SRBI, PAŽNJA! EVO GDE MOŽETE DA LETUJETE I ŠTA VAM TREBA ZA PRELAZAK GRANICE! Sve na jednom mestu, pažljivo pročitajte pre nego...
Podeli vest
Pandemija korona virusa i dalje traje, ali građani Srbije ove godine ipak mogu da biraju gde da otputuju na letnji odmor. Većina zemalja u kojima su omiljena letovališta srpskih turista priznaje sertifikat o vakcinaciji, ali za odlazak na pojedine destinacije još je potrebno testiranje na kovid
Za ulazak u većinu zemalja u kojima Srbi tradicionalno letuju potreban je sertifikat o vakcinaciji ili PCR test čiji rezultat nije stariji od 72 sata.
Maltene sve što je u prethodnih dana objavljeno o letovanju u Grčkoj bezočna je laž. Mnogobrojna navodna pravila koja su uveli Grci, nakon što su prethodnog vikenda i zvanično otvorene plaže u toj zemlji, ispostavilo se kao najobičnija obmana, koju, očigledno, plasiraju oni koji bi iz ovih ili onih razloga da pokvare turističku sezonu u zemlji Helena
12.05.2021
07:00
Gde Srbi mogu da letuju
Građani Srbije na letnji odmor bez bilo kakve zdravstvene dokumentacije mogu da otputuju u četiri države u okuženju, nije im potreban poseban papir za prelazak granice, to su Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Severna Makedonija i Albanija.
Sporazume o priznavanju sertifikata o vakcinaciji Srbije je potpisala sa Hrvatskom, Grčkom, Turskom, Bugarskom, ali i sa Slovenijom.
Trenutno najveće interesovanje vlada za letovanje u Grčkoj koja je posle Vaskrsa i primila prve turiste iz naše zemlje. Najviše je onih koji imaju zamenska putovanja od prošle godine. Pored sertifikata o primljenoj, bilo kojoj vakcini, alternativa za ulazak u ovu zemlju je negativan PCR test.
- Grci prihvataju i potvrdu da ste preležali kovid, ali je problem u tome što ni jedna država ne izdaje takav dokument. Tu se trenutno traži alternativa, da li će to biti serološki test, kao dokaz o antitelima, da li će biti stari pozitivan PCR test na kome stoji da ste imali kovid, da ste ga preležali, to još ne mogu da potvrdim, jer nije precizirano protokolom - kaže za Sputnjik direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije Aleksandar Seničić.
Pravila za decu
Oni koji na put kreću sa decom u bilo koju zemlju, moraju da obrate pažnju na posebna pravila koja važe za prelazak granice tokom pandemije korona virusa.
Očekivalo se da Grčka 24. maja, kada je istekao poslednji protokol o ulasku srpskih turista u tu zemlju, promeniti pravila za decu. Međutim, kako Sputnjik saznaje, do kraja maja pravilnik se neće menjati, pa ostaje na snazi prethodni, bez dokumentacije o kovidu granicu prelaze isključivo deca stara do 5 godina.
Hrvatska nudi više opcija kako da dokažete da je vaš prelazak granice bezbedan, da ste zdravi;
- Ova zemlja takođe prihvata sve vakcine, alternativa je PCR test, ali i negativan anti genski test, a kao dokaz da ste preležali bolest, pozitivan PCR test koji ne sme biti mlađi od dva meseca, ali ne sme da bude ni stariji od 10 meseci. Slovenija ima iste glavne uslove ulaska u zemlju, ali je tu situacija malo komplikovanija, pa je preporuka da oni koji žele da odmor provedu u toj zemlji obavezno pre polaska kontaktiraju ambasadu - kaže Seničić.
Važno je i obratiti pažnju na datume, za sve zemlje koje smo do sada pomenuli za sertifikate o vakcinaciji podrazumeva se da su putnici primili drugu dozu vakcine, odnosno da je prošlo najmanje 14 dana od revakcinacije. Izuzetak je Slovenija koja za svaki tip vakcine ima drugačije regulative. Recimo, prihvataju prvu dozu Astrazeneka vakcine, ali ako je od prijema prošlo najmanje tri nedelje.
