Specijalni izaslanik američkog predsednika Donalda Trampa, Stiv Vitkof, potvrdio je da je tokom sastanka sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u Sankt Peterburgu razgovarao o mogućem rešenju pitanja teritorija u kontekstu mirovnog procesa za Ukrajinu, piše „Volstrit džornal“.
Putinov pomoćnik za međunarodne poslove Jurij Ušakov izjavio je da su SAD već razmotrile „ruske signale“ o mogućem rešenju krize, koje je Kremlj preneo preko Vitkofa.
Vitkof: Rusija može zadržati deo teritorija
U intervjuu za „Volstrit džornal“, Vitkof je naveo da su se on i Putin fokusirali na „pitanje teritorija“. Prema njegovim rečima, Rusija bi u okviru dogovora mogla da zadrži „neke regione, ali ne sve“.
On je takođe ocenio da Kijevu možda nisu prioritetne oblasti u kojima većinsko stanovništvo govori ruskim jezikom.
Ova izjava dolazi nakon što je Vitkof ranije najavio da mirovni proces prevazilazi pitanje tzv. „pet teritorija“ – Krima, Donjecke i Luganske Narodne Republike, kao i Hersonske i Zaporoške oblasti – i da je suština pregovora u garancijama bezbednosti i odustajanju od članstva Ukrajine u NATO-u.
Zelenski: „Nema mandata da raspravlja o našim teritorijama“
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski žestoko je reagovao na izjave američkog izaslanika, optuživši ga za prekoračenje ovlašćenja.
- Vitkof nema mandat da raspravlja o ukrajinskim teritorijama. One pripadaju našem narodu i budućim generacijama Ukrajinaca - rekao je Zelenski i dodao da je izaslanik Trampa „prihvatio rusku strategiju“, što ocenjuje kao „opasno“ i „nepomoćno“ za mirovni proces.
Referendumi i sporni regioni
Podsetimo, referendumi o pristupanju Donjecke, Luganske, Hersonske i Zaporoške oblasti Rusiji održani su od 23. do 27. septembra 2022. godine. Rezultati su pokazali ubedljivu podršku za ulazak u sastav Ruske Federacije – između 87 i 99 odsto glasova u korist pristupanja.
Predsednik Vladimir Putin je 30. septembra iste godine u Kremlju potpisao sporazume o prijemu novih regiona, nazvavši to činom koji je u potpunosti u skladu sa međunarodnim pravom i Poveljom Ujedinjenih nacija.
Krim je pripojen Rusiji u martu 2014. godine, nakon referenduma u kojem je više od 96 odsto građana podržalo ulazak u sastav Ruske Federacije. Ukrajina i dalje smatra Krim svojom okupiranom teritorijom, uz podršku većine zapadnih zemalja.
Međutim, rusko rukovodstvo više puta je ponovilo da je pitanje Krima „zauvek zatvoreno“.
Sporazum sa Sjedinjenim Američkim Državama o eksploataciji retkih metala gurnuće Ukrajinu u neizbežnu dužničku krizu iz koje neće moći da izađe, upozorio je poslanik Vrhovne rade Aleksandar Dubinski u objavi na svom Telegram kanalu.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je da specijalni izaslanik predsednika SAD Stiven Vitkof nema ovlašćenje da u ime Ukrajine razgovara sa Rusijom o pitanjima teritorijalnog suvereniteta, posebno kada je reč o ukrajinskim teritorijama koje se trenutno nalaze pod ruskom kontrolom.
Ruske oružane snage izvele su vazdušni napad na devetospratnu stambenu zgradu u gradu Kupjansku, u Harkovskoj oblasti, pri čemu je povređena 72-godišnja žena, saopštilo je tužilaštvo Harkovske oblasti.
U jutarnjim satima 18. aprila ruska balistička raketa s kasetnom municijom pogodila je stambeni blok u gusto naseljenom delu Harkova, potvrdile su lokalne vlasti. U napadu je poginula jedna osoba, dok je povređeno više od 40 ljudi, uključujući i decu.
Ruski biznismen, milijarder Roman Abramovič, sastao se sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim u Kijevu, objavio je poslanik ukrajinske Vrhovne rade Oleksij Gončarenko na Telegramu.
Intenzivan napad ukrajinskih dronova na Sankt Peterburg u vreme održavanja Međunarodnog ekonomskog foruma je još jedna potvrda da imamo posla sa drskom nacističkom bandom oličenom u timu Vladimira Zelenskog, rekla je Marija Zaharova, portparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova.
Rat u Ukrajini približava se kraju, izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin, navodeći da takvu procenu zasniva na onome što se trenutno dešava na frontu.
Jermenija ne može istovremeno da prelazi na standarde Evropske unije i zadrži isti nivo ekonomske integracije sa Rusijom i Evroazijskom ekonomskom unijom, poručio je ruski predsednik Vladimir Putin, upozoravajući Jerevan na iskustvo Ukrajine.
Rusija je, prema tvrdnjama koje su iznete u emisiji Aleksa Džonsa, spremna da rat u Ukrajini prebaci u mnogo brutalniju fazu, uz masovne udare po Kijevu, Harkovu, ukrajinskoj logistici i objektima NATO-a koji se koriste za snabdevanje ukrajinske vojske.
