OVO SU TRI HRIŠĆANSKE RELIKVIJE KOJIH MILO ŽELI DA SE DOČEPA! Imaju nemerljivu vrednost i čuva ih SPC u Crnoj Gori! (FOTO/VIDEO)
Podeli vest
Na Cetinju se nalaze tri velike hrišćanske svetinje, a upravo su one jedan od ključnih razloga zašto Milo Đukanović sramnim Zakonom o slobodi veroispovesti želi da preotme imovinu i svetinje SPC. Relikvije imaju nemerljivu vrednost, o čemu je svojevremeno govorio i bivši predsednik Crne Gore Momir Bulatović, navodeći da su Malteški vitezovi samo za jednu od njih nudili čak 150 miliona dolara
U Cetinjskom manastiru, naime, čuvaju se ruka Sv. Jovana Krstitelja, ruka koja je krstila Isusa Hrista i čestica Časnog Krsta Gospodnjeg, odnosno deo krsta na kojem je razapet Isus Hrist, a u zgradi Vladinog doma u Plavoj kapeli je ikona Presvete Bogorodice Filermose.
Svedočenje bivšeg predsednika Crne Gore baca novo svetlo na kontroverzni zakon o otimanju imovine Srpske pravoslavne crkve, kao i o namerama Mila Đukanovića
11.01.2020
09:42
Tri velike hrišćanske relikvije prešle su dug istorijski put do Cetinja. Od Jerusalima, preko Carigrada stigle su u posed krstaških vitezova Sv. Jovana Krstitelja koji su ih prilikom svojih pohoda zaplenili. U početku su se nalazile na Rodosu, a zatim od sredine 16. veka na Malti.
U vreme Napoleonovih ratova general Malteškog reda predao je svetinje na čuvanje ruskom caru Pavlu I Romanovu 1799. godine. Svetinje su čuvane na dvoru Romanovih u Petrogradu sve do revolucije 1918. godine, kada ih je iz Rusije iznela Marija Fjodorovna, majka imperatora Nikolaja II i odnela ih u Kopenhagen.
Pred kraj života predala ih je ruskom mitropolitu Antoniju Hrapovickom, koji je svetinje preko Berlina doneo u Beograd. Tada su predate na dar kralju Aleksandru Karađorđeviću u znak zahvalnosti ruskog naroda i ruske crkve za prijem velikog broja izbeglica iz Rusije.
Svetinje su čuvane u kraljevskom dvoru u Beogradu do 1941. godine, kada ih je kralj Petar II s patrijarhom Gavrilom Dožićem ostavio upravi manastira Ostrog na čuvanje.
Iz Ostroga svetinje su 1952. godine prenete u državni trezor. Iz trezora ruka Sv. Jovana Krstitelja i deo Časnog Krsta predate su tadašnjem mitropolitu crnogorsko-primorskom Danilu Dajkoviću u Cetinjski manastir, a ikona Presvete Bogorodice Filerimose 1978. godine predata je Narodnom muzeju na Cetinju gde se i danas nalazi.
Ove svetinje se ubrajaju među najveće hrišćanske relikvije i nalaze se u zlatnim ramovima, ukrašenim dijamantima, brilijantima, rubinima i safirima.
Protojerej Velibor Džomić izjavio je ne tako davno da vlasnici tri hrišćanske svetinje koje se čuvaju na Cetinju nisu ni država Crna Gora, niti hrišćanski svet, već Mitropolija crnogorsko primorska.
Džomić je potvrdio da je svetinje u Crnu Goru 1941. godine doneo kralj Petar II Karađorđević i poklonio ih Mitropoliji crnogorsko-primorskoj u manastiru Ostrogu.
- Primio ih je iguman ostroški Leontije u prisustvu patrijarha srpskog Gavrila. Čuvane su u Ostrogu sve do 1952. godine kada su izuzete u jednom krivičnom postupku. U depou Sekretarijata unutrašnjih poslova su držane do 1978. godine kada su čestica Časnog Krsta i desnica Svetog Jovana vraćene Mitropoliji, a ikona Bogorodice Filermose je tada privremeno, tako je navedeno u aktu, poverena Narodnom muzeju.
U Crnoj Gori godinama unazad traje kamanja vlasti i takozvane Crnogorske pravoslavne crkve da se tri hrišćanske relikvije predaju u trajno vlasništvo države Crne Gore.