Olakšica za Tursku
Ponovo vlada i prilično interesovanje za letovanje u Turskoj, to je zemlja sa kojom takođe postoji sporazum o priznavanju sertifikata o vakcinaciji, a alternativa je negativan PCR test.
- Ono po čemu se Turska razlikuje i značajno je lagodnija od drugih destinacija je činjenica da u pratnji odraslih mogu da uđu deca do 18 godina, bez dodatnog dokumenta vezanog za kovid - ističe Seničić.
Na karti destinacija na koje Srbi mogu ponovo na more našao se i Kipar. Ta zemlja prihvata sve sertifikate o vakcinaciji, ovih dana prihvatili su i kinesku vakcinu, ukoliko je prošlo 14 dana od revakcinacije. Alternativa je PCR test, a deci do 12 godina za ulazak ne treba nikakav "kovid dokument".
Kako do Egipta i Tunisa
Tradicionalno najposećenije destinacije srpskih turista na afričkom kontinentu, Egipat i Tunis zemlje su sa kojima se već mesecima pregovara o priznavanju sertifikata o vakcinaciji, međutim, još nisu postignuti sporazumi.
- Tamo za sada možemo da putujemo isključivo uz negativan PCR test, a ne moraju da ga imaju deca do 12 godina starosti. Za povratak u Srbiju važno je znati da je iz velikog broja ovih zemalja za naše državljane koji su vakcinisani u Srbiji ne treba nikakava potvrda, prihvataju se sertifikati kao validan papir da ne morate u karantin. Oni koji su radili PCR test, moraju da ga urade u zemlji iz koje se vraćaju ili da ga urade po povratku, u karantinu - objašnjava Seničić.
Konfuzna pravila
I ovde ima izuzetaka, ako putujete u Grčku kolima, a vraćate se preko Severne Makedonije, ne treba vam ništa za ulazak u Srbiju, ali ako se vraćate avionom, a imali ste PCR test na odlasku, morate ga imati i u povratku.
- Sve je dosta kofuzno, komplikovano za objasniti, ljudi su zbunjeni, zato imamo hiljade poziva. Savetujemo da se pre putovanja dobro raspitaju u turističkim agencijama, ali i na sajtu Ministarstva inostranih poslova koje dosta dobro ažurira podatke. To je moguće učiniti i na sajtu ambasade države u koju žele da putuju. To su relevantni podaci kojima treba da se rukovode, a ne da se informišu na društvenim mrežama, jer tu informacije obično nisu uvek validne - ističe sagovornik Sputnjika.
On dodaje da oni sa dubjim dšepom mogu da otputuju i na udaljenije destinacije. Recimo, Ujedinjeni Arapski Emirati takođe sa našom zemljom imaju potpisan sporazum o prihvatanju sertifikata o vakcinaciji, svim tipovima vakcina.
Grčka i Crna Gora snose troškove lečenja
Ne treba zaboraviti da ni jedna vakcina apsolutno ne štiti od kovida, pre odlaska na odmor treba razmišljati i o tome šta ako se razbolimo na putu. U borbi za svakog turistu posle propale sezone prošle godine, Grčka i Crna Gora mislile su i o tome.
- Ako se neko razboli kod njih, oni će snositi troškove lečenja tih putnika. To je jako važan podatak, mada svima savetujemo da imaju polisu osiguranja koja pokriva i kovid, može da se desi da bolest traje duže nego što traje aranžman, pa da u nekom trenutku putnici koji nisu hospitalizovani moraju sami da plaćaju smeštaj u kome borave u karantinu. Treba kasnije da plate i kartu da dođu kući, ako propuste organizovan polazak, sve te troškove pokriva i polisa od oboljevanja od kovida - ističe Seničić.
