BiH se faktički već raspala samo nema niko nadležan da to objavi! Kecmanović raskrinkao Sarajevo i Zapad
Podeli vest
Ako Bošnjaci odbiju Dodikovu ponudu za mirno razdruživanje, što će i učiniti, sledeći korak Srpske će neizbežno biti „jednostrano mirno razdruživanje".
Oni će da dignu dreku: „Ne damo Bosnu!", trojka na vlasti kod Marfija, „fina urbana raja" na sarjevskim ulicama. A šućur Aalahu, rešimo kaura.
Čuđenje Zapadnih hegemona što Republika Srpska hoće miran rastanak sa BiH, a ne primenom sile, komentarisao je gost Info jutra, Marko Petrović iz Srpsko-ruske stranke.
Efekat sramne rezolucije na unutrašnju stabilnost Bosne i Hercegovine, komentarisao je gost Info jutra, novinar Dragan Vujičić.
26.05.2024
10:43
Sećate li se priča o povratku izbeglica na svoja ognjišta, o izvinjenju i pomirenju, o katarzi. Civilni sektor je bio procvetao od zapadnih donacija nevladinim organizacijama po Srbiji i BiH. Međutim, ništa ne biva od svega toga. Povratak izbeglica je na sve tri strane bio minimalan, a pošto je popisom 2013. utvrđeno da je uzajamno etničko čišćenje bilo veće u FBiH nego u RS, kampanja je naglo utihla.
A što se tiče tiče izvinjenja, srpskih nikada dovoljno, dok bošnjčkih nije ni bilo, jer oni su bili „žrtve agresije i genocida", jedini, iako je rat bio građanski - svako protiv svih.
Umjesto katarze i pomirenja nabujali su stari i novi antagonizmi.
Nacionalna politika Srba mogla bi da se računa na period pre i posle 8. juna 2024. godine. U nekim novim udžbenicima istorije možda će posebna lekcija da bude - Prvi Svesrpski sabor.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da dogovori sa Svesrpskog sabora doprinose trajnoj stabilnosti Srpske.
09.06.2024
13:19
Kao što je rat bio nastavak politike oružanim sredstvima, sa mirom se rat vratio političkim sredstvima. Opasnost da se taj pakleni krug sukoba, sa i bez oružja, nastavi, nisu spriječili ni v.p., ni posrednici, izaslanici, ni...
Mir i stabilnost su obezbedile unutrašnje granice između teritorijalno-etničkih entiteta i kantona, sa konsenzusom i vetom u zajedničkim organima. "Ustavni principi i podela teritorija" su dva poglavlja koja su postojala u svim mirovnim sporazumima, pa i u dejtonskom.
Dejtonski sporazum, koji je trebalo da bude ustavna osnova, srušili su njegovi kreatori koji su prethodno kumovli građanskom ratu. Krug se zatvorio od Cimermana do Marfija, dva američka ambasadora.
Prvi je minirao Lisabonski sporazum (Alija-Radovan-Mate), a drugi sporazum onomad u Laktašima (Dodik-Čović-Nikšić) Cimerman je kumovao građanskom ratu, a Marfi upravo radi da postane kum „drugog poluvremena".
Kao i krug od v.p. Vestendorpa, koji je dobio „bonska ovlašćenja", do Šmita, koji samim tim što nije v.p. zapravo nema nikakva ovlašćenja, a koristi i veća. Komunisti bi rekli „otuđeni centar moći", sa bezžičnim upravljačem na drugoj strani okeana.
Karlos je bio uspešniji, jer je uveo jedinstvene auto tablice, koje su bile svima korisne, jedinstvenu zastavu, koja bojama asocira na EU i na BiH ni po čemu, pa nikome nije smetala, i sl. Polako je pomerao BiH u projektovanom, makar i krivom pravcu.
Kristijan je, međutim, što zbog globalnih okolnosti, što zbog manjka lične sposobnosti i legitimnosti, dodao gas do daske i uterao ionako rasklimana bosanska kola u ćorsokak.
Milorad Dodik, koji se u tom spolja organizovanom džumbusu uz domaću asistenciju, osvedočenom nizom uzastopnih demokratskih mandata, bolje se snalazi nego iko, preuzeo je inicijativu.
Neće više da se brani, pravda, objašnjava, traži oteto, nego kreće u ofanzivu razdruživanja. Formirao je komisiju, pa će to na vladu, pa na Skupštinu, pa poslati... I?
Sporazumno razdruživanje?
Mada izgleda nerealno da će Bošnjaci prihvatiti mirno razdruživanje, ne mora da bude baš tako. Amerikanci su im poručili: „Podržaćemo jedino jedinstvenu, građansku, multietničku BiH". Oni znaju da je to nemoguća misija, ali kao vergl ponavljaju tu frazu, a u praksi je sabotiraju gdje god imaju većinsku vlast.
