OVO SU TRI HRIŠĆANSKE RELIKVIJE KOJIH MILO ŽELI DA SE DOČEPA! Imaju nemerljivu vrednost i čuva ih SPC u Crnoj Gori! (FOTO/VIDEO)
Podeli vest
Na Cetinju se nalaze tri velike hrišćanske svetinje, a upravo su one jedan od ključnih razloga zašto Milo Đukanović sramnim Zakonom o slobodi veroispovesti želi da preotme imovinu i svetinje SPC. Relikvije imaju nemerljivu vrednost, o čemu je svojevremeno govorio i bivši predsednik Crne Gore Momir Bulatović, navodeći da su Malteški vitezovi samo za jednu od njih nudili čak 150 miliona dolara
U Cetinjskom manastiru, naime, čuvaju se ruka Sv. Jovana Krstitelja, ruka koja je krstila Isusa Hrista i čestica Časnog Krsta Gospodnjeg, odnosno deo krsta na kojem je razapet Isus Hrist, a u zgradi Vladinog doma u Plavoj kapeli je ikona Presvete Bogorodice Filermose.
Svedočenje bivšeg predsednika Crne Gore baca novo svetlo na kontroverzni zakon o otimanju imovine Srpske pravoslavne crkve, kao i o namerama Mila Đukanovića
11.01.2020
09:42
Tri velike hrišćanske relikvije prešle su dug istorijski put do Cetinja. Od Jerusalima, preko Carigrada stigle su u posed krstaških vitezova Sv. Jovana Krstitelja koji su ih prilikom svojih pohoda zaplenili. U početku su se nalazile na Rodosu, a zatim od sredine 16. veka na Malti.
U vreme Napoleonovih ratova general Malteškog reda predao je svetinje na čuvanje ruskom caru Pavlu I Romanovu 1799. godine. Svetinje su čuvane na dvoru Romanovih u Petrogradu sve do revolucije 1918. godine, kada ih je iz Rusije iznela Marija Fjodorovna, majka imperatora Nikolaja II i odnela ih u Kopenhagen.
Pred kraj života predala ih je ruskom mitropolitu Antoniju Hrapovickom, koji je svetinje preko Berlina doneo u Beograd. Tada su predate na dar kralju Aleksandru Karađorđeviću u znak zahvalnosti ruskog naroda i ruske crkve za prijem velikog broja izbeglica iz Rusije.
Svetinje su čuvane u kraljevskom dvoru u Beogradu do 1941. godine, kada ih je kralj Petar II s patrijarhom Gavrilom Dožićem ostavio upravi manastira Ostrog na čuvanje.
Iz Ostroga svetinje su 1952. godine prenete u državni trezor. Iz trezora ruka Sv. Jovana Krstitelja i deo Časnog Krsta predate su tadašnjem mitropolitu crnogorsko-primorskom Danilu Dajkoviću u Cetinjski manastir, a ikona Presvete Bogorodice Filerimose 1978. godine predata je Narodnom muzeju na Cetinju gde se i danas nalazi.
Ove svetinje se ubrajaju među najveće hrišćanske relikvije i nalaze se u zlatnim ramovima, ukrašenim dijamantima, brilijantima, rubinima i safirima.
Protojerej Velibor Džomić izjavio je ne tako davno da vlasnici tri hrišćanske svetinje koje se čuvaju na Cetinju nisu ni država Crna Gora, niti hrišćanski svet, već Mitropolija crnogorsko primorska.
Džomić je potvrdio da je svetinje u Crnu Goru 1941. godine doneo kralj Petar II Karađorđević i poklonio ih Mitropoliji crnogorsko-primorskoj u manastiru Ostrogu.
- Primio ih je iguman ostroški Leontije u prisustvu patrijarha srpskog Gavrila. Čuvane su u Ostrogu sve do 1952. godine kada su izuzete u jednom krivičnom postupku. U depou Sekretarijata unutrašnjih poslova su držane do 1978. godine kada su čestica Časnog Krsta i desnica Svetog Jovana vraćene Mitropoliji, a ikona Bogorodice Filermose je tada privremeno, tako je navedeno u aktu, poverena Narodnom muzeju.