On dodaje da je važna i polisa opšteg osiguranja, jer smo zaboravili da se na odmoru razboljevamo i od drugih bolesti, ne samo od korone.
Oni koji žele da putuju u severnu Afriku moraju i po povratku u Srbiju da dokažu da su zdravi.
- Sistem je već uigran, tamo mogu urade PCR test koji je značajno jeftiniji nego u Srbiji, košta oko 30 evra. Agencije organizuju testiranje dva dana pred povratak. Oni koji ne žele da ga rade, dobijaju rešenje o karantinu, a tokom njega mogu u Srbiji da urade test i izađu iz karantina, ako su negativni - kaže Seničić.
On na kraju razgovora za Sputnjik dodaje da bez obzira na sve komplikacije u organizaciji, Srbi žarko žele da otputuju na more. U Juti očekuju da će ova sezona imati 50 odsto turista koji su putovali 2019. godine, što će biti dovoljno da turističke agencije u najvećoj meri prežive kovid krizu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Maltene sve što je u prethodnih dana objavljeno o letovanju u Grčkoj bezočna je laž. Mnogobrojna navodna pravila koja su uveli Grci, nakon što su prethodnog vikenda i zvanično otvorene plaže u toj zemlji, ispostavilo se kao najobičnija obmana, koju, očigledno, plasiraju oni koji bi iz ovih ili onih razloga da pokvare turističku sezonu u zemlji Helena
Ruska vojska ubrzala je proboj u zoni Specijalne vojne operacije i bukvalno je samlela najbolje delove ukrajinskih jedinica u zoni grupe "Sever", rekao je ruski ministar odbrane Andrej Belousov.
Balistička raketa srednjeg dometa testirana je 21. novembra i dobila naziv "Orešnik" (orah), izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin u obraćanju naciji.
U vreme dok opozicija sprovodi teror i nasilje nad građanima širom Srbije, blokirajući glavne i vitalne prolaze, prilaze, puteve i trgove, napadajući policiju, sa Zapada stigla je vest koja nam je nedvosmisleno pokazala kako se druge zemlje ophode prema demonstrantima kad posegnu za blokadama i maltretiranjem ostalih građana!
Siledžije iz opozicije danas su širom zemlje demonstrirali nasilje na ulicama, u Beogradu je došlo i do nekoliko fizičkih obračuna, a u Kikindi je umalo izbo fizički obračun!
Srpska opozicija danas je održala nasilne proteste širom Srbije, čime su građani bili sprečeni da obavljaju svoje dnevne obaveze i da se slobodno kreću!
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić obratila se iz Skupštine Srbije povodom nasilja koje je antisrpska opozicija izazvala širom Srbije i javno osudila ovakvo ponašanje.
Marko Đurić, ministar spoljnih poslova, bio je gost Info jutra u kome je govorio o neverovatnim rezultatima Srbije, ali i o najaktuelnijim temama u Srbiji!
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je prof. dr Miloš Laban koji je govorio o strašnoj tragediji koja se dogodila 1. novembra u Novom Sadu na Glavnoj železničkoj stanici prilikom koje je poginulo 15 osoba, a teško povređeno dvoje.
Huliganska rulja koja pripada opoziciji brutalno je napala novinarke Informera Lidiju Makragić i Branku Lazić, a tim povodom gostujući na Informer televiziji govorili su teolog Miloš Stojković i lider Srpske desnice Miša Vacić.
Ibro Ibrahimović, član predsedništva SPS i Marko Lakić, novinar Politike, u Info jutru govorili su o tome, kada su u pitanju jučerašnja hapšenja, da li Tužilaštvo reaguje prema zakonu ili političkim pritiscima.
Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.
Sezona slava je uveliko počela, a običaji nalažu da se u goste ne ide praznih ruku. Kad krenete u kupovinu poklona za domaćine kod kojih idete na slavu, ne zaboravite da postoje stvari za koje se veruje da ne bi trebalo da ih poklanjate.
