OVO SU TRI HRIŠĆANSKE RELIKVIJE KOJIH MILO ŽELI DA SE DOČEPA! Imaju nemerljivu vrednost i čuva ih SPC u Crnoj Gori! (FOTO/VIDEO)
Podeli vest
Na Cetinju se nalaze tri velike hrišćanske svetinje, a upravo su one jedan od ključnih razloga zašto Milo Đukanović sramnim Zakonom o slobodi veroispovesti želi da preotme imovinu i svetinje SPC. Relikvije imaju nemerljivu vrednost, o čemu je svojevremeno govorio i bivši predsednik Crne Gore Momir Bulatović, navodeći da su Malteški vitezovi samo za jednu od njih nudili čak 150 miliona dolara
U Cetinjskom manastiru, naime, čuvaju se ruka Sv. Jovana Krstitelja, ruka koja je krstila Isusa Hrista i čestica Časnog Krsta Gospodnjeg, odnosno deo krsta na kojem je razapet Isus Hrist, a u zgradi Vladinog doma u Plavoj kapeli je ikona Presvete Bogorodice Filermose.
Svedočenje bivšeg predsednika Crne Gore baca novo svetlo na kontroverzni zakon o otimanju imovine Srpske pravoslavne crkve, kao i o namerama Mila Đukanovića
11.01.2020
09:42
Tri velike hrišćanske relikvije prešle su dug istorijski put do Cetinja. Od Jerusalima, preko Carigrada stigle su u posed krstaških vitezova Sv. Jovana Krstitelja koji su ih prilikom svojih pohoda zaplenili. U početku su se nalazile na Rodosu, a zatim od sredine 16. veka na Malti.
U vreme Napoleonovih ratova general Malteškog reda predao je svetinje na čuvanje ruskom caru Pavlu I Romanovu 1799. godine. Svetinje su čuvane na dvoru Romanovih u Petrogradu sve do revolucije 1918. godine, kada ih je iz Rusije iznela Marija Fjodorovna, majka imperatora Nikolaja II i odnela ih u Kopenhagen.
Pred kraj života predala ih je ruskom mitropolitu Antoniju Hrapovickom, koji je svetinje preko Berlina doneo u Beograd. Tada su predate na dar kralju Aleksandru Karađorđeviću u znak zahvalnosti ruskog naroda i ruske crkve za prijem velikog broja izbeglica iz Rusije.
Svetinje su čuvane u kraljevskom dvoru u Beogradu do 1941. godine, kada ih je kralj Petar II s patrijarhom Gavrilom Dožićem ostavio upravi manastira Ostrog na čuvanje.
Iz Ostroga svetinje su 1952. godine prenete u državni trezor. Iz trezora ruka Sv. Jovana Krstitelja i deo Časnog Krsta predate su tadašnjem mitropolitu crnogorsko-primorskom Danilu Dajkoviću u Cetinjski manastir, a ikona Presvete Bogorodice Filerimose 1978. godine predata je Narodnom muzeju na Cetinju gde se i danas nalazi.
Ove svetinje se ubrajaju među najveće hrišćanske relikvije i nalaze se u zlatnim ramovima, ukrašenim dijamantima, brilijantima, rubinima i safirima.
Protojerej Velibor Džomić izjavio je ne tako davno da vlasnici tri hrišćanske svetinje koje se čuvaju na Cetinju nisu ni država Crna Gora, niti hrišćanski svet, već Mitropolija crnogorsko primorska.
Džomić je potvrdio da je svetinje u Crnu Goru 1941. godine doneo kralj Petar II Karađorđević i poklonio ih Mitropoliji crnogorsko-primorskoj u manastiru Ostrogu.
- Primio ih je iguman ostroški Leontije u prisustvu patrijarha srpskog Gavrila. Čuvane su u Ostrogu sve do 1952. godine kada su izuzete u jednom krivičnom postupku. U depou Sekretarijata unutrašnjih poslova su držane do 1978. godine kada su čestica Časnog Krsta i desnica Svetog Jovana vraćene Mitropoliji, a ikona Bogorodice Filermose je tada privremeno, tako je navedeno u aktu, poverena Narodnom muzeju.
U Crnoj Gori godinama unazad traje kamanja vlasti i takozvane Crnogorske pravoslavne crkve da se tri hrišćanske relikvije predaju u trajno vlasništvo države Crne Gore.
Sve o situaciji u Crnoj Gori posle usvajanja sramnog Zakona o slobodi veroispovesti čitajte OVDE.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Koga zanima,preporučujem knjigu "Tajne Ostroškog blaga" Buda Simonovića, gde ima sve o ikoni presvete Bogorodice Filermose i njenom skrnavljenju posle 45te godine.Knjiga je faktografska,novinarskim stilom pisana,nije sf. Pozdrav za braću u CG, uz molitvu da se to(ako su planirani) ne desi nikada.
Nisu prenete iz Rusije. Ruska carica iz Danske je predala ove relikvije Kralju Aleksandru kao znak zahvalnosti za human prijem ruskih izbeglica posle Oktobarske revolucije. Nije jasno da li je to bio lični poklon kralju od carice ili zahvalnost carice državi Kraljevini Jugoslaviji. Problem je što se mnogi kraljevi a i predsednici republike ponašaju kao Lui XIV koji je rekao DRŽAVA TO SAM JA. Relikvije su do rata bile u dvoru na Dedinju. Nikad nisu ustupane SPC prilikom nekih proslava. Relikvije je predao manastiru na čuvanje Kralj Petar II u toku rata. Samo na čuvanje a nije ih poklonio. Ni Mitropolija a ni država Crna Gora nisu vlasnici relikvija. Oni su ih samo OTELI i još OPLJČKALI ikonu. Fali drago kamenje sa ikone...