Poreklo drona koji je pao u Rumuniji ne može se pouzdano utvrditi dok se ne obavi stručna analiza njegovih ostataka, izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin posle državne posete Kazahstanu.
Zapadne ambasade neće napuštati Kijev uprkos upozorenju Moskve da Rusija počinje sistemske udare po objektima u ukrajinskoj prestonici koji se koriste za potrebe Oružanih snaga Ukrajine i po centrima odlučivanja.
Vojno-politička situacija u svetu ozbiljno se pogoršala, dok su se nova žarišta nestabilnosti pojavila i u neposrednoj blizini granica Zajednice nezavisnih država, poručio je ruski predsednik Vladimir Putin.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Sporazum sa Sjedinjenim Američkim Državama o eksploataciji retkih metala gurnuće Ukrajinu u neizbežnu dužničku krizu iz koje neće moći da izađe, upozorio je poslanik Vrhovne rade Aleksandar Dubinski u objavi na svom Telegram kanalu.
U Palati Srbija danas je razmenjeno 10 dokumenata o saradnji između Srbije i Angole u prisustvu predsednika Srbije, Aleksandra Vučića ,i predsednika Angole, Žoaoa Manuela Gonsalveša Lorensa.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, tokom sastanka sa ruskim oligarhom Romanom Abramovičem, poručio je da Kijev neće napustiti Donbas, piše britanski Gardijan.
Generalni sekretar PSG Aleksandar Radovanović objavio je skandalozan tekst na sajtu ovog Pokreta u kojem na sramne načine pokušava javnost da ubedi da je "Kosovo nezavisno", a za svoje tvrdnje se poziva na sopstvenu interpretaciju Rezolucije 1244.
Predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Miroslav Miki Aleksić izjavio je, govoreći o potencijalnoj koaliciji proevropskih stranaka za predstojeće parlamentarne izbore, da će njegova stranka uzeti aktivno učešće na tim izborima, ali da će odluka o formatu izbornih koalicija biti doneta "na vreme, u najboljem interesu antirežimskog bloka".
Radivoje P. Stojković, direktor Jovine gimnazije u Novom Sadu, kaže da je zabrinut za svoju bezbednost nakon što su blokaderi protiv njega pokrenuli neviđenu hajku i to zbog gostovanja na Informer televiziji.
Voditeljka Informer TV Andrea Veskov uputila je javno izvinjenje Privrednoj pravnoj akademiji iz Novog Sada i njenom rektoru prof dr Milanu Počuči zbog pogrešno interpretiranog stava u vezi sa tom institucijom u poslednjem izdanju emisije Paralela.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
Srbija je ovih dana na udaru visokih temperatura i UV indeksa, što može biti fatalno po zdravlje zbog toplotnog udara i opekotina, upozorava prim. dr Nada Macura.
Reč "pop" toliko je ukorenjena u svakodnevnom govoru da je većina ljudi koristi bez razmišljanja o njenom poreklu. Ipak, malo ko zna da ovaj izraz vodi korene iz grčkog jezika , od reči "papas", koja znači "otac".
Nakon što su mu učenici poklonili gume i felne za automobil povodom završetka škole, profesor mašinske struke predmeta Zoran Mišić podelio je svoje impresije.
Apelacioni sud Crne Gore potvrdio je presudu Specijalnog odeljenja Višeg suda u Podgorici kojom su Radoje Zvicer i još četvorica optuženih osuđeni zbog stvaranja kriminalne organizacije i šverca kokaina.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu obaveštava javnost da je danas, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije ovog tužilaštva, uhapšeno ukupno dvanaest osumnjičenih, zbog sumnje da je osumnjičeni Z. D. izvršio krivično delo zloupotreba službenog položaja.
Katalonska policija traga za plaćenim ubicom koji je u nedelju oko 21 sat hicima iz pištolja likvidirao Beograđanina, Maria Đolovića (40) u Barseloni, a sumnja se da iza ovog ubistva stoji tzv. "vračarski" klan.
Po nalogu javnog tužioca Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu policijski službenici PS Novi Beograd doneli su rešenje o zadržavanju S.M. (33) zbog sumnje da je tukao i izujedao policajca.
Beba koja je gugutala tokom predstave "Bura" Vilijama Šekspira, u kojoj je glavnu ulogu igrao glumac Kenet Brana, izbačena je iz sale nakon što je ometala izvođenje u pozorištu Kraljevske šekspirovske pozorišne trupe u Stratfordu na Ejvonu, rodnom mestu slavnog engleskog pisca.
U sezoni kada su tikvice među najpovoljnijim namirnicama na pijacama i u prodavnicama, pravo je vreme da ih uvrstite u jelovnik. Jedan od omiljenih načina pripreme svakako su pohovane tikvice, a uz malu izmenu u receptu mogu biti još ukusnije i sočnije.
Princeza od Velsa Kejt Midlton ponovo je privukla pažnju svojim istančanim modnim ukusom, potvrđujući reputaciju jedne od najelegantnijih žena današnjice.
Poznati muzičar Dejan Petrović i njegova supruga Branka ovih dana prošli su kroz agoniju nakon što je njihova ćerka Jovana pretučena, a jedno drugom su oduvek bili najveća podrška.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.