VERSKA SLOBODA JE DRASTIČNO UGROŽENA! Upućen dopis Ujedinjenim Nacijama ZBOG PROGONA CRKVE U CRNOJ GORI!
Podeli vest
Direktor udruženja Saradnja za budućnost-Crna Gora-Srbija-Republika Srpska, Vladislav Bojović uputio je dopis specijalnom izvjestiocu UN za slobodu veroispovijesti ili uvjerenja Ahmedu Šahidu (UN Special Rapporteur on Freedom of Religion or Belief – EN) , u kojem ga upoznaje sa ambijentom drastične ugroženosti verskih sloboda u Crnoj Gori i progonom jedine kanonske SPC koji sprovodi aktuelna vlast
Ako budu usvojeni glavni kriterijum Evropske unije (EU), od 1. jula bi u Crnu Gori mogli da uđu državljani najmanje 26 zemalja, ali ne I Srbije, BiH, Rusije, Bugarske, SAD
29.06.2020
14:44
Podstaknuti Vašim pozivom upućenim, između ostalog, i organizacijama civilnog društva, za dostavu priloga za vaš tematski izvještaj o eliminisanju netolerancije i diskriminacije zasnovane na religiji ili uverenju i postizanju održivog cilja razvoja 16, slobodni smo da Vas upoznamo sa drastičnim vidovima netolerancije i diskriminacije u zakonodavstvu i praksi u Crnoj Gori, kao i sa efektima takve diskriminacije.
Razvoj događaja u Crnoj Gori, od donošenja novog Zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica, zbog diskriminatornih efekata tog zakona, prakse izrazite netolerancije koje vlasti Crne Gore iskazuju prema eparhijama Srpske pravoslavne crkve u toj državi i potencijalne eskalacije krize, zavrjeđuje Vašu posebnu pažnju i brigu, kao i da predstavlja negativan primer na koji bi se trebalo osvrnuti u Vašem izveštaju na 75-om zasedanju Generalne skupštine UN.
Od sticanja nezavisnosti Crna Gora je zaključila Temeljni ugovor sa Svetom stolicom koji ima karakter međunarodnog ugovora, kao i ugovore o uređenju odnosa od zajedničkog interesa koje je Vlada CG potpisala sa Islamskom zajednicom i Jevrejskom zajednicom. Tim sporazumima je navedenim crkvama i verskim zajednicama i njihovim organizacionim jedinicama zajamčen pravni kontinuitet i vlasništvo nad imovinom. Sa eparhijama Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori, i pored njihove načelne spremnosti i želje da se na jednoobrazan i suštinski istovjetan način kao što je to učinjeno u slučaju drugih crkava i vjerskih zajednica regulišu pitanja od zajedničkog interesa, Vlada CG nije zaključila odgovarajući sporazum.
Vlasti Crne Gore su javnosti predočile državni projekat stvaranja nove i posebne pravoslavne crkve u Crnoj Gori! Takvo državno miješanje u autonomni položaj crkava i verskih zajednica nedopustivo je sa stanovišta svih međunarodnih standarda ljudskih prava i osnovnih sloboda, naročito u državi koja je prema svom ustavu sekularna i u kojoj postoji odvojenost države i verskih organizacija.
U veoma osjetljivoj atmosferi u decembru 2019. usvojen je Zakon o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica. Zakon je eklatantan primjer direktne i indirektne diskriminacije, nedozvoljenog ograničavanja slobode vjeroispovijesti, narušavanja autonomije crkava i vjerskih zajednica, i državnog oduzimanja imovine koji je isključivo usmjeren protiv eparhija SPC u CG.
Na taj način, Zakon direktno protivreči i stavovima institucije Specijalnog izvestioca za slobodu veroispovijesti UN prema kojima prenošenje imovine crkava i verskih zajednica na državu, naročito u kontektu registracije, očigledno nije u skladu sa međunarodnim standardima slobode veroispovesti.
Nakon usvajanja Zakona, širom Crne Gore započeli su masovni protesti u vidu mirnih litija koji su okupili stotine hiljada vjernika koji su zahtijevali stavljanje tog zakona van snage.
Imajući u vidu sve što je izloženo, stojimo na stanovištu da je Crna Gora, nažalost, u svjetskim razmjerama, postala najdrastičniji primjer netolerancije i diskriminacije zasnovane na religiji. Zakon o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica koji je usvojen 2019. sročen je na način kojim se omogućava miješanje države u poslove i organizaciju vjerskih subjekata, diskriminacije eparhija SPC u CG, lišavanja njihovog pravnog subjektiviteta i oduzimanja njihove imovine u cilju državnog stvaranja nekakve nove pravoslavne crkvene organizacije… Zbog toga smatramo da bi skretanje pažnje Generalnoj skupštini UN na sadašnju situaciju u Crnoj Gori kroz Vaš tematski izvještaj moglo da doprinese smirivanju tenzija i afirmaciji dijaloga kroz puno poštovanje slobode vjeroispovijesti. Visoko cijeneći Vaš doprinos zaštiti nesmetanog ostvarivanja slobode vjeroispovijesti i borbi protiv netolerancije i diskriminacije zasnovane na vjeri, ovom prilikom izražavamo spremnost da nastavimo da Vas obavještavamo o daljem razvoju događaja i, po potrebi, da od Vas zahtijevamo dalje akcije koje su u skladu s Vašim mandatom.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ako budu usvojeni glavni kriterijum Evropske unije (EU), od 1. jula bi u Crnu Gori mogli da uđu državljani najmanje 26 zemalja, ali ne I Srbije, BiH, Rusije, Bugarske, SAD
Ukrajina je spremna da se odrekne do 20 odsto svoje teritorije pod uslovom da se to tumači kao de fakto priznanje, a ne kao pravno priznanje, piše Njujork post pozivajući se na visokopozicioniranog zvaničnika iz američke administracije.