U Crnoj Gori godinama unazad traje kamanja vlasti i takozvane Crnogorske pravoslavne crkve da se tri hrišćanske relikvije predaju u trajno vlasništvo države Crne Gore.
Sve o situaciji u Crnoj Gori posle usvajanja sramnog Zakona o slobodi veroispovesti čitajte OVDE.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Koga zanima,preporučujem knjigu "Tajne Ostroškog blaga" Buda Simonovića, gde ima sve o ikoni presvete Bogorodice Filermose i njenom skrnavljenju posle 45te godine.Knjiga je faktografska,novinarskim stilom pisana,nije sf. Pozdrav za braću u CG, uz molitvu da se to(ako su planirani) ne desi nikada.
Nisu prenete iz Rusije. Ruska carica iz Danske je predala ove relikvije Kralju Aleksandru kao znak zahvalnosti za human prijem ruskih izbeglica posle Oktobarske revolucije. Nije jasno da li je to bio lični poklon kralju od carice ili zahvalnost carice državi Kraljevini Jugoslaviji. Problem je što se mnogi kraljevi a i predsednici republike ponašaju kao Lui XIV koji je rekao DRŽAVA TO SAM JA. Relikvije su do rata bile u dvoru na Dedinju. Nikad nisu ustupane SPC prilikom nekih proslava. Relikvije je predao manastiru na čuvanje Kralj Petar II u toku rata. Samo na čuvanje a nije ih poklonio. Ni Mitropolija a ni država Crna Gora nisu vlasnici relikvija. Oni su ih samo OTELI i još OPLJČKALI ikonu. Fali drago kamenje sa ikone...
Svedočenje bivšeg predsednika Crne Gore baca novo svetlo na kontroverzni zakon o otimanju imovine Srpske pravoslavne crkve, kao i o namerama Mila Đukanovića
Ako SAD ne primoraju Kijev na kompromis sa Rusijom, to ne samo da će dovesti do poraza Ukrajine, već će postaviti SAD pred tešku odluku – da li da započnu nuklearni rat, napisao je britanski politikolog, novinar i pisac Anatol Liven u članku za magazin The Nation.
Arhitekta Slobodan Maldini potvrdio je reči predsednika Srbije Aleksandra Vučića kada je reč o stravičnoj nesreći u Novom Sadu koja se dogodila 1. novembra kada je sa Glavne železničke stanice otpala nadsrteršnica prilikom čega je život izgubilo 14 osoba.
Komentarišući posledice pobede Donalda Trampa na zemlje regiona i jačanje desnice, gradonačelnik Bjelovara i predsednik Hrvatske socijalno-liberalne stranke Dario Hrebak, izrazio je nadu da će podržavaoci Trampa - Viktor Orban i Aleksandar Vučić, uskoro biti smenjeni:
Opozicioni novinar iz nedeljnika Vreme, Andrej Ivanji, srušio je mantru koja se širi sa Đilasovih i Šolakovih medija i od strane opozicije da su nasilje u Novom Sadu sprovodili "ubačeni elementi" a ne opozicioni aktivisti:
Vučić je odgovorajući na pitanje kako komentariše izjavu potpredsednice Stranke slobode i pravde Marinike Tepić da je počeo građanski rat i da treba da se zapuca, rekao da mu je žao tih ljudi, a da on već razmišlja o razgovorima koji ga očekuju, pre svega sa novoizabranim predsednikom SAD Donaldom Trampom i sa drugim zvaničnicima sledeće nedelje i da ne želi time da se bavi.
Odnos dve zemlje, Srbije i Kine je na zavidnom nivou, pa u prilog tome nameće se činjenica da Kinezi obožavaju našeg predsednika Aleksandra Vučića i da pomno prate njegov rad.
