju više truda. Srce radi brže, telo se hladi kroz znoj, a posledice su opipljive.
Dr Majkl Hartman, stručnjak za zdravlje creva, dodaje:
- Rastuće temperature prisiljavaju naša tela da jače rade na termoregulaciji znojenjem i povećanim protokom krvi u kožu. To stvara kardiovaskularni stres jer srce pumpa više krvi za hlađenje, povećavajući broj otkucaja srca i opterećujući kardiovaskularni sistem. Bez intervencije, toplotna iscrpljenost može napredovati do po život opasnog toplotnog udara.
Posledice nisu samo fizičke, javljaju se i problemi sa koncentracijom, magla u glavi, zaboravnost i pogoršano rasuđivanje. Zato je važno reagovati na vreme.
Foto: Shuterstock
Unosite tečnost stalno
- Pijte vodu kontinuirano tijekom dana i nemojte čekati žeđ - naglašava dr Hartman.
- Pristupite centrima za hlađenje, knjižnicama ili klimatiziranim prostorima nekoliko sati dnevno - savetuje dr Hartman.
Kod kuće zatvorite roletne danju, otvorite prozore uveče i istuširajte se hladnom vodom, jednostavne, ali efikasne mere za rashlađivanje.
Nosite laganu, svetlu i široku odeću dugih rukava
Iako zvuči paradoksalno, duga odeća može vas bolje zaštititi nego kratka.
- Široka, svijetla odjeća dugih rukava od prirodnih vlakana može biti hladnija od minimalne odjeće na izravnom suncu stvarajući barijeru, a istovremeno omogućujući cirkulaciju zraka - kaže dr Hartman.
Foto: Shuterstock
Smanjite unos alkohola
Letnji kokteli mogu biti primamljivi, ali ne preterujte.
- Alkohol narušava sposobnost tijela da se nosi s ekstremnim temperaturama - upozorava dr Vajner.
Alkohol dodatno dehidrira, slabi efikasnost lekova i ometa prirodnu regulaciju raspoloženja. Bolji izbor? Bezalkoholni kokteli, limunade i mineralna voda.
Pametno birajte vreme za boravak napolju
Sunce nije neprijatelj, ali treba mu prilaziti pametno.
- U vreme ekstremnih vrućina najbolje je ostati unutra u klimatiziranom prostoru - kaže dr Vajner.
Fizičke aktivnosti planirajte za rano jutro ili kasno veče, a izlaganje direktnom suncu ograničite na najviše sat vremena bez pauze, piše RealSimple.
Roditelji često pomešaju prve simptome toplotnog udara kod dece sa prehladom ili virusom, a ako se ne reaguje na vreme, posledice mogu biti ozbiljne, pa i tragične.
Sa toplotnim talasima koji nastavljaju da zapljuskuju našu zemlju, mnogi od nas osećaju pored zdravstvenih tegoba i promene u ponašanju. Kada se mozak pregreje, to može dovesti do mnogih fizioloških i neuroloških promena koje mogu uticati na opšte zdravlje.
Ako se ovih dana budite bezvoljni, teško održavate koncentraciju ili vam energija naglo opada već tokom popodneva, razlog može biti u promenama koje donosi leto.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Roditelji često pomešaju prve simptome toplotnog udara kod dece sa prehladom ili virusom, a ako se ne reaguje na vreme, posledice mogu biti ozbiljne, pa i tragične.
Ukrajinska kampanja za vojnu i logističku izolaciju Krima troši ogromne količine dronova i drugih sredstava, a predsednik Volodimir Zelenski sada je priznao da je novac namenjen Ministarstvu odbrane za drugu polovinu 2026. potrošen unapred i da je u vojnom budžetu nastala rupa od čak 27 milijardi dolara.
Dok se u Crnoj Gori sve češće govori o pritiscima na srpski narod i pokušajima da se potisne njegovo istorijsko nasleđe, identitet i prava, istovremeno se, pred očima javnosti promovišu ideje koje zagovaraju stvaranje takozvane Velike Albanije.
Cirkus i apsurd u režiji opozicionih blokadera dostigli su tačku potpunog ludila. Dok se stotine obučenih profesionalaca, vatrogasaca i spasilaca lavovski bore sa ogromnom vatrenom stihijom u Deliblatskoj peščari, grupe takozvanih "zboraša" i uličnih aktivista rešile su podvale narodu još jednu jeftinu predstavu.