Drugi dan nakon Vaskrsa naziva se Svetli ili Vaskrsni utorak, a tada se nastavlja proslavljanje najvećeg hrišćanskog praznika, kako u Crkvenim bogosluženjima, tako i u domovima. Službe su iste kao i prethodna dva dana.
Dok studenti blokiraju fakultete javnost u neverici otkriva da je rektor Univerziteta u Beogradu, Vladan Đokić, mentorisao doktorsku disertaciju koja promoviše LGBT preuređenje prestonice!
Ruski predsednik Vladimir Putin ocenio je danas tokom sastanka sa patrijarhom srpskim Porfirijem u Moskvi da su, kako je rekao, saveznički odnosi između Rusije i Srbije najtopliji i najbliži.
Šef poslaničke grupe SNS Milenko Jovanov odgovorio je Veranu Matiću na prozivke vezane za REM i poručio da on više nikad neće upravljati medijima u Srbiji.
Generalni direktor Telekoma Vladimir Lučić gostujući u emisiji "Da se ne lažemo" na Informer televiziji otvoreno je govorio o svim izazovima sa kojima se susreo Telekom, o propagandi Junajted grupe, kao i o svim inovacijama koje možemo očekivati u narednom periodu.
Teolog prof. dr Vladimir Poterjahin i sveštenik Srpske pravoslavne crkve Igor Bates gostujući na Informer televiziji govorili su o običajima i istoriji najvećeg hrišćanskog praznika - Vaskrsa.
Granični prelaz Dojran već nekoliko dana funkcioniše sa dve nove kontrolne tačke i dve novootvorene trake za prolazak što značajno unapređuje protok putnika i vozila. Novi kapaciteti omogućavaju brži i efikasniji prolazak naročito u vreme pojačanog saobraćaja.
Banja Vidrište je prirodno izletište smešteno oko 15 kilometara od Niša, u blizini sela Miljkovac, na teritoriji Gradske opštine Crveni Krst. Poznata je po termalnom izvoru čija se voda tradicionalno koristi u narodu zbog svojih lekovitih svojstava.
Porodična preduzeća i preduzetnici mogu, kroz Program podrške za 2025. godinu, preko Fonda za razvoj dobiti finansijsku podršku u vidu bespovratnih sredstava. Ova inicijativa namenjena je mikro i malim porodičnim firmama i preduzetnicima koji se bave proizvodnjom i preradom dobara.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Leskovcu uhapsili su jednog sedamnaestogodišnjaka zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo teška telesna povreda, saopšteno je večeras iz MUP-a.
Evroliga je saopštila danas da je oborila rekord po gledanosti četvrtu godinu u nizu i istakla da je Partizan najgledaniji klub regularnog toka sezone sa prosekom od 18.486 navijača po meču a Crvena zvezda druga sa 18.239.
Trener Partizana, Srđan Blagojević, je uoči meča 32. kola Superlige Sribje protiv OFK Beograda održao konferenciju, a glavna tema je bila odluka da se Nemanja Nikolić i Đorđe Jovanović sklone iz tima.
Moramo da imamo na umu da je ovom momku 20 godina, da je došao iz druge zemlje, da mu je ovo prva sezona na ovom nivou i postigao je 12 golova, što je za njega lično izuzetan uspeh, rekao je trener Milvola - Aleks Nil.
Miodrag Krivokapić kaže da mu se srce slomilo kada je otišao u rodni grad Peć na Kosovu i Metohiji i nije mogao da prepozna zgradu u kojoj je odrastao.
Slike iz detinjstva ostaju u najlepšem sećanju i svako od nas ih se rado seća, a svremena na vreme bacimo pogled na njih da nas podsete na bezbrižan period života.
Na društvenim mrežama pojavio se snimak koji je izazvao lavinu komentara i emocija kod publike. Reč je o duetu "Jugić", koji su pre dve decenije izveli Jovana Pajić i Bojan Tomović.
Samo nekoliko dana nakon što je objavila da će organizovati druženje sa publikom u Novom Sadu 24. aprila, interesovanje na društvenim mrežama je prevazišlo sva očekivanja i nižu se pozitivni komentari pa je muzička zvezda odlučila da to postane tradicija kada je ona u pitanju.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar