• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Informer

17.09.2023

15:05

Deluje poput vijagre! Ovo povrće su Rimljani koristili kao afrodizijak, a smanjuje i rizik od srčanih oboljenja

Shutterstock

Zdravlje

Deluje poput vijagre! Ovo povrće su Rimljani koristili kao afrodizijak, a smanjuje i rizik od srčanih oboljenja

Podeli vest

Doktor Majkl Mozli ističe da cvekla deluje slično kao i vijagra, ali ima uticaj i na srce.

Dokazano je da određena hrana može pomoći kada su u pitanju seksualne aktivnosti, a jedno od njih jeste i cvekla.

Doktor Majkl Mozli ističe da ovo povrće smanjuje i rizik od srčanog udara, kao i da deluje "potpuno isto kao vijagra".

To je zato što pomaže da se krvni sudovi prošire, čime se poboljša protok do intimnih mesta i snižava krvni pritisak.

- Bakterije u ustima pretvaraju nitrate u azot oksid. To izaziva vazodilataciju - proširenje vaših krvnih sudova.To je ono što snižava vaš krvni pritisak i ono što takođe čini, posebno kod starijih ljudi, daje im podsticaj tako da mogu da postanu aktivniji - objašnjava on.

Foto: Shutterstock

cvekla

Takođe, upozorava da to može da smanji rizik od srčanih oboljenja, srčanog i moždanog udara, kao i aneurizme, bolesti bubrega i demencije. Prethodno istraživanje je pokazalo da je svakodnevno ispijanje šolje soka od cvekle ljude sa hipertenzijom vratilo u "normalno stanje".

Cvekla je bogata folatom, koji pomaže ćelijama da rastu i funkcionišu. Ovaj nutrijent igra ključnu ulogu u kontroli oštećenja krvnih sudova, pomaže u smanjenju rizika od srčanih bolesti, srčanog udara i moždanog udara.

- Rimljani su ga koristili kao afrodizijak, prilično čudno. Mehanizam je potpuno isti kao kod vijagre. Ono što vijagra radi je da dovodi do oslobađanja azotnog oksida i širenja krvnih sudova, ali uglavnom oko genitalija - rekao je on za kraj.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Blokaderima će pozliti! Kakve reči o Srbiji: Američki ekonomista ne štedi pohvale - Sve čestitke!
Politika

Blokaderima će pozliti! Kakve reči o Srbiji: Američki ekonomista ne štedi pohvale - Sve čestitke!

Srbija je na pravom putu, a u budućnosti treba da obezbedi vrhunsko obrazovanje na fakultetima u saradnji sa vodećim univerzitetima širom sveta i izgradi data centre kako bi bila konkurentna na međunarodnom nivou, izjavio je američki profesor ekonomije, akademik i svetski priznati geopolitički analitičar Džefri Saks u intervjuu koji je vodio ministar finansija Srbije Siniša Mali.

25.12.2025

14:03

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Strahinja izručen Srbiji uz ogromne mere obezbeđenja: Zvicer i Džoni sa Vračara pokušali da ga likvidiraju
Hronika

Strahinja izručen Srbiji uz ogromne mere obezbeđenja: Zvicer i Džoni sa Vračara pokušali da ga likvidiraju

Danas je izvršena ekstradicija međunarodno traženog lica iz Crne Gore u Republiku Srbiju - S.S. (38), državljanina Republike Srbije koji se potraživao zbog prisustva krivičnom postupku koji se protiv njega vodi zbog sumnje da je izvršio krivična dela teško ubistvo u pomaganju i udruživanje radi vršenja krivičnih dela, Krivičnog zakonika Republike Srbije.

25.12.2025

16:10

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Džet set