Na takozvanom protestu "Ekobuna" na Ušću, javnosti se obratio glumac Bojan Dimitrijević, ponudivši još jedan u nizu bizarnih i teatralnih nastupa opozicione elite.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da svoju funkciju ne doživljava kao privilegiju, već kao služenje državi i građanima, ističući da je svoj politički angažman u potpunosti posvetio Srbiji.
Bivši saborci na Exatlon poligonu, a sada voditelji najvećeg sportskog rijalitija Tijana Jović i Aleksa Erski razgovarali su o njegovoj ulozi u novoj sezoni.
Pripreme za drugu sezonu Exatlona uveliko su u toku, a sudeći po takmičarima koji su već otputovali u Dominikansku Republiku, publiku očekuje pravi spektakl.
Voditelji druge sezone Exatlona Tijana Jović i Aleksa Erski mnoge su nasmejali simpatičnim i opuštenim razgovorom, koji je već na samom početku nagovestio sjajnu atmosferu i odličnu energiju među njima.
Evropska unija od novembra 2026. uvodi obavezni digitalni pasoš za svaki novi automobil, koji će jednim skeniranjem telefona otkriti sve podatke o vozilu.
Vatrogasci iz Prokuplja tokom popodneva zaustavili su vatru koja je iz sela Mađare nastavila da se širi ka Bresničiću, ali su spasili i čoveka kome je pretila najstrašnjija smrt.
Nesvakidašnja i dobro planirana pljačka dogodila se u jednom beogradskom naselju, kada je za sada nepoznati provalnik upao u jednu kuću i iz nje odneo sef sa ogromnom količinom novca i dragocenostima.
Službenici Odeljenja bezbednosti Nikšić su, po nalogu državnog tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Nikšiću lišili slobode državljanina Srbije zbog sumnje da je u jednom ugostiteljskom objektu izazvao požar.
Iz policije je saopšteno da je sinoć oko 22.20 časova u akvatorijumu Bokokotorskog zaliva, na delu plovnog puta Stoliv–Prčanj, oko 250 metara od obale, došlo do pomorske nezgode, odnosno sudara dva plovna objekta.
Devojka A.S. (22) iz okoline Inđije uhapšena je jer je svom četrdesettrogodišnjem momku koji u niškom Kazneno popravnom zavodu u Nišu izdržava zatvosku kaznu zbog teške krađe, donela veliku količinu narkotika.
Britanski list "Sandej tajms" ocenjuje da bi 2026. godina mogla da bude najteža godina za ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog od početka njegovog mandata.
Nekoliko dana nakon iznenadne i tragične smrti glumice Hejden Penetijer u 36. godini, u javnost isplivavaju sve mračniji detalji o tome šta se zapravo dogodilo u njenim poslednjim satima.
Pitanje koje već godinama potresa svetsku filmsku scenu je ko će naslediti Danijela Krejga i obući odelo najpoznatijeg tajnog agenta na svetu, po svemu sudeći dobija svoj epilog.
Klavir i mikrofon koje je koristio Fredi Merkjuri, kao i rane verzije njegovih pesama, mogli bi na aukciji u oktobru dostići cenu od nekoliko stotina hiljada evra.
Kinematografija je oduvek balansirala između umetnosti i provokacije, a neki filmovi ostali su upamćeni zbog svojih eksplicitnih scena koje su izazivale snažne reakcije publike i kritike.
Jedan od najvećih špijuna svih vremena, dvostruki agent Duško Popov koji je tokom Drugog svetskog rata uživao poverenje i Nemaca i Britanaca, živi i dalje, u banatskom selu Novo Miloševo, u Muzeju "Žeravica".
Vlasnik televizije Pink Željko Mitrović potvrdio je da je bivši takmičar Stefan Karić potpisao novi ugovor i tako postao jedan od učesnika predstojeće sezone.
Voditeljka Jovana Jeremić najavila je da njena ćerka Lea sutra, 24. avgusta, slavi rođendan, a tom prilikom progovorila je i o planovima za naredni porođaj.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.