Ipak iskreni stav tu i tamo im se otme: „Bosne nema ako je neće Srbi i Hrvati, zaključak izvedite sami" (A. Izetbegović); „Mi muslimani uzećemo onoliko Bosne koliko možemo prosperitetno kontrolisati" (A. Izetbegović); „U svojoj veri na svojoj zemlji" (izborni slogan SDA); „Potpiši Alija, nek je naša pa makar k'o avlija" (sarajevski grafiti).
Jednostrano razdruživanje?
Ako Bošnjaci odbiju, što će i učiniti, Dodikov sljedeći korak će neizbežno biti „jednostrano mirno razdruživanje".
Oni će da dignu dreku: „Ne damo Bosnu!", trojka na vlasti kod Marfija, „fina urbana raja" na sarjevskim ulicama. A na selima na sećijama druga generacija Alijine versko-političke elite će da seiri: E, vala da se napokon, šućur Aalahu, rešimo kaura.
Javno će optuživati svet što je odustao od jedinstvene Bosne, a intimno slaviti što će zaslugom genocidnih agresora, vlaha i latina, dobiti svoju fildžan državicu. Ni krivi ni dužni moći će da dopišu 13. genocid nad muslimanima.
De Gobino je to nazvao „orijentalni ketman".
Spontano razdruživanje?
Razdruživanje napreduje jer sve tri strane na tome svesno ili nesvesno rade, sporovi se umnožavaju, odnosi zaoštravaju i ostaje samo pitanje kada će kvantitet preći u kvalitet.
Bošnjaci nesvesno, jer veruju da će kuknjavom da Srpska i Dodik ruše BiH isprovocirati SAD da silom okončaju nezavršene poslove u Bosni, a praktično svojom unitarističkom politikom doprinose otuđenju Srba i Hrvata od BiH.
Svaka provokacija, incident, konflikt, a biva ih svakodnevno napretek, ide u prilog tezi da je BiH nemoguća država.
Srbi otvoreno i Hrvati sve manje u potaji, potvrdno klimaju glavom.
Faktičko razdruživanje?
BiH se de facto već raspala samo što nema niko nadležan to da kaže.
Kako je rahmetli Abdulah Sidran duhovito primetio: „Stranci nama Bošnjacima vele kako neće dozvoliti da se dogodi ono što se već dogodilo".
SAD i EU zaista neće da „muslimani ostanu sami": zelena transverzala, mostobran islamskog terorizma, muslimanska država u hrišćanskoj Evropi itd. Ali njihova moć da kontrolišu geopolitičke procese je u opadanju, pa im se procesi disolucije na periferiji otimaju i izmiču.
Kako to u praksi izgleda pokazuje spoljna politika BiH, po izvornom Dejtonu jedna od svega tri zajedničke funkcije, na nivou BiH. Ministarstvo za inostrane poslove, po Ustavu funkcioniše u okviru Saveta ministara BiH, kao pomoćni organ Predsedništva BiH. Niko to načelno ne osporava, ali tri nacionalne strane imaju različite, pa i oprečne stavove prema svim značajnijim spoljnopolitičkim pitanjima poput sankcijaRusiji, članstva u NATO, statusa Kristijana Šmita itd
Cvijanović, Bećirović, Komšić uzajamnim vetima blokiraju svaki stav. Najpre nisu ni oko čega mogli da postignu konsenzus, pa BiH ni o jednom spoljno političkom pitanju nije zauzimala stav, odnosno nije imala spoljnu politiku. Potom su počeli da rade svako po svome i uzajamno se demantuju pozivajući se da to nije usaglašeno u kolektivnom šefu države, a stranci da prihvataju pars pro toto ono što im najviše odgovara da bude stav čitave BiH.
Formulu takvog delovanja patentirala je Bisera Turković još kao ambasadorica u Mađarskoj, odakle je poverljive informacije slala svom stranačkom šefu SDA Bakiru Izetbegoviću, a krila ih od tadašnjeg srpskog člana Predsedništva BiH Mladena Ivanića. Inicijativu da je Predsedništvo opozove blokirao je Šefik Džaferović. A kasnije, kao ministarka inostranih poslova, hvalila se bliskom vezom sa ekstremnim islamistom El Kardavijem i javno plakala što je za ratne zločine optužen general Halil Brzina, pokrovitelj muhadžedina u srednjoj Bosni, a posle rata šejh derviške tekije u sarajevskoj mahali.
Zlatko Lagumdžija je onomad u GS UN nastavio stopama Bisere Turković, potajno i iza leđa Predsjedništva BiH, pa je Cvijanovićeva morala da ga demantuje.
Taj model delovanja zvan „biseri i zlato" zauzvrat slede i srpske i hrvatske diplomate - od amabasadora naniže. Formalno predstavljaju BiH, a imenovani su po entitetskom odnosno nacionalnom ključu i rade po instrukcijama svoga člana Predsedništva.