Tokom Sprecijalnog programa Informer TV došlo je do oštrog sukoba na temu odnosa SAD prema Srbiji i kosovskom pitanju između gostiju voditelja Informer TV Igor Ćurčića, Miljana Damjanovića iz SRS-a i političkog analitčara Srbe O. Filipovića.
Gosti specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, bili su Ivan Miletić sa Instituta za javnu diplomatiju i dr Aleksandar Lukić sa Instituta za političke studije.
Ekskluzivno na Informer TV-u, Andrea Veskov je intervjuisala Rika Elmorea, oficirom vazdušne odbrane SAD-a, koji je bio svedok potresnih trenutaka tokom atentata na Donalda Trampa 13. jula.
Član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Zoran Babić govorio je u Info jutru o još jednom pokušaju opozicije da iskoriste tragediju koja je Srbiju pogodila. I dok Srbija jeca, opozicija lešinari.
Nenad Grujović (41), poznatiji kao Crni Gruja, poginuo je pre tačno šest godina kada je pao kroz prozor stana u kom je živeo na prvom spratu zgrade u Đušinoj ulici u centru Beograda!
Sretko Kalinić (50), član "zemunskog klana" koji u požarevačkom zatvoru izdržava kaznu do 40 godina zatvora zbog optužbe za učešće u ubistvu srpskog premijera Zorana Đinđića i ubistava istog klana, poklonio je Ljubiši Buhi Čumetu (60), sa kojim je nekad bio ljuti neprijatelj, svoju knjigu!
Vuk Stefanović Karadžić, reformator srpkog jezika, sakuplјač narodnih umotvorina i tvorac prvog srpskog rečnika rođen je na Mitrovdan 1787. godine u Tršiću.
Danas se obeležava praznik Svetog Dimitrija Solunskog, u narodu poznat kao Mitrovdan. Za ovaj dan vezani su mnogobrojni narodni običaji koji datiraju od najstarijih vremena, a sačuvani su u našem narodu sve do danas.
Među prvih osam zemalja u kojima žive ljudi sa najvišim koeficijentom inteligencije, verovali ili ne, nalazi se i Srbija. Pametniji od nas, pokazuje istraživanje, samo su Japanci, Mađari, Tajvančani, Italijani i Južnokorejci.
Cene nekretnina u Srbiji počele su polako da opadaju, a mi smo napravili nekoliko izbora za sve one koji žele kuću i okućnicu za manju količinu novca i da je u prirodi. Cene su raznovrsne, a nama je za oko zapala nekretnika koja sa placem košta samo 5.000 evra.
Četvrti vezani poraz upisao je Partizan u Parizu, a treći put se dešavaju ogromne i neshvatljive greške izabranika Željka Obradovića u samoj završnici, koje se na kraju ispostave kao prelomne. Tako je bilo i sinoć, a glavni "junak", ovog puta, jeste kapiten Vanja Marinković.
On je najveći sportista Srbije, a pretenduje i za najvećeg sportistu ikada u čitavom svetu, hvali Nikola Kalinić Novaka Đokovića nakon trijumfa Crvene zvezde protiv Albe u 8. kolu Evrolige.
Glumac Muhamed Hadžović koji u seriji "Sablja" tumači lik kriminalca Mrve kaže da se šokirao kada je ušao u jednu prostoriju, a oko njega je bila gomila kriminalca.
Rejčel Kenedi gostovala je u podkastu The Trial of Diddy i između ostalog otkrila kako je upoznala Pi Didija u toples klubu "Seventh Heaven" u Tokiju, gde je radila kao plesačica.
Oralni seks može biti jedan od najuzbudljivijih načina za zadovoljenje partnera, a ako želite da dovedete svog muškarca do ludila, važno je poznavati nekoliko ključnih pravila koja garantiraju nezaboravno iskustvo.
Korisnici društvenih mreža ''preimenovali'' su čuvenu rimsku Fontanu di Trevi u ''bazen di Trevi'', kritikujući odluku lokalnih vlasti da ispred fontane postave mali bazen u koji turisti mogu da ubacuju novčiće.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.