Svedočenje bivšeg predsednika Crne Gore baca novo svetlo na kontroverzni zakon o otimanju imovine Srpske pravoslavne crkve, kao i o namerama Mila Đukanovića
Rusija je poslala automatsko upozorenje Sjedinjenim Američkim Državama o lansiranju "orešnika" 30 minuta ranije, jer se radi o raketi balističkog tipa, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov na brifingu.
Ruski predsednik Vladimir Putin u televizijskom obraćanju naciji priznao je da je Moskva pogodila ukrajinski vojni objekat novom balističkom raketomsrednjeg dometa i rekao da se zove "orešnik" (lešnik).
Večeras je objavljena vest da je preminuo predsednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma, a ovaj političar je prošlog meseca imao smrtni slučaj u porodici.
Večeras je, posle kraće bolesti, preminuo Dragan Marković Palma, predsednik Jedinstvene Srbije, narodni poslanik i predsednik Skupštine grada Jagodina, a na bivšem Tviteru, sadašnjoj mreži "Iks" odmah su osvanule objave pojedinaca koji se raduju njegovoj smrti.
"Vlada mora da padne" glasi naslov u antisrpskim medijima, kao najava novih nemira NATO opozicije, koja nedeljama pokušava da na nasilan način poruši vlast i državu.
Provokatori iz redova opozicije izazvali su za kratko vreme novo nasilje širom Srbije, dok su građani bili sprečeni da obavljaju svoje obaveze i da se slobodno kreću! Na nekim mestima je došlo i do opšte tuče učesnika protesta.
Marko Đurić, ministar spoljnih poslova, bio je gost Info jutra u kome je govorio o neverovatnim rezultatima Srbije, ali i o najaktuelnijim temama u Srbiji!
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je prof. dr Miloš Laban koji je govorio o strašnoj tragediji koja se dogodila 1. novembra u Novom Sadu na Glavnoj železničkoj stanici prilikom koje je poginulo 15 osoba, a teško povređeno dvoje.
Huliganska rulja koja pripada opoziciji brutalno je napala novinarke Informera Lidiju Makragić i Branku Lazić, a tim povodom gostujući na Informer televiziji govorili su teolog Miloš Stojković i lider Srpske desnice Miša Vacić.
Na društvenim mrežama pojavila se polemika oko toga da li je u redu da se trenekrka oblači u svim prilikama: bilo svečanim ili svakodnevnim. Odgovori ljudi bili su različiti, a neki su duhovitošću oduševili sve koji su ih pročitali.
Iako se trgovci utrkuju popustima, pristojnu veštačku jelku je nemoguće nabaviti bez 4.000 dinara, a one najskuplje kućne jelke koštaju i do 150.000 dinara.
Bliži se "Crni petak" dan kada počinju vikend akcije, a mnogi trgovci koriste upravo ovakvu situaciju kako bi prevarili potrošače. Ovakvim prevarama najviše se bave internet prodavnice koje su tokom 2024. godine pokrenuli više od 38 miliona "fišing" napada.
Večeras se zapalio jedan deo Mosta na Adi sa novobeogradske strane, a zapalilo se nehigijenskom naselju ispod Mosta na Adi, kako je izjavio i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.
Mladoženja M.T. (26) iz Titela koji je 8. novembra pucao iz puške, i tom prilikom pogodio nekoliko gostiju na svadbi, nalazi se i dalje u pritvoru, a istraga je u toku.
Miloš Nastić (25) iz Velikih Crljana osuđen je pravosnažno na četiri i po godine zatvora zbog nanošenja teških povreda Zoranu Jakovljeviću (63), od kojih je preminuo u Stepojevcu 10. jula 2022., i nanošenja lake povrede njegovom sestriću Nikoli Goraniću.
Prema saznanjima do kojih je došao Informer, u toku je suđenje Strahinji Jokiću zbog fizičkog napada na navijača tokom utakmice Denver Nagetsa. Donosimo vam važne detalje u vezi sa procesom od kojeg potencijalno zavisi sloboda brata čuvenog košarkaša.
Selektor Srbije Dragan Stojković Piksi jasno je naznačio da će mečevi protiv Austrije biti izuzetno teški za našu selekciju u borbi za opstanak u A diviziji Lige nacija.
Trener KK Partizan Željko Obradović prisustvovaće utakmici fudbalske sekcije protiv Napretka iz Kruševca. Taj meč je na programu u nedelju na stadionu u Humskoj, sa početkom od 16 časova.
Polako su se integrisali povređeni fudbaleri, što je vrlo zadovoljavajuće. Dobro su momci trenirali i sve je u najboljem redu, naglasio je trener Crvene zvezde, Vladan Milojević, pred utakmicu 16. kola Superlige Srbije.
Zvezda "Real Housewives of Potomac" Metju Bajars umro je u 37. godini.
Prema tvrdnjama kancelarije glavnog medicinskog istražitelja Merilenda, smrt je nastupila 21. novembra.
Tijana Vučetić, koja je stekla popularnost ulogom Petrojke u seriji "Selo gori, a baba se češlja" ponovo je u žiži javnosti. Ovog puta iznenadila je svojom pojavom u emisiji "Nikad nije kasno".
Simptomi poput začepljenog nosa, glavobolje i bola u grlu ukazuju na to da je reč o običnoj prehladi, ali oni takođe mogu da budu znak sinusne infekcije.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.