MILO OTIMA OSTROG, MORAČU, SAVINU... Ovo su sramne odredbe milogorskog zakona kojim se SPC oduzimaju svetinje u Crnoj Gori!
Podeli vest
Ovde navodimo odredbe zakona kojima Vlada Crne Gore ima nameru da postane faktički vlasnik svih eparhija SPC u Crnoj Gori, a koji je objavljen na Fejsbuk profilu, zajedno sa dodatnim pojašnjenjima
Zakon o slobodi veroispovesti uzburkao je duhove u Crnoj Gori i izazvao oštro protivljenje Srpske pravoslavne crkve, kao i brojnih građana Crne Gore. U javnosti se vode velike polemike oko ovog zakona, koje su uglavnom usmerene na imovinu, ali, ako se pročitaju najsporniji članovi ovog zakona, može se uočiti da Vlada Crne Gore ne samo da želi da otme hramove SPC izgrađene pre 1918, nego prevdiđa ni da se sama crkva u Crnoj Gori ne može zvati srpska!
Veliki broj građana i sveštenih lica izašao je večeras po snegu da izrazi protest protiv zakona o slobodi veroispovesti kojim crnogorska vlast želi da oduzme imovinu Srpske pravoslavne crkve
29.12.2019
23:25
Ovde navodimo odredbe zakona kojima Vlada Crne Gore ima nameru da postane faktički vlasnik svih eparhija SPC u Crnoj Gori, a koji je objavljen na Fejsbuk profilu, zajedno sa dodatnim pojašnjenjima:
Član 4: "...Prije imenovanja najviših vjerskih velikodostojnika vjerska zajednica o tome na povjerljiv način obavještava Vladu Crne Gore" - vjerske zajednice će morati da obavještavaju Vladu Crne Gore o imenovanju svojih vjerskih velikodostojnika. To je naravno kršenje svih mogućih zakona iz te oblasti. Čak i trafike imaju veću autonomiju jer ne moraju da obavještavaju Vladu o svojim zaposlenima.
Član 6: "Dobra koja predstavljaju kulturnu baštinu Crne Gore ne mogu se otuđiti ili iznijeti iz države bez saglasnosti Vlade Crne Gore" - državni organi će moći da proglase "državnom kulturnom baštinom" svu imovinu vjerskih zajednica, pa će recimo biti nemoguće pomjerati Mošti Sv. Vasilija a da to ne dozvole državni organi.
Član 7: "Zabranjena je zloupotreba vjerskih osjećaja u političke svrhe" - državni organi će moći da kazne sa 20.000 Eur vjerske zajednice ako ta zajednica bude upućivala na neke nepravde. Jednostavno će to proglasiti "miješanjem u politički život", što je DPS do sada već radio. Time bi vjerske zajednice imale manje prava od novinara, medija, NVO organizacija, ...isl.
Član 11: "Sjedište vjerske zajednice koja je registrovana i djeluje u Crnoj Gori MORA biti u Crnoj Gori" - to znači da ne postoji više ni Rimokatolička Crkva, ni Islamska zajednica, ni Srpska pravoslavna Crkva! Jednostavno, centri tih zajednica su izvan Crne Gore. Samim tim, Vlada Crne Gore uvodi pravni presedan na globalnom nivou, nešto nezapamćeno u novijoj istoriji! Možete li da zamislite naziv Crnogorska rimokatolička Crkva ili Crnogorska registrovana pravoslavna Crkva? (ovu drugu već imamo)
Član 15; "Vjerska zajednica može da se registruje ako ima najmanje 50 vjernika" - to znači da će Srpska pravoslavna Crkva biti izjednačena sa NVO organizacijama. Skupite 50 poznanika i osnujete vjersku zajednicu koja će imati ISTA prava kao neko ko traje već 800 godina! Sramno...
Član 16: "Naziv vjerske zajednice ne smije sadržati naziv neke druge države i njena obilježja" - to znači da će Srpska pravoslavna Crkva morati da izbriše ovo "srpska" iz svih svojih dokumenata. Neki od tih dokumenata su stariji od države Crne Gore (formalno-pravno je Crna Gora prvi Ustav donijela 1905. godine). Takođe, Rimokatolička Crkva će morati da briše sve nazive i dokumenta koja slove na "Rimokatolička" jer je to naziv druge države.
Član 21: "Državni organ dužan je da bez odlaganja kod nadležnog Suda inicira postupak za zabranu djelovanja vjerske zajednice" - država će imati pravo da UKINE Srpsku pravoslavnu Crkvu, ako odluči da je to u njenom interesu. Najopasniji član ovog Zakona. Da su ovaj Zakon imali 1991. godine Islamska zajednica sad ne bi postojala.