Elem, BiH je tokom tri decenije postojanja evoluirala od nijedne do tri spoljne politike i predstavlja raritet države koja nema spoljnu politiku. Kažu da je spoljna politika jedne zemlje samo odraz njene unutrašnje politike, a pošto važi i obrnuto, BiH živi u idealnom skladu ta dva istovetna tragikomična lica, koja su anticipirali klinci iz Top liste nadrealista.
A tek kakva lakrdija kada Marfi onomad veli: „Nema zavere da Srpska bude ukinuta..." I još veća kada Šmit tvrdi: „Ja sam garant postojanja RS".
Kuku za Srpsku kada to slaže Amerikanac koji koordiniše zaveru na terenu i Nemac koji se lažno legitimiše kao v.p. UN.
Da li znači da su Dodikovo razdruživanje ozbiljno shvatili i smiruju ga da „nema zavere protiv Srpske" i da joj je „opstanak zagarantovan"?
Poznato je njemu njihovo licemjerje, ali da li da prihvati igru laže i paralaže i kupuje vreme, ili je prepoznao ono Lenjinovo „juče je bilo rano sutra će biti kasno, dakle danas".
Da parafraziram dr Neleta Karajlića, „Mile zna da igra za raju, ali zna i taktiku, da ne bi završio u nižerazrednom Vratniku"...
Bošnjački član i aktuelni predsedavajući Predsedništva Bosne i Hercegovine, Denis Bećirović, potpuno je izgubio kompas, jer mu se, dok se zemlja ekonomski raspada, priviđaju ratovi, Velika Srbija i zločinačke ideje.
Sa Svesrpskog sabora, koji je u Beogradu 8. juna okupio naš narod sa svih krajeva sveta i sa kojeg su poslate poruke jedinstva, još se nisu razišli gosti, a iz Sarajeva su odjeknuli "ratni doboši", pretnje i pozivi da se Srbi kazne.
Povodom nedavne izjave predsednika Stranke napoda i pravde u BiH Elmedina Konakovića, Srpska napredna stranka želi da ukaže na neistinit i štetan karakter reči g. Konakovića i njegovih komentara u vezi sa Deklaracijom koju cu juče potpisale dve vlade.
Kristijan Šmit, visoki predstavnik u BiH kog Banjaluka ne priznaje, nenajavljen se u nedelju šunjao po Republici Srpskoj i provocirao, a svojevremeno je slavio naciste, prenosi ATV.
Odgovarajući na pitanja novinara nakon dodele ordena, premijer Miloš Vučević istakao je da bi dogovor Srba i Bošnjaka bio od velikog značaja za oba naroda.
26.09.2024
15:13
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Čuđenje Zapadnih hegemona što Republika Srpska hoće miran rastanak sa BiH, a ne primenom sile, komentarisao je gost Info jutra, Marko Petrović iz Srpsko-ruske stranke.
U noćnom udaru pogođena je zona luke Izmail u Odeskoj oblasti kod granice sa Rumunijom, nakon čega su stigli evakuacioni helikopteri iz te zemlje, izjavio je za RIA Novosti koordinator Nikolajevskog otpora Sergej Lebedev.
Na društvenoj mreži Tviter jedan od poznatijih opozicionih tviteraša kog prate brojni opozicioni političari, postavio je jeziv tvit u kom se priželjkuje ubistvo predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić obratio se večeras građanima na vanrednoj konferenciji za medije tokom koje je zaplakao u trenutku kada je govorio da ga krive za smrt 14 osoba koje su stradale 1. novembra u Novom sadu.
Nedavni tragični događaji u Novom Sadu su prepoznati od strane antisrpski i antidržavno orijentisanih struktura u zemlji i regionu kao svojevrstan „signal“ da započnu intenzivnu i destruktivnu kampanju protiv vlasti u Srbiji, zasnovanu na brutalnoj zloupotrebi ove tragedije.
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić obratio se večeras građanima na vanrednoj konferenciji za medije tokom koje je rekao da će sutra podneti ostavku, a da je već u petak ponudio ostavku.
Ekskluzivno na Informer TV-u, Andrea Veskov je intervjuisala Rika Elmorea, oficirom vazdušne odbrane SAD-a, koji je bio svedok potresnih trenutaka tokom atentata na Donalda Trampa 13. jula.
Član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Zoran Babić govorio je u Info jutru o još jednom pokušaju opozicije da iskoriste tragediju koja je Srbiju pogodila. I dok Srbija jeca, opozicija lešinari.
Tokom Specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, gosti stručnjak za strategijski menadžment Mihajlo Rabrenović i urednik informative Pink.rs Predrag Jeremić, razgovarali su o predstojećim izborima i o predsedničkim kandidatima.