Sve o situaciji u Crnoj Gori posle usvajanja sramnog Zakona o slobodi veroispovesti čitajte OVDE.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Koga zanima,preporučujem knjigu "Tajne Ostroškog blaga" Buda Simonovića, gde ima sve o ikoni presvete Bogorodice Filermose i njenom skrnavljenju posle 45te godine.Knjiga je faktografska,novinarskim stilom pisana,nije sf. Pozdrav za braću u CG, uz molitvu da se to(ako su planirani) ne desi nikada.
Nisu prenete iz Rusije. Ruska carica iz Danske je predala ove relikvije Kralju Aleksandru kao znak zahvalnosti za human prijem ruskih izbeglica posle Oktobarske revolucije. Nije jasno da li je to bio lični poklon kralju od carice ili zahvalnost carice državi Kraljevini Jugoslaviji. Problem je što se mnogi kraljevi a i predsednici republike ponašaju kao Lui XIV koji je rekao DRŽAVA TO SAM JA. Relikvije su do rata bile u dvoru na Dedinju. Nikad nisu ustupane SPC prilikom nekih proslava. Relikvije je predao manastiru na čuvanje Kralj Petar II u toku rata. Samo na čuvanje a nije ih poklonio. Ni Mitropolija a ni država Crna Gora nisu vlasnici relikvija. Oni su ih samo OTELI i još OPLJČKALI ikonu. Fali drago kamenje sa ikone...
Svedočenje bivšeg predsednika Crne Gore baca novo svetlo na kontroverzni zakon o otimanju imovine Srpske pravoslavne crkve, kao i o namerama Mila Đukanovića
Ruske snage pogodile su infrastrukturu ukrajinskih vojnih aerodroma, skladišta bespilotnih letelica, kao i lokacije na kojima je razmešteno neprijateljsko ljudstvo i vojna tehnika u čak 143 regiona, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.
Moskva je spremna da pokrene ofanzivne operacije na jugu Ukrajine, prevashodno na desnoj obali Hersonske oblasti i na zaporoškom pravcu, piše RBK Ukrajina.
Član predsednistva SNS Milenko Jovanov izjavio je da opozicija može samo od Deda mraza da dobije prelaznu Vladu, jer im to predsednik Republike Aleksandar Vučić to nikada neće dati.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nedavno je predstavio plan za izuzetno jeftine kredite za mlade koji će im omogućiti da kupe nekretninu, a na tajkunskoj televiziji N1 su tu ideju ocenili kao "potpunu glupost".
Nacionalni savet crnogorske nacionalne manjine u Srbiji, pruža punu podršku predsedniku Republike Srbije Aleksandru Vučiću, premijeru Milošu Vučeviću i Vladi Srbije.
Advokat i poslanik Srpske napredne stranke Vladimir Đukanović oglasio se na Iksu povodom izjave lidera Nove demokratske stranke Srbije Miloša Jovanovića da su smena vlasti i prelazna Vlada jedini politički zahtevi protesta.
Juče se predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio javnosti sa važnom porukom: „Važno je da u ovom trenutku nastavimo da radimo zajedno, da sve naše razlike ne ostavljamo po strani, ali da pokušamo da razumemo da su nam mir i stabilnost u zemlji od izuzetnog značaja.“ Njegove reči dolaze u trenutku kada deo opozicije poziva na sukobe i nemire, što podseća na mračne epizode iz prošlosti.
Gosti "Info jutra" na Informer televiziji bili su potpredsednik SRS Miljan Damjanović i teolog Miloš Stojković koji su govorili koji su govorili o dva lica Srbije - onom koje bi da gradi i radi i onom koja bi da uništava i ruši.
Ministarstvo zdravlja u oktobru ove godine otvorilo je kancelariju za saradnju sa srpskim lekarima koji trenutno žive i rade u inostranstvu, a ovaj program doživeo je veliki uspeh, o čemu govori i činjenica da se u Srbiju vratilo prvih šest lekara iz celog sveta kako bi karijeru nastavili u svojoj državi.
Gost "Info jutra" na Informer televiziji bio je predsednik udruženja Krajišnika Mile Bosnić koji je govorio o spletu velikih tenzija sa izvorištem u odlukama Kristijana Šmita, visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini kojeg Banjaluka ne priznaje, a koje su išle direktno na štetu Republike Srpske uoči presude protiv lidera Republike Srpske Milorada Dodika i o tretnjama da se ovaj splet okolsnosti izrodi u najveću krizu od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a samu Srpsku dovede na korak od proglašenja samostalnosti.