Član 24: "...imovina vjerske zajednice postaje državna imovina" - dolazimo do suštine ovog Zakona! Kad DPS odluči da ukine Srpsku pravoslavnu Crkvu, ili druge vjerske zajednice koje posjeduju imovinu, moći će da raspolaže njihovom imovinom. Ono što su generacije i generacije vjernika ostavljale svojoj Crkvi i vjerskim zajednicama poslužiće DPS-u za otplate dugova, za garancije na kredite njihovim kumovima, prijateljima i braći. A može poslužiti i kao garancija za kredit koji smo uzeli za put Bar - Boljari. Shvatate li suštinu Zakona? Moramo li da objašnjavamo?
Član 33: "Izgradnja, adaptacija i i rekonstrukcija vjerskih objekata može se izvoditi samo uz nadzor nadležnog organa državne uprave" - to znači da će trebati odobrenje da se izgradi Manastir ili Crkva, da se okreči ili postavi zvono. Sve to će nadzirati državni organi i ubirati "plodove" te izgradnje. Pošto znate kolika korupcija vlada u tom sektoru, jasno vam je šta će da se desi da bi izvadili dozvolu za tako nešto.
Član 52: "Svi vjerski objekti za koje se utvrdi da su izgrađeni zajedničkim ulaganjem građana do 1. Decembra 1918. godine, državna su svojina!" - Ovo znači da su Ostrog, Cetinjski Manastir, katedrala Sv. Tripuna, Crkva Gospe od Škrpjela, Crkva Sv. Luke, Manastir Morača,...- od dana usvajanja ovog Zakona u državnom vlasništvu‼ Država će moći da ih proda, iznajmi, "valorizuje" ili jednostavno - sruši! Imaće formalno-pravni razlog za to.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Veliki broj građana i sveštenih lica izašao je večeras po snegu da izrazi protest protiv zakona o slobodi veroispovesti kojim crnogorska vlast želi da oduzme imovinu Srpske pravoslavne crkve
Ukrajina je od 1. januara zaustavila tranzit ruskog gasa ka Evropi, što dodatno otežava ionako tešku situaciju u zemlji, piše mađarski list „Mađar nemzet“.
Ruske snage su zauzele selo Vozdviženka na pravom krilu Pokrovskog pravca i nastavljaju uspešne napade u tom području s ciljem izlaska na ključnu trasu Pokrovsk – Konstantinovka, pri čemu su se već gotovo u potpunosti približile ovoj saobraćajnici.
Marin Bodrožić iz inicijative "Most ostaje" želi da sačuva ruine i objekte opasne po život kao što je stari Savski most, hotel "Jugoslavija" i zgrada Generalštaba, a oni sami upozoravali pre dve godine da to sve predstavlja opasnost po život građana.
Narodni poslanik Vladimir Đukanović oglasio se na društvenoj mreži "X" i rekao da se protesti polako, ali sigurno svode na ozbiljno antisrpsko delovanje.
Bolesna ustaška propaganda rušenja Srbije, koju i u Zagrebu i u Beogradu diktira tajkun Šolak pokušavajući da sruši državu Srbiju. Jer, jaka Srbija znači da tajkun Šolak ne može da pljačka i otima kako je radio za vreme Đilasove vladavine.
Gost Info dana na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je, između ostalog, prokomentarisao podkast "DLZ", koji je nazvao sredstvom za širenje ekstremizma i mržnje. Takođe, istakao je fantastične rezultate koje je Srbija postigla tokom 2024. godine, naglašavajući ulogu predsednika Aleksandra Vučića, Vlade Srbije i Srpske napredne stranke u ostvarivanju tih uspeha.
Cetinje su u kratkom vremenskom periodu zadesile velike tragedije. Na ovu temu u "Info jutru" govorili su Blažo Markovć, Liza Piščević i Biljana Ćulafić, a u program su se uključili i novinarka Informera Aleksandra Dimić i advokat Predrag Savić.
Cena čaja na Zlatiboru šokirala je našu sugrađanku, koja je mimo centra zbivnja želela malo da se ugreje, pa je tako šolju čaja platila 390 dinara. Ona je javno obećela da više u taj lokal neće ući i upozorila je ljude na cene.
Virus gripa potvrđen je u 14 regiona u Srbiji. Nakon Zlatibora, grip je registrovan u Nišavskom, Kolubarskom i Mačvanskom okrugu saopštili su iz Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut".
Desetoro dece primljeno je od Svetog Nikole na Institut za majku i dete u Beogradu zbog povreda zadobijenih bacajući petarde, a najčešće do povrede dolazi kada je u pitanju neki izazov ili kada se radi provera zbog čega petarda nije eksplodirala.
Milošu Vukoviću pripadniku Policijske stanice Stari grad dodeljena je povelja "Policajac kao nekad - sa kojim smo sigurni" od strane Udruženje penzionera.
Kuća ubice sa Cetinja Aca Martinovića (45) u naselju Humci pod nadzorom je policije puna dva dana, otkako je u surovom krvavom piru ubio 12 osoba i četiri ranio. U petak du uveče čini se pretresli kuću od podruma do krova.
Dritan Abazović, predsednik Građanskog pokreta URA i bivši premijer Crne Gore, izneo je tvrdnje o pronalasku Aca Martinovića, počinioca masakra na Cetinju. Abazović tvrdi da poseduje saznanja o okolnostima pronalaska i dodaje da se ubica u jednom trenutku "umešao u grupu policajaca".
Dvojica inspektora Trećeg odeljenja beogradske policije, Zoran Pavličević (38) i Slavoljub Božović (40), ubijeni su u ulici Mirijevski venac na Karaburmi, prilikom hapšenja Aleksandra Matića (19)!
Već decenijama svedočimo teškim ubistvima i krvavim masakrima u Crnoj Gori. Kad god bi se desilo neko stravično ubistvo prva asocijacija na to je bila krvna osveta. Pravila po kojima je običaj krvne osvete poštovan u stara vremena bila su veoma stroga. U Crnoj Gori i severnoj Albaniji osnovno načelo osvete bilo je „glava za glavu, krv za krv“.
Cetinjanin Aco Martinović (45) koji je u tom gradu u sredu, 1. januara, počinio masovno ubistvo kada je ubio 12 osoba, a ranio četiri, još 2005. godine je uslovno osuđen zbog nasilničkog ponašanja, ranije je kod njega primećeno antisocijalno ponašanje i tražen je psihijatrijski pregled.
Košarkaši Partizana sinoć su pružili spektakularnu predstavu pred prepunom Beogradskom arenom i demolirali Makabi iz Tel Aviva rezultatom 98:75, u okviru 19. kola Evrolige! Navijači crno-belih nisu skrivali oduševljenje sjajnom igrom ekipe, a društvene mreže preplavili su komentari hvale na račun tima i pojedinaca, pre svega MVP-ja meča Sterlinga Brauna (29).
Novopazarka Hena Kurtagić (20) nedavno je proglašena za najboljeg srednjeg blokera na Svetskom klupskom prvenstvu, a u razgovoru za Informer pričala je o tom priznanju, nastupima za reprezentaciju Srbije na Olimpijskim igrama, ali i mnogim drugim temama iz njene karijere i života.
Mnogo je bolji nego prošle godine, a mislim da će biti još bolji! Poseban je igrač, jedinstven! Ostaće upamćen zauvek - rekao je Nikola Jokić o Vembanjami.
Miodrag Stole Trifunović bio je silovatelj i ubica koji je svoje žrtve vrebao u beogradskim parkovima, a poslužio je kao motiv Slobodanu Šijanu za lik davitelja Pere Mitića.
Glumica Ivana Žigon ćerka je Steva i Jelene Žigon, a publika je najbolje pamti po ulozi u filmu "Hajde da se volimo 3" gde je kadar delila sa Lepom Brenom.
Fenomen božićnog hita "All I Want for Christmas is you" Maraje Keri ne prestaje ni 30 godina nakon njenog premijernog objavljivanja! I dalje osvaja top liste i nastavlja da donosi ogroman prihod pevačici svake godine.
Često nam se dešava da zbog stalnih promena temperature osetimo malaksalost, boli nas glava, curi nos... To su neki od pokazatelja da imuni sistem slabi, a s hladnijim vremenom postajemo podložniji virusima i skloni čestim prehladama
Nataša Bekvalac prisetila se vremena kada je nastajala njena pesma "Ponovo", za koju se spekulisalo da je posvetila biznismenu Miodragu Kostiću Koletu. Pevačica je otkrila da joj je partner tada branio da se bavi pevanjem.
Rijaliti učesnik Jovan Pejić ispričao je da ga je majka, pevačica Zlata Petrović, na svet donela zahvaljujući veštačkoj oplodnji, pri čemu joj je pomogla koleginica Svetlana Ceca Ražnatović, koja joj je preporučila doktora.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.