• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs/wikipedia

15.09.2020

09:45

KO JE BIO MOMČILO KRAJIŠNIK! Jedan od tvoraca RS, preživeo haški kazamat, stranci su mu zbog jedne osobine dali OVAJ NADIMAK!

Balkan

KO JE BIO MOMČILO KRAJIŠNIK! Jedan od tvoraca RS, preživeo haški kazamat, stranci su mu zbog jedne osobine dali OVAJ NADIMAK!

Podeli vest

Jutros u 6 časova u Klinici intenzivne medicine za nehirurške grane UKC Republike Srpske, od posledica infekcije novim korona virusom preminuo je Momčilo Krajišnik, prvi predsednik Narodne skupštine Republike Srpske, saopšteno je iz Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske

Podsetimo, Krajišnik je zbog infekcije virusom korona i obostranom upalom pluća 30. avgusta primljen na Kliniku intenzivne medicine UKC-a, ali nije uspeo da se izbori sa opakim virusom.

Krajišnik je završio studije i magistrirao na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu. Bio je finansijski direktor radne organizacije u okviru kompanije „Energoinvest” i jedan od pionira Srpske demokratske stranke.

Na izborima 1990. bio je izabran za poslanika na listi SDS-a, a odmah zatim i za predsednika Narodne skupštine BiH. Bio je predsednik Skupštine SR Bosne i Hercegovine od 21. decembra 1990. do 7. aprila 1992. godine.

Na funkciji „spikera parlamenta” pokazao se kao vrlo vešt, strpljiv i uporan parlamentarac. Bio je poznat po dugim taktičkim pauzama, kojim je često prekidao napetu atmosferu i burne polemike među poslanicima nacionalnih stranaka.

I u višenacionalnoj javnosti je stekao reputaciju staloženog i miroljubivog srpskog političara. Nakon višestruke majorizacije od strane koalicije SDA-HDZ i demonstrativnog izlaska srpskih poslanika iz Skupštine BiH, Momčilo Krajišnik je 25. oktobra 1991. bio izabran i za predsednika Skupštine srpskog naroda BiH.

Istu funkciju, ubrzo preimenovanu u predsednik Narodne skupštine RS, obavljao je sve do prvih posleratnih izbora 1996. godine. Momčilo Krajišnik je bio, dakle, prvi predsednik Narodne Skupštine Republike Srpske od 25. oktobra 1991. sve do maja 1996. godine.

Bez obzira na formalni značaj te funkcije, vladalo je opšte mišljenje da je uz Karadžića najuticajniji političar u RS. Krajišnik je uoči i tokom rata intenzivno delovao i kao jedan od srpskih predstavnika u političkim i mirovnim pregovorima, kada su ga međunarodni posrednici zbog njegove nepopustljivosti opisali kao „Mr. No” (Gospodin "Ne").

Na izborima 1996. Krajišnik je izabran za srpskog člana tročlanog Predsedništva BiH na mandat od dve godine, a posle 1998. delovao je kao senator RS (član Senata Republike Srpske je bio od 1996. godine) i stranački funkcioner. U ranim jutarnjim časovima 30. aprila 2000. godine francuski specijalci SFOR-a uhapsili su ga u kući na Palama i odveli u Hag.

Pritvoren je u zatvoru Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju u Hagu. Iako Krajišnik nikada nije obavljao neku izvršnu funkciju, kao član Ratnog predsedništva po funkciji optužen je za ratne zločine progona manjina, etničko čišćenje, genocid i sl. u Bosni i Hercegovini.

Nakon smrti Slobodana Miloševića, Krajišnik je bio najviše rangirani političar optužen pred Tribunalom. Dana 27. septembra 2006. pred Haškim tribunalom proglašen je krivim za istrebljenje, ubistva, progone na političkoj, rasnoj ili verskoj osnovi, deportacije i nečovečno postupanje kao i zločine protiv čovečnosti, ali ne i za genocid.

Osuđen je na 20 godina zatvora. Nakon što je odležao dve trećine kazne, nešto u istrazi u Ševeningenu, nešto u britanskim zatvorima, Krajišnik je pušten na slobodu 30. aprila 2013. godine. U Banjaluci i na Palama dočekan je sa velikim uvažavanjem, kao jedan od tvoraca Republike Srpske.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Nebojša Bakarec o podkastu na tajkunskoj televiziji: DLZ - drogirani, loši i zli!
Live TV

Nebojša Bakarec o podkastu na tajkunskoj televiziji: DLZ - drogirani, loši i zli!

Gost Info dana na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je, između ostalog, prokomentarisao podkast "DLZ", koji je nazvao sredstvom za širenje ekstremizma i mržnje. Takođe, istakao je fantastične rezultate koje je Srbija postigla tokom 2024. godine, naglašavajući ulogu predsednika Aleksandra Vučića, Vlade Srbije i Srpske napredne stranke u ostvarivanju tih uspeha.

03.01.2025

19:09

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set