Zbog snega koji je tokom današnjeg dana zavejao pojedine delove Srbije, na putevima je došlo do kolapsa, ali i zabrane saobraćaja za šlepere na deonicama gde je to bilo preko potrebno.
Pripadnici Ministarstva unutršnjih poslova Republike Srbije danas su apelovali na vozače da se pridržavaju određenih pravila, jer snežno nevreme koje je pogodilo našu zemlju izaziva kolaps na putevima i brojne saobraćajne nesreće, a danas je saopšteno kako je povećano prisustvo saobraćajne policije širom Srbije.
Mališani koji se leče na Dečjem odeljenju pirotske bolnice danas su doživeli nesvakidašnje iznenađenje kada su pripadnici Gorske službe spasavanja u odorama Deda Mraza dostavili paketiće spuštajući se konopcima sa krova bolnice.
Platforma „Pronađi me“, sistem za hitno obaveštavanje javnosti o nestanku maloletnika, od danas je aktivna u Republici Srpskoj. Sporazum o saradnji, kojim je ovaj mehanizam zvanično uspostavljen, pored ostalih potpisala je i kompanija m:tel.
Na delu magistralnog puta od Čajetine ka Novoj Varoši, svega nekoliko kilometara od centra Zlatibora, nešto oko 16 časova došlo je do teže saobraćajne nezgode.
Vlasnik kafića "Plavi jahač" Veljko Cerović Cerka (43) i njegov kum Ranko Vasiljević Rustikal (40) likvidirani su 23. decembra 2001. Pre tačno 23 godine.
Bivši pripadnik Crvenih beretki, Predrag Ratković (49), rodom iz Užica, isporučen je vlastima u Srbiji kako bi bio upućen na izdržavanje kazne zatvora od 16 godina za ubistvo, pišu portali.
Fudbaleri Partizana zvanično su otišli na zimsku pauzu, pošto je minulog vikenda spuštena zavesa na jesenji deo sezone. Međutim, za upravu nema odmora, zbog čega se član Privremenog organa Predrag Mijatović obratio javnosti, izneo konkretne finansijske podatke, sumirao šta je dosad urađeno, a potom otkrio plan i program za naredni period.
Fudbaleri Crvene zvezde juče su fantastičnom pobedom nad Čukaričkim (5:2) okončali vrlo uspešnu 2024. godinu, a u narednim danima i nedeljama kreću i novi izazovi - kako zadržati najbolje fudbalere i odoleti ponudama bogatijih klubova! Kako se nezvanično može čuti, najtraženiji fudbaleri Crvene zvezde u ovom trenutku su Šerif Ndijaje, Naser Điga i Andrija Maksimović!
U filmu "Bumerang" glumica Milena Dravić izgovorila je čuvenu repliku o tome kako je nobelovac Ivo Andrić vršio nuždu u wc-u u kojem je ona bila čistačica.
Udruženje dramskih umetnika Srbije (UDUS) saopštilo je danas da je nagrada za životno delo "Dobričin prsten“ za 2024. godinu pripala glumcu Bogdanu Dikliću.
Hodžkinov limfom, iako redak oblik raka, može biti opasan ukoliko se simptomi zanemare, ali rana dijagnoza omogućava izlečenje čak kod 90 odsto pacijenata.
Drevna filozofija feng šuija tvrdi da jedna biljka može privući sreću, zdravlje i bogatstvo u dom – pahira, poznata i kao drvo novca, krije fascinantnu priču i simboliku.
Postoji nekoliko prirodnih načina za snižavanje telesne temperature, koje su naše bake rado koristile kod kuće. Jedan od manje poznatih, ali efikasnih, metoda je korišćenje krompira.
Boje ne samo da oblikuju prostor, već utiču i na energiju u domu. Postoji jedna boja koju dizajneri enterijera savetuju da izbegavate u kuhinji, jer može blokirati protok sreće i pozitivnih vibracija.
Milica Pavlović najavila je da će ovu 2024. godinu završiti sa dva lepa kavera koje su u izvornom obliku radili Marina Tucaković i Aleksandra Radulović Futa.
Sanja Marinković i Darko Lazić sukobili su se tokom pevačevog gostovanja u emisiji "Magazin in". Voditeljka je govorila o Lazićevim finansijama i novcu, koji je, prema njenom mišljenju, potrošio nepromišljeno.
Dea Đurđević je na svom Instagramu podelila sliku iz Temišvara i tom prilikom je u opisu fotografije napisala rečenicu u kojoj mnogi mogu da se pronađu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.