Direktorka Kliničkog centra Vojvodine Vesna Turkulov, obratila se sa najnovijim informacijama u kakvom su stanju ruševina svi oni koji su povređeni i nalaze se u toj ustanovi.
Sanja Arbutina Ćirić koja je u petak nastradala u Novom Sadu kada se na nju i još 16 osoba obrušila nadstrešnica železničke stanice, sahranjena je danas na groblju u selu Miloševci kod Velike Plane.
Nepoznata osoba koja se zatvorila u stan u Novom Sadu u Gogoljevoj ulici i pretila da će da skoči, odustala je od te namere, nakon što je policija upala u njegov stan i njega će odvesti vozilo hitne pomoći.
Nakon tragedije u Novom Sadu kada je nadstrešnica železničke stanice pala na ljude, prilikom čega je poginulo 14 osoba a tri osobe su povređene, organizacija za psihološku pomoć "Centar Srce" među prvima su se oglasili i ponudila wmotivnu pomoć svima koji osećaju da im je potrebna.
Ovakvi stravični prizori i povrede viđaju se u ratu, zemljotresu... Koliko god godina da radite ovaj posao - na jauk, stradanje, na suze i strah roditelja koji po bolničkim hodnicima traže svoju decu, na to nikada ne možete da ostanete imuni. Ovako za Informer priča direktorka UKC Vojvodina dr Vesna Turkulov koja je dežurala kada se srušila nadstrešnica na železničkoj stanici u Novom Sadu.
Hirurg doktor Dragan Nikolić, upravnik Urgentnog centra Kliničkog centra Vojvodine otkrio je kako je tekla akcija spasavanja u nesreći na Železničkoj stanici Novi Sad.
Fondacija mlade humanitarke iz Vranja Tamare Misirlić, još jednom je dokazala da je uz sve one koji i se obrate. Još jedan porodica useljena je u svoj novi dom, a reakcije na prelepu kuću, dokazuju i snimci koje je Tamara podelila na svojim mrežama.
Košarkaši Partizana ostvarili su ubedljivu pobedu i večeras u Železniku razbili ekipu FMP sa 91:64 (29:17, 26:11, 15:20, 21:16) u sedmom kolu ABA lige.
Svet još nije zaboravio Iman Kelif, alžirsku bokserku, kojoj je Međunarodni olimpijski komitet dozvolio da se takmiči u ženskoj konkurenciji i na kraju osvoji zlatnu medalju, iako je ona biološki muškog pola.
Crno-beli znaju samo za pobede otkako je Savo Milošević (51) krajem septembra preuzeo tim od Aleksandra Stanojevića , a sinoć su protiv TSC-a upisali i šesti trijumf zaredom (2:1).
Na osmom "Zvezdinom ponedeljku" proglašeni su najbolji mladi Zvezdini sportisti i sportistkinje meseca i uručena su im priznanja "Zvezdin bor" za najboljeg mladog sportistu i "Zvezdina jela" za najbolju mladu sportistkinju.
Politički triler, serija "Sablja" koji se bavi ubistvom premijera Zorana Đinđića, kao i događajima pre i posle 12. marta 2003. godine, počela je sa emitovanjem na Prvom programu RTS-a.
Od 2. novembra, subotom i nedeljom na Prvom programu RTS-a, prikazuje se politički triler "Sablja", od osam epizoda koji se bavi ubistvom premijera Zorana Đinđića, kao i događajima pre i posle 12. marta 2003. godine.
U susret slavama i postu, mnogi traže brze i jeftine poslastice koje će obradovati sve goste. Zato vam donosimo recept za posne bajaderice, nalik na klasične bajadere, koji je sa nama podelila najpoznatija baka Balkana -Jelena Lela Petrović iz Jagodine!
Užasna tragedija zadesila je Tajreka Bartona (37), koji je nakon proslave svog venčanja, koja je obeležila 16 godina ljubavi, postao žrtva pucnjave u Grinsborou, Južna Karolina. Na povratku iz parka, gde je sa svojom suprugom Kiari Holovej slavio bračni ples, Barton je upucan pred članovima porodice.
Bliži nam se Mitrovdan, a kako ove godine pada u petak posna trpeza je obavezna za slavu. Pored raznoraznih jela neizostavna je domaća pita krompiruša koju možete napraviti na jednostavan način.
Aleksandra Bursać prisetila se sukoba sa Andreanom Čekić, koja joj je zamerila to što je prepevala pesmu "Cipele", koju je Čekićeva prvobitno snimila sa Emirom Đulovićem.
Jelena Karleuša izbegavala je da se oglašava o tragediji u Novom Sadu, koja je Srbiju zavila u crno. Ipak, nakon što je prošao Dan žalosti u Srbiji, muzička zvezda rešila je da jasno iskaže svoje mišljenje.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.