Naši najstariji sugrađani ponovo su se našli na meti prevaranata, a ovog puta u pitanju je prevara tokom kućne prezentacije u kojoj im prodaju besmislene proizvode za paprene iznose novca.
Na društvenim mrežama pojavila se polemika oko toga da li je u redu da se trenekrka oblači u svim prilikama: bilo svečanim ili svakodnevnim. Odgovori ljudi bili su različiti, a neki su duhovitošću oduševili sve koji su ih pročitali.
Alija Balijagić uhapšen je nakon 27 dana potrage u selu Pribojska Goleša kod Prijepolja, a pojedincima nisu dovoljne ni fotografije ni snimci koje je MUP objavio, su već počeli sa stvaranjem teorija zavera i širenjem laži i panike u javnosti, kako je sve zavera policije i da uhapšeno lice zapravo nije Balijagić.
Vladimir Petković (23) iz okoline Šapca, poginuo je juče zajedno sa ocem Miletom Petkovićem (63) kada su se kombijem sudarili sa automobilom marke BMW i kamionom.
Duško Šarić (46), mlađi brat Darka Šarića (54) otkrio je pred današnje suđenje u Specijalnom sudu da je imao tešku operaciju srca, koja je trajala pet sati.
Kako Informer nezvanično saznaje od izvora bliskog istrazi, Alija Balijagić je u policiji pričao gde je sve bio, ali sve je to nepovezano pričao, pa se sada sastavljaju kockice i prati trag. On se trenutno nalazi u istražnom pritvoru u zatvoru u Užicu i očekuje se da sa policijskim nalazima i dokazima bude saslušan pred Višim tužilaštvom u Užicu.
Košarkaši Partizana ostvarili su najvažniju pobedu ove sezone, srušili su Crvenu zvezdu pred njenim navijačima i mnogi veruju da će upravo taj trijumf biti prekretnica sezone za ekipu Željka Obradovića!
Posle skandala na utakmici Rumunija – tzv. Kosovo, gde su gostujući igrači napustili teren zbog skandiranja "Srbija, Srbija", UEFA je donela presudu koja je razbesnela domaćine.
Novi film "Babygirl", erotski triler sa Nikol Kidman, izazvao je pravi skandal, posebno jer će biti prikazan baš tokom prazničnog perioda. Mnogi pitaju: "Zašto baš sada, na Božić?"
Scena seksa, za koju niko nije mogao pretpostaviti da postoji, prikazuje film "Hari Poter i vatreni pehar" u potpuno drugačijem svetlu. U sceni koja je izbačena iz finalne verzije filma pojavljuje se i poznati srpski glumac Peđa Bjelac.
Paf Dedi optužen je od strane glumca, koji tvrdi da je tokom audicije za reperov muzički video bio žrtva brutalnih silovanja, koja su uključivala i orgije sa telohraniteljem.
Pam Bondi je Trampov nov izbor za tužiteljku na Floridi. Ljudi koji prate njenu karijeru primetili su neke promene kod nje, uključujući značajan gubitak kilograma.
Milano je svetski poznat po luksuznim prodavnicama i vrhunskim restoranima, ali i po bogatom kulturnom nasleđu. To ga čini idealnom destinacijom za doček Nove godine.
Pevač Aca Lukas istakao je da Aleksandri Prijović po uspehu trenutno na domaćoj estradi nema ravne, a tom prilikom ukazao je na navodno licemerje kada su u pitanju Lepa Brena i Svetlana Ceca Ražnatović.
Muzička zvezda Aleksandra Prijović pojavila se sinoć, 22. novembra, na slavi Bobe Živojinovića i Lepe Brene, a tom prilikom prošetala je nakit vredan čak 48.700 evra.
Reči Nemanje Nikolića da ne želi da bude gost na koncertu Tanje Savić u Areni izazvale su buru u javnosti, a pevač je konačno objasnio zbog čega je doneo tu